Wyszukaj produkt
Substancję czynną zawierają również leki:

kaps. dojelitowe, twarde
20 mg
14 szt.
Doustnie
OTC
100%
17,63

Ortanol® Max

Omeprazole

kaps. dojelitowe
20 mg
7 szt.
Doustnie
OTC
100%
11,68
Ortanol® Max
kaps. dojelitowe
20 mg
14 szt.
Doustnie
OTC
100%
15,50

Polprazol® Max - szczegółowe informacje dla lekarza

Wskazania

Polprazol® Max w postaci kapsułek dojelitowych jest wskazany do stosowania u pacjentów dorosłych w leczeniu objawów refluksu żołądkowo-przełykowego, takich jak zgaga i zarzucanie kwaśnej treści żołądkowej.

Lek ten, zawierający omeprazol jako substancję czynną, działa poprzez hamowanie wydzielania kwasu solnego w żołądku, co prowadzi do złagodzenia objawów refluksu.

Dawkowanie i sposób podawania

Grupa pacjentów Zalecane dawkowanie
Dorośli 20 mg raz na dobę przez 14 dni
Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek Nie jest konieczna zmiana dawkowania
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby Należy skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem leczenia
Osoby w podeszłym wieku (>65 lat) Nie jest konieczna zmiana dawkowania

Kapsułki należy przyjmować rano, połykając w całości i popijając szklanką wody. W przypadku trudności z połykaniem, kapsułkę można otworzyć i połknąć jej zawartość, popijając wodą lub wymieszać z kwaśnym sokiem owocowym lub musem jabłkowym. Zawiesinę należy wypić natychmiast lub w ciągu 30 minut od przygotowania.

U większości pacjentów zgaga ustępuje całkowicie w ciągu 7 dni. Po całkowitym ustąpieniu dolegliwości leczenie należy zakończyć. W celu uzyskania pełnego złagodzenia objawów może być konieczne przyjmowanie kapsułek przez 2-3 kolejne dni.

Przeciwwskazania

Stosowanie Polprazolu Max jest przeciwwskazane w następujących przypadkach:

  • Nadwrażliwość na omeprazol, podstawione benzimidazole lub którąkolwiek substancję pomocniczą produktu
  • Jednoczesne stosowanie z nelfinawirem

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Należy zachować szczególną ostrożność w następujących sytuacjach:

  • Wystąpienie niepokojących objawów (np. istotne zmniejszenie masy ciała, nawracające wymioty, trudności w połykaniu, wymioty krwiste, smoliste stolce)
  • Podejrzenie lub stwierdzenie owrzodzenia żołądka - należy wykluczyć obecność zmian nowotworowych
  • Jednoczesne stosowanie z atazanawirem - nie jest zalecane
  • Jednoczesne stosowanie z klopidogrelem - nie jest zalecane
  • Długotrwałe stosowanie inhibitorów pompy protonowej może zwiększać ryzyko zakażeń przewodu pokarmowego
  • Wpływ na wyniki badań laboratoryjnych - możliwe zwiększenie stężenia chromograniny A (CgA)

Pacjenci z długotrwale występującymi, nawracającymi objawami niestrawności lub zgagi powinni regularnie zgłaszać się do lekarza. Szczególną uwagę należy zwrócić na pacjentów powyżej 55 roku życia.

Warto zapamiętać
  • Polprazol Max zawiera 20 mg omeprazolu w postaci kapsułek dojelitowych
  • Lek stosuje się raz dziennie przez 14 dni w leczeniu objawów refluksu żołądkowo-przełykowego u dorosłych

Interakcje

Omeprazol może wchodzić w interakcje z wieloma lekami, wpływając na ich wchłanianie lub metabolizm. Najważniejsze interakcje dotyczą:

  • Nelfinawiru i atazanawiru - zmniejszenie ich stężenia w osoczu
  • Klopidogrelu - zmniejszenie jego skuteczności przeciwpłytkowej
  • Digoksyny - możliwe zwiększenie jej biodostępności
  • Leków metabolizowanych przez CYP2C19 (np. diazepam, fenytoina) - możliwe zwiększenie ich stężenia
  • Warfaryny i innych antagonistów witaminy K - możliwa zmiana działania przeciwzakrzepowego
  • Metotreksatu - możliwe zwiększenie jego stężenia

Należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu omeprazolu z tymi lekami i w razie potrzeby dostosować ich dawkowanie.

Ciąża i laktacja

Dane z badań epidemiologicznych nie wskazują na niekorzystny wpływ omeprazolu na przebieg ciąży lub stan zdrowia płodu/noworodka. Omeprazol może być stosowany w okresie ciąży. Przenika do mleka kobiecego, ale stosowany w dawkach terapeutycznych nie powinien wpływać niekorzystnie na karmione piersią dziecko.

Działania niepożądane

Najczęściej zgłaszane działania niepożądane (występujące u 1-10% pacjentów) to:

  • Ból głowy
  • Bóle brzucha
  • Zaparcia
  • Biegunka
  • Wzdęcia
  • Nudności i wymioty

Rzadziej występują m.in. zaburzenia krwi, reakcje nadwrażliwości, zaburzenia metaboliczne, zaburzenia psychiczne, zawroty głowy, zaburzenia widzenia, zaburzenia wątroby, reakcje skórne czy zaburzenia mięśniowo-szkieletowe.

Przedawkowanie

Objawy przedawkowania omeprazolu są zwykle przemijające i obejmują: nudności, wymioty, zawroty głowy, bóle brzucha, biegunkę i bóle głowy. W pojedynczych przypadkach obserwowano apatię, depresję i splątanie. Leczenie przedawkowania jest objawowe.

Mechanizm działania

Omeprazol jest inhibitorem pompy protonowej w komórkach okładzinowych żołądka. Działa poprzez hamowanie aktywności H+/K+-ATP-azy, co prowadzi do zmniejszenia wydzielania kwasu solnego. Efekt ten jest zależny od dawki i obejmuje zarówno podstawowe, jak i stymulowane wydzielanie kwasu.

Skład

Każda kapsułka dojelitowa twarda zawiera 20 mg omeprazolu jako substancję czynną.

Polprazol Max jest skutecznym lekiem w krótkotrwałym leczeniu objawów refluksu żołądkowo-przełykowego u dorosłych. Jego stosowanie wymaga jednak uwzględnienia potencjalnych interakcji z innymi lekami oraz monitorowania pacjentów pod kątem możliwych działań niepożądanych, szczególnie przy długotrwałym stosowaniu.



Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Lek może wpływać na skuteczność antykoncepcji. Podczas przyjmowania leku zaleca się stosowanie dodatkowych metod zapobiegania ciąży.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Dochodzi do wiązania żelaza przez taninę, co uniemożliwia jego wchłanianie z przewodu pokarmowego. Wynikiem tej interakcji jest brak efektów terapeutycznych.
Lek należy zażywać bez pokarmu (co najmniej 1 h przed jedzeniem lub najwcześniej 2 h po posiłku).