Wyszukaj produkt

Zejula

Niraparib

tabl. powl.
100 mg
56 szt.
Doustnie
Rx-z
100%
20154,20
(1)
bezpł.
Zejula
kaps. twarde
100 mg
56 szt.
Doustnie
Rx-z
100%
20154,20
(1)
bezpł.
Zejula
kaps. twarde
100 mg
84 szt.
Doustnie
Rx-z
100%
30231,31
(1)
bezpł.
Zejula
tabl. powl.
100 mg
84 szt.
Doustnie
Rx-z
100%
30231,31
(1)
bezpł.

Wskazania do stosowania

Produkt leczniczy Zejula jest wskazany do stosowania:

  • W monoterapii podtrzymującej u dorosłych pacjentek z zaawansowanym (w stopniu III lub IV według klasyfikacji FIGO), niskozróżnicowanym rakiem jajnika, jajowodu lub pierwotnym rakiem otrzewnej, u których uzyskano częściową lub pełną odpowiedź po ukończeniu chemioterapii pierwszego rzutu opartej na pochodnych platyny.
  • W monoterapii podtrzymującej u dorosłych pacjentek z platynowrażliwym, nawrotowym, niskozróżnicowanym surowiczym rakiem jajnika, jajowodu lub pierwotnym rakiem otrzewnej, u których uzyskano częściową lub pełną odpowiedź na chemioterapię pochodnymi platyny.

Leczenie produktem Zejula powinno być rozpoczynane i nadzorowane przez lekarza doświadczonego w stosowaniu leków onkologicznych.

Dawkowanie i sposób podawania

Leczenie podtrzymujące pierwszego rzutu w raku jajnika:

Zalecana dawka początkowa produktu Zejula to 200 mg (2 kapsułki po 100 mg) raz na dobę. U pacjentek o masie ciała ≥77 kg i z liczbą płytek krwi ≥150 000/µl zalecana dawka początkowa to 300 mg (3 kapsułki po 100 mg) raz na dobę.

Leczenie podtrzymujące w nawrotowym raku jajnika:

Należy stosować 3 kapsułki twarde po 100 mg raz na dobę (całkowita dawka dobowa wynosi 300 mg).

Pacjentki powinny przyjmować lek codziennie o zbliżonej porze. Jeśli występują nudności, lek można podawać wieczorem, przed snem. Zaleca się kontynuowanie leczenia do czasu wystąpienia progresji choroby lub toksyczności.

Zalecane modyfikacje dawkowania w razie wystąpienia działań niepożądanych
Dawka początkowa Pierwsza redukcja dawki Druga redukcja dawki
300 mg/dobę 200 mg/dobę 100 mg/dobę*
200 mg/dobę 100 mg/dobę* -

* Jeśli konieczna jest dalsza redukcja dawki poniżej 100 mg/dobę, należy przerwać leczenie.

Pominięcie dawki

W przypadku pominięcia dawki pacjentka powinna zażyć kolejną dawkę o zaplanowanej porze.

Przeciwwskazania

  • Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Karmienie piersią

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Hematologiczne działania niepożądane

U pacjentek leczonych produktem Zejula opisywano hematologiczne działania niepożądane (małopłytkowość, niedokrwistość i neutropenię). U pacjentek z mniejszą masą ciała lub mniejszą liczbą płytek krwi na początku leczenia ryzyko wystąpienia małopłytkowości stopnia 3+ może być większe. Zaleca się kontrolę pełnej morfologii krwi raz na tydzień w pierwszym miesiącu terapii, następnie co miesiąc przez 10 kolejnych miesięcy, a następnie w regularnych odstępach czasu.

Zespół mielodysplastyczny/ostra białaczka szpikowa

Przypadki zespołu mielodysplastycznego/ostrej białaczki szpikowej (MDS/AML) obserwowano u pacjentek stosujących produkt Zejula w monoterapii lub w leczeniu skojarzonym. Jeśli podczas leczenia produktem Zejula zostanie rozpoznany MDS i/lub AML, należy przerwać leczenie i rozpocząć odpowiednią terapię przeciwnowotworową.

Nadciśnienie tętnicze

U pacjentek leczonych produktem Zejula opisywano nadciśnienie tętnicze, w tym przełom nadciśnieniowy. Produkt można stosować wyłącznie u pacjentek z prawidłowo leczonym nadciśnieniem tętniczym. Przez pierwsze 2 miesiące leczenia ciśnienie tętnicze należy kontrolować przynajmniej co tydzień, a następnie co miesiąc w pierwszym roku leczenia, i w regularnych odstępach czasu w dalszym toku terapii.

Produkt Zejula należy odstawić w razie wystąpienia przełomu nadciśnieniowego lub jeśli klinicznie istotne nadciśnienie tętnicze nie może być właściwie kontrolowane poprzez zastosowanie typowego leczenia hipotensyjnego.

Zespół odwracalnej tylnej encefalopatii (PRES)

Zgłaszano występowanie zespołu odwracalnej tylnej encefalopatii (PRES) u pacjentów przyjmujących produkt Zejula. W razie wystąpienia PRES, zaleca się przerwanie stosowania produktu i leczenie poszczególnych objawów, w tym nadciśnienia tętniczego.

Ciąża i antykoncepcja

Produktu Zejula nie należy stosować u kobiet w ciąży ani u kobiet w wieku rozrodczym, jeśli nie stosują skutecznej antykoncepcji podczas leczenia i przez 1 miesiąc po przyjęciu ostatniej dawki produktu.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Nie jest konieczne dostosowanie dawkowania podczas skojarzonego stosowania produktu Zejula z produktami leczniczymi hamującymi izoenzymy CYP (np. itrakonazol, rytonawir, klarytromycyna) lub indukującymi izoenzymy CYP (np. ryfampicyna, karbamazepina i fenytoina).

Zaleca się zachowanie ostrożności podczas stosowania niraparybu w skojarzeniu z substancjami czynnymi metabolizowanymi przez układ CYP3A4, zwłaszcza o wąskim indeksie terapeutycznym (np. cyklosporyna, takrolimus, alfentanyl, ergotamina, pimozyd, kwetiapina i halofantryna).

Działania niepożądane

Najczęstszymi ciężkimi działaniami niepożądanymi występującymi u >1% leczonych osób były małopłytkowość i niedokrwistość. Inne bardzo częste działania niepożądane obejmowały: nudności, zmęczenie, zaparcia, wymioty, ból głowy, bezsenność, zmniejszenie liczby płytek, neutropenię, ból brzucha, zmniejszenie łaknienia, biegunkę, duszność, nadciśnienie tętnicze, astenię, zawroty głowy, kaszel, bóle stawów, ból pleców, zmniejszenie liczby białych krwinek i uderzenia gorąca.

Warto zapamiętać
  • Zejula może powodować ciężkie hematologiczne działania niepożądane, w tym małopłytkowość, niedokrwistość i neutropenię.
  • Podczas leczenia produktem Zejula należy regularnie monitorować ciśnienie tętnicze ze względu na ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego.

Właściwości farmakologiczne

Mechanizm działania

Niraparyb jest inhibitorem enzymów polimerazy poli(ADP-rybozy) (PARP), PARP 1 i PARP 2, które odgrywają rolę w procesach naprawy DNA. Hamowanie aktywności PARP prowadzi do uszkodzeń DNA, apoptozy i śmierci komórek nowotworowych.

Właściwości farmakokinetyczne

Niraparyb jest substratem karboksyloesteraz (CE) i glukuronylotransferaz UDP (UGT) in vivo. W warunkach in vivo metabolizm tlenowy niraparybu jest minimalny. Niraparyb jest również substratem glikoproteiny P (P-gp) i białka oporności raka piersi (BCRP).

Dane farmaceutyczne

Kapsułka twarda Zejula zawiera jednowodny tozylan niraparybu w ilości równoważnej 100 mg niraparybu.



Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Pacjentów i pracowników opieki zdrowotnej szczególnie zachęca się do zgłaszania wszelkich działań niepożądanych leków oznaczonych symbolem czarnego trójkąta tak, by możliwa była efektywna analiza wszystkich nowych informacji.