Finlepsin; -200 retard; -400 retard
Carbamazepine
Amizepin® - szczegółowe informacje dla lekarza
Wskazania
Amizepin jest wskazany w leczeniu następujących schorzeń:
- Padaczka:
- Napady częściowe proste i złożone
- Napady uogólnione toniczno-kloniczne (szczególnie wtórnie uogólnione)
- Napady występujące w czasie snu
- Napady o postaciach mieszanych
- Idiopatyczny nerwoból nerwu trójdzielnego
- Idiopatyczny nerwoból nerwu językowo-gardłowego
- Ból w przebiegu neuropatii cukrzycowej
- Nerwoból nerwu trójdzielnego w przebiegu stwardnienia rozsianego
- Profilaktyka zaburzeń afektywnych dwubiegunowych u pacjentów nie reagujących na leczenie litem (produkt leczniczy 200 mg retard lub 400 mg retard)
- Zapobieganie napadom drgawkowym w alkoholowym zespole abstynencyjnym w warunkach szpitalnych
W przypadku zmiany z postaci farmaceutycznej o natychmiastowym uwalnianiu na tabletki o przedłużonym uwalnianiu należy się upewnić, że odpowiednie stężenia karbamazepiny są uzyskiwane w osoczu.
Dawkowanie
Leczenie karbamazepiną należy rozpoczynać od małych dawek dobieranych indywidualnie, w zależności od stanu klinicznego pacjenta. Dawka jest następnie stopniowo zwiększana do uzyskania optymalnej dawki podtrzymującej. Dawka dobowa jest zazwyczaj podawana w kilku dawkach pojedynczych i wynosi 400-1200 mg karbamazepiny. Dawka dobowa nie powinna być większa niż 1600 mg z powodu nasilonego występowania działań niepożądanych po większych dawkach.
Dawkę należy określać na podstawie stężenia leku w osoczu, zwłaszcza w leczeniu skojarzonym. Stężenie terapeutyczne karbamazepiny wynosi 4 do 12 µg/ml. W przypadkach indywidualnych wymagana dawka może znacząco różnić się od podawanych dawek początkowych i podtrzymujących (np. z powodu zwiększonego lub zmniejszonego rozkładu leku pod wpływem enzymów indukujących lub odpowiednio hamujących w leczeniu skojarzonym).
Zawsze, gdy jest to możliwe, przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu leczenia, pacjentów pochodzenia chińskiego lub tajskiego należy zbadać na obecność allelu HLA-B*1502, który silnie prognozuje ryzyko wystąpienia ciężkiego zespołu Stevens-Johnsona (SJS) wywołanego przyjmowaniem karbamazepiny.
Jeżeli to możliwe, powinno się stosować leczenie jednym lekiem przeciwpadaczkowym (monoterapia). Leczenie powinno być nadzorowane przez specjalistę. W przypadku zamiany innych preparatów przeciwpadaczkowych na preparaty karbamazepiny, dawkę odstawianego leku należy zmniejszać stopniowo.
Schemat dawkowania w leczeniu napadów padaczkowych:
Grupa wiekowa | Dawka początkowa | Dawka podtrzymująca |
---|---|---|
Dorośli | 100-200 mg 1-2x/dobę | 200-400 mg 3x/dobę |
Dzieci 3-5 lat | 100 mg 1-2x/dobę | 200 mg 1-2x/dobę |
Dzieci 6-10 lat | 100 mg 2x/dobę | 200 mg 3x/dobę |
Dzieci 11-15 lat | 100 mg 2-3x/dobę | 200-400 mg 3x/dobę lub 200 mg 3-5x/dobę |
Tabela: Schemat dawkowania Amizepinu w leczeniu napadów padaczkowych dla różnych grup wiekowych
Dawkowanie w innych wskazaniach:
Nerwoból nerwu trójdzielnego/nerwoból nerwu językowo-gardłowego: Dawka dobowa wynosi zwykle 200-400 mg. Dawkę zwiększa się do ustąpienia bólu, zwykle do 400-800 mg/dobę w 1-2 dawkach podzielonych. W niektórych przypadkach można kontynuować leczenie zredukowaną dawką podtrzymującą 400 mg/dobę.
Ból w neuropatii cukrzycowej: Zwykła dawka dobowa to 600 mg (3x200 mg). W wyjątkowych przypadkach dawkowanie można zwiększyć do 1200 mg/dobę.
Nerwoból nerwu trójdzielnego w stwardnieniu rozsianym: Przeciętna dawka dobowa to 400-800 mg w 2-4 dawkach podzielonych.
Zapobieganie napadom drgawkowym w alkoholowym zespole abstynencyjnym: Zwykła dawka dobowa to 600 mg (200 mg rano, 400 mg wieczorem). W ciężkich przypadkach dawkę można zwiększyć do 1200 mg/dobę.
Profilaktyka zaburzeń afektywnych dwubiegunowych: Dawka początkowa wynosi 200-400 mg/dobę. Dawkę podtrzymującą można w razie potrzeby zwiększyć do 800 mg/dobę.
Przeciwwskazania
Amizepin jest przeciwwskazany w następujących przypadkach:
- Zaburzenia czynności szpiku kostnego
- Supresja szpiku kostnego w wywiadzie
- Blok przedsionkowo-komorowy
- Nadwrażliwość na karbamazepinę lub inne leki o podobnej budowie chemicznej (np. trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne)
- Ostra porfiria przerywana
- Jednoczesne stosowanie z inhibitorami MAO (lub przed upływem 14 dni od zakończenia ich podawania)
- Jednoczesne stosowanie z worykonazolem
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności
Należy zachować szczególną ostrożność w następujących przypadkach:
- Istniejące lub przebyte choroby hematologiczne
- Zaburzony metabolizm sodu
- Zaburzenia serca, wątroby i nerek
- Dystrofia miotoniczna
Karbamazepina może powodować lub intensyfikować napady padaczkowe typu absences. Zmiana postaci leku z doustnej na doodbytniczą może wiązać się ze zwiększeniem ryzyka wystąpienia padaczki.
Należy monitorować morfologię krwi, czynność nerek, wątroby oraz stężenie karbamazepiny we krwi, szczególnie w leczeniu długotrwałym.
Podczas leczenia karbamazepiną zgłaszano ciężkie, a niekiedy śmiertelne przypadki wystąpienia reakcji skórnych, włączając toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka (TEN) oraz zespół Stevens-Johnsona (SJS). Ryzyko tych reakcji jest zwiększone u pacjentów z allelem HLA-B*1502, szczególnie w populacjach azjatyckich.
Karbamazepina może zmniejszać skuteczność działania hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Należy rozważyć stosowanie alternatywnych metod antykoncepcji.
Warto zapamiętać
- Dawkę Amizepinu należy dostosowywać indywidualnie, monitorując stężenie leku w osoczu
- U pacjentów pochodzenia azjatyckiego wskazane jest badanie obecności allelu HLA-B*1502 przed rozpoczęciem leczenia ze względu na zwiększone ryzyko ciężkich reakcji skórnych
Interakcje
Karbamazepina jest induktorem enzymu CYP3A4, co może prowadzić do zmniejszenia stężenia wielu leków metabolizowanych przez ten enzym. Jednocześnie, inhibitory CYP3A4 mogą zwiększać stężenie karbamazepiny w osoczu.
Ważne interakcje obejmują:
- Zmniejszenie skuteczności doustnych środków antykoncepcyjnych
- Zmniejszenie stężenia leków przeciwpadaczkowych (np. walproinian, lamotrygina)
- Zwiększenie metabolizmu warfaryny i innych leków przeciwzakrzepowych
- Zmniejszenie stężenia leków immunosupresyjnych (np. cyklosporyna)
- Interakcje z lekami przeciwdepresyjnymi i przeciwpsychotycznymi
Należy unikać jednoczesnego stosowania karbamazepiny z inhibitorami MAO oraz worykonazolem.
Ciąża i laktacja
Karbamazepinę można stosować w okresie ciąży tylko po dokładnym rozważeniu korzyści terapeutycznej wobec ryzyka. Istnieje zwiększone ryzyko wad wrodzonych, szczególnie w I trymestrze ciąży. Zaleca się suplementację kwasem foliowym przed i w trakcie ciąży.
Karbamazepina przenika do mleka matki w niewielkich stężeniach. Karmienie piersią jest możliwe, ale należy monitorować dziecko pod kątem nadmiernego uspokojenia i zaburzeń przyrostu masy ciała.
Działania niepożądane
Najczęstsze działania niepożądane obejmują:
- Zawroty głowy, senność, ataksja
- Nudności, wymioty
- Leukopenia
- Reakcje skórne
- Hiponatremia
Rzadsze, ale poważne działania niepożądane to agranulocytoza, reakcje nadwrażliwości wielonarządowej, ciężkie reakcje skórne (SJS, TEN), zaburzenia wątroby.
Przedawkowanie
Objawy przedawkowania obejmują nasilenie działań niepożądanych, zaburzenia świadomości, drgawki, zaburzenia oddychania i krążenia. Leczenie jest objawowe i podtrzymujące. Nie ma swoistej odtrutki.
Mechanizm działania
Karbamazepina działa głównie poprzez blokowanie kanałów sodowych zależnych od napięcia, co zmniejsza pobudliwość neuronów i hamuje przewodzenie impulsów nerwowych. Efekt przeciwbólowy w neuralgii nerwu trójdzielnego wynika prawdopodobnie z hamowania przewodzenia w jądrach rdzeniowych nerwu trójdzielnego.
Lek wykazuje pewne podobieństwo strukturalne do trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych i farmakologiczne do fenytoiny.
Amizepin jest skutecznym lekiem w leczeniu padaczki i neuralgii, ale wymaga starannego monitorowania ze względu na potencjalne działania niepożądane i liczne interakcje lekowe. Indywidualizacja dawkowania i regularna kontrola stężenia leku w osoczu są kluczowe dla optymalizacji terapii.
2) Refundacja we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach: Pokaż wskazania z ChPL
Finlepsin; -200 retard; -400 retard

Wskazania pozarejestracyjne: Stan po epizodzie padaczkowym indukowanym przerzutami w obrębie ośrodkowego układu nerwowego; ból u chorych z rozpoznaniem nowotworu - leczenie wspomagające; neuralgia w przypadkach innych niż określone w ChPL; ból neuropatyczny w przypadkach innych niż określone w ChPL
3) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.
4) Kobiety w ciąży
5) Pacjenci do ukończenia 18 roku życia
6) Padaczka
Stan po epizodzie padaczkowym indukowanym przerzutami w obrębie ośrodkowego układu nerwowego; ból u chorych z rozpoznaniem nowotworu - leczenie wspomagające; neuralgia w przypadkach innych niż określone w ChPL; ból neuropatyczny w przypadkach innych niż określone w ChPL