Wyszukaj produkt

Zyllt®

Clopidogrel

tabl. powl.
75 mg
28 szt.
Doustnie
Rx
100%
23,11
30% (1)
6,93
(2)
bezpł.

Zyllt® (klopidogrel) - informacje dla lekarza

Wskazania

Klopidogrel jest wskazany w profilaktyce wtórnej powikłań zakrzepowych w miażdżycy u dorosłych pacjentów:

  • Z zawałem mięśnia sercowego (od kilku dni do mniej niż 35 dni)
  • Z udarem niedokrwiennym (od 7 dni do mniej niż 6 miesięcy)
  • Z rozpoznaną chorobą tętnic obwodowych

Ponadto klopidogrel stosuje się w ostrym zespole wieńcowym:

  • Bez uniesienia odcinka ST (niestabilna dławica piersiowa lub zawał mięśnia sercowego bez załamka Q) - w skojarzeniu z ASA
  • Z uniesieniem odcinka ST - w skojarzeniu z ASA, u pacjentów leczonych zachowawczo kwalifikujących się do leczenia trombolitycznego

Klopidogrel w skojarzeniu z ASA jest również wskazany u pacjentów z umiarkowanym do wysokiego ryzykiem przemijającego niedokrwienia mózgu (TIA) lub niewielkim udarem niedokrwiennym (IS) w ciągu 24h od wystąpienia objawów.

U dorosłych pacjentów z migotaniem przedsionków i co najmniej jednym czynnikiem ryzyka powikłań naczyniowych, u których leczenie antagonistami witaminy K nie może być zastosowane, klopidogrel w skojarzeniu z ASA stosuje się w celu profilaktyki powikłań zakrzepowych w miażdżycy i powikłań zakrzepowo-zatorowych, w tym udaru.

Dawkowanie

Wskazanie Dawkowanie
Standardowe 75 mg raz na dobę
Ostry zespół wieńcowy bez uniesienia odcinka ST Dawka nasycająca 300 mg, następnie 75 mg raz na dobę (z ASA 75-100 mg/dobę)
Ostry zawał mięśnia sercowego z uniesieniem odcinka ST Dawka nasycająca 300 mg, następnie 75 mg raz na dobę (z ASA i lekami trombolitycznymi lub bez)
Pacjenci >75 lat z ostrym zawałem mięśnia sercowego z uniesieniem odcinka ST 75 mg raz na dobę bez dawki nasycającej
Migotanie przedsionków 75 mg raz na dobę (z ASA 75-100 mg/dobę)

Leczenie należy kontynuować długotrwale. W ostrym zespole wieńcowym optymalny czas leczenia nie został jednoznacznie ustalony, ale dane z badań klinicznych potwierdzają stosowanie do 12 miesięcy.

Przeciwwskazania

  • Nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Ciężkie zaburzenia czynności wątroby
  • Czynne patologiczne krwawienie (np. wrzód trawienny, krwotok wewnątrzczaszkowy)

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Podczas stosowania klopidogrelu istnieje zwiększone ryzyko krwawień. Należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów z ryzykiem zwiększonego krwawienia, np. po urazie, zabiegu chirurgicznym. Pacjentów należy dokładnie obserwować pod kątem objawów krwawienia.

Nie zaleca się jednoczesnego stosowania klopidogrelu z doustnymi lekami przeciwzakrzepowymi. Jeśli planowany jest zabieg chirurgiczny, należy przerwać stosowanie klopidogrelu na 7 dni przed zabiegiem.

Należy zachować ostrożność u pacjentów ze słabym metabolizmem przez CYP2C19, gdyż może to prowadzić do zmniejszonej skuteczności leku. Nie zaleca się jednoczesnego stosowania silnych i umiarkowanych inhibitorów CYP2C19.

U pacjentów z wywiadem nadwrażliwości na tienopirydyny istnieje ryzyko reakcji krzyżowych. Należy monitorować objawy nadwrażliwości.

Interakcje

Zwiększone ryzyko krwawienia przy jednoczesnym stosowaniu z:

  • Doustnymi lekami przeciwzakrzepowymi
  • Inhibitorami glikoprotein IIb/IIIa
  • Kwasem acetylosalicylowym
  • Niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi
  • Selektywnymi inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny

Należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu z inhibitorami CYP2C19 (np. omeprazol, ezomeprazol), gdyż może to zmniejszać stężenie aktywnego metabolitu klopidogrelu.

Ciąża i laktacja

Nie zaleca się stosowania klopidogrelu w okresie ciąży. Podczas leczenia klopidogrelem zaleca się przerwanie karmienia piersią.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane to krwawienia (z przewodu pokarmowego, nosa, podskórne). Inne częste działania to: biegunka, ból brzucha, niestrawność.

Rzadko mogą wystąpić ciężkie krwawienia, małopłytkowość, neutropenia, reakcje alergiczne.

Przedawkowanie

Przedawkowanie może prowadzić do wydłużenia czasu krwawienia i powikłań krwotocznych. Brak swoistego antidotum. W razie potrzeby można rozważyć przetoczenie masy płytkowej.

Mechanizm działania

Klopidogrel jest prolekiem. Jego aktywny metabolit nieodwracalnie hamuje receptor płytkowy P2Y12 dla ADP, co prowadzi do zahamowania agregacji płytek krwi. Efekt utrzymuje się przez cały okres życia płytek (7-10 dni).

Warto zapamiętać
  • Klopidogrel zwiększa ryzyko krwawień - należy monitorować pacjentów pod kątem objawów krwawienia
  • Przed planowanymi zabiegami chirurgicznymi należy odstawić klopidogrel na 7 dni

Klopidogrel jest skutecznym lekiem przeciwpłytkowym o szerokim zastosowaniu w profilaktyce wtórnej powikłań zakrzepowych w chorobach układu sercowo-naczyniowego. Wymaga jednak ścisłego monitorowania pacjentów pod kątem ryzyka krwawień oraz uwzględnienia potencjalnych interakcji lekowych.


1) Stan po zawale mięśnia sercowego bez uniesienia odcinka ST do 12 miesięcy stosowania
Miażdżyca objawowa naczyń wieńcowych leczona stentami metalowymi (do 6 tygodni od implantacji stentu) lub stentami antyrestenotycznymi uwalniającymi leki (do 12 miesięcy od implantacji stentu) w celu zapobiegania zakrzepom
Stan po zawale mięśnia sercowego z uniesieniem odcinka ST do 30 dni stosowania
2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.


Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Warzywa kapustne i inne produkty żywnościowe zawierające dużo witaminy K. Dochodzi do zwiększonego wchłaniania wit. K z przewodu pokarmowego spowodowanego zwiększona podażą tej witaminy. W wyniku interakcji wzrasta ryzyko powstania zakrzepów i innych powikłań: zator tętnicy płucnej lub zatorowość płucna, udar mózgu, zawał serca.