Zejula
Niraparib
Wskazania do stosowania
Produkt leczniczy Zejula jest wskazany do stosowania:
- W monoterapii podtrzymującej u dorosłych pacjentek z zaawansowanym (w stopniu III lub IV według klasyfikacji FIGO), niskozróżnicowanym rakiem jajnika, jajowodu lub pierwotnym rakiem otrzewnej, u których uzyskano częściową lub pełną odpowiedź po ukończeniu chemioterapii pierwszego rzutu opartej na pochodnych platyny.
- W monoterapii podtrzymującej u dorosłych pacjentek z platynowrażliwym, nawrotowym, niskozróżnicowanym surowiczym rakiem jajnika, jajowodu lub pierwotnym rakiem otrzewnej, u których uzyskano częściową lub pełną odpowiedź na chemioterapię pochodnymi platyny.
Lek Zejula stanowi istotną opcję terapeutyczną w leczeniu podtrzymującym zaawansowanego raka jajnika, zarówno po pierwszej linii leczenia, jak i w przypadku nawrotu choroby wrażliwej na platynę.
Dawkowanie i sposób podawania
Leczenie produktem Zejula powinien rozpoczynać i nadzorować lekarz doświadczony w stosowaniu leków onkologicznych.
Leczenie podtrzymujące pierwszego rzutu w raku jajnika:
Masa ciała pacjentki | Liczba płytek krwi | Zalecana dawka początkowa |
---|---|---|
<77 kg | Dowolna | 200 mg (2 kapsułki) raz na dobę |
≥77 kg | ≥150 000/μl | 300 mg (3 kapsułki) raz na dobę |
Dawkowanie w leczeniu podtrzymującym pierwszego rzutu zależy od masy ciała i liczby płytek krwi pacjentki.
Leczenie podtrzymujące w nawrotowym raku jajnika:
Zalecana dawka to 300 mg (3 kapsułki po 100 mg) raz na dobę.
Pacjentki powinny przyjmować lek codziennie o zbliżonej porze. W przypadku wystąpienia nudności lek można podawać wieczorem, przed snem. Zaleca się kontynuowanie leczenia do czasu wystąpienia progresji choroby lub toksyczności.
W przypadku pominięcia dawki, pacjentka powinna zażyć kolejną dawkę o zaplanowanej porze.
Dostosowanie dawkowania w razie wystąpienia działań niepożądanych:
W przypadku wystąpienia działań niepożądanych zaleca się przerwanie leczenia (maksymalnie na 28 dni) w celu uzyskania ich ustąpienia, a następnie wznowienie leczenia w pierwotnej lub zmniejszonej dawce. Jeśli działania niepożądane utrzymują się po 28-dniowej przerwie, należy rozważyć odstawienie leku.
Szczegółowe zalecenia dotyczące modyfikacji dawkowania w zależności od rodzaju i nasilenia działań niepożądanych znajdują się w Charakterystyce Produktu Leczniczego.
Szczególne grupy pacjentów:
- Pacjentki o masie ciała <58 kg: można rozważyć rozpoczęcie leczenia od dawki 200 mg/dobę.
- Osoby w podeszłym wieku (≥65 lat): nie jest konieczne dostosowanie dawkowania.
- Zaburzenia czynności nerek: nie jest konieczne dostosowanie dawkowania w łagodnych i umiarkowanych zaburzeniach.
- Zaburzenia czynności wątroby: nie jest konieczne dostosowanie dawkowania w łagodnych zaburzeniach. W umiarkowanych zaburzeniach zalecana dawka początkowa to 200 mg raz na dobę.
Kapsułki należy połykać w całości, popijając wodą. Nie należy ich rozgryzać ani kruszyć. Lek można przyjmować niezależnie od posiłków.
Przeciwwskazania
Stosowanie produktu Zejula jest przeciwwskazane w następujących przypadkach:
- Nadwrażliwość na substancję czynną (niraparyb) lub na którąkolwiek substancję pomocniczą
- Karmienie piersią
Należy zachować szczególną ostrożność i rozważyć potencjalne korzyści oraz ryzyko stosowania leku u pacjentek z poważnymi zaburzeniami czynności wątroby lub nerek, ze względu na ograniczone dane dotyczące bezpieczeństwa w tych grupach.
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności
Hematologiczne działania niepożądane
U pacjentek leczonych produktem Zejula obserwowano hematologiczne działania niepożądane, takie jak małopłytkowość, niedokrwistość i neutropenia. Ryzyko ich wystąpienia jest większe u pacjentek o mniejszej masie ciała lub wyjściowo niższej liczbie płytek krwi.
Zaleca się regularne monitorowanie morfologii krwi:
- Co tydzień w pierwszym miesiącu leczenia
- Co miesiąc przez kolejne 10 miesięcy
- Następnie w regularnych odstępach czasu
W przypadku wystąpienia ciężkich, utrzymujących się zaburzeń hematologicznych należy rozważyć przerwanie lub zakończenie leczenia.
Zespół mielodysplastyczny/ostra białaczka szpikowa
U pacjentek leczonych niraparybem obserwowano przypadki MDS/AML. Należy monitorować pacjentki pod kątem objawów tych chorób i w razie ich wystąpienia przerwać leczenie niraparybem.
Nadciśnienie tętnicze
Podczas leczenia niraparybem może wystąpić lub nasilić się nadciśnienie tętnicze. Należy regularnie kontrolować ciśnienie krwi i w razie potrzeby wdrożyć odpowiednie leczenie hipotensyjne. W przypadku przełomu nadciśnieniowego należy przerwać stosowanie niraparybu.
Zespół odwracalnej tylnej encefalopatii (PRES)
Zgłaszano rzadkie przypadki PRES u pacjentek leczonych niraparybem. W razie wystąpienia objawów PRES należy przerwać leczenie i wdrożyć odpowiednie postępowanie.
Ciąża i antykoncepcja
Niraparybu nie należy stosować w ciąży. Kobiety w wieku rozrodczym muszą stosować skuteczną antykoncepcję podczas leczenia i przez 1 miesiąc po przyjęciu ostatniej dawki.
Laktoza
Produkt zawiera laktozę i nie powinien być stosowany u pacjentek z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją galaktozy.
Należy zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn, gdyż lek może powodować zmęczenie i zaburzenia koncentracji.
Interakcje z innymi produktami leczniczymi
Niraparyb jest substratem enzymów CYP, ale jego metabolizm tlenowy jest minimalny. Nie jest konieczne dostosowanie dawkowania przy jednoczesnym stosowaniu inhibitorów lub induktorów CYP.
Niraparyb jest substratem P-gp i BCRP, ale ze względu na wysoką biodostępność ryzyko istotnych klinicznie interakcji jest małe.
Należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu z substratami CYP3A4 (zwłaszcza o wąskim indeksie terapeutycznym) oraz CYP1A2 ze względu na potencjalne hamowanie tych enzymów przez niraparyb.
Niraparyb może hamować transportery MATE1 i MATE2, co może zwiększać stężenie ich substratów (np. metforminy).
Wpływ na płodność, ciążę i laktację
Niraparyb jest przeciwwskazany w okresie ciąży i karmienia piersią. Kobiety w wieku rozrodczym muszą stosować skuteczną antykoncepcję podczas leczenia i przez 1 miesiąc po jego zakończeniu.
Brak danych dotyczących wpływu na płodność u ludzi, ale w badaniach na zwierzętach obserwowano odwracalne hamowanie spermatogenezy.
Działania niepożądane
Najczęstsze działania niepożądane (≥10% pacjentek) to:
- Nudności
- Małopłytkowość
- Zmęczenie/astenia
- Niedokrwistość
- Zaparcia
- Wymioty
- Ból brzucha
- Neutropenia
- Bezsenność
- Ból głowy
- Zmniejszenie łaknienia
- Biegunka
- Duszność
- Nadciśnienie tętnicze
Najczęstsze ciężkie działania niepożądane (>1%) to małopłytkowość i niedokrwistość.
Szczególną uwagę należy zwrócić na monitorowanie i leczenie hematologicznych działań niepożądanych (małopłytkowość, niedokrwistość, neutropenia) oraz nadciśnienia tętniczego.
Właściwości farmakologiczne
Niraparyb jest inhibitorem enzymów polimerazy poli(ADP-rybozy) (PARP), PARP-1 i PARP-2. Hamuje naprawę DNA w komórkach nowotworowych, prowadząc do ich śmierci. Wykazuje skuteczność w liniach komórkowych z mutacjami BRCA1/2 oraz bez tych mutacji.
Wnioski
Zejula (niraparyb) jest skuteczną opcją w leczeniu podtrzymującym zaawansowanego raka jajnika. Wymaga jednak ścisłego monitorowania pacjentek, szczególnie pod kątem działań niepożądanych hematologicznych. Indywidualizacja dawkowania w oparciu o masę ciała i liczbę płytek krwi może poprawić profil bezpieczeństwa leku.
Warto zapamiętać
- Zejula jest wskazana w monoterapii podtrzymującej w zaawansowanym raku jajnika po chemioterapii opartej na platynie
- Konieczne jest regularne monitorowanie morfologii krwi ze względu na ryzyko hematologicznych działań niepożądanych