Rozaprost
Latanoprost
Xaloptic - charakterystyka produktu leczniczego
Wskazania do stosowania
Xaloptic jest produktem leczniczym stosowanym w celu obniżenia ciśnienia wewnątrzgałkowego. Wskazaniami do jego stosowania są:
- Jaskra otwartego kąta
- Nadciśnienie wewnątrzgałkowe
- U dzieci i młodzieży: zwiększone ciśnienie śródgałkowe oraz jaskra wieku dziecięcego
Xaloptic działa poprzez zwiększenie odpływu cieczy wodnistej z oka, co prowadzi do obniżenia ciśnienia wewnątrzgałkowego. Efekt terapeutyczny pojawia się po 3-4 godzinach od podania, osiągając maksimum po 8-12 godzinach i utrzymując się przez co najmniej 24 godziny.
Dawkowanie i sposób podawania
Grupa pacjentów | Dawkowanie |
---|---|
Dorośli (w tym pacjenci w podeszłym wieku) | 1 kropla do chorego oka lub oczu raz na dobę, najlepiej wieczorem |
Dzieci i młodzież | Tak samo jak u dorosłych |
Uwaga: Nie należy przekraczać dawkowania 1 raz na dobę, gdyż częstsze podawanie może zmniejszyć efekt obniżający ciśnienie wewnątrzgałkowe.
W celu zminimalizowania wchłaniania ogólnoustrojowego, zaleca się uciskanie worka spojówkowego w przyśrodowym kącie oka przez 1 minutę po zakropleniu leku. Przed podaniem należy wyjąć soczewki kontaktowe, które można ponownie założyć po 15 minutach. W przypadku stosowania innych leków okulistycznych, należy zachować co najmniej 5-minutowy odstęp między podaniami.
Prawidłowe dawkowanie i technika podawania Xaloptic są kluczowe dla osiągnięcia optymalnego efektu terapeutycznego przy jednoczesnym minimalizowaniu ryzyka działań niepożądanych.
Przeciwwskazania
Jedynym bezwzględnym przeciwwskazaniem do stosowania Xaloptic jest nadwrażliwość na latanoprost lub którąkolwiek z substancji pomocniczych preparatu.
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności
Stosowanie Xaloptic może prowadzić do stopniowej zmiany koloru oka poprzez zwiększenie ilości brązowego pigmentu w tęczówce. Zmiana ta może być trwała i prowadzić do heterochromii w przypadku leczenia tylko jednego oka. Efekt ten obserwowano u 30% pacjentów leczonych latanoprostem przez 4 lata, najczęściej u osób z tęczówkami o kolorze mieszanym.
Należy zachować szczególną ostrożność stosując Xaloptic u pacjentów:
- Z jaskrą zamkniętego kąta, jaskrą z pseudofakią lub jaskrą barwnikową
- Z afakią, pseudofakią z przerwaną tylną torebką soczewki lub soczewkami w komorze przedniej oka
- Z ryzykiem wystąpienia obrzęku plamki
- Ze skłonnością do zapalenia tęczówki/błony naczyniowej oka
- Z opryszczkowym zapaleniem rogówki w wywiadzie
- Z ciężką lub niestabilną astmą
Produkt zawiera chlorek benzalkoniowy, który może powodować podrażnienie oka i zmieniać kolor soczewek kontaktowych.
Stosowanie Xaloptic wymaga regularnej kontroli okulistycznej, szczególnie u pacjentów z grupy ryzyka. Konieczne jest monitorowanie zmian w pigmentacji tęczówki oraz potencjalnych działań niepożądanych.
Interakcje z innymi produktami leczniczymi
Brak jednoznacznych danych o interakcjach Xaloptic z innymi lekami. Należy jednak unikać jednoczesnego stosowania dwóch lub więcej analogów prostaglandyn, gdyż może to paradoksalnie zwiększyć ciśnienie wewnątrzgałkowe.
Wpływ na płodność, ciążę i laktację
Xaloptic nie powinien być stosowany w czasie ciąży ze względu na potencjalny wpływ na przebieg ciąży, płód i noworodka. Lek przenika do mleka matki, dlatego nie należy go stosować podczas karmienia piersią lub należy przerwać karmienie.
Działania niepożądane
Najczęstsze działania niepożądane związane są z narządem wzroku:
- Zwiększenie pigmentacji tęczówki (bardzo często)
- Przekrwienie spojówek, podrażnienie oka (bardzo często)
- Zmiany rzęs i włosów meszkowych (bardzo często)
- Punktowe ubytki nabłonka rogówki (często)
- Zapalenie brzegów powiek, ból oczu, światłowstręt (często)
Rzadziej występują: obrzęk powiek, suchość oka, zapalenie rogówki, niewyraźne widzenie, zapalenie spojówek, zapalenie tęczówki lub błony naczyniowej oka, obrzęk plamki.
Większość działań niepożądanych Xaloptic dotyczy narządu wzroku i ma charakter przemijający. Kluczowe jest monitorowanie pacjentów pod kątem zmian w pigmentacji tęczówki oraz potencjalnych powikłań ocznych.
Warto zapamiętać
- Xaloptic może prowadzić do trwałej zmiany koloru tęczówki, szczególnie u pacjentów z tęczówkami o kolorze mieszanym.
- Lek należy podawać raz dziennie, najlepiej wieczorem, gdyż częstsze stosowanie może zmniejszyć jego skuteczność w obniżaniu ciśnienia wewnątrzgałkowego.
Przedawkowanie
Miejscowe przedawkowanie Xaloptic zwykle nie powoduje poważnych objawów poza podrażnieniem i przekrwieniem spojówek. W przypadku przypadkowego spożycia leku mogą wystąpić objawy ogólnoustrojowe, takie jak nudności, bóle brzucha, zawroty głowy, zmęczenie i pocenie się. Leczenie przedawkowania jest objawowe.
Właściwości farmakodynamiczne i farmakokinetyczne
Latanoprost, substancja czynna Xaloptic, jest analogiem prostaglandyny F2α i selektywnym agonistą receptorów prostanoidowych FP. Jego główny mechanizm działania polega na zwiększeniu odpływu naczyniówkowo-twardówkowego cieczy wodnistej, co prowadzi do obniżenia ciśnienia wewnątrzgałkowego.
Po podaniu miejscowym do oka, latanoprost jest szybko wchłaniany przez rogówkę. Maksymalne stężenie w cieczy wodnistej osiąga po około 2 godzinach od podania. Lek jest metabolizowany głównie w wątrobie, a jego okres półtrwania w osoczu wynosi około 17 minut.
Xaloptic charakteryzuje się szybkim początkiem działania i długotrwałym efektem obniżającym ciśnienie wewnątrzgałkowe, co umożliwia wygodne dawkowanie raz na dobę.
Skład produktu
100 ml roztworu kropli do oczu Xaloptic zawiera:
- Substancja czynna: 0,005 g latanoprostu
- Substancja pomocnicza o znanym działaniu: chlorek benzalkonium
Chlorek benzalkonium, jako środek konserwujący, może powodować podrażnienia oka i zmieniać kolor soczewek kontaktowych, dlatego należy zachować ostrożność u pacjentów z wrażliwymi oczami lub stosujących soczewki kontaktowe.
2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.
3) Pacjenci do ukończenia 18 roku życia