Zejula
Niraparib
Wskazania do stosowania
Produkt leczniczy Zejula jest wskazany do stosowania:
- W monoterapii podtrzymującej u dorosłych pacjentek z zaawansowanym (w stopniu III lub IV według klasyfikacji FIGO), niskozróżnicowanym rakiem jajnika, jajowodu lub pierwotnym rakiem otrzewnej, u których uzyskano częściową lub pełną odpowiedź po ukończeniu chemioterapii pierwszego rzutu opartej na pochodnych platyny.
- W monoterapii podtrzymującej u dorosłych pacjentek z platynowrażliwym, nawrotowym, niskozróżnicowanym surowiczym rakiem jajnika, jajowodu lub pierwotnym rakiem otrzewnej, u których uzyskano częściową lub pełną odpowiedź na chemioterapię pochodnymi platyny.
Leczenie produktem Zejula powinien rozpoczynać i nadzorować lekarz doświadczony w stosowaniu leków onkologicznych.
Dawkowanie i sposób podawania
Leczenie podtrzymujące pierwszego rzutu w raku jajnika:
Zalecana dawka początkowa produktu Zejula to 200 mg (2 kapsułki po 100 mg) raz na dobę. Natomiast u pacjentek o masie ciała ≥ 77 kg, z liczbą płytek krwi ≥150 000/µl, zalecana dawka początkowa produktu to 300 mg (3 kapsułki po 100 mg) raz na dobę.
Leczenie podtrzymujące w nawrotowym raku jajnika:
Pacjentki powinny przyjmować lek codziennie o zbliżonej porze. Jeśli występują nudności, lek można podawać wieczorem, przed snem. Zaleca się kontynuowanie leczenia do czasu wystąpienia progresji choroby lub toksyczności.
Wskazanie | Masa ciała pacjentki | Zalecana dawka |
---|---|---|
Leczenie podtrzymujące pierwszego rzutu | < 77 kg | 200 mg (2 kapsułki) raz na dobę |
Leczenie podtrzymujące pierwszego rzutu | ≥ 77 kg | 300 mg (3 kapsułki) raz na dobę |
Leczenie podtrzymujące w nawrotowym raku jajnika | Niezależnie od masy ciała | 300 mg (3 kapsułki) raz na dobę |
W przypadku pominięcia dawki, pacjentka powinna zażyć kolejną dawkę o zaplanowanej porze.
Dostosowanie dawkowania w razie wystąpienia działań niepożądanych:
Na ogół w pierwszej kolejności zaleca się przerwanie leczenia (lecz nie na dłużej niż 28 kolejnych dni), aby uzyskać ustąpienie działań niepożądanych, a następnie wznowienie leczenia w pierwotnej dawce. Jeśli ponownie wystąpią działania niepożądane, zaleca się przerwanie leczenia, a następnie wznowienie go w mniejszej dawce. Jeśli działania niepożądane nadal utrzymują się po 28-dniowej przerwie w leczeniu, zaleca się odstawienie produktu.
Jeśli przerwa w leczeniu i zmniejszenie dawki nie pozwalają na ustąpienie działań niepożądanych, zaleca się odstawienie produktu Zejula.
Pacjentki z małą masą ciała w leczeniu podtrzymującym w nawrotowym raku jajnika:
U pacjentek o masie ciała mniejszej niż 58 kg można rozważyć rozpoczęcie leczenia od dawki 200 mg na dobę.
Osoby w podeszłym wieku:
Nie jest konieczne dostosowanie dawkowania u pacjentek w podeszłym wieku (≥65 lat). Istnieją ograniczone dane kliniczne dotyczące pacjentek w wieku 75 lat lub starszych.
Zaburzenie czynności nerek:
Nie jest konieczne dostosowanie dawkowania u pacjentek z łagodnymi lub umiarkowanymi zaburzeniami czynności nerek. Brak danych dotyczących pacjentek z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek lub pacjentek hemodializowanych z powodu schyłkowej niewydolności nerek. W tej grupie pacjentek podczas leczenia należy zachować ostrożność.
Zaburzenia czynności wątroby:
Nie jest konieczne dostosowanie dawkowania u pacjentek z łagodnymi zaburzeniami czynności wątroby. U pacjentek z umiarkowanymi zaburzeniami czynności wątroby zalecana dawka początkowa produktu wynosi 200 mg raz na dobę. Brak danych dotyczących pacjentek z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby. W tej grupie pacjentek podczas leczenia należy zachować ostrożność.
Kapsułki należy połykać w całości, popijając wodą. Kapsułek nie należy rozgryzać ani kruszyć. Produkt można przyjmować niezależnie od posiłków.
Przeciwwskazania
Przeciwwskazaniami do stosowania produktu Zejula są:
- Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą
- Karmienie piersią
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności
Hematologiczne działania niepożądane
U pacjentek leczonych produktem Zejula opisywano hematologiczne działania niepożądane (małopłytkowość, niedokrwistość i neutropenię). U pacjentek z mniejszą masą ciała lub mniejszą liczbą płytek krwi na początku leczenia ryzyko wystąpienia małopłytkowości stopnia 3+ może być większe.
W celu monitorowania istotnych klinicznie zmian parametrów hematologicznych podczas leczenia, zaleca się kontrolę pełnej morfologii krwi raz na tydzień w pierwszym miesiącu terapii, następnie co miesiąc przez 10 kolejnych miesięcy, a następnie w regularnych odstępach czasu.
Jeśli wystąpią ciężkie, utrzymujące się hematologiczne działania niepożądane, w tym pancytopenia, nieustępujące po przerwaniu leczenia na 28 dni, należy odstawić produkt.
Ze względu na ryzyko małopłytkowości należy zachować ostrożność podczas skojarzonego stosowania leków przeciwzakrzepowych i innych produktów leczniczych o znanym działaniu przeciwpłytkowym.
Zespół mielodysplastyczny/ostra białaczka szpikowa
Przypadki zespołu mielodysplastycznego/ostrej białaczki szpikowej (MDS/AML) obserwowano u pacjentek stosujących produkt Zejula w monoterapii lub w leczeniu skojarzonym, w badaniach klinicznych i po wprowadzeniu do obrotu.
Jeśli podczas leczenia produktem Zejula zostanie rozpoznany MDS i/lub AML, należy przerwać leczenie i rozpocząć odpowiednią terapię przeciwnowotworową.
Nadciśnienie tętnicze
U pacjentek leczonych produktem Zejula opisywano nadciśnienie tętnicze, w tym przełom nadciśnieniowy. Produkt można stosować wyłącznie u pacjentek z prawidłowo leczonym nadciśnieniem tętniczym.
Przez pierwsze 2 miesiące leczenia produktem Zejula ciśnienie tętnicze należy kontrolować przynajmniej co tydzień, a następnie co miesiąc w pierwszym roku leczenia, i w regularnych odstępach czasu w dalszym toku terapii.
Produkt należy odstawić w razie wystąpienia przełomu nadciśnieniowego lub jeśli klinicznie istotne nadciśnienie tętnicze nie może być właściwie kontrolowane poprzez zastosowanie typowego leczenia hipotensyjnego.
Zespół odwracalnej tylnej encefalopatii (PRES)
Zgłaszano występowanie zespołu odwracalnej tylnej encefalopatii (PRES) u pacjentów przyjmujących produkt Zejula. W razie wystąpienia PRES, zaleca się przerwanie stosowania produktu i leczenie poszczególnych objawów, w tym nadciśnienia tętniczego.
Ciąża i antykoncepcja
Produktu Zejula nie należy stosować u kobiet w ciąży ani u kobiet w wieku rozrodczym, jeśli nie stosują skutecznej antykoncepcji podczas leczenia i przez 1 miesiąc po przyjęciu ostatniej dawki produktu.
Przed rozpoczęciem leczenia u wszystkich kobiet w wieku rozrodczym należy wykonać test ciążowy.
Zaburzenia czynności wątroby
Na podstawie danych uzyskanych od pacjentów z umiarkowanymi zaburzeniami czynności wątroby ekspozycja na niraparyb mogła być zwiększona u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby i należy ich uważnie obserwować.
Laktoza
Kapsułki zawierają laktozę jednowodną. Lek nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lapp) lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.
Tartrazynę
Produkt leczniczy zawiera tartrazynę (E 102), która może wywołać reakcje alergiczne.
Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn
Produkt Zejula wywiera umiarkowany wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Podczas stosowania produktu może wystąpić osłabienie, zmęczenie, zawroty głowy lub problemy z koncentracją. W takim przypadku pacjentki powinny zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn.
Warto zapamiętać
- Zejula jest wskazana w monoterapii podtrzymującej u pacjentek z zaawansowanym rakiem jajnika po chemioterapii opartej na platynie
- Najczęstsze działania niepożądane to małopłytkowość, niedokrwistość i neutropenia, wymagające regularnego monitorowania morfologii krwi
Interakcje z innymi produktami leczniczymi i inne rodzaje interakcji
Nie badano skojarzonego stosowania niraparybu ze szczepionkami lub ze środkami immunosupresyjnymi. Istnieją ograniczone dane dotyczące skojarzonego stosowania niraparybu i innych produktów leczniczych o działaniu cytotoksycznym. Należy zatem zachować ostrożność podczas stosowania niraparybu w skojarzeniu ze szczepionkami, lekami immunosupresyjnymi lub innymi produktami leczniczymi o działaniu cytotoksycznym.
Niraparyb jest substratem karboksyloesteraz (CE) i glukuronylotransferaz UDP (UGT) in vivo. W warunkach in vivo metabolizm tlenowy niraparybu jest minimalny. Nie jest konieczne dostosowanie dawkowania podczas skojarzonego stosowania produktu z produktami leczniczymi hamującymi lub indukującymi izoenzymy CYP.
Niraparyb jest substratem glikoproteiny P (P-gp) i białka oporności raka piersi (BCRP). Jednak ze względu na wysoki współczynnik przenikalności i biodostępność leku, ryzyko klinicznie istotnych interakcji z produktami leczniczymi hamującymi transportery typu efflux jest małe.
Zaleca się zachowanie ostrożności podczas stosowania niraparybu w skojarzeniu z substancjami czynnymi metabolizowanymi przez układ CYP3A4, zwłaszcza o wąskim indeksie terapeutycznym.
Zaleca się zachowanie ostrożności w przypadku skojarzonego stosowania niraparybu z substratami BCRP.
Wpływ na płodność, ciążę i laktację
Kobiety w wieku rozrodczym nie powinny zachodzić w ciążę w trakcie leczenia i nie powinny być w ciąży w chwili jego rozpoczęcia. Przed rozpoczęciem leczenia u wszystkich kobiet w wieku rozrodczym należy wykonać test ciążowy.
Kobiety w wieku rozrodczym muszą stosować skuteczną metodę antykoncepcji podczas leczenia i przez 1 miesiąc po przyjęciu ostatniej dawki produktu.
Produkt nie powinien być stosowany u kobiet w ciąży ze względu na potencjalne działanie toksyczne na zarodki lub płody.
Karmienie piersią jest przeciwwskazane podczas leczenia produktem Zejula i przez 1 miesiąc po przyjęciu ostatniej dawki.
Brak danych klinicznych dotyczących wpływu leczenia na płodność. W badaniach na zwierzętach obserwowano odwracalne hamowanie spermatogenezy.
Działania niepożądane
Najczęstszymi działaniami niepożądanymi (≥10% pacjentek) podczas stosowania produktu Zejula były:
- Nudności
- Małopłytkowość
- Zmęczenie/astenia
- Niedokrwistość
- Zaparcia
- Wymioty
- Ból brzucha
- Neutropenia
- Bezsenność
- Ból głowy
- Zmniejszenie łaknienia
- Biegunka
- Duszność
- Nadciśnienie tętnicze
- Ból pleców
- Zawroty głowy
- Kaszel
- Bóle stawów
- Uderzenia gorąca
Najczęstszymi ciężkimi działaniami niepożądanymi były małopłytkowość i niedokrwistość.
Szczególną uwagę należy zwrócić na hematologiczne działania niepożądane (małopłytkowość, niedokrwistość, neutropenia), które wymagają regularnego monitorowania morfologii krwi i mogą wymagać modyfikacji dawkowania lub przerwania leczenia.
W grupie pacjentek otrzymujących produkt Zejula w dawce początkowej 200 mg ze względu na masę ciała lub liczbę płytek krwi na początku leczenia, działania niepożądane obserwowano z częstością podobną lub mniejszą w porównaniu do grupy pacjentek otrzymujących ustaloną dawkę początkową 300 mg.
Przedawkowanie
Nie jest znane swoiste leczenie w razie przedawkowania produktu Zejula. Nie opisano objawów przedawkowania. W przypadku przedawkowania należy stosować leczenie objawowe i wspomagające.
Właściwości farmakodynamiczne i farmakokinetyczne
Niraparyb jest inhibitorem enzymów polimerazy poli(ADP-rybozy) (PARP), PARP 1 i PARP 2, które odgrywają rolę w procesach naprawy DNA. W badaniach in vitro wykazano, że cytotoksyczne działanie niraparybu może zachodzić w mechanizmie hamowania aktywności enzymatycznej PARP i promocji tworzenia kompleksów DNA prowadzącym do uszkodzeń DNA, apoptozy i śmierci komórek.
Nasilenie działania cytotoksycznego niraparybu obserwowano w liniach komórek nowotworowych niezależnie od zaburzeń ekspresji genów supresorowych nowotworów (BRCA 1 i BRCA 2).
Wykazano, że niraparyb hamuje wzrost nowotworów z mutacją BRCA 1 i BRCA 2, z mutacją BRCA typu „dzikiego" z niedoborem rekombinacji homologicznej (HR) oraz w nowotworach BRCA typu „dzikiego" bez wykrywalnego niedoboru HR.
Skład
1 kapsułka twarda zawiera jednowodny tozylan niraparybu w ilości równoważnej 100 mg niraparybu.