Zavesca® - charakterystyka produktu leczniczego
Wskazania do stosowania
Zavesca® jest wskazana do stosowania doustnego w następujących przypadkach:
- Leczenie łagodnej i umiarkowanej choroby Gauchera typu I u pacjentów dorosłych, u których nie może być prowadzona enzymatyczna terapia zastępcza.
- Leczenie postępujących objawów neurologicznych u pacjentów dorosłych oraz dzieci z chorobą Niemanna-Picka typu C.
Dawkowanie i sposób podawania
Leczenie powinno być prowadzone przez lekarzy doświadczonych w leczeniu pacjentów z chorobą Gauchera lub chorobą Niemanna-Picka typu C.
Dawkowanie w chorobie Gauchera typu I:
Grupa pacjentów | Dawkowanie |
---|---|
Dorośli | 100 mg 3 razy na dobę |
Dzieci i młodzież (0-17 lat) | Brak ustalonych danych |
U niektórych pacjentów może być konieczne tymczasowe zmniejszenie dawki do 100 mg 1-2 razy na dobę z powodu biegunki.
Dawkowanie w chorobie Niemanna-Picka typu C:
Grupa pacjentów | Dawkowanie |
---|---|
Dorośli i młodzież (≥12 lat) | 200 mg 3 razy na dobę |
Dzieci <12 lat | Dawkowanie zależne od powierzchni ciała (pc.) |
Szczegółowe dawkowanie u dzieci poniżej 12 lat w zależności od powierzchni ciała.
Skuteczność leczenia produktem Zavesca® należy regularnie oceniać u każdego pacjenta. Doświadczenie związane ze stosowaniem leku u pacjentów z chorobą Niemanna-Picka typu C w wieku poniżej 4 lat jest ograniczone.
Dawkowanie u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek:
U pacjentów z zaburzoną czynnością nerek konieczna jest modyfikacja dawkowania ze względu na zwiększoną ekspozycję ogólnoustrojową na miglustat. Szczegółowe zalecenia dotyczące dawkowania w zależności od klirensu kreatyniny.
Nie zaleca się stosowania produktu Zavesca® u pacjentów z ciężkim zaburzeniem czynności nerek (klirens kreatyniny poniżej 30 ml/min/1,73 m2).
Sposób podawania:
Zavesca® można przyjmować z pokarmem lub bez pokarmu.
Dawkowanie Zavesca® jest zróżnicowane w zależności od wskazania, wieku pacjenta oraz funkcji nerek. Konieczne jest indywidualne dostosowanie dawki i regularna ocena skuteczności leczenia.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną (miglustat) lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności
Drżenie: U około 37% pacjentów z chorobą Gauchera typu 1 oraz 58% pacjentów z chorobą Niemanna-Picka typu C zanotowano drżenie w trakcie leczenia. Drżenie zazwyczaj rozpoczyna się w pierwszym miesiącu i często ustępuje między 1. a 3. miesiącem leczenia. Zmniejszenie dawki może złagodzić drżenie.
Zaburzenia żołądkowo-jelitowe: U ponad 80% pacjentów obserwowano biegunkę na początku leczenia lub okresowo w trakcie terapii. Etiologia biegunki jest najprawdopodobniej związana z jelitowym hamowaniem aktywności disacharydaz. Zaleca się modyfikację diety, przyjmowanie leku między posiłkami i/lub stosowanie leków przeciwbiegunkowych.
Wpływ na płodność: Mężczyźni powinni stosować skuteczną antykoncepcję w czasie zażywania Zavesca®. Badania na szczurach wykazały szkodliwy wpływ na spermatogenezę i właściwości nasienia.
Zaburzenia czynności nerek i wątroby: Należy zachować ostrożność u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek i wątroby. Istnieje ścisła zależność między czynnością nerek a klirensem miglustatu.
Monitorowanie: Zaleca się regularne monitorowanie stężenia witaminy B12, ocenę neurologiczną oraz kontrolę liczby płytek krwi u pacjentów leczonych Zavesca®.
Neuropatia obwodowa: Zgłaszano przypadki neuropatii obwodowej u pacjentów leczonych Zavesca®. Należy przeprowadzać ocenę neurologiczną przed rozpoczęciem leczenia i w jego trakcie.
Wpływ na wzrost u dzieci: U niektórych dzieci z chorobą Niemanna-Picka typu C zaobserwowano mniejsze tempo wzrostu we wczesnej fazie leczenia miglustatem. Należy monitorować wzrost dzieci i młodzieży leczonych Zavesca®.
Stosowanie Zavesca® wymaga ścisłego monitorowania pacjentów pod kątem potencjalnych działań niepożądanych, szczególnie w zakresie układu nerwowego, pokarmowego oraz wzrostu u dzieci. Konieczne jest regularne ocenianie stosunku korzyści do ryzyka kontynuacji leczenia.
Interakcje z innymi produktami leczniczymi
Ograniczone dane sugerują, że jednoczesne podawanie Zavesca® i imiglucerazy w ramach enzymatycznej terapii zastępczej pacjentom z chorobą Gauchera typu I może powodować zmniejszoną ekspozycję na miglustat (zmniejszenie wartości Cmax o około 22% i wartości AUC o ok. 14%). Badania wskazują, że Zavesca® nie wywiera istotnego wpływu na farmakokinetykę imiglucerazy.
Wpływ na płodność, ciążę i laktację
Ciąża: Brak wystarczających danych dotyczących stosowania miglustatu u kobiet w ciąży. Badania na zwierzętach wykazały szkodliwy wpływ na reprodukcję. Zavesca® nie należy stosować w czasie ciąży.
Karmienie piersią: Nie wiadomo, czy miglustat przenika do mleka kobiecego. Zavesca® nie należy przyjmować w czasie karmienia piersią.
Płodność: Badania na szczurach wykazały niekorzystne działanie miglustatu na parametry nasienia i płodność. Mężczyźni planujący posiadanie potomstwa powinni przerwać przyjmowanie Zavesca® i stosować skuteczną antykoncepcję przez kolejne 3 miesiące.
Zavesca® nie powinna być stosowana w czasie ciąży i karmienia piersią. Kobiety w wieku rozrodczym i mężczyźni powinni stosować skuteczną antykoncepcję podczas leczenia.
Warto zapamiętać
- Zavesca® jest wskazana w leczeniu choroby Gauchera typu I oraz choroby Niemanna-Picka typu C
- Najczęstsze działania niepożądane to zaburzenia żołądkowo-jelitowe oraz drżenie
Działania niepożądane
Najczęściej występujące działania niepożądane to:
- Zaburzenia żołądka i jelit: biegunka, wzdęcia, ból brzucha
- Zaburzenia układu nerwowego: drżenie, neuropatia obwodowa
- Zaburzenia metabolizmu: zmniejszenie masy ciała
Inne często zgłaszane działania niepożądane obejmują: małopłytkowość, depresję, bezsenność, osłabienie libido, ataksję, parestezje, bóle głowy, zawroty głowy, nudności, wymioty, skurcze mięśni, osłabienie mięśni, zmęczenie.
Pacjenci leczeni Zavesca® wymagają ścisłego monitorowania pod kątem działań niepożądanych, szczególnie w zakresie układu pokarmowego i nerwowego. Konieczne może być dostosowanie dawki lub przerwanie leczenia w przypadku wystąpienia poważnych działań niepożądanych.
Właściwości farmakodynamiczne i farmakokinetyczne
Miglustat jest inhibitorem syntazy glukozyloceramidu, enzymu odpowiedzialnego za pierwszy etap syntezy większości glikolipidów. Działanie to jest podstawą terapii polegającej na redukcji substratów w chorobie Gauchera. In vitro syntaza glukozyloceramidu jest hamowana przez miglustat z IC50 wynoszącym 20-37 µM.
Miglustat jest szybko wchłaniany z przewodu pokarmowego. Maksymalne stężenie w osoczu osiąga po około 2 godzinach od podania. Wiązanie z białkami osocza jest nieznaczne. Miglustat jest wydalany głównie przez nerki.
Mechanizm działania Zavesca® opiera się na hamowaniu syntezy glikolipidów, co prowadzi do zmniejszenia ich akumulacji w komórkach. Farmakokinetyka leku jest zależna od funkcji nerek, co wymaga dostosowania dawkowania u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek.