Od 2021 roku programy lekowe mają dostępne trzy nowe terapie. Durwalumab to lek aktualnie stosowany u chorych z miejscowo zaawansowanym, nieoperacyjnym niedrobnokomórkowym rakiem płuca do leczenia konsolidującego po jednoczasowej radiochemioterapii. Pacjenci z niedrobnokomórkowym rakiem płuca bez mutacji w genie EGFR i bez zmian w genach ALK i ROS1 z ekspresją PD-L1 < 50% mogą być leczeni pembrolizumabem z chemioterapią. Refundacją objęto leczenie ozymetrynibem chorych na niedrobnokomórkowego raka płuca w stadium IIIB lub IV z mutacjami w genie EGFR.
W Polsce brakuje refundacji inhibitorów BRAF i MEK dla chorych z niedrobnokomórkowym rakiem płuca z mutacją w genie BRAF oraz inhibitorów NTRK dla pacjentów z mutacjami w genach NTRK. Problem ten jest związany z brakiem dostępności do diagnostyki i leczenia w ramach aktualnego stanu ochrony zdrowia w Polsce.
W terapii ostrej białaczki limfoblastycznej możliwe jest zastosowanie inotuzumabu ozogamycyny. Po leczeniu chirurgicznym u pacjentów z czerniakiem, którzy mają przerzuty do węzłów chłonnych i przerzuty odległe, dostępne jest leczenie adjuwantowe immunoterapią (niwolumabem lub pembrolizumabem), a także lekami ukierunkowanymi molekularnie przy obecności mutacji BRAF V600 (dabrafenibem i tramerynibem).
Czytaj również: Procedura przyjęcia pacjenta do szpitala psychiatrycznego bez jego zgody
Nowa lista refundacyjna od lipca 2021 r.
Nowa lista refundacyjna uwzględnia zmiany dotyczące leków i terapii w niedrobnokomórkowym raku płuca. Zakłada objęcie refundacją brygantynibu oraz dakomitynibu i loratynibu, będących terapią I linii u chorych z zaawansowanym niedrobnokomórkowym rakiem płuca. Pacjenci chorujący na drobnokomórkowego raka płuca, spełniający kryteria programu lekowego, mogą otrzymać leczenie I linii pod postacią immunoterapii atezolizumabem. Chorzy z rakiem tarczycy po nieudanym leczeniu radioaktywnym jodem otrzymają w leczeniu II rzutu sorafenib.
Lista refundacyjna od maja 2021 r.
Zmiany na liście refundacyjnej, obowiązujące od maja 2021 r. dotyczą rozszerzenia wskazań do stosowania olaparybu o I linię leczenia podtrzymującego dla pacjentek z noworozpoznanym rakiem jajnika, jajowodu oraz pierwotnym rakiem otrzewnej w ramach programu lekowego B.50 – „Leczenie chorych na raka jajnika, raka jajowodu lub raka otrzewnej”. Zmiany uwzględniają także leczenie raka wątrobowokomórkowego cabozantinibumem (leczenie II linii). Nowo przyjęte programy lekowe były następujące:
- B. 114 – „Leczenie chorych na ostrą białaczkę szpikową” midostauryną (Rydapt) (ICD-10 C92),
- B.115 – „Leczenie agresywnej mastocytozy układowej, mastocytozy układowej z współistniejącym nowotworem układu krwiotwórczego oraz białaczki mastocytarnej” midostauryną (Rydapt)
- B. 116 – „Leczenie chorych na zaawansowanego raka szyjki macicy” bewacyzumabem (ICD-10 C53)
- B. 117 – „Leczenie raka z komórek Merkla awelumabem” (ICD-10 C44).
Od listopada 2020 roku wprowadzono korekty w następujących programach lekowych:
- Program B.4 Leczenie zaawansowanego raka jelita grubego z wykorzystaniem substancji czynnej panitumumabu – do programu dodano skojarzenie z chemioterapią wg schematu FOLFIRI, dodano kryteria kwalifikowania, czas leczenie oraz kryteria wyłączenia z programu.
- Program B.93 Piksantron w leczeniu chorych na chłoniaki złośliwe – dokonano modyfikacji w kryteriach kwalifikacji.
Od września 2020 roku na liście refundacyjnej dodano:
- terapię skojarzoną binimetynibem i enkorafenibem w leczeniu zaawansowanego czerniaka skóry z mutacją BRAF
- immunoterapię niwolumabem i iplimumabem w leczeniu pierwszej linii u chorych na czerniaka
- immunoterapię niwolumabem jako opcję terapeutyczną w II linii leczenia niedrobnokomórkowego raka płuca o typie innym niż płaskonabłonkowy (EGFR- i ALK-)
- lek z grupy inhibitorów kinaz CDK4/6 – abemacyklib jako I lub II linię leczenia w skojarzeniu z inhibitorem aromatazy lub fulwestrantem do programu „Leczenie raka piersi” HER2 ujemnego
- Dinutuksymab beta do terapii nerwiaka zarodkowego współczulnego (neuroblastoma) w onkologii i hematologii dziecięcej
- nowe wskazania do zastosowania Brentuksymabu vedotin (Adcetris), który obejmują leczenie chorych na chłoniaki CD30+ jako terapia podtrzymująca oraz chorych na pierwotne chłoniaki skóry T-komórkowe
- inhibitor ALK (brygatynib) jako II linię leczenia raka płuca w programie lekowym „Leczenie niedrobnokomórkowego raka płuca”.
Źródła:
- https://www.zwrotnikraka.pl/nowa-lista-lekow-refundowanych/ (dostęp z dn. 23.07.2021)
- https://hematoonkologia.pl/aktualnosci/news/id/4562-nowe-programy-lekowe-w-ramach-listy-refundacyjnej-od-1-maja-2021-r (dostęp z dn. 23.07.2021)
- https://www.gov.pl/web/zdrowie/obwieszczenie-ministra-zdrowia-z-dnia-21-kwietnia-2021-r-w-sprawie-wykazu-refundowanych-lekow-srodkow-spozywczych-specjalnego-przeznaczenia-zywieniowego-oraz-wyrobow-medycznych-na-1-maja-2021-r (dostęp z dn. 23.07.2021)
- https://immuno-onkologia.pl/dostepnosc-immunoterapii-dla-polskich-pacjentow-informacje/ (dostęp z dn. 23.07.2021)
- https://www.zwrotnikraka.pl/nowa-lista-lekow-refundowanych/ (dostęp z dn. 23.07.2021)
- https://www.zwrotnikraka.pl/nowa-lista-lekow-refundowanych/ (dostęp z dn. 23.07.2021)