Wyszukaj produkt
Substancję czynną zawierają również leki:

tabl. powl.
5 mg
30 szt.
Doustnie
Rx
100%
14,24
30%
4,78
S
bezpł.
DZ
bezpł.

Dynid

Desloratadine

tabl.
5 mg
60 szt.
Doustnie
Rx
100%
25,41
30% (1)
7,62
(2)
bezpł.
DZ (3)
bezpł.
Dynid
tabl.
5 mg
30 szt.
Doustnie
Rx
100%
13,74
30% (1)
4,28
(2)
bezpł.
DZ (3)
bezpł.
Dynid
roztw. doust.
0,5 mg/ml
1 but. 150 ml
Doustnie
Rx
100%
16,88
30% (1)
5,06
(2)
bezpł.
DZ (3)
bezpł.

Delortan - charakterystyka produktu leczniczego

Wskazania do stosowania

Delortan jest wskazany do stosowania u dorosłych, młodzieży i dzieci powyżej 1. roku życia w celu łagodzenia objawów związanych z:

  • alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa
  • pokrzywką

Preparat w postaci tabletek jest przeznaczony dla dorosłych i młodzieży od 12. roku życia.

Dawkowanie i sposób podawania

Grupa wiekowa Postać Dawkowanie
Dorośli i młodzież ≥12 lat Roztwór doustny 10 ml (5 mg) raz na dobę
Dzieci 6-11 lat Roztwór doustny 5 ml (2,5 mg) raz na dobę
Dzieci 1-5 lat Roztwór doustny 2,5 ml (1,25 mg) raz na dobę
Dorośli i młodzież ≥12 lat Tabletki 1 tabletka (5 mg) raz na dobę

Dawkę można przyjmować niezależnie od posiłku.

Dawkowanie Delortanu zależy od wieku pacjenta i postaci leku. Dla dorosłych i młodzieży od 12 lat zalecana dawka to 5 mg raz na dobę, niezależnie od postaci. Dla młodszych dzieci stosuje się mniejsze dawki roztworu doustnego.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Należy zachować szczególną ostrożność stosując Delortan u pacjentów:

  • z ciężką niewydolnością nerek
  • z dziedziczną nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy (dotyczy roztworu doustnego)
  • z dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy (dotyczy tabletek)

U dzieci poniżej 2 lat trudno jest odróżnić alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa od innych postaci zapalenia. Należy wziąć pod uwagę brak objawów zakażenia górnych dróg oddechowych lub zmian organicznych.

Około 6% dorosłych i dzieci w wieku 2-11 lat ma fenotypowo spowolniony metabolizm desloratadyny, co może prowadzić do zwiększonej ekspozycji na lek.

Stosowanie Delortanu wymaga zachowania ostrożności u pacjentów z niewydolnością nerek oraz niektórymi zaburzeniami metabolicznymi. U małych dzieci należy dokładnie różnicować przyczynę objawów przed zastosowaniem leku.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

W badaniach klinicznych nie zaobserwowano istotnych interakcji Delortanu z erytromycyną lub ketokonazolem. Jednoczesne przyjmowanie z alkoholem nie nasilało działania alkoholu zaburzającego sprawność psychofizyczną, jednak zgłaszano pojedyncze przypadki nietolerancji i zatrucia alkoholem. Zaleca się zachowanie ostrożności podczas jednoczesnego spożywania alkoholu.

Delortan wykazuje niewiele istotnych interakcji z innymi lekami. Należy jednak zachować ostrożność przy jednoczesnym spożywaniu alkoholu.

Wpływ na płodność, ciążę i laktację

Dane z dużej liczby (ponad 1000) zastosowań desloratadyny w okresie ciąży nie wskazują na działanie teratogenne lub szkodliwe dla płodu/noworodka. Jednak w celu zachowania ostrożności zaleca się unikanie stosowania produktu w okresie ciąży.

Desloratadyna przenika do mleka matki. Wpływ na organizm karmionego piersią dziecka jest nieznany. Należy podjąć decyzję o przerwaniu karmienia piersią lub przerwaniu podawania leku, biorąc pod uwagę korzyści dla matki i dziecka.

Stosowanie Delortanu w ciąży i podczas karmienia piersią wymaga ostrożności i indywidualnej oceny stosunku korzyści do ryzyka.

Działania niepożądane

Najczęściej zgłaszane działania niepożądane to:

  • Uczucie zmęczenia (1,2%)
  • Suchość błony śluzowej jamy ustnej (0,8%)
  • Ból głowy (0,6%)

U dzieci poniżej 2 lat dodatkowo obserwowano:

  • Biegunkę (3,7%)
  • Gorączkę (2,3%)
  • Bezsenność (2,3%)

Bardzo rzadko zgłaszano poważniejsze działania niepożądane, takie jak: omamy, zawroty głowy, tachykardia, zapalenie wątroby, reakcje nadwrażliwości.

Delortan jest generalnie dobrze tolerowany. Najczęstsze działania niepożądane mają charakter łagodny i przemijający. Poważne działania niepożądane występują bardzo rzadko.

Właściwości farmakodynamiczne i farmakokinetyczne

Desloratadyna jest długo działającym, pozbawionym działania uspokajającego antagonistą histaminy, działającym selektywnie na obwodowe receptory H1. Nie przenika do ośrodkowego układu nerwowego. Wykazuje właściwości przeciwalergiczne i przeciwzapalne in vitro, hamując uwalnianie cytokin prozapalnych.

Mechanizm działania Delortanu opiera się na selektywnym blokowaniu obwodowych receptorów histaminowych, co przekłada się na efekt przeciwalergiczny i przeciwzapalny bez wywoływania senności.

Warto zapamiętać
  • Delortan jest lekiem przeciwhistaminowym nowej generacji, który nie wywołuje senności
  • Może być stosowany u dzieci już od 1. roku życia (w postaci roztworu doustnego)

Skład

Substancja czynna: desloratadyna

  • 1 ml roztworu doustnego zawiera 0,5 mg desloratadyny
  • 1 tabletka zawiera 5 mg desloratadyny

Delortan dostępny jest w dwóch postaciach o różnym stężeniu substancji czynnej, co umożliwia dostosowanie dawki do wieku i potrzeb pacjenta.


1) Refundacja we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach: Pokaż wskazania z ChPL

Dynid

Wskazania wg ChPL

2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.
3) Pacjenci do ukończenia 18 roku życia

Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.