Wyszukaj produkt

Zyx®

Levocetirizine dihydrochloride

tabl. powl.
5 mg
7 szt.
Doustnie
Rx
100%
7,56
Zyx®
tabl. powl.
5 mg
28 szt.
Doustnie
Rx
100%
19,20
30% (1)
9,34
(2)
bezpł.
DZ (3)
bezpł.
Zyx®
tabl. powl.
5 mg
56 szt.
Doustnie
Rx
100%
34,10
30% (1)
14,80
(2)
bezpł.
DZ (3)
bezpł.
Zyx®
tabl. powl.
5 mg
84 szt.
Doustnie
Rx
100%
39,52
30% (1)
11,74
(2)
bezpł.
DZ (3)
bezpł.

Zyx® - Profesjonalna informacja dla lekarza

Wskazania do stosowania

Zyx® jest wskazany w objawowym leczeniu alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa (w tym przewlekłego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa) oraz pokrzywki u dorosłych i dzieci w wieku powyżej 6 lat.

Lek wykazuje skuteczność w łagodzeniu objawów alergicznych dzięki antagonistycznemu działaniu na obwodowe receptory histaminowe H1. Lewocetyryzyna, jako (R)-enancjomer cetyryzyny, charakteryzuje się silnym i wybiórczych receptorów (Ki = 3,2 nmol/l), dwukrotnie większym niż cetyryzyna (Ki = 6,3 nmol/l).

Dawkowanie i sposób podawania

Grupa pacjentów Zalecana dawka
Dorośli i młodzież ≥12 lat 5 mg (1 tabletka powlekana) raz na dobę
Dzieci 6-12 lat 5 mg (1 tabletka powlekana) raz na dobę
Pacjenci w podeszłym wieku z zaburzeniami czynności nerek Dostosowanie dawki (patrz poniżej)

Tabela 1. Zalecane dawkowanie leku Zyx®

Tabletki powlekane należy połykać w całości, popijając płynem. Lek można przyjmować niezależnie od posiłków. Zaleca się przyjmowanie dawki raz na dobę.

U dzieci w wieku 2-6 lat nie jest możliwe dostosowanie dawki leku w postaci tabletek powlekanych. W tej grupie wiekowej zaleca się stosowanie lewocetyryzyny w postaciach farmaceutycznych przeznaczonych dla dzieci.

Dostosowanie dawkowania u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek

Odstępy czasu pomiędzy kolejnymi dawkami muszą być dostosowane indywidualnie, w zależności od stopnia wydolności nerek. Dawkę należy dostosować zgodnie z poniższym schematem:

Stopień zaburzenia czynności nerek Klirens kreatyniny (ClCr) Dawkowanie
Prawidłowa czynność ≥80 ml/min 1 tabletka raz na dobę
Łagodne zaburzenia 50-79 ml/min 1 tabletka raz na dobę
Umiarkowane zaburzenia 30-49 ml/min 1 tabletka co 2 dni
Ciężkie zaburzenia <30 ml/min 1 tabletka co 3 dni
Schyłkowa niewydolność nerek - pacjenci dializowani <10 ml/min Przeciwwskazane

Tabela 2. Dostosowanie dawkowania u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek

U dzieci i młodzieży z zaburzeniami czynności nerek dawkę należy ustalać indywidualnie na podstawie wartości klirensu nerkowego oraz masy ciała. Brak szczegółowych danych dotyczących stosowania u dzieci z zaburzeniami czynności nerek.

U pacjentów wyłącznie z zaburzeniami czynności wątroby zmiana dawkowania nie jest konieczna. Dostosowanie dawkowania jest zalecane u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby i nerek.

Warto zapamiętać
  • Zyx® wykazuje 2-krotnie większe powinowactwo do receptorów H1 niż cetyryzyna
  • U pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek (ClCr <10 ml/min) stosowanie leku jest przeciwwskazane

Przeciwwskazania

Stosowanie leku Zyx® jest przeciwwskazane w następujących przypadkach:

  • Nadwrażliwość na lewocetyryzynę, pochodne piperazyny lub na którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Ciężkie zaburzenia czynności nerek z klirensem kreatyniny mniejszym niż 10 ml/min
  • Rzadko występująca dziedziczna nietolerancja galaktozy, niedobór laktazy (typu Lapp) lub zespół złego wchłaniania glukozy-galaktozy

Należy zachować szczególną ostrożność przy przepisywaniu leku pacjentom z wymienionymi schorzeniami lub predyspozycjami genetycznymi.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Stosowanie u dzieci: Nie zaleca się stosowania produktu u dzieci poniżej 6 lat, ponieważ dostępna postać leku (tabletki powlekane) nie pozwala na odpowiednie dostosowanie dawki. U dzieci w wieku 2-6 lat zaleca się stosowanie lewocetyryzyny w postaciach farmaceutycznych przeznaczonych dla dzieci. Lewocetyryzyna nie jest zalecana do stosowania u niemowląt i dzieci poniżej 2 lat.

Interakcje z alkoholem: Należy zachować szczególną ostrożność spożywając alkohol w trakcie stosowania leku. Chociaż badania nie wykazały nasilenia działania alkoholu przez cetyryzynę, u pacjentów wrażliwych jednoczesne przyjmowanie lewocetyryzyny z alkoholem lub innymi środkami hamującymi czynność OUN może wpływać na ośrodkowy układ nerwowy.

Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów: W porównawczych badaniach klinicznych nie wykazano, aby lewocetyryzyna w zalecanej dawce upośledzała sprawność umysłową, zdolność reagowania lub zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych. Jednakże, w trakcie leczenia lewocetyryzyną niektórzy pacjenci mogą odczuwać senność, zmęczenie i osłabienie. Dlatego pacjenci planujący prowadzenie pojazdów, wykonywanie potencjalnie niebezpiecznych czynności lub obsługiwanie maszyn, powinni wziąć pod uwagę swoją reakcję na ten produkt leczniczy.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi i inne rodzaje interakcji

Nie przeprowadzono szczegółowych badań dotyczących interakcji lewocetyryzyny. Jednakże, na podstawie badań z cetyryzyną, można wnioskować o potencjalnych interakcjach:

  • Nie wykazano klinicznie istotnych niepożądanych interakcji z pseudoefedryną, cymetydyną, ketokonazolem, erytromycyną, azytromycyną, glipizydem i diazepamem
  • Zaobserwowano niewielkie zmniejszenie klirensu cetyryzyny (16%) po podaniu wielokrotnym z teofiliną (400 mg raz na dobę)
  • Jednoczesne podawanie cetyryzyny nie zmieniło rozmieszczenia teofiliny
  • Podawanie lewocetyryzyny z pokarmem nie zmniejsza stopnia jej wchłaniania, natomiast zmniejsza szybkość jej wchłaniania

Należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu lewocetyryzyny z lekami wpływającymi na ośrodkowy układ nerwowy, szczególnie u pacjentów wrażliwych.

Wpływ na płodność, ciążę i laktację

Ciąża: Brak danych klinicznych dotyczących stosowania lewocetyryzyny u kobiet w ciąży. Badania na zwierzętach nie wykazują bezpośredniego ani pośredniego szkodliwego wpływu na przebieg ciąży, rozwój zarodka i płodu, przebieg porodu lub rozwój pourodzeniowy. Należy zachować ostrożność przepisując produkt kobietom w ciąży.

Karmienie piersią: Należy zachować ostrożność przepisując produkt kobietom karmiącym piersią. Brak szczegółowych danych dotyczących przenikania lewocetyryzyny do mleka matki.

Działania niepożądane

W badaniach klinicznych z udziałem pacjentów w wieku od 12 do 71 lat, u 15,1% osób przyjmujących 5 mg lewocetyryzyny odnotowano co najmniej jedno działanie niepożądane, w porównaniu z 11,3% pacjentów w grupie otrzymującej placebo. 91,6% tych działań niepożądanych miało nasilenie łagodne lub umiarkowane.

Najczęściej zgłaszane działania niepożądane (≥1% pacjentów) to:

  • Senność
  • Ból głowy
  • Suchość w jamie ustnej
  • Zmęczenie

Inne, rzadziej występujące działania niepożądane obejmowały osłabienie i ból brzucha. Działania niepożądane o charakterze sedatywnym (senność, zmęczenie, osłabienie) występowały częściej po podaniu lewocetyryzyny (8,1%) niż placebo (3,1%).

W okresie po wprowadzeniu produktu do obrotu odnotowano również bardzo rzadkie przypadki następujących działań niepożądanych:

  • Zaburzenia układu immunologicznego: nadwrażliwość, w tym anafilaksja
  • Zaburzenia psychiczne: agresja, pobudzenie
  • Zaburzenia układu nerwowego: drgawki
  • Zaburzenia serca: kołatanie serca
  • Zaburzenia układu oddechowego: duszność
  • Zaburzenia żołądka i jelit: nudności
  • Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych: zapalenie wątroby
  • Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: obrzęk naczynioruchowy, trwała wysypka polekowa, świąd, wysypka, pokrzywka
  • Zaburzenia mięśniowo-szkieletowe: bóle mięśni
  • Nieprawidłowości w badaniach diagnostycznych: zwiększenie masy ciała, nieprawidłowe wyniki badań czynności wątroby

Przedawkowanie

W przypadku przedawkowania lewocetyryzyny mogą wystąpić następujące objawy:

  • U dorosłych: senność
  • U dzieci: początkowo pobudzenie i niepokój, a następnie senność

Nie jest znane specyficzne antidotum dla lewocetyryzyny. W przypadku przedawkowania zaleca się:

  • Leczenie objawowe i podtrzymujące
  • Rozważenie płukania żołądka, jeśli od przyjęcia leku upłynęło niewiele czasu

Należy pamiętać, że lewocetyryzyna nie jest skutecznie usuwana za pomocą hemodializy.

Właściwości farmakodynamiczne i farmakokinetyczne

Lewocetyryzyna jest silnym i wybiórczym antagonistą obwodowych receptorów histaminowych H1. Badania wiązania z receptorami wykazały, że lewocetyryzyna ma duże powinowactwo do ludzkich receptorów histaminowych H1 (Ki = 3,2 nmol/l), dwukrotnie większe niż cetyryzyna (Ki = 6,3 nmol/l).

Czas połowicznej dysocjacji wiązania lewocetyryzyny z receptorami H1 wynosi 115 ± 38 minut. Po 4 godzinach od jednorazowego podania stwierdzono zablokowanie receptorów przez lewocetyryzynę w 90%, a po 24 godzinach w 57%.

Skład

Jedna tabletka powlekana Zyx® zawiera 5 mg lewocetyryzyny dichlorowodorku jako substancję czynną.

Znajomość szczegółowego składu leku, jego właściwości farmakodynamicznych i farmakokinetycznych oraz potencjalnych działań niepożądanych pozwala na optymalne i bezpieczne stosowanie leku Zyx® w praktyce klinicznej.


1) Refundacja we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach: Pokaż wskazania z ChPL

Zyx®

Wskazania wg ChPL

Wskazania pozarejestracyjne: Alergia pokarmowa - u pacjentów powyżej 6 miesiąca życia; reakcja anafilaktyczna objawiająca się pokrzywką lub obrzękiem naczynioruchowym Quinckego - u pacjentów powyżej 6 miesiąca życia
2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.
3) Pacjenci do ukończenia 18 roku życia

Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Lek powinien być zażywany w czasie jedzenia lub tuż po posiłku.