Narodowa Organizacja Zdrowia 9 grudnia bieżącego roku opublikowała najnowszy raport dotyczący trendów śmiertelności, zachorowalności i niepełnosprawności na całym świecie. Obecne zestawienie obejmuje informacje na temat trendów globalnych, regionalnych i krajowych od 2000 do 2019 roku włącznie.
Raport WHO – przyczyny zgonów
Jak czytamy w raporcie WHO, choroby serca są główną przyczyną zgonów na świecie od przeszło 20 lat. Notuje się, że choroby serca w 2019 roku stanowiły przyczynę 16% wszystkich zgonów. Autorzy raporty wskazują, że łączna liczba zgonów z powodu chorób serca w 2019 roku wzrosła do około 9 milionów. W porównaniu z rokiem 2000 są to niemal 2 miliony zgonów więcej. Jak się okazuje, największy wzrost liczby zgonów z powodu chorób serca odnotowano w regionie Zachodniego Pacyfiku. Z kolei w Europie śmiertelność w wyniku chorób serca spadła o przeszło 15%.
Cukrzyca i demencja w pierwszej dziesiątce
Według raportu choroba Alzheimera oraz inne formy demencji wciąż znajdują się w 10 najczęstszych przyczyn zgonów na całym świecie. Choroby te stanowiły trzecią najczęstszą przyczynę zgonów w 2019 w obu Amerykach i w Europie.
Niepokojący może być fakt wzrost trendu zgonów z powodu cukrzycy. Liczba zgonów spowodowanych przez tę chorobę zwiększyła się o 70% w latach 2000-2019. Zwraca się tutaj szczególną uwagę na 80% wzrost zgonów wśród mężczyzn. Regionem o największym procentowym wzroście jest wschodnia część Morza Śródziemnego, gdzie liczba zgonów z powodu cukrzycy wzrosła ponad dwukrotnie.
Przeczytaj również: Alzheimer i demencja: problematyka bezpieczeństwa
Raport WHO a zgony z powodu chorób zakaźnych
Odnotowuje się, że zapalenie płuc i inne infekcje dolnych dróg oddechowych były najbardziej śmiercionośną grupą chorób spośród wszystkich chorób zakaźnych w 2019 roku. Stanowiły one czwartą najczęstszą przyczynę zgonu na całym świecie. Wartym odnotowania jest fakt, że w porównaniu do 2000 roku globalna liczba zgonów z powodu infekcji dolnych dróg oddechowych zmalała o prawie pół miliona.
Pozytywną informacją jest spadek trendu zgonów spowodowanych chorobami zakaźnymi. W samej Afryce liczba zgonów z powodu HIV/AIDS z ponad 1 miliona w 2000 roku spadła do przeszło 435 tysięcy w 2019 roku.
Podobny trend notuje się również dla gruźlicy. Choroba ta w 2000 roku była 7 najczęstszą przyczyną zgonów na całym świecie. W 2019 roku jednostka ta spadła w rankingu na 13 miejsce przy 30% spadku liczby zgonów przez nią powodowanych. Nadal jednak stanowi ona jedną z 10 głównych przyczyn zgonów w niektórych regionach Afryki i Azji Południowo-Wschodniej.
Żyjemy coraz dłużej
Według raportu WHO, średnia długość życia z 67 lat w 2000 roku wzrosła o około 6 lat do ponad 73 lat w 2019 roku.
Okazuje się jednak, że wzrost średniej długości życia przyniósł niepokojący trend wzrostu niepełnosprawności. Według raportu, choroby serca, udar, cukrzyca, rak płuc i przewlekła obturacyjna choroba płuc w 2019 roku były odpowiedzialne za prawie 100 milionów utraconych lat życia w zdrowiu w porównaniu do roku 2000.
Zaobserwowano również znaczny udziału urazów jako główną przyczynę niepełnosprawności. Ma być to pokłosiem wzrostu liczby wypadków drogowych w regionie afrykańskim. Podobny trend notuje się również we wschodnim regionie Morza Śródziemnego. Źródła podają, że 75% zgonów spowodowanych wypadkami drogowymi dotyczyło mężczyzn.
Wpływ pandemii w raporcie WHO
Warto odnotować, że opisywany raport przedstawia kompleksowe dane dotyczące zdrowia populacyjnego w latach 2000-2019, tym samym nie obejmując okresu pandemii spowodowanej przez COVID-19. Autorzy wspominają jednak, że do chwili opublikowania raportu, czyli 9 grudnia 2020 roku, COVID-19 był przyczyną 1,5 miliona zgonów na całym świecie. Statystyki uwzględniające ocenę bezpośredniego i pośredniego wpływu pandemii COVID-19 na śmiertelność i zachorowalność ukażą się w kolejnej aktualizacji raportu.
Źródła:
- https://www.who.int/data/global-health-estimates
- https://www.who.int/news/item/09-12-2020-who-reveals-leading-causes-of-death-and-disability-worldwide-2000-2019