O czym dokładnie dyskutowano na kongresie „Zdrowie Polaków” ? Jakie zagadnienia poruszali eksperci?
Celem obrad tegorocznego kongresu „Zdrowie Polaków” było zwrócenie uwagi na problematykę ochrony zdrowia Polaków, wymiana poglądów pomiędzy pracownikami w sektorze ochrony zdrowia, poszukiwanie dobrych rozwiązań z zakresu natury medycznej i opieki nad pacjentem oraz nagłośnienie problematyki prozdrowotnej.
Podczas kongresu poruszano wiele zagadnień, m.in.:
– wpływ COVID-19 na epidemiologię zaburzeń psychicznych i zmiany w organizacji psychiatrycznej opieki zdrowotnej;
– stan kondycji fizycznej dzieci i młodzieży w Polsce;
– zespół postcovidowy;
– epidemiologia chorób serca oraz polska onkologia w dobie pandemii COVID-19;
– Narodowa Strategia Onkologiczna i podsumowanie dotychczasowych działań w tym zakresie.
Czytaj również: Szczepienia przeciwko COVID-19, co nowego?
Wpływ COVID-19 na psychiatryczną opiekę zdrowotną
Profesor Janusz Heitzman z Instytutu Psychiatrii i Neurologii podkreślił, że pandemia COVID-19 ujawniła, że zdrowie psychiczne jest trwałym elementem zdrowia publicznego. Okazuje się, że pomimo tego, że większość osób zakażonych nie ujawnia zaburzeń psychicznych, to wpływ pandemii na zdrowie psychiczne jest negatywny. Psychiczny ciężar pandemii objawia się obniżeniem sprawności i odporności psychicznej, który odczuwa niemalże cała populacja. Dużym problemem jest także infodemia, czyli zalew dezinformacji szczepionkowej, która pogłębia kryzys zdrowia psychicznego. Obserwujemy tendencję wzrostową wszystkich wskaźników oceny zdrowia psychicznego. Zaliczyć tu można depresję, psychozy, uzależnienia, samobójstwa, zaburzenia psychiczne wśród dzieci i młodzieży. Należy również wspomnieć o niewydolności systemu opieki psychiatrycznej.
Według danych ZUS z 2020 r. w okresie pandemii znacznie zwiększyła się absencja chorobowa z powodu zaburzeń psychicznych. W stosunku do 2019 r. liczba wystawionych zwolnień lekarskich z powodu epizodów depresyjnych, lękowych i ciężkiej reakcji na stres wzrosła o 25%. Prognozuje się, że wśród odległych następstw COVID-19 znajdą się takie zaburzenia jak: popandemiczne zaburzenia stresowe, trwałe zaburzenia osobowości, przewlekłe zaburzenia depresyjne, lękowe i poznawcze.
Czytaj również: Nieswoiste choroby zapalne jelit w czasie COVID-19
Zdrowie Polaków – stan kondycji fizycznej dzieci i młodzieży
W trakcie kongresu rozmawiano również o aktywności fizycznej dzieci i młodzieży. Okazuje się, że w Polsce mamy aktualnie największy w Europie przyrost osób z nadwagą i otyłością wśród młodzieży w okresie adolescencji. Od 2014 do 2018 roku nastąpił wzrost nadmiernej masy ciała o 2%. Okazuje się, że co czwarty 11-latek, co piąty 13-latek i co siódmy 15-latek ma nadmierną masę ciała. Potwierdzony został także związek otyłości z częstszym występowaniem wad postawy. W trakcie pandemii znacząco obniżyła się aktywność fizyczna dzieci w porównaniu z okresem sprzed pandemii. Konieczne jest zatem podjęcie działań w celu promowania aktywności fizycznej.
Czytaj również: Reumatologia – jakich zmian w diagnostyce i leczeniu wymagają pacjenci?
Zespół postcovidowy
Eksperci podkreślili, że wyróżniamy 3 formy COVID-19: ostrą (dolegliwości trwające do 4 tygodni), przedłużającą się objawową postać (dolegliwości i objawy trwające od 4 do 12 tygodni) oraz zespół postcovidowy (objawy rozwijające się po COVID-19 i trwające powyżej 12 tygodni).
Wiemy o tym, że zespół postcovidowy dotyka około 10 % chorych, którzy chorowali na COVID-19. Co ciekawe, część z nich chorowała w sposób łagodny lub bezobjawowy. Objawy zespołu postcovidowego dotyczą głównie układu oddechowo-krążeniowego (zmęczenie, duszność, bóle w klatce piersiowej, kaszel), układu nerwowego (omdlenia, bóle i zawroty głowy, zaburzenia snu, utrata węchu i smaku), układu ruchu (osłabienie siły mięśni, drętwienie i mrowienie kończyn, ból i obrzęk stawów), układu pokarmowego (znaczna utrata apetytu, bóle brzucha, wymioty i biegunka) oraz skóry i śluzówek (wysypki skórne).
Po przebytym zakażeniu SARS CoV-2 obserwuje się obniżenie pracy przepony, będącej najważniejszym mięśniem oddechowym. Powoduje to nasilenie wykorzystania dodatkowych mięśni oddechowych, co skutkuje większym wydatkiem energetycznym związanym z oddychaniem. W konsekwencji obserwuje się płytki oddech, zmęczenie i duszność. Okazuje się, że najważniejszym elementem powrotu do zdrowia jest wspieranie funkcjonowania układu oddechowego, np. poprzez ćwiczenia oddechowe. Według rekomendacji WHO po COVID-19 zaleca się podjęcie aktywności fizycznej. Powinno się ją wprowadzić co najmniej 10 dni po chorobie lub 7 dni bez objawów choroby.
Narodowa Strategia Onkologiczna
Narodowa Strategia Onkologiczna to program wieloletni na lata 2020-2030 wprowadzający kompleksowe zmiany w polskiej onkologii. Strategia onkologiczna została przyjęta przez Radę Ministrów na drodze uchwały w 2020 r. Zakłada poprawę w zakresie 5 obszarów: inwestycje w kadry medyczne, pacjenta, system opieki onkologicznej, naukę i edukację oraz inwestycje dotyczące stylu życia. Zadania realizowane w ramach strategii obejmują współpracę z Biurem Komunikacji Ministerstwa Zdrowia.
Ponadto przygotowywanie materiałów promocyjno-edukacyjno-informacyjnych dotyczących NSO, a także stworzenie bieżące pozyskiwanie, gromadzenie i analizowanie danych umożliwiających ocenę rezultatów zadań realizowanych w ramach NSO. Planowane jest także stworzenie narodowego portalu onkologicznego, w którym dane te będą udostępnione. Profesor Piotr Rutkowski, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków Centrum Onkologii-Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, zwrócił uwagę, że opracowano już metodę analityczną w oparciu o sieci neuronowe, wykorzystując istniejące zbiory danych. W dalszej perspektywie ma to służyć opracowaniu klasyfikatora pracującego na historii kontaktów pacjenta z NFZ. Podkreślono także, że konieczne jest kontynuowanie działań NSO bez względu na sytuację epidemiologiczną.
Piśmiennictwo:
- http://kongres-zdrowiepolakow.pl/