Wyszukaj produkt

Zinnat - (IR)

Cefuroxime axetil

tabl. powl.
250 mg
10 szt.
Doustnie
Rx
100%
X
Zinnat - (IR)
tabl. powl.
500 mg
10 szt.
Doustnie
Rx
100%
34,66
Zinnat - (IR)
tabl. powl.
500 mg
14 szt.
Doustnie
Rx
100%
46,13
50% (1)
23,07
(2)
bezpł.
DZ (3)
bezpł.
Zinnat - (IR)
tabl. powl.
500 mg
10 szt.
Doustnie
Rx
100%
35,39
50% (1)
17,70
(2)
bezpł.
DZ (3)
bezpł.

Zinnat - charakterystyka leku dla lekarzy

Wskazania do stosowania

Zinnat (aksetyl cefuroksymu) jest antybiotykiem cefalosporynowym II generacji wskazanym w leczeniu następujących zakażeń bakteryjnych u dorosłesiąca życia:

  • Ostre paciorkowcowe zapalenie gardła i migdałków
  • Bakteryjne zapalenie zatok przynosowych
  • Ostre zapalenie ucha środkowego
  • Zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli
  • Zapalenie pęcherza moczowego
  • Odmiedniczkowe zapalenie nerek
  • Niepowikłane zakażenia skóry i tkanek miękkich
  • Wczesna postać choroby z Lyme (boreliozy)

Przy stosowaniu Zinnatu należy uwzględnić oficjalne zalecenia dotyczące racjonalnego stosowania leków przeciwbakteryjnych.

Zinnat wykazuje skuteczność przeciwko wielu patogenom, w tym szczepom wytwarzającym β-laktamazy. Mechanizm działania polega na hamowaniu syntezy ściany komórkowej drobnoustrojów.

Dawkowanie i sposób podawania

Standardowy czas leczenia Zinnatem wynosi 7 dni (zakres 5-10 dni). Lek należy przyjmować po posiłku w celu zapewnienia optymalnego wchłaniania.

Grupa pacjentów Wskazanie Dawkowanie
Dorośli i dzieci ≥40 kg Ostre zapalenie migdałków, zatok, zapalenie pęcherza, odmiedniczkowe zapalenie nerek, niepowikłane zakażenia skóry i tkanek miękkich 250 mg 2x/dobę
Dorośli i dzieci ≥40 kg Ostre zapalenie ucha środkowego, zaostrzenie POChP 500 mg 2x/dobę
Dorośli i dzieci ≥40 kg Choroba z Lyme 500 mg 2x/dobę przez 14 dni (10-21 dni)
Dzieci <40 kg Ostre zapalenie migdałków, zatok 10 mg/kg mc. 2x/dobę, maks. 125 mg 2x/dobę
Dzieci <40 kg Zapalenie ucha środkowego, cięższe zakażenia u dzieci ≥2 lat, zapalenie pęcherza, odmiedniczkowe zapalenie nerek, niepowikłane zakażenia skóry i tkanek miękkich 15 mg/kg mc. 2x/dobę, maks. 250 mg 2x/dobę
Dzieci <40 kg Choroba z Lyme 15 mg/kg mc. 2x/dobę, maks. 250 mg 2x/dobę przez 14 dni (10-21 dni)

Tabletki i granulat do sporządzania zawiesiny doustnej zawierające aksetyl cefuroksymu nie są biorównoważne i nie można ich wzajemnie zastępować na podstawie przeliczenia mg/mg.

U pacjentów z zaburzeniami czynności nerek może być konieczna modyfikacja dawkowania. Cefuroksym jest skutecznie usuwany podczas dializy.

Przeciwwskazania

Stosowanie Zinnatu jest przeciwwskazane w przypadku:

  • Nadwrażliwości na cefuroksym lub którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Stwierdzonej wcześniej nadwrażliwości na antybiotyki cefalosporynowe
  • Ciężkiej nadwrażliwości (np. reakcja anafilaktyczna) na jakikolwiek inny antybiotyk β-laktamowy (penicyliny, monobaktamy i karbapenemy) w wywiadzie

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów z reakcjami alergicznymi na penicyliny lub inne antybiotyki β-laktamowe w wywiadzie. Możliwe jest wystąpienie nadmiernego wzrostu Candida spp. lub Clostridium difficile podczas leczenia.

W przypadku wystąpienia ciężkiej lub uporczywej biegunki należy rozważyć możliwość rzekomobłoniastego zapalenia jelita grubego. W lekkich przypadkach wystarczy odstawienie antybiotyku, w cięższych może być konieczne zastosowanie metronidazolu lub wankomycyny doustnie.

Podczas leczenia boreliozy może wystąpić reakcja Jarischa-Herxheimera, objawiająca się gorączką, dreszczami, bólami głowy i mięśni oraz tachykardią i tachypnoe. Jest to częsta, samoistnie ustępująca reakcja wynikająca z działania antybiotyku na komórki bakterii Borrelia burgdorferi.

Należy poinformować pacjenta o możliwości wystąpienia zawrotów głowy i konieczności zachowania ostrożności podczas prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Cefuroksym może zaburzać skład flory jelitowej, prowadząc do zmniejszonego wchłaniania estrogenów i obniżenia skuteczności złożonych doustnych leków antykoncepcyjnych. Nie zaleca się równoczesnego podawania z probenecydem, który może zwiększać stężenie i przedłużać utrzymywanie się cefuroksymu w surowicy.

U pacjentów leczonych aksetylem cefuroksymu zaleca się oznaczanie stężenia glukozy we krwi metodami enzymatycznymi. Antybiotyk ten nie wpływa na wynik alkalicznej próby pikrynianowej na kreatyninę.

Ciąża i laktacja

Dane o stosowaniu cefuroksymu u kobiet ciężarnych są ograniczone. Lek można przepisać kobiecie ciężarnej jedynie wtedy, gdy spodziewane korzyści przeważają ryzyko. Cefuroksym jest wydzielany w niewielkich ilościach w pokarmie kobiecym. Należy rozważyć stosunek korzyści do ryzyka przed zastosowaniem leku u kobiet karmiących piersią.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane to:

  • Nadmierny wzrost Candida
  • Eozynofilia
  • Ból głowy, zawroty głowy
  • Zaburzenia żołądkowo-jelitowe
  • Przemijające zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych

Rzadziej obserwowano: reakcje alergiczne, niedokrwistość hemolityczną, małopłytkowość, leukopenię, rzekomobłoniaste zapalenie jelita grubego, żółtaczkę, reakcje skórne (w tym zespół Stevens-Johnsona i toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka).

Przedawkowanie

Przedawkowanie cefalosporyn może powodować pobudzenie OUN, aż do wystąpienia drgawek. Usuwanie cefuroksymu z organizmu można przyspieszyć hemodializą lub dializą otrzewnową.

Warto zapamiętać

1. Zinnat jest skuteczny przeciwko wielu patogenom, w tym szczepom wytwarzającym β-laktamazy.

2. Standardowy czas leczenia Zinnatem wynosi 7 dni, ale może być dostosowany w zakresie 5-10 dni w zależności od wskazania i stanu klinicznego pacjenta.

Zinnat jest cennym antybiotykiem w leczeniu szerokiego spektrum zakażeń bakteryjnych, szczególnie przydatnym w przypadku patogenów opornych na ampicylinę i amoksycylinę. Jego skuteczność i bezpieczeństwo, w połączeniu z wygodnym schematem dawkowania, czynią go wartościową opcją terapeutyczną w praktyce klinicznej.


1) Refundacja we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach: Pokaż wskazania z ChPL

Zinnat - (IR)

Wskazania wg ChPL

2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.
3) Pacjenci do ukończenia 18 roku życia

Rzeżączka A54
Zakażenie rzeżączkowe dolnego odcinka układu moczowo-płciowego bez ropnia gruczołów okołocewkowych lub dodatkowych A54.0
Choroba z Lyme A69.2
Streptococcus pneumoniae jako przyczyna chorób sklasyfikowanych w innych rozdziałach B95.3
Klebsiella pneumoniae [K. pneumoniae] jako przyczyna chorób sklasyfikowanych w innych rozdziałach B96.1
Haemophilus influenzae [H. influenzae] jako przyczyna chorób sklasyfikowanych w innych rozdziałach B96.3
Pseudomonas (aeruginosa) (mallei) (pseudomallei) jako przyczyna chorób sklasyfikowanych w innych rozdziałach B96.5
Ostre surowicze zapalenie ucha środkowego H65.0
Inne ostre, nieropne zapalenie ucha środkowego H65.1
Ostre ropne zapalenie ucha środkowego H66.0
Ostre zapalenie zatok J01
Paciorkowcowe zapalenie gardła J02.0
Zapalenie migdałków podniebiennych paciorkowcowe J03.0
Ostre zapalenie krtani J04.0
Ostre zapalenie krtani i gardła J06.0
Zapalenie płuc wywołane przez Streptococcus pneumoniae J13
Zapalenie płuc wywołane przez Haemophilus influenzae J14
Zapalenie płuc wywołane przez Klebsiella pneumoniae J15.0
Zapalenie płuc wywołane przez gronkowce J15.2
Zapalenie płuc wywołane przez inne paciorkowce J15.4
Zapalenie płuc wywołane przez Escherichia coli J15.5
Ostre zapalenie oskrzeli wywołane przez Haemophilus influenzae J20.1
Ostre zapalenie oskrzeli wywołane przez paciorkowce J20.2
Zapalenie tkanki łącznej i ropień jamy ustnej K12.2
Liszajec L01
Ropień skóry, czyrak, czyrak gromadny L02
Ropień skóry, czyrak i czyrak gromadny twarzy L02.0
Zapalenie tkanki łącznej L03
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Produkt leczniczy, który może wpływać upośledzająco na sprawność psychofizyczną; jeżeli przepisana dawka i droga podania wskazują, że w okresie stosowania może pojawić się wyraźne upośledzenie sprawności psychomotorycznej, to należy udzielić pacjentowi wskazówek co do zachowania szczególnej ostrożności w zakresie prowadzenia pojazdów lub obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu bądź uprzedzić o konieczności czasowego zaniechania takich czynności.