Xalatan®
Latanoprost
Xaloptic - charakterystyka produktu leczniczego
Wskazania do stosowania
Xaloptic jest wskazany do stosowania u dorosłych (w tym osób starszych)wyższonego ciśnienia wewnątrzgałkowego w następujących przypadkach:
- Jaskra otwartego kąta
- Nadciśnienie wewnątrzgałkowe
U dzieci i młodzieży Xaloptic stosuje się w leczeniu:
- Zwiększonego ciśnienia śródgałkowego
- Jaskry wieku dziecięcego
Produkt wykazuje skuteczność w monoterapii, jak również w leczeniu skojarzonym z innymi lekami przeciwjaskrowymi, takimi jak beta-blokery czy inhibitory anhydrazy węglanowej.
Dawkowanie i sposób podawania
Grupa pacjentów | Dawkowanie |
---|---|
Dorośli (w tym osoby starsze) | 1 kropla do chorego oka/oczu raz na dobę, optymalnie wieczorem |
Dzieci i młodzież | Tak samo jak u dorosłych |
Tabela 1. Schemat dawkowania produktu Xaloptic
Nie należy przekraczać zalecanej dawki, gdyż częstsze stosowanie może osłabić działanie obniżające ciśnienie wewnątrzgałkowe. W przypadku pominięcia dawki należy kontynuować leczenie, podając kolejną zaplanowaną dawkę.
Przed podaniem kropli należy wyjąć soczewki kontaktowe. Można je założyć ponownie po 15 minutach od zakroplenia. W przypadku stosowania więcej niż jednego miejscowego leku okulistycznego, należy zachować co najmniej 5-minutowe odstępy między podaniami.
W celu ograniczenia wchłaniania ogólnoustrojowego, zaleca się uciskanie worka spojówkowego w przyśrodkowym kącie oka przez minutę po zakropleniu.
Xaloptic charakteryzuje się wygodnym, raz dziennym schematem dawkowania, co może wpływać korzystnie na przestrzeganie zaleceń terapeutycznych przez pacjentów. Kluczowe jest przestrzeganie zaleceń dotyczących techniki podawania kropli, aby zoptymalizować efekt terapeutyczny i zminimalizować działania ogólnoustrojowe.
Mechanizm działania
Latanoprost, substancja czynna produktu Xaloptic, jest analogiem prostaglandyny F2α. Działa jako selektywny agonista receptorów prostanoidowych FP. Mechanizm obniżania ciśnienia wewnątrzgałkowego polega głównie na zwiększeniu odpływu cieczy wodnistej drogą naczyniówkowo-twardówkową. U ludzi efekt hipotensyjny pojawia się po około 3-4 godzinach od podania, osiągając maksimum po 8-12 godzinach. Obniżone ciśnienie utrzymuje się przez co najmniej 24 godziny.
Unikalne właściwości farmakodynamiczne latanoprostu umożliwiają skuteczne obniżanie ciśnienia wewnątrzgałkowego przy jednoczesnym komfortowym dla pacjenta schemacie dawkowania raz na dobę.
Przeciwwskazania
Jedynym bezwzględnym przeciwwskazaniem do stosowania produktu Xaloptic jest nadwrażliwość na latanoprost lub którąkolwiek substancję pomocniczą.
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności
Stosowanie produktu Xaloptic wymaga szczególnej uwagi w następujących przypadkach:
- Możliwość trwałej zmiany koloru tęczówki, szczególnie u pacjentów z tęczówkami o mieszanym zabarwieniu
- Ryzyko heterochromii przy leczeniu tylko jednego oka
- Ostrożność u pacjentów z jaskrą zamkniętego kąta, zapalną, neowaskularną lub w stanach zapalnych oka
- Zwiększone ryzyko obrzęku plamki u pacjentów z afakią, pseudofakią z uszkodzoną torebką tylną soczewki lub soczewkami implantowanymi do komory przedniej oka
- Ostrożność u pacjentów z astmą oskrzelową
- Możliwość zmiany wyglądu rzęs (wydłużenie, pogrubienie, zmiana zabarwienia)
Mimo wysokiego profilu bezpieczeństwa, stosowanie latanoprostu wymaga regularnej kontroli okulistycznej, szczególnie w zakresie zmian pigmentacji tęczówki i rzęs oraz monitorowania stanu rogówki i plamki żółtej.
Interakcje z innymi produktami leczniczymi
Brak jednoznacznych danych o interakcjach latanoprostu z innymi lekami. Należy jednak unikać jednoczesnego stosowania dwóch lub więcej analogów prostaglandyn ze względu na ryzyko paradoksalnego wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego.
Wpływ na płodność, ciążę i laktację
Nie zaleca się stosowania produktu Xaloptic u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią ze względu na brak wystarczających danych dotyczących bezpieczeństwa. Latanoprost może przenikać do mleka matki. W badaniach na zwierzętach nie wykazano wpływu na płodność.
Działania niepożądane
Najczęstsze działania niepożądane dotyczą narządu wzroku i obejmują:
- Zwiększenie pigmentacji tęczówki (bardzo często)
- Przekrwienie spojówek (bardzo często)
- Podrażnienie oka (bardzo często)
- Zmiany w wyglądzie rzęs (bardzo często)
- Punktowe zapalenie rogówki (często)
- Zapalenie powiek (często)
- Ból oka (często)
Rzadziej obserwowano objawy ogólnoustrojowe, takie jak bóle głowy, zawroty głowy czy objawy ze strony układu oddechowego.
Profil działań niepożądanych latanoprostu jest dobrze poznany i w większości przypadków ograniczony do miejscowych reakcji ocznych. Kluczowe jest informowanie pacjentów o możliwości trwałej zmiany koloru tęczówki przed rozpoczęciem leczenia.
Warto zapamiętać
- Xaloptic (latanoprost) jest skutecznym lekiem pierwszego rzutu w terapii jaskry, stosowanym raz dziennie.
- Głównym działaniem niepożądanym jest możliwość trwałej zmiany koloru tęczówki, o czym należy poinformować pacjenta przed rozpoczęciem leczenia.
Właściwości farmakologiczne
Latanoprost jest prolekiem, który po hydrolizie do formy kwasu staje się biologicznie aktywny. Forma aktywna jest strukturalnie i farmakologicznie podobna do naturalnej prostaglandyny F2α. Główny mechanizm działania polega na zwiększeniu odpływu cieczy wodnistej drogą naczyniówkowo-twardówkową.
Badania kliniczne wykazały skuteczność latanoprostu zarówno w monoterapii, jak i w leczeniu skojarzonym z innymi lekami przeciwjaskrowymi, w tym z beta-blokerami, agonistami receptorów α-adrenergicznych i inhibitorami anhydrazy węglanowej.
Unikalne właściwości farmakologiczne latanoprostu, w tym mechanizm działania różny od innych grup leków przeciwjaskrowych, czynią go cenną opcją terapeutyczną, zarówno w monoterapii, jak i leczeniu skojarzonym.
Właściwości farmakokinetyczne
Latanoprost jest szybko wchłaniany przez rogówkę. Maksymalne stężenie w cieczy wodnistej osiąga po około 2 godzinach od podania miejscowego. Ponad 90% leku jest metabolizowane podczas pierwszego przejścia przez wątrobę, co minimalizuje ryzyko działań ogólnoustrojowych.
Korzystny profil farmakokinetyczny latanoprostu, charakteryzujący się szybkim wchłanianiem miejscowym i intensywnym metabolizmem wątrobowym, przyczynia się do wysokiej skuteczności miejscowej przy minimalnym ryzyku działań ogólnoustrojowych.
Specjalne grupy pacjentów
Stosowanie u dzieci i młodzieży: Dane dotyczące skuteczności i bezpieczeństwa stosowania u dzieci poniżej 1 roku życia są bardzo ograniczone. Brak danych dla wcześniaków. U dzieci w wieku 0-3 lat z jaskrą wrodzoną pierwszoplanowe pozostaje leczenie chirurgiczne.
Stosowanie u osób starszych: Nie ma konieczności dostosowywania dawki u pacjentów w podeszłym wieku.
Mimo że Xaloptic jest skuteczną opcją terapeutyczną dla szerokiej grupy pacjentów, należy zachować szczególną ostrożność przy stosowaniu u najmłodszych dzieci, gdzie dane kliniczne są ograniczone.
2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.
3) Pacjenci do ukończenia 18 roku życia