Wyszukaj produkt
Substancję czynną zawierają również leki:

krople do oczu
3 mg/ml
1 but. 5 ml
Na spojówkę oka
Rx
100%
29,37

Ciloxan®

Ciprofloxacin

krople do oczu [roztw.]
3 mg/ml
1 but. 5 ml
Na spojówkę oka
Rx
100%
31,50
Ciloxan®
maść do oczu
3 mg/ml
1 tuba 3,5 g
Na spojówkę oka
Rx
100%
31,50

CIPRONEX 0,3% - Szczegółowe informacje dla lekarzy

Wskazania do stosowania

CIPRONEX 0,3% jest wskazany w leczeniu owrzodzeń rogówki oraz powierzchniowych zakażeń oka i jego przydatków wywołanych przez szczepy bakterii wrażliwe na cyprofloksacynę. Lek wykazuje skuteczność przeciwko szerokiemu spektrum patogenów ocznych.

Dawkowanie i sposób podawania

CIPRONEX 0,3% dostępny jest w dwóch postaciach: kropli do oczu oraz maści ocznej. Schemat dawkowania różni się w zależności od postaci leku oraz leczonego schorzenia.

Krople do oczu:
Wskazanie Dawkowanie
Owrzodzenia rogówki Dzień 1: 2 krople co 15 min przez 6h, następnie co 30 min
Dzień 2: 2 krople co godzinę
Dni 3-14: 2 krople co 4h
Powierzchniowe zakażenia oka 1-2 krople 4x dziennie
W ciężkich przypadkach: 1-2 krople co 2h przez pierwsze 2 dni

Uwaga: Leczenie owrzodzeń rogówki może wymagać przedłużenia powyżej 14 dni, według wskazań lekarza.

Maść oczna:
Wskazanie Dawkowanie
Owrzodzenia rogówki Dni 1-2: Wałeczek 1,25 cm co 1-2h
Dni 3-14: Wałeczek 1,25 cm co 4h
Powierzchniowe zakażenia oka Dni 1-2: Wałeczek 1,25 cm 3x dziennie
Dni 3-7: Wałeczek 1,25 cm 2x dziennie

Uwaga: Leczenie zwykle trwa 7-14 dni, ale może być przedłużone według wskazań lekarza.

Po aplikacji leku zaleca się delikatne zamknięcie powiek i uciśnięcie przewodu nosowo-łzowego, co może zmniejszyć wchłanianie systemowe i działania niepożądane. W przypadku stosowania kilku leków ocznych, należy zachować 5-minutowe odstępy między aplikacjami.

Stosowanie u dzieci

Bezpieczeństwo i skuteczność CIPRONEX 0,3% w postaci kropli do oczu potwierdzono u 230 dzieci w wieku od urodzenia do 12 lat. Dawkowanie dla dzieci powyżej 1 roku życia jest takie samo jak dla dorosłych. Doświadczenie kliniczne u dzieci poniżej 1 roku życia, zwłaszcza u noworodków, jest bardzo ograniczone.

Przeciwwskazania

  • Nadwrażliwość na cyprofloksacynę, inne chinolony lub którykolwiek składnik preparatu
  • Stosowanie u niemowląt (brak badań potwierdzających bezpieczeństwo i skuteczność)

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Reakcje nadwrażliwości: Obserwowano poważne, czasami śmiertelne reakcje anafilaktyczne po podaniu systemowym chinolonów. Należy natychmiast przerwać stosowanie leku w przypadku wystąpienia objawów nadwrażliwości.

Nadkażenia: Długotrwałe stosowanie może prowadzić do nadmiernego wzrostu niewrażliwych szczepów bakterii lub grzybów. W przypadku nadkażenia należy wdrożyć odpowiednie leczenie.

Zapalenie ścięgien: Istnieje ryzyko zapalenia i przerwania ścięgien, szczególnie u osób starszych i stosujących kortykosteroidy. Należy przerwać leczenie przy pierwszych objawach zapalenia ścięgna.

Osad w oku: U pacjentów z owrzodzeniem rogówki może pojawić się biały osad (pozostałość leku), który nie wpływa na skuteczność leczenia.

Fototoksyczność: Należy unikać nadmiernej ekspozycji na światło słoneczne ze względu na ryzyko fototoksyczności.

Soczewki kontaktowe: Nie zaleca się stosowania soczewek kontaktowych podczas leczenia zakażeń oka.

Warto zapamiętać
  • CIPRONEX 0,3% jest skuteczny w leczeniu owrzodzeń rogówki i powierzchniowych zakażeń oka wywołanych przez wrażliwe szczepy bakterii.
  • Schemat dawkowania różni się znacząco w zależności od leczonego schorzenia i postaci leku (krople/maść), co wymaga szczególnej uwagi przy przepisywaniu.

Interakcje lekowe

Nie przeprowadzono badań dotyczących interakcji. Ze względu na niskie stężenia ogólnoustrojowe po podaniu miejscowym, interakcje z innymi lekami są mało prawdopodobne. Zaleca się zachowanie 5-minutowych odstępów między aplikacją różnych leków ocznych.

Ciąża i laktacja

Ciąża: Ograniczone dane dotyczące stosowania u kobiet w ciąży. Badania na zwierzętach nie wykazały bezpośredniego toksycznego wpływu na rozród. Cyprofloksacyna przenika przez barierę łożyskową. Ze względów bezpieczeństwa zaleca się unikanie stosowania w okresie ciąży, chyba że korzyści przewyższają potencjalne ryzyko.

Laktacja: Cyprofloksacyna przenika do mleka kobiecego. Należy zachować ostrożność podczas stosowania u kobiet karmiących piersią. Nie można wykluczyć ryzyka dla karmionego dziecka.

Działania niepożądane

Najczęściej zgłaszane działania niepożądane obejmują:

  • Zaburzenia oka: złogi w rogówce, dyskomfort w oku, przekrwienie oka
  • Zaburzenia układu nerwowego: bóle głowy, zawroty głowy
  • Zaburzenia żołądka i jelit: zaburzenia smaku, nudności

Rzadziej obserwowano reakcje nadwrażliwości, uszkodzenie rogówki, zapalenie rogówki i spojówek, oraz zaburzenia widzenia.

Przedawkowanie

Ze względu na miejscowe stosowanie, ryzyko przedawkowania jest minimalne. W przypadku miejscowego przedawkowania, oko można przepłukać ciepłą wodą.

Mechanizm działania

Cyprofloksacyna, należąca do grupy chinolonów, działa bakteriobójczo poprzez hamowanie gyrazy DNA, kluczowego enzymu w procesie replikacji bakteryjnego DNA.

Skład

Substancja czynna: cyprofloksacyna (w postaci chlorowodorku)

  • Krople do oczu: 3 mg cyprofloksacyny w 1 ml
  • Maść oczna: 3 mg cyprofloksacyny w 1 g

CIPRONEX 0,3% stanowi skuteczną opcję terapeutyczną w leczeniu zakażeń oka i owrzodzeń rogówki. Precyzyjne dawkowanie i przestrzeganie zaleceń dotyczących stosowania są kluczowe dla osiągnięcia optymalnych efektów leczenia przy minimalizacji ryzyka działań niepożądanych.



Jednym z niepożądanych działań leku jakie mogą wystąpić jest nadwrażliwość na światło.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Zmniejszenie wchłaniania leku z przewodu pokarmowego, ponieważ sole wapnia tworzą z nim związki nierozpuszczalne w wodzie. Stężenie leku we krwi jest mniejsze o około 50% - brak lub zmniejszenie efektów terapeutycznych.