Wyszukaj produkt
Substancję czynną zawierają również leki:

tabl. powl.
80 mg
30 szt.
Doustnie
Rx
100%
37,34
30%
12,29
S
bezpł.
DZ
bezpł.

Sortis® 10; -20; -40; -80

Atorvastatin

tabl. powl.
80 mg
30 szt.
Doustnie
Rx
100%
39,00
Sortis® 10
tabl. powl.
10 mg
30 szt.
Doustnie
Rx
100%
14,00
Sortis® 20
tabl. powl.
20 mg
30 szt.
Doustnie
Rx
100%
19,00
Sortis® 40
tabl. powl.
40 mg
30 szt.
Doustnie
Rx
100%
27,00

Atorvasterol® - informacje dla lekarzy

Wskazania

Atorvasterol jest stosowany jako uzupełnienie leczenia dietetycznego w celu obniżenia podwyższonego stężenia:

  • Cholesterolu całkowitego
  • Cholesterolu LDL
  • Apolipoproteiny B
  • Triglicerydów

U następujących grup pacjentów:

  • Dorośli, młodzież i dzieci ≥10 lat z hipercholesterolemią pierwotną (w tym heterozygotyczną hipercholesterolemią rodzinną) lub hiperlipidemią złożoną
  • Dorośli z homozygotyczną postacią rodzinnej hipercholesterolemii jako terapia dodana do innych sposobów leczenia hipolipemizującego lub gdy są one niedostępne

Ponadto Atorvasterol jest wskazany w zapobieganiu zdarzeniom sercowo-naczyniowym u dorosłych pacjentów z wysokim ryzykiem pierwszego zdarzenia sercowo-naczyniowego.

Dawkowanie

Wskazanie Dawkowanie
Hipercholesterolemia pierwotna i mieszana hiperlipidemia Zwykle 10 mg raz na dobę
Heterozygotyczna hipercholesterolemia rodzinna Początkowa dawka 10 mg/dobę, zwiększana do maks. 40-80 mg/dobę
Homozygotyczna hipercholesterolemia rodzinna 10-80 mg/dobę
Zapobieganie chorobom sercowo-naczyniowym 10 mg/dobę, można zwiększyć w razie potrzeby

Dawkę należy dostosować indywidualnie w zależności od wyjściowego stężenia LDL-C, założonego celu terapeutycznego i odpowiedzi pacjenta na leczenie. Modyfikacji dawek należy dokonywać co 4 tygodnie lub rzadziej.

Przeciwwskazania

  • Nadwrażliwość na składniki preparatu
  • Czynna choroba wątroby lub niewyjaśnione trwałe zwiększenie aktywności aminotransferaz >3x GGN
  • Ciąża i karmienie piersią
  • Kobiety w wieku rozrodczym niestosujące skutecznych metod antykoncepcji

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Przed rozpoczęciem i w trakcie leczenia należy wykonywać okresowe badania kontrolne czynności wątroby. W przypadku utrzymującego się zwiększenia aktywności aminotransferaz >3x GGN zaleca się zmniejszenie dawki lub odstawienie leku.

Należy zachować ostrożność u pacjentów nadużywających alkoholu lub z chorobami wątroby w wywiadzie.

Istnieje ryzyko wystąpienia miopatii i rabdomiolizy, szczególnie przy stosowaniu wysokich dawek. Należy monitorować pacjentów pod kątem objawów ze strony mięśni.

U pacjentów z czynnikami predysponującymi do rabdomiolizy należy rozważyć ryzyko vs korzyści i monitorować objawy kliniczne.

Jednoczesne stosowanie z lekami mogącymi zwiększać stężenie atorwastatyny w osoczu (np. inhibitory CYP3A4, transporterów białek) zwiększa ryzyko miopatii.

Należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu z pochodnymi kwasu fibrynowego, ezetymibem, kolchicyną.

Zgłaszano przypadki śródmiąższowej choroby płuc, szczególnie w długotrwałej terapii statynami.

Statyny mogą zwiększać ryzyko wystąpienia cukrzycy u niektórych pacjentów.

Interakcje

Ryzyko miopatii zwiększa się przy jednoczesnym stosowaniu:

  • Silnych inhibitorów CYP3A4 (np. cyklosporyna, klarytromycyna, itrakonazol)
  • Gemfibrozylu i innych fibratów
  • Kwasu fusydowego
  • Kolchicyny

Należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu z digoksyną, doustnymi środkami antykoncepcyjnymi i warfaryną.

Ciąża i laktacja

Atorvasterol jest przeciwwskazany w ciąży i podczas karmienia piersią.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane (≥1/100 do <1/10):

  • Zapalenie błony śluzowej nosa i gardła
  • Reakcje alergiczne
  • Hiperglikemia
  • Ból głowy
  • Zaparcia, wzdęcia, niestrawność, nudności, biegunka
  • Bóle mięśni, stawów, kończyn
  • Nieprawidłowe wyniki badań czynności wątroby

Rzadko może wystąpić miopatia i rabdomioliza.

Warto zapamiętać
  • Atorvasterol skutecznie obniża stężenie cholesterolu LDL, apolipoproteiny B i triglicerydów
  • Należy monitorować pacjentów pod kątem objawów miopatii, szczególnie przy stosowaniu wysokich dawek

Atorvasterol jest selektywnym, kompetycyjnym inhibitorem reduktazy HMG-CoA. Zmniejsza syntezę cholesterolu w wątrobie i zwiększa liczbę receptorów LDL na powierzchni hepatocytów, nasilając wychwyt i katabolizm LDL.

Lek skutecznie obniża stężenie LDL-C również u pacjentów z homozygotyczną hipercholesterolemią rodzinną. Wykazano, że obniżenie stężenia cholesterolu całkowitego, LDL-C i apolipoproteiny B zmniejsza ryzyko incydentów i śmiertelność sercowo-naczyniową.

Farmakokinetyka

Atorwastatyna jest szybko wchłaniana po podaniu doustnym. Maksymalne stężenie w osoczu występuje po 1-2 godzinach. Biodostępność wynosi około 14%. Pokarm zmniejsza szybkość i stopień wchłaniania o odpowiednio 25% i 9%.

Atorwastatyna w znacznym stopniu (≥98%) wiąże się z białkami osocza. Objętość dystrybucji wynosi około 381 l. Lek przenika przez barierę krew-mózg.

Atorwastatyna jest metabolizowana głównie w wątrobie przez cytochrom P450 3A4 do aktywnych metabolitów orto- i para-hydroksylowanych. Około 70% aktywności hamującej reduktazę HMG-CoA przypisuje się aktywnym metabolitom.

Atorwastatyna i jej metabolity są wydalane głównie z żółcią. Mniej niż 2% podanej dawki jest wydalane z moczem. Średni okres półtrwania w osoczu wynosi około 14 godzin, ale okres półtrwania działania hamującego reduktazę HMG-CoA wynosi 20-30 godzin ze względu na udział aktywnych metabolitów.

Specjalne grupy pacjentów

Osoby w podeszłym wieku

Stężenie atorwastatyny i jej aktywnych metabolitów w osoczu jest większe u zdrowych osób w podeszłym wieku (≥65 lat) niż u młodych dorosłych. Skuteczność leczenia jest podobna w obu grupach wiekowych przy stosowaniu porównywalnych dawek leku.

Dzieci i młodzież

Farmakokinetyka atorwastatyny nie była badana w populacji pediatrycznej. Dane dotyczące skuteczności i bezpieczeństwa stosowania u dzieci są ograniczone.

Zaburzenia czynności nerek

Choroba nerek nie wpływa na stężenie atorwastatyny i jej aktywnych metabolitów w osoczu ani na ich skuteczność w obniżaniu cholesterolu LDL. Nie ma konieczności modyfikacji dawki u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek.

Zaburzenia czynności wątroby

Stężenie atorwastatyny i jej aktywnych metabolitów w osoczu jest znacznie zwiększone u pacjentów z przewlekłą alkoholową chorobą wątroby. Lek jest przeciwwskazany u pacjentów z czynną chorobą wątroby.

Przedawkowanie

Nie ma swoistego leczenia w przypadku przedawkowania atorwastatyny. Należy zastosować leczenie objawowe i monitorować czynność wątroby oraz aktywność kinazy kreatynowej. Ze względu na znaczne wiązanie z białkami osocza, hemodializa nie zwiększy w istotny sposób klirensu atorwastatyny.

Właściwości farmakodynamiczne

Atorwastatyna jest selektywnym, kompetycyjnym inhibitorem reduktazy HMG-CoA - enzymu katalizującego przemianę HMG-CoA do mewalonianu, prekursora steroli, w tym cholesterolu. Lek zmniejsza syntezę cholesterolu w wątrobie i zwiększa ekspresję receptorów LDL na powierzchni hepatocytów, co prowadzi do zwiększonego wychwytu i katabolizmu LDL.

Atorwastatyna zmniejsza stężenie:

  • Cholesterolu całkowitego
  • Cholesterolu LDL
  • Apolipoproteiny B
  • Triglicerydów

Jednocześnie lek zwiększa stężenie cholesterolu HDL i apolipoproteiny A1.

Skuteczność atorwastatyny w obniżaniu stężenia lipidów jest podobna u pacjentów z heterozygotyczną hipercholesterolemią rodzinną, postaciami hipercholesterolemii innymi niż rodzinna oraz hiperlipidemiami mieszanymi, w tym u pacjentów z cukrzycą typu 2.

Wykazano, że obniżenie stężenia cholesterolu całkowitego, LDL-C i apolipoproteiny B zmniejsza ryzyko incydentów sercowo-naczyniowych i śmiertelność z przyczyn sercowo-naczyniowych.

Wnioski

Atorvasterol jest skutecznym i dobrze tolerowanym lekiem hipolipemizującym, który znacząco obniża stężenie cholesterolu LDL i innych aterogennych frakcji lipidowych. Jego stosowanie wiąże się ze zmniejszeniem ryzyka sercowo-naczyniowego. Należy jednak pamiętać o możliwości wystąpienia działań niepożądanych, szczególnie ze strony mięśni i wątroby, i odpowiednio monitorować pacjentów w trakcie terapii.



Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Lek może wchodzić w interakcje z sokiem grejpfrutowym. Sok grejpfrutowy może nasilić wchłanianie leku z przewodu pokarmowego, a co za tym idzie zwiększyć jego stężenie w organizmie i nasilić działanie, nawet do wystąpienia działania toksycznego.
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania przeprowadzone na zwierzętach lub u ludzi wykazały nieprawidłowości płodu w wyniku stosowania danego leku bądź istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód ludzki i ryzyko zdecydowanie przewyższa potencjalne korzyści z jego zastosowania.
Badania przeprowadzone na zwierzętach lub u ludzi wykazały nieprawidłowości płodu w wyniku stosowania danego leku bądź istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód ludzki i ryzyko zdecydowanie przewyższa potencjalne korzyści z jego zastosowania.
Badania przeprowadzone na zwierzętach lub u ludzi wykazały nieprawidłowości płodu w wyniku stosowania danego leku bądź istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód ludzki i ryzyko zdecydowanie przewyższa potencjalne korzyści z jego zastosowania.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Nie stosować podczas przyjmowania leku. Ziele dziurawca (Hypericum perforatum) może osłabić skuteczność równocześnie stosowanych leków, w przypadku innych leków może powodować nasilenie działań niepożądanych.