Wyszukaj produkt
Substancję czynną zawierają również leki:

tabl. powl.
40 mg
30 szt.
Doustnie
Rx
100%
37,68
30%
23,26
S
bezpł.
DZ
bezpł.

Storvas CRT

Atorvastatin

tabl. powl.
10 mg
30 szt.
Doustnie
Rx
100%
6,14
30% (1)
3,18
(2)
bezpł.
DZ (3)
bezpł.
Storvas CRT
tabl. powl.
80 mg
30 szt.
Doustnie
Rx
100%
40,58
30% (1)
16,90
(2)
bezpł.
DZ (3)
bezpł.
Storvas CRT
tabl. powl.
60 mg
30 szt.
Doustnie
Rx
100%
22,61
30% (1)
6,78
(2)
bezpł.
DZ (3)
bezpł.
Storvas CRT
tabl. powl.
40 mg
30 szt.
Doustnie
Rx
100%
21,67
30% (1)
9,83
(2)
bezpł.
DZ (3)
bezpł.
Storvas CRT
tabl. powl.
30 mg
30 szt.
Doustnie
Rx
100%
12,10
30% (1)
3,63
(2)
bezpł.
DZ (3)
bezpł.
Storvas CRT
tabl. powl.
20 mg
30 szt.
Doustnie
Rx
100%
11,27
30% (1)
5,35
(2)
bezpł.
DZ (3)
bezpł.

Atorvasterol® - informacje dla lekarza

Wskazania

Atorwastatyna jest stosowana w następujących wskazaniach:

  • Hipercholesterolemia pierwotna (w tym heterozygotyczna hipercholesterolemia rodzinna) lub hiperlipidemia złożona - jako uzupełnienie diety w celu zmniejszenia podwyższonego stężenia cholesterolu całkowitego, LDL-C, apolipoproteiny B i triglicerydów u dorosłych, dzieci i młodzieży od 10 roku życia, gdy odpowiedź na dietę i inne metody niefarmakologiczne jest niewystarczająca.
  • Homozygotyczna hipercholesterolemia rodzinna - w celu zmniejszenia stężenia cholesterolu całkowitego i LDL-C jako terapia dodana do innych sposobów leczenia lub gdy są one niedostępne.
  • Prewencja zdarzeń sercowo-naczyniowych u pacjentów z wysokim ryzykiem pierwszego zdarzenia sercowo-naczyniowego.

Atorwastatyna wykazuje skuteczność w zmniejszaniu stężenia LDL-C również u pacjentów z homozygotyczną postacią hipercholesterolemii rodzinnej, którzy zazwyczaj nie reagują na standardowe leczenie hipolipemizujące.

Dawkowanie

Przed rozpoczęciem leczenia atorwastatyną pacjent powinien stosować standardową dietę ubogocholesterolową, którą należy kontynuować podczas terapii. Dawkowanie należy dostosować indywidualnie w zależności od wyjściowego stężenia LDL-C, założonego celu terapeutycznego i odpowiedzi pacjenta na leczenie.

Wskazanie Dawkowanie
Hipercholesterolemia pierwotna i mieszana hiperlipidemia Zwykle 10 mg raz na dobę. Maksymalnie 80 mg raz na dobę.
Heterozygotyczna hipercholesterolemia rodzinna Początkowo 10 mg raz na dobę. Dawkę można zwiększać co 4 tygodnie do 40 mg raz na dobę.
Homozygotyczna hipercholesterolemia rodzinna 10-80 mg raz na dobę
Prewencja chorób sercowo-naczyniowych 10 mg raz na dobę. Można rozważyć większe dawki w celu osiągnięcia docelowego stężenia LDL-C.

Modyfikacji dawek należy dokonywać co 4 tygodnie lub rzadziej. Maksymalna dawka wynosi 80 mg raz na dobę.

U pacjentów przyjmujących leki przeciwwirusowe stosowane w leczeniu WZW typu C zawierające elbaswir z grazoprewirem nie należy stosować dawki atorwastatyny większej niż 20 mg na dobę.

Szczególne grupy pacjentów

Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek: Nie ma konieczności dostosowywania dawki.

Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby: Należy zachować ostrożność. Stosowanie przeciwwskazane u pacjentów z czynną chorobą wątroby.

Osoby w podeszłym wieku: Skuteczność i bezpieczeństwo stosowania u pacjentów >70 lat są podobne jak w populacji ogólnej.

Dzieci: Stosowanie u dzieci powinno odbywać się pod kontrolą lekarzy specjalistów. U dzieci ≥10 lat zalecana dawka początkowa wynosi 10 mg/dobę, maksymalnie do 20 mg/dobę. Nie zaleca się stosowania u dzieci <10 lat.

Sposób podawania

Atorwastatyna podawana jest doustnie. Dawkę dobową podaje się w całości jednorazowo o dowolnej porze, niezależnie od posiłków.

Przeciwwskazania

  • Nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Czynna choroba wątroby lub niewyjaśnione, trwale zwiększone aktywności aminotransferaz w surowicy >3x GGN
  • Ciąża i karmienie piersią
  • Kobiety w wieku rozrodczym niestosujące skutecznych metod antykoncepcji

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Zaburzenia czynności wątroby: Przed rozpoczęciem leczenia oraz okresowo w trakcie terapii należy wykonywać kontrolne badania czynności wątroby. W przypadku utrzymującego się zwiększenia aktywności aminotransferaz >3x GGN zalecane jest zmniejszenie dawki lub odstawienie atorwastatyny.

Miopatia/rabdomioliza: Należy zachować ostrożność u pacjentów z czynnikami predysponującymi do rabdomiolizy. Przed włączeniem leczenia należy oznaczyć aktywność kinazy kreatynowej (CK) w przypadku występowania czynników ryzyka. Leczenie należy przerwać w przypadku istotnego zwiększenia aktywności CK (>10x GGN) lub wystąpienia objawów miopatii.

Cukrzyca: Niektóre dane wskazują, że statyny mogą zwiększać ryzyko hiperglikemii. Korzyści ze stosowania przewyższają jednak to ryzyko. Pacjenci z grupy wysokiego ryzyka cukrzycy powinni być monitorowani.

Śródmiąższowa choroba płuc: Zgłaszano pojedyncze przypadki, szczególnie w terapii długoterminowej. W razie podejrzenia należy przerwać leczenie.

Interakcje

Ryzyko miopatii zwiększa się podczas jednoczesnego stosowania z:

  • Silnymi inhibitorami CYP3A4 (np. cyklosporyna, klarytromycyna, itrakonazol)
  • Gemfibrozylem i innymi fibratami
  • Niacyną w dużych dawkach
  • Kwasem fusydowym

W przypadku konieczności jednoczesnego stosowania należy rozważyć zmniejszenie dawki atorwastatyny i ścisłe monitorowanie pacjenta.

Ciąża i laktacja

Stosowanie atorwastatyny jest przeciwwskazane w ciąży i podczas karmienia piersią. Kobiety w wieku rozrodczym powinny stosować skuteczne metody antykoncepcji.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane (≥1/100 do <1/10) to:

  • Zapalenie błony śluzowej nosa i gardła
  • Reakcje alergiczne
  • Hiperglikemia
  • Bóle głowy
  • Zaparcia, wzdęcia, niestrawność, nudności, biegunka
  • Bóle mięśni, bóle stawów, bóle kończyn, skurcze mięśni
  • Nieprawidłowe wyniki badań czynności wątroby

Rzadko może wystąpić miopatia i rabdomioliza. Należy monitorować pacjentów pod kątem objawów ze strony mięśni.

Warto zapamiętać
  • Atorwastatyna skutecznie obniża stężenie LDL-C, w tym u pacjentów z homozygotyczną hipercholesterolemią rodzinną
  • Maksymalna dawka wynosi 80 mg/dobę, modyfikacji dawki dokonuje się co 4 tygodnie

Mechanizm działania

Atorwastatyna jest selektywnym, kompetycyjnym inhibitorem reduktazy HMG-CoA. Zmniejsza syntezę cholesterolu w wątrobie oraz zwiększa ekspresję receptorów LDL na hepatocytach, nasilając wychwyt i katabolizm LDL. W efekcie prowadzi do zmniejszenia stężenia cholesterolu LDL, cholesterolu całkowitego i triglicerydów w osoczu.

Atorwastatyna wykazuje skuteczność w zmniejszaniu ryzyka zdarzeń sercowo-naczyniowych, zarówno w prewencji pierwotnej jak i wtórnej.

Właściwości farmakokinetyczne

Atorwastatyna jest metabolizowana głównie przez cytochrom P450 3A4. Jednoczesne stosowanie silnych inhibitorów CYP3A4 może prowadzić do zwiększenia stężenia atorwastatyny w osoczu i zwiększonego ryzyka miopatii.

Lek wiąże się w dużym stopniu z białkami osocza (>98%). Przenika przez barierę krew-mózg w ograniczonym stopniu. Wydalana jest głównie z żółcią po metabolizmie w wątrobie.

Wnioski

Atorwastatyna jest skutecznym i dobrze tolerowanym lekiem w terapii hipercholesterolemii oraz prewencji zdarzeń sercowo-naczyniowych. Wymaga jednak ścisłego monitorowania, szczególnie pod kątem działań niepożądanych ze strony mięśni i wątroby. Należy zachować ostrożność przy stosowaniu u pacjentów z czynnikami ryzyka miopatii oraz przy jednoczesnym podawaniu leków wchodzących w interakcje.


1) Refundacja we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach: Pokaż wskazania z ChPL

Storvas CRT

Wskazania wg ChPL

Wskazania pozarejestracyjne: Ciężka wtórna hipercholesterolemia u dzieci w wieku od 10 do 18 rż. (z wysokim ryzykiem powikłań sercowo-naczyniowych oraz przy braku skuteczności leczenia niefarmakologicznego) w przebiegu: niewydolności nerek lub zespołu nerczycowego, lub cukrzycy typu I (z towarzyszącą mikroalbuminurią lub niewydolnością nerek), lub otrzymujących terapię antyretrowirusową, lub po przeszczepianiu narządów
2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.
3) Pacjenci do ukończenia 18 roku życia

Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Lek może wchodzić w interakcje z sokiem grejpfrutowym. Sok grejpfrutowy może nasilić wchłanianie leku z przewodu pokarmowego, a co za tym idzie zwiększyć jego stężenie w organizmie i nasilić działanie, nawet do wystąpienia działania toksycznego.
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania przeprowadzone na zwierzętach lub u ludzi wykazały nieprawidłowości płodu w wyniku stosowania danego leku bądź istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód ludzki i ryzyko zdecydowanie przewyższa potencjalne korzyści z jego zastosowania.
Badania przeprowadzone na zwierzętach lub u ludzi wykazały nieprawidłowości płodu w wyniku stosowania danego leku bądź istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód ludzki i ryzyko zdecydowanie przewyższa potencjalne korzyści z jego zastosowania.
Badania przeprowadzone na zwierzętach lub u ludzi wykazały nieprawidłowości płodu w wyniku stosowania danego leku bądź istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód ludzki i ryzyko zdecydowanie przewyższa potencjalne korzyści z jego zastosowania.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Nie stosować podczas przyjmowania leku. Ziele dziurawca (Hypericum perforatum) może osłabić skuteczność równocześnie stosowanych leków, w przypadku innych leków może powodować nasilenie działań niepożądanych.