Wyszukaj produkt

Zodgane

Mometasone furoate

aerozol do nosa [zaw.]
50 µg/dawkę
1 but. 140 dawek
Wziewnie
Rx
100%
11,88

Zodgane - furoinian mometazonu w aerozolu do nosa

Wskazania

Zodgane jest wskazany w leczeniu:

  • Objawów sezonowego alergicznego lub całorocznego zapalenia błony śluzowej nosa u osób dorosłych i dzieci w wieku 3 lat i starszych
  • Polipów nosa u osób dorosłych w wieku 18 lat i starszych

Furoinian mometazonu zawarty w preparacie Zodgane wykazuje silne miejscowe działanie przeciwzapalne i przeciwalergiczne, hamując uwalnianie mediatorów reakcji alergicznej oraz syntezę cytokin prozapalnych.

Dawkowanie

Wskazanie Grupa wiekowa Dawkowanie
Alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa Dorośli i dzieci ≥12 lat 2 dawki do każdego otworu nosowego 1x/dobę (200 μg/dobę)
Alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa Dzieci 3-11 lat 1 dawka do każdego otworu nosowego 1x/dobę (100 μg/dobę)
Polipy nosa Dorośli ≥18 lat 2 dawki do każdego otworu nosowego 1x/dobę (200 μg/dobę)

Dawkowanie można modyfikować w zależności od odpowiedzi klinicznej. Po uzyskaniu poprawy zaleca się zmniejszenie dawki do najmniejszej skutecznej. Maksymalna dawka dobowa wynosi 400 μg.

Początek działania klinicznego może wystąpić w ciągu 12 godzin od podania pierwszej dawki, jednak pełne działanie terapeutyczne może rozwinąć się w ciągu 48 godzin. Konieczne jest regularne stosowanie preparatu dla uzyskania optymalnej skuteczności.

Sposób podawania

Przed pierwszym użyciem należy dokładnie wstrząsnąć pojemnikiem i nacisnąć pompkę 10 razy do uzyskania jednolitego rozpylenia. Jeśli pompka nie była używana przez 14 dni lub dłużej, przed kolejnym użyciem należy ją ponownie napełnić przez 2-krotne naciśnięcie. Przed każdym użyciem należy wstrząsnąć dokładnie pojemnikiem.

Butelkę należy wyrzucić po 2 miesiącach od pierwszego użycia lub po całkowitym zużyciu produktu.

Przeciwwskazania

  • Nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Nieleczone miejscowe zakażenia błony śluzowej nosa (np. opryszczka)
  • Niedawno przebyta operacja nosa lub uraz - do czasu zagojenia, ze względu na hamujący wpływ kortykosteroidów na gojenie się ran

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów z:

  • Czynną lub nieaktywną gruźlicą układu oddechowego
  • Nieleczonymi zakażeniami grzybiczymi, bakteryjnymi lub wirusowymi
  • Zaburzeniami widzenia - należy rozważyć konsultację okulistyczną
  • Perforacją przegrody nosowej

Długotrwałe stosowanie kortykosteroidów donosowych może wiązać się z ryzykiem działań ogólnoustrojowych, w tym zespołu Cushinga, zahamowania czynności kory nadnerczy, opóźnienia wzrostu u dzieci, zaćmy, jaskry oraz zaburzeń psychicznych.

Należy regularnie kontrolować wzrost u dzieci długotrwale leczonych kortykosteroidami donosowymi. W przypadku spowolnienia wzrostu należy rozważyć zmniejszenie dawki lub skierowanie do specjalisty pediatry.

Warto zapamiętać
  • Zodgane wykazuje silne miejscowe działanie przeciwzapalne i przeciwalergiczne przy minimalnym wchłanianiu ogólnoustrojowym
  • Początek działania klinicznego może wystąpić już po 12 godzinach, ale pełny efekt terapeutyczny rozwija się w ciągu 48 godzin od rozpoczęcia stosowania

Interakcje

Nie stwierdzono istotnych interakcji z loratadyną. Należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu silnych inhibitorów CYP3A4 (np. ketokonazol, itrakonazol, klarytromycyna, rytonawir, kobicystat), gdyż może to zwiększać ryzyko ogólnoustrojowych działań niepożądanych kortykosteroidów.

Ciąża i karmienie piersią

Brak wystarczających danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania w ciąży. Stosowanie w ciąży możliwe jedynie, gdy potencjalne korzyści dla matki przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu. Noworodki matek stosujących kortykosteroidy w ciąży powinny być obserwowane pod kątem niedoczynności kory nadnerczy.

Nie wiadomo, czy furoinian mometazonu przenika do mleka ludzkiego. Należy podjąć decyzję o przerwaniu karmienia piersią lub leczenia, biorąc pod uwagę korzyści dla dziecka i matki.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane to:

  • Krwawienie z nosa (zazwyczaj łagodne i samoistnie ustępujące)
  • Podrażnienie gardła
  • Ból głowy
  • Podrażnienie błony śluzowej nosa

Rzadziej mogą wystąpić: zakażenia górnych dróg oddechowych, reakcje nadwrażliwości, zaburzenia widzenia (jaskra, zaćma), perforacja przegrody nosowej.

Przedawkowanie

Ze względu na niską biodostępność ogólnoustrojową (<1%) przedawkowanie zwykle nie wymaga leczenia poza obserwacją. W przypadku długotrwałego stosowania dużych dawek może dojść do zahamowania osi podwzgórze-przysadka-nadnercza.

Właściwości farmakologiczne

Furoinian mometazonu jest syntetycznym glikokortykosteroidem do stosowania miejscowego. Wykazuje silne działanie przeciwzapalne i przeciwalergiczne poprzez:

  • Hamowanie uwalniania mediatorów reakcji alergicznej (m.in. leukotrienów)
  • Hamowanie syntezy i uwalniania cytokin prozapalnych (IL-1, IL-4, IL-5, IL-6, TNF-α)
  • Hamowanie wytwarzania cytokin Th2 przez limfocyty T CD4+

Dzięki tym mechanizmom furoinian mometazonu skutecznie łagodzi objawy alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa i zmniejsza wielkość polipów nosa.

Zodgane (furoinian mometazonu) jest skutecznym i bezpiecznym preparatem w leczeniu alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa oraz polipów nosa. Wykazuje silne miejscowe działanie przeciwzapalne i przeciwalergiczne przy minimalnym wchłanianiu ogólnoustrojowym, co przekłada się na korzystny profil bezpieczeństwa.



Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.