Zolpidem Vitabalans
Zolpidem tartrate
Zolpidem Vitabalans - charakterystyka produktu leczniczego
Wskazania do stosowania
Zolpidem Vitabalans jest wskazany do krótkotrwałego leczenia bezsenności u osób dorosłych w przypadkach, gdy bezsenność ma charakter ciężki, osłabiający lub powodujący skrajne wyczerpanie pacjenta albo poważne zaburzenia.
Lek powinien być stosowany tylko w przypadkach ciężkiej bezsenności, która znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjenta. Nie należy go stosować rutynowo w każdym przypadku problemów ze snem.
Dawkowanie i sposób podawania
Czas trwania leczenia powinien być możliwie najkrótszy. Zwykle trwa on od kilku dni do 2 tygodni, maksymalnie 4 tygodnie, wliczając w to etap stopniowego odstawiania leku. Nie zaleca się długotrwałego stosowania zolpidemu.
Grupa pacjentów | Zalecana dawka |
---|---|
Dorośli | 10 mg/dobę |
Osoby w podeszłym wieku lub osłabione | 5 mg/dobę |
Pacjenci z niewydolnością wątroby (łagodną do umiarkowanej) | 5 mg/dobę (dawka początkowa) |
Tabletki należy przyjmować bezpośrednio przed snem, popijając odpowiednią ilością płynu. Lek należy przyjmować w pojedynczej dawce i nie należy przyjmować kolejnej dawki tej samej nocy. Maksymalna dawka dobowa dla wszystkich grup pacjentów wynosi 10 mg.
U pacjentów z niewydolnością wątroby dawkę można zwiększyć do 10 mg tylko w przypadku niezadowalającej odpowiedzi klinicznej i dobrej tolerancji leku. Lek jest przeciwwskazany u pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby.
Nie zaleca się stosowania zolpidemu u dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia ze względu na brak danych potwierdzających bezpieczeństwo i skuteczność w tej grupie wiekowej.
Przeciwwskazania
Zolpidem Vitabalans jest przeciwwskazany w następujących przypadkach:
- Nadwrażliwość na zolpidem lub którąkolwiek substancję pomocniczą
- Miastenia (myasthenia gravis)
- Zespół bezdechu sennego
- Ostra lub ciężka niewydolność oddechowa
- Ciężka niewydolność wątroby
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności
Przed zastosowaniem leku nasennego należy w miarę możliwości określić i leczyć przyczynę bezsenności. Jeśli bezsenność utrzymuje się po 7-14 dniach leczenia, może to wskazywać na pierwotne zaburzenie psychiczne lub fizyczne wymagające dalszej diagnostyki.
Istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia zaburzeń psychoruchowych następnego dnia po przyjęciu zolpidemu, w tym zaburzeń zdolności prowadzenia pojazdów. Ryzyko to wzrasta, jeśli:
- Lek przyjęto w czasie krótszym niż 8 godzin przed podjęciem czynności wymagających koncentracji
- Zastosowano dawkę większą niż zalecana
- Zolpidem stosowano jednocześnie z innymi lekami działającymi depresyjnie na OUN, alkoholem lub substancjami niedozwolonymi
Lek należy przyjmować w pojedynczej dawce bezpośrednio przed snem i nie należy przyjmować kolejnej dawki tej samej nocy.
Stosowanie zolpidemu może prowadzić do rozwoju uzależnienia. Ryzyko jest większe u pacjentów z zaburzeniami psychicznymi w wywiadzie oraz osób nadużywających alkoholu lub leków. Takich pacjentów należy ściśle monitorować podczas terapii.
Po nagłym odstawieniu leku mogą wystąpić objawy zespołu odstawienia, takie jak bezsenność z odbicia, lęk, drażliwość. W ciężkich przypadkach mogą pojawić się: derealizacja, depersonalizacja, przeczulica słuchowa, drętwienie i mrowienie kończyn, nadwrażliwość na światło i dźwięk, omamy lub napady drgawkowe.
U pacjentów stosujących zolpidem obserwowano przypadki chodzenia we śnie i innych złożonych zachowań (np. prowadzenie pojazdu) w stanie niepełnej świadomości. Spożywanie alkoholu i stosowanie innych leków działających depresyjnie na OUN zwiększa ryzyko takich zachowań.
Interakcje z innymi produktami leczniczymi
Nie zaleca się jednoczesnego stosowania zolpidemu z:
- Alkoholem - nasila działanie uspokajające
- Lekami przeciwpsychotycznymi, przeciwlękowymi, nasennymi, przeciwdepresyjnymi, przeciwbólowymi opioidowymi, przeciwpadaczkowymi, znieczulającymi i przeciwhistaminowymi o działaniu uspokajającym - mogą nasilać działanie depresyjne na OUN
- Inhibitorami CYP3A4 (np. ketokonazol) - mogą zwiększać stężenie zolpidemu we krwi
- Induktorami CYP3A4 (np. ryfampicyna) - mogą zmniejszać stężenie zolpidemu we krwi
Należy zachować ostrożność stosując zolpidem łącznie z lekami wpływającymi na aktywność enzymów wątrobowych, zwłaszcza CYP3A4.
Wpływ na płodność, ciążę i laktację
Nie zaleca się stosowania zolpidemu w okresie ciąży, zwłaszcza w pierwszym trymestrze. Jeśli lek jest stosowany pod koniec ciąży lub podczas porodu, u noworodka mogą wystąpić objawy takie jak hipotermia, hipotonia i umiarkowane zaburzenia oddychania.
Zolpidem przenika do mleka matki w niewielkich ilościach. Nie powinien być stosowany przez matki karmiące piersią ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa dla niemowląt.
Działania niepożądane
Najczęstsze działania niepożądane zolpidemu to:
- Senność, bóle i zawroty głowy, nasilenie bezsenności
- Omamy, pobudzenie, koszmary senne
- Depresja
- Ataksja
- Podwójne widzenie
- Zaburzenia żołądkowo-jelitowe (biegunka, nudności, wymioty)
- Reakcje skórne
- Osłabienie mięśni, bóle pleców
- Zmęczenie
Mogą również wystąpić zaburzenia pamięci, stany splątania, agresja, somnambulizm. Ryzyko działań niepożądanych jest większe u osób starszych.
Właściwości farmakologiczne
Zolpidem należy do grupy imidazopirydyn i wykazuje działanie nasenne podobne do benzodiazepin. Działa poprzez selektywne wiązanie z podjednostką omega-1 receptora GABA-A (receptor benzodiazepinowy BZ1). Wykazuje działanie uspokajające w mniejszych dawkach niż te potrzebne do wywołania efektu przeciwdrgawkowego, miorelaksacyjnego czy przeciwlękowego.
Warto zapamiętać
- Zolpidem stosuje się krótkotrwale (maks. 4 tygodnie) w leczeniu ciężkiej bezsenności u dorosłych
- Lek należy przyjmować bezpośrednio przed snem, zapewniając sobie możliwość 8 godzin nieprzerwanego snu
Zolpidem jest metabolizowany głównie przez enzymy cytochromu P450, zwłaszcza CYP3A4. Leki wpływające na aktywność tych enzymów mogą zmieniać stężenie zolpidemu we krwi i nasilać lub osłabiać jego działanie.
Lek wykazuje dużą objętość dystrybucji i silne wiązanie z białkami osocza, dlatego hemodializa i wymuszona diureza nie są skuteczne w przypadku przedawkowania.