Wyszukaj produkt

ellaOne®

Ulipristal acetate

tabl. powl.
30 mg
1 szt.
Doustnie
Rx
100%
143,37

ellaOne® - Antykoncepcja awaryjna

Wskazania do stosowania

ellaOne® jest wskazana jako antykoncepcja awaryjna do zastosowania w ciągu 120 godzin (5 dni) od stosunku płciowego bez zabezpieczenia lub w przypadku, gdy zastosowana metoda antykoncepcji zawiodła. Lek ten stanowi skuteczną opcję zapobiegania ciąży w sytuacjach nagłych.

Kluczowym aspektem stosowania ellaOne® jest jak najszybsze przyjęcie leku po niezabezpieczonym stosunku, co zwiększa jego skuteczność antykoncepcyjną.

Dawkowanie i sposób podawania

Populacja Dawkowanie Czas przyjęcia
Dorośli i młodzież 1 tabletka Jak najszybciej, nie później niż 120h po stosunku
Zaburzenia czynności nerek 1 tabletka Bez konieczności modyfikacji dawki
Zaburzenia czynności wątroby Brak ustalonej dawki Nie zaleca się stosowania przy ciężkich zaburzeniach
Dzieci przed okresem dojrzewania Nie stosować -

Tabletka może być przyjmowana niezależnie od posiłku. W przypadku wymiotów w ciągu 3 godzin od przyjęcia, należy zastosować kolejną tabletkę.

Skuteczność antykoncepcji awaryjnej zależy od szybkości zastosowania po niezabezpieczonym stosunku. Im wcześniej zostanie przyjęta tabletka ellaOne®, tym większa jest jej efektywność w zapobieganiu ciąży.

Przeciwwskazania

Stosowanie ellaOne® jest przeciwwskazane w następujących przypadkach:

  • Nadwrażliwość na octan uliprystalu lub którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Ciąża lub podejrzenie ciąży

Przed zastosowaniem leku należy wykluczyć ciążę. ellaOne® nie powinna być stosowana u kobiet w ciąży, gdyż może potencjalnie wpłynąć na rozwój płodu.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Interakcje z innymi metodami antykoncepcji: Nie zaleca się jednoczesnego stosowania ellaOne® z produktami zawierającymi lewonorgestrel. Octan uliprystalu może zmniejszać skuteczność hormonalnych środków antykoncepcyjnych.

Astma: Nie zaleca się stosowania u pacjentek z ciężką astmą oskrzelową niedostatecznie kontrolowaną doustnymi glikokortykosteroidami.

Stosowanie w tym samym cyklu: Nie zaleca się wielokrotnego stosowania ellaOne® w tym samym cyklu miesiączkowym ze względu na brak badań dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności.

Wpływ na cykl menstruacyjny: Po zastosowaniu ellaOne® możliwe jest wcześniejsze lub późniejsze wystąpienie krwawienia miesiączkowego. U około 7% kobiet krwawienie występowało o ponad 7 dni wcześniej, a u 18,5% opóźniało się o ponad tydzień.

Wykluczenie ciąży: W przypadku opóźnienia miesiączki o ponad 7 dni, nieprawidłowego krwawienia lub objawów ciąży, należy wykonać test ciążowy.

Ciąża pozamaciczna: Należy wziąć pod uwagę możliwość ciąży pozamacicznej, szczególnie w przypadku wystąpienia krwawień miesiączkowych mimo stwierdzonej ciąży.

Stosowanie ellaOne® wymaga szczególnej uwagi i monitorowania cyklu menstruacyjnego. W przypadku wątpliwości lub nietypowych objawów, pacjentka powinna skonsultować się z lekarzem.

Warto zapamiętać
  • ellaOne® należy przyjąć jak najszybciej, nie później niż 120 godzin po niezabezpieczonym stosunku
  • Lek może wpływać na skuteczność hormonalnej antykoncepcji, dlatego zaleca się stosowanie dodatkowej metody barierowej do czasu następnej miesiączki

Interakcje lekowe

Octan uliprystalu jest metabolizowany przez CYP3A4, co może prowadzić do istotnych interakcji lekowych:

  • Leki indukujące CYP3A4 (np. ryfampicyna, fenytoina, fenobarbital, karbamazepina, rytonawir, ziele dziurawca) mogą zmniejszać stężenie octanu uliprystalu w osoczu, potencjalnie obniżając jego skuteczność
  • Inhibitory pompy protonowej, leki zobojętniające i antagoniści receptora H2 mogą zmniejszać wchłanianie octanu uliprystalu
  • Silne inhibitory CYP3A4 (np. ketokonazol, itrakonazol, telitromycyna, klarytromycyna) mogą zwiększać ekspozycję na octan uliprystalu

Ze względu na wysokie powinowactwo octanu uliprystalu do receptora progesteronowego, może on zakłócać działanie leków zawierających progestagen, w tym hormonalnych środków antykoncepcyjnych.

Kluczowe jest poinformowanie pacjentki o potencjalnych interakcjach lekowych i konieczności stosowania dodatkowej antykoncepcji barierowej po przyjęciu ellaOne®.

Ciąża i laktacja

Ciąża: ellaOne® jest przeciwwskazana w ciąży. W przypadku niepowodzenia antykoncepcji awaryjnej i zajścia w ciążę, należy zgłosić ten fakt do rejestru ciąż prowadzonego przez firmę HRA Pharma.

Karmienie piersią: Nie zaleca się karmienia piersią przez co najmniej 36 godzin po przyjęciu ellaOne®. Nie można wykluczyć ryzyka dla dziecka karmionego piersią, gdyż octan uliprystalu jest substancją lipofilną i teoretycznie może przenikać do mleka matki.

Bezpieczeństwo stosowania ellaOne® w okresie ciąży i laktacji wymaga szczególnej uwagi. Pacjentki powinny być poinformowane o konieczności unikania karmienia piersią przez określony czas po przyjęciu leku.

Działania niepożądane

Najczęściej zgłaszane działania niepożądane to:

  • Bóle głowy
  • Mdłości
  • Bóle brzucha
  • Bolesne miesiączkowanie

Inne istotne działania niepożądane obejmują:

  • Zaburzenia nastroju i emocjonalne
  • Zawroty głowy
  • Zaburzenia miesiączkowania
  • Bóle mięśniowe i pleców
  • Zmęczenie

Większość działań niepożądanych ma charakter łagodny do umiarkowanego i ustępuje samoistnie. Pacjentki powinny być poinformowane o możliwości wystąpienia tych objawów i zasadach postępowania w przypadku ich nasilenia.

Mechanizm działania

Octan uliprystalu jest selektywnym modulatorem receptora progesteronowego o wysokim powinowactwie. Główny mechanizm działania polega na hamowaniu lub opóźnianiu owulacji, co zapobiega zapłodnieniu. Lek może być skuteczny nawet gdy jest przyjęty bezpośrednio przed spodziewaną owulacją.

ellaOne® wykazuje również wysokie powinowactwo do receptora glikokortykosteroidowego, jednak u ludzi nie obserwowano istotnego wpływu na funkcję tego receptora przy stosowaniu dawek terapeutycznych.

Zrozumienie mechanizmu działania ellaOne® jest kluczowe dla właściwego stosowania leku i edukacji pacjentek w zakresie jego skuteczności i ograniczeń jako metody antykoncepcji awaryjnej.

Skład

Jedna tabletka ellaOne® zawiera 30 mg octanu uliprystalu jako substancję czynną.

Znajomość składu leku jest istotna dla identyfikacji potencjalnych alergii lub nietolerancji u pacjentek oraz zrozumienia interakcji z innymi lekami.



Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Produkt leczniczy, który może wpływać upośledzająco na sprawność psychofizyczną; jeżeli przepisana dawka i droga podania wskazują, że w okresie stosowania może pojawić się wyraźne upośledzenie sprawności psychomotorycznej, to należy udzielić pacjentowi wskazówek co do zachowania szczególnej ostrożności w zakresie prowadzenia pojazdów lub obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu bądź uprzedzić o konieczności czasowego zaniechania takich czynności.
Substancja czynna zawarta w lekach, które mogą być ordynowane przez pielęgniarki i położne, o których mowa w art. 15a ust. 1 ustawy z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęniarki i położnej, oraz na które pielęgniarki i położne mają prawo wystawiać recepty.