Postęp wiedzy medycznej oraz rozwój technologii diagnostycznych i leczenia na przestrzeni lat przyczyniły się do zmniejszenia śmiertelności okołoporodowej. A także do spadku liczby porodów przedwczesnych oraz poprawy opieki nad matką i dzieckiem. Jak prezentuje się opieka okołoporodowa nowym ujęciu Światowej Organizacji Zdrowia.
Zmiana polskich standardów opieki okołoporodowej
Z początkiem 2019 roku zostały zaktualizowane krajowe standardy organizacyjne opieki zdrowotnej nad kobietą w ciąży, porodu, połogu oraz nad noworodkiem. Ministerstwo Zdrowia zaproponowało kilka nowości związanych z okresem ciąży, łagodzeniem bólu porodowego, czy zasadami organizacji personelu medycznego w wyjątkowych przypadkach. Wprowadzenie nowych standardów podniosło komfort zarówno kobiet, jak i personelu medycznego. Dodatkowo obowiązujące zasady przyczyniły się do podniesienia rangi zawodu położnej.
Przeczytaj również: Banki mleka kobiecego – co warto wiedzieć
Nowa opieka okołoporodowa na skalę światową
Światowa Organizacja Zdrowia zdecydowała się na pójście o krok dalej, wprowadzając Poradnik Opieki Porodowej (ang. Labour Care Guide). Zalecenia WHO mają pomóc w polepszeniu doświadczeń związanych z porodem oraz zapewnieniu zdrowia i dobrego samopoczucia kobiet i ich dzieci. Podstawowym założeniem, na którym opierają się wszystkie rekomendacje, jest uznanie, że każdy poród jest wyjątkowy. Począwszy od osobistych doświadczeń kobiety po szybkość, z jaką postępuje i jak długo trwa.
Nowy dokument WHO jest narzędziem, które pomaga personelowi medycznemu zapewnić rodzącej bezpieczną i skuteczną opiekę oraz uzyskać pozytywne doświadczenia z porodu.
Opieka okołoporodowa w poradniku
Poradnik Opieki Porodowej promuje skoncentrowane na preferencjach rodzącej podejście do monitorowania jej stanu zdrowia i samopoczucia. Począwszy od aktywnego pierwszego etapu porodu do końca drugiego etapu, czyli urodzenia dziecka.
Personel medyczny sprawujący opiekę nad matką i noworodkiem jest zachęcany do aktywnej oceny zdrowia i samopoczucia kobiety oraz jej dziecka. Poprzez zapisywanie swoich obserwacji, sprawdzania, czy w miarę postępu porodu nie są przekraczane progi błogostanu psychicznego i fizycznego. W ramach tej oceny wskazane jest również planowanie dalszej opieki w porozumieniu z pacjentką. Czynności te pomagają w stworzeniu i wzmocnieniu pozytywnej relacji między kobietą a pracownikami służby zdrowia. Dają także realną szansę na poprawę wyników klinicznych.
Zatwierdzony przez WHO poradnik zawiera zaktualizowane, oparte na dowodach wytyczne dotyczące postępu porodu. Ze względu na fakt, że wiele kobiet nie doświadcza porodu odpowiadającemu przyjętemu modelowi, personel medyczny jest zobowiązany do krytycznego myślenia. Jak również do unikania niepotrzebnych interwencji i działania zgodnie z objawami pacjentki. Jednocześnie dokument umożliwia i zachęca do włączania kobiet w proces podejmowania decyzji dotyczących jej własnego porodu.
Opieka okołoporodowa a rewolucja
Wytyczne dotyczące opieki porodowej, o ile zostaną wdrożone, zapewnią dobrą jakość opieki medycznej, niezależnie od miejsca zamieszkania czy poziomu opieki zdrowotnej. Poradnik Opieki Porodowej oceniony został w sześciu krajach. Stwierdzono, że zalecenia są możliwe do zaakceptowania i wykonania w różnych warunkach klinicznych. W związku z tym można śmiało powiedzieć, że poradnik ten stanowi rewolucyjne kroki w kierunku zindywidualizowanej opieki porodowej.
Źródła:
- https://www.gov.pl/web/zdrowie/standardy-opieki-okoloporodowej
- https://www.who.int/news/item/15-12-2020-monitoring-childbirth-in-a-new-era-for-maternal-health
- Doroszewska, A., Opieka okołoporodowa w Polsce po transformacji ustrojowej – między medykalizacją a demedykalizacją?, Annales I – Philosophy and Sociology, VOL. XLI, 2, 2016
- https://www.rodzicpoludzku.pl/aktualnosci/1451-zalecenia-swiatowej-organizacji-zdrowia-opieka-okoloporodowa-wspierajaca-porod-jako-doswiadczenie-pozytywne-3.html