Wyszukaj produkt
Substancję czynną zawierają również leki:

krople do oczu [roztw.]
50 µg/ml
1 but. 2,5 ml
Na spojówkę oka
Rx
100%
41,14
R
12,66
S
bezpł.
DZ
bezpł.

Latanoprost Genoptim

Latanoprost

krople do oczu [roztw.]
50 µg/ml
1 but. 2,5 ml
Na spojówkę oka
Rx
100%
34,02
(1)
5,54
(2)
bezpł.
DZ (3)
bezpł.

Xaloptic - Szczegółowe informacje dla lekarzy

Wskazania do stosowania

Xaloptic jest wskazany w następujących przypadkach:

  • Obniżanie podwyższonego ciśnienia wewnątrzgałkowego u pacjentów z jaskrą otwartego kąta
  • Obniżanie podwyższonego ciśnienia wewnątrzgałkowego u pacjentów z nadciśnieniem ocznym
  • Obniżanie podwyższonego ciśnienia wewnątrzgałkowego u dzieci i młodzieży z podwyższonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym oraz jaskrą dziecięcą i młodzieńczą

Dawkowanie i sposób podawania

Grupa pacjentów Dawkowanie
Dorośli (w tym osoby w podeszłym wieku) 1 kropla do oka lub oczu objętych procesem chorobowym raz na dobę
Dzieci i młodzież Taki sam schemat dawkowania jak u dorosłych

Uwaga: Optymalny efekt uzyskuje się, podając produkt leczniczy wieczorem. Nie należy podawać częściej niż raz na dobę.

W przypadku pominięcia dawki, należy kontynuować leczenie podając następną dawkę o zwykłej porze. Brak danych dotyczących wcześniaków (urodzonych przed 36. tygodniem ciąży). Dane dotyczące dzieci w wieku poniżej 1 roku (4 pacjentów) są bardzo ograniczone.

Sposób podawania

Przed zakropleniem kropli do oczu należy zdjąć soczewki kontaktowe i można je ponownie założyć po 15 minutach. W celu ograniczenia wchłaniania substancji czynnej do krwiobiegu, zaleca się uciśnięcie przez minimum 1 minutę woreczka łzowego w kącie przyśrodkowym oka (punktowe zamknięcie) natychmiast po zakropleniu każdej kropli. Jeśli stosowane są inne miejscowe okulistyczne produkty lecznicze, należy je podać po co najmniej 5-minutowej przerwie.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną (latanoprost) lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Xaloptic może powodować stopniową zmianę koloru oka poprzez zwiększanie ilości brązowego barwnika w tęczówce. Przed rozpoczęciem leczenia należy poinformować pacjenta o możliwości trwałej zmiany koloru leczonego oka. Leczenie jednego oka może prowadzić do trwałej heterochromii.

Zmianę koloru leczonych oczu obserwowano głównie u pacjentów o tęczówkach mieszanego koloru (np. niebiesko-brązowych, szaro-brązowych). Początek zmian obserwowano zwykle w pierwszych 8 miesiącach leczenia, rzadko podczas drugiego lub trzeciego roku. Po czwartym roku leczenia zmian tych nie obserwowano.

Xaloptic należy stosować z zachowaniem ostrożności u pacjentów z:

  • Jaskrą przewlekłą zamkniętego kąta
  • Jaskrą otwartego kąta u pacjentów z pseudofakią
  • Jaskrą barwnikową
  • Opryszczkowym zapaleniem rogówki w wywiadzie
  • Czynnikami ryzyka obrzęku plamki (np. cukrzyca, niedrożność naczyń żylnych siatkówki)
  • Astmą oskrzelową

Produkt zawiera chlorek benzalkoniowy, który może powodować podrażnienie oczu i przebarwienie miękkich soczewek kontaktowych.

Warto zapamiętać
  • Xaloptic może powodować trwałą zmianę koloru oka, szczególnie u pacjentów z tęczówkami o mieszanym kolorze
  • Produkt należy stosować z ostrożnością u pacjentów z czynnikami ryzyka obrzęku plamki oraz u osób z astmą oskrzelową

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Nie są dostępne ostateczne dane dotyczące interakcji Xaloptic z innymi produktami leczniczymi. Opisywano przypadki paradoksalnego podwyższenia ciśnienia wewnątrzgałkowego podczas jednoczesnego podawania do oka dwóch analogów prostaglandyn. Dlatego nie zaleca się jednoczesnego stosowania dwóch lub więcej prostaglandyn, analogów prostaglandyn ani pochodnych prostaglandyn.

Badania dotyczące interakcji przeprowadzono wyłącznie u dorosłych.

Wpływ na płodność, ciążę i laktację

Nie ustalono bezpieczeństwa stosowania Xaloptic u kobiet w ciąży. Produkt może wywierać szkodliwy wpływ farmakologiczny na przebieg ciąży, nienarodzone dziecko lub noworodka. Dlatego nie należy stosować go w czasie ciąży.

Latanoprost i jego metabolity mogą przenikać do mleka kobiecego, dlatego Xaloptic nie powinien być stosowany u kobiet karmiących piersią lub należy przerwać karmienie piersią.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane obejmują:

  • Zwiększenie pigmentacji tęczówki
  • Przekrwienie spojówki
  • Podrażnienie gałki ocznej
  • Zmiany dotyczące rzęs i włosów meszkowych

Rzadziej występujące, ale istotne działania niepożądane to:

  • Zapalenie tęczówki lub błony naczyniowej oka
  • Obrzęk plamki
  • Obrzęk i nadżerki rogówki
  • Astma oskrzelowa lub zaostrzenie astmy

Profil bezpieczeństwa u dzieci i młodzieży jest podobny do profilu u dorosłych, z wyjątkiem częstszego występowania zapalenia błony śluzowej nosa i gardła oraz gorączki.

Właściwości farmakodynamiczne i farmakokinetyczne

Latanoprost, substancja czynna Xaloptic, jest analogiem prostaglandyny F2α i wybiórczym agonistą receptora prostanoidowego FP. Obniża ciśnienie wewnątrzgałkowe poprzez zwiększanie odpływu cieczy wodnistej, głównie drogą naczyniówkowo-twardówkową. Efekt obniżenia ciśnienia wewnątrzgałkowego pojawia się po około 3-4 godzinach od podania, osiągając maksimum po 8-12 godzinach i utrzymuje się przez co najmniej 24 godziny.

Latanoprost nie wpływa znacząco na wytwarzanie cieczy wodnistej ani na barierę krew-ciecz wodnista. W dawkach stosowanych klinicznie nie wywiera istotnego wpływu na wewnątrzgałkowe krążenie krwi.

Po miejscowym podaniu do oka, latanoprost ulega szybkiemu wchłonięciu przez rogówkę. Ponad 90% podanej dawki ulega metabolizmowi pierwszego przejścia w wątrobie.

Skład

1 ml roztworu zawiera 50 mikrogramów latanoprostu. Jedna kropla zawiera około 1,5 mikrograma latanoprostu. Produkt zawiera również 0,2 mg benzalkoniowego chlorku na 1 ml roztworu jako środek konserwujący.

Xaloptic jest skutecznym lekiem w monoterapii jaskry otwartego kąta i nadciśnienia ocznego. Wykazuje również działanie addytywne w terapii skojarzonej z innymi lekami przeciwjaskrowymi, takimi jak antagoniści receptorów β-adrenergicznych czy inhibitory anhydrazy węglanowej.


1) Jaskra
2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.
3) Pacjenci do ukończenia 18 roku życia


Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.