Terapia elektrowstrząsowa to biologiczna niefarmakologiczna metoda leczenia zaburzeń psychicznych. Pomaga między innymi w leczeniu ciężkich depresji, niektórych postaci zaburzeń psychotycznych, czy innych ciężkich zaburzeń psychicznych. Ma także zastosowanie w leczeniu kobiet w ciąży, pacjentów w podeszłym wieku. Skuteczność leczenia terapii elektrowstrząsowej zwyczajowo oceniania jest wysoko.
Decyzję o skierowaniu pacjenta na zabiegi podejmuje lekarz psychiatra, po analizie przebiegu choroby, aktualnego stanu psychicznego i somatycznego oraz po uzyskaniu zgody pacjenta. Rozpoczęcie zabiegów jest poprzedzone procedurą kwalifikacyjną obejmującą wykonanie odpowiednich badań oraz konsultacji lekarskich. O ostatecznej kwalifikacji do leczenia decyduje lekarz anestezjolog.
Przeczytaj również: psychika medyka w COVID-19
Z informacji możemy dowiedzieć się, na czym polega terapia elektrowstrząsowa i jak wygląda jej przebieg. Ponadto możemy dowiedzieć się, jakie są przeciwskazania do terapii elektrowstrząsowej. Dodatkowo poznamy objawy uboczne, jakie mogą wystąpić w trakcie wykonywania tych zabiegów.
Lista ośrodków wykonujących zabiegi elektrowstrząsowe w Polsce udostępniona jest na stronie internetowej Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.
Źródło:
https://psychiatria.org.pl