Wyszukaj produkt
Substancję czynną zawierają również leki:

tabl. o przedł. uwalnianiu
4 mg
28 szt.
Doustnie
Rx
100%
77,44
30%
36,41
S
bezpł.

Repirol SR

Ropinirole

tabl. o przedł. uwalnianiu
4 mg
28 szt.
Doustnie
Rx
100%
70,89
30% (1)
29,86
(2)
bezpł.
Repirol SR
tabl. o przedł. uwalnianiu
8 mg
28 szt.
Doustnie
Rx
100%
136,13
30% (1)
54,07
(2)
bezpł.
Repirol SR
tabl. o przedł. uwalnianiu
2 mg
28 szt.
Doustnie
Rx
100%
37,41
30% (1)
16,89
(2)
bezpł.

Ropinirol (Polpix SR) - charakterystyka produktu leczniczego

Wskazania do stosowania

Ropinirol w postaci tabletek o przedłużonym uwalnianiu (Polpix SR) jest wskazany w leczeniu choroby Parkinsona:

  • W monoterapii początkowej w celu opóźnienia wprowadzenia lewodopy
  • W terapii skojarzonej z lewodopą w okresach, gdy działanie lewodopy wygasa lub staje się zmienne oraz pojawiają się fluktuacje efektu terapeutycznego (efekt "końca dawki" lub fluktuacje typu "włączenie-wyłączenie")

Zastosowanie ropinirolu w monoterapii pozwala na odsunięcie w czasie momentu włączenia lewodopy do leczenia. W terapii skojarzonej ropinirol umożliwia lepszą kontrolę objawów choroby Parkinsona w zaawansowanym stadium, gdy skuteczność lewodopy zmniejsza się.

Dawkowanie i sposób podawania

Dawkowanie ropinirolu powinno być ustalane indywidualnie w zależności od skuteczności i tolerancji leku. Zaleca się stopniowe zwiększanie dawki według poniższego schematu:

Okres leczenia Dawka dobowa
Tydzień 1 2 mg raz na dobę
Od tygodnia 2 4 mg raz na dobę

Dawkowanie ropinirolu w postaci tabletek o przedłużonym uwalnianiu

Jeśli dawka 4 mg raz na dobę nie zapewnia wystarczającej kontroli objawów, można ją zwiększać o 2 mg w odstępach tygodniowych lub dłuższych, aż do osiągnięcia dawki 8 mg raz na dobę. Następnie dawkę można zwiększać o 2-4 mg co 2 tygodnie lub rzadziej, do maksymalnej dawki dobowej wynoszącej 24 mg.

U pacjentów w wieku podeszłym (≥65 lat) klirens ropinirolu jest zmniejszony o około 15%. Mimo że dostosowanie dawki nie jest konieczne, należy zachować ostrożność podczas zwiększania dawki i ściśle monitorować tolerancję leku.

W przypadku pacjentów z zaawansowaną chorobą Parkinsona stosujących ropinirol w skojarzeniu z lewodopą, w trakcie zwiększania dawki ropinirolu może być konieczne zmniejszenie dawki lewodopy. W badaniach klinicznych dawkę lewodopy zmniejszano stopniowo o około 30%.

Dawkowanie ropinirolu wymaga indywidualnego dostosowania, rozpoczynając od niskich dawek i stopniowo je zwiększając. Maksymalna dawka dobowa wynosi 24 mg. U pacjentów w podeszłym wieku oraz stosujących jednocześnie lewodopę konieczne jest zachowanie szczególnej ostrożności podczas ustalania dawkowania.

Sposób podawania

Ropinirol w postaci tabletek o przedłużonym uwalnianiu należy przyjmować doustnie, raz na dobę, o podobnej porze każdego dnia. Tabletki można przyjmować niezależnie od posiłków. Należy je połykać w całości, nie wolno ich żuć, kruszyć ani dzielić.

Przeciwwskazania

Stosowanie ropinirolu jest przeciwwskazane w następujących przypadkach:

  • Nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Ciężkie zaburzenia czynności nerek (klirens kreatyniny <30 ml/min) bez stosowania regularnej hemodializy
  • Zaburzenia czynności wątroby

Ropinirol nie powinien być stosowany u pacjentów z ciężką niewydolnością nerek, zaburzeniami czynności wątroby oraz u osób z nadwrażliwością na składniki preparatu. Przed rozpoczęciem leczenia należy wykluczyć te przeciwwskazania.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Podczas stosowania ropinirolu należy zachować szczególną ostrożność w następujących sytuacjach:

  • Senność i nagłe napady snu - pacjenci powinni być poinformowani o ryzyku i konieczności zachowania ostrożności podczas prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn
  • Zaburzenia psychiczne - u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami psychicznymi ropinirol należy stosować tylko wtedy, gdy potencjalne korzyści przewyższają ryzyko
  • Zaburzenia kontroli impulsów - należy monitorować pacjentów pod kątem rozwoju takich zaburzeń jak patologiczny hazard, hiperseksualność czy kompulsywne zakupy
  • Niedociśnienie - zaleca się kontrolowanie ciśnienia tętniczego, zwłaszcza na początku leczenia
  • Zespół odstawienny - w przypadku konieczności przerwania leczenia, dawkę należy zmniejszać stopniowo

Stosowanie ropinirolu wymaga ścisłego monitorowania pacjenta pod kątem potencjalnych działań niepożądanych, szczególnie w zakresie senności, zaburzeń psychicznych i kontroli impulsów. Konieczne jest poinformowanie pacjenta o możliwych zagrożeniach i zalecanych środkach ostrożności.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Ropinirol wchodzi w istotne interakcje z następującymi lekami:

  • Neuroleptyki i inne leki blokujące receptory dopaminowe (np. sulpiryd, metoklopramid) - mogą zmniejszać skuteczność ropinirolu
  • Cyprofloksacyna i inne inhibitory CYP1A2 - mogą zwiększać stężenie ropinirolu w osoczu
  • Estrogeny - mogą zwiększać stężenie ropinirolu w osoczu
  • Antagoniści witaminy K - możliwe zaburzenia wartości INR

Palenie tytoniu indukuje metabolizm ropinirolu, dlatego zmiana nawyków dotyczących palenia może wymagać dostosowania dawki leku.

Przed rozpoczęciem leczenia ropinirolem należy dokładnie przeanalizować stosowane przez pacjenta leki pod kątem potencjalnych interakcji. W przypadku włączania lub odstawiania leków wchodzących w interakcje z ropinirolem może być konieczna modyfikacja dawkowania.

Wpływ na płodność, ciążę i laktację

Nie zaleca się stosowania ropinirolu w czasie ciąży, chyba że potencjalne korzyści dla matki przewyższają ryzyko dla płodu. Lek może hamować laktację, dlatego nie należy go stosować u kobiet karmiących piersią. Brak danych dotyczących wpływu ropinirolu na płodność u ludzi.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane związane ze stosowaniem ropinirolu to:

  • Zaburzenia psychiczne: omamy, splątanie, reakcje psychotyczne
  • Zaburzenia układu nerwowego: senność, zawroty głowy, nagłe napady snu, dyskinezy
  • Zaburzenia żołądka i jelit: nudności, zaparcia, wymioty
  • Zaburzenia naczyniowe: niedociśnienie ortostatyczne
  • Zaburzenia ogólne: obrzęki obwodowe

Pacjenci przyjmujący ropinirol powinni być świadomi możliwości wystąpienia działań niepożądanych, szczególnie ze strony układu nerwowego i pokarmowego. Konieczne jest regularne monitorowanie stanu pacjenta i w razie potrzeby odpowiednie dostosowanie leczenia.

Warto zapamiętać
  • Ropinirol jest nieergolinowym agonistą receptorów dopaminowych stosowanym w leczeniu choroby Parkinsona
  • Maksymalna dawka dobowa ropinirolu w postaci tabletek o przedłużonym uwalnianiu wynosi 24 mg

Właściwości farmakologiczne

Ropinirol jest nieergolinowym agonistą receptorów dopaminowych D2/D3. Poprzez pobudzenie receptorów dopaminowych w prążkowiu łagodzi skutki niedoboru dopaminy występującego w chorobie Parkinsona. Dodatkowo, działając na podwzgórze i przysadkę mózgową, hamuje wydzielanie prolaktyny.

Mechanizm działania ropinirolu polega na bezpośredniej stymulacji receptorów dopaminowych, co pozwala na złagodzenie objawów choroby Parkinsona związanych z niedoborem dopaminy w ośrodkowym układzie nerwowym.

Podsumowanie

Ropinirol (Polpix SR) jest skutecznym lekiem stosowanym w monoterapii lub terapii skojarzonej w chorobie Parkinsona. Jego stosowanie wymaga indywidualnego dostosowania dawki, ścisłego monitorowania pacjenta pod kątem działań niepożądanych oraz uwzględnienia potencjalnych interakcji z innymi lekami. Właściwe stosowanie ropinirolu może znacząco poprawić kontrolę objawów choroby Parkinsona i jakość życia pacjentów.


1) Choroba i zespół Parkinsona
2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.


Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Produkt leczniczy, który może wpływać upośledzająco na sprawność psychofizyczną; jeżeli przepisana dawka i droga podania wskazują, że w okresie stosowania może pojawić się wyraźne upośledzenie sprawności psychomotorycznej, to należy udzielić pacjentowi wskazówek co do zachowania szczególnej ostrożności w zakresie prowadzenia pojazdów lub obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu bądź uprzedzić o konieczności czasowego zaniechania takich czynności.