Zaranta
Rosuvastatin
Zaranta - rozuwastatyna
Wskazania do stosowania
Zaranta (rozuwastatyna) jest wskazana w następujących przypadkach:
- Pierwotna hipercholesterolemia u dorosłych, młodzieży i dzieci od 6 roku życia (typu IIa, w tym heterozygotyczna hipercholesterolemia rodzinna) lub mieszana dyslipidemia (typu IIb) - jako leczenie dodatkowe do diety, gdy dieta i inne metody niefarmakologiczne (np. ćwiczenia, redukcja masy ciała) są niewystarczające.
- Rodzinna homozygotyczna hipercholesterolemia - jako leczenie dodatkowe do diety i innych metod leczenia hipolipemizującego (np. afereza LDL) lub gdy inne metody są niewłaściwe.
- Zapobieganie dużym zdarzeniom sercowo-naczyniowym u pacjentów z wysokim ryzykiem pierwszego takiego zdarzenia - jako dodatek do modyfikacji innych czynników ryzyka.
Zaranta jest skutecznym lekiem w terapii zaburzeń lipidowych, szczególnie w przypadkach niewystarczającej skuteczności metod niefarmakologicznych. Może być stosowana zarówno w prewencji pierwotnej, jak i wtórnej zdarzeń sercowo-naczyniowych.
Dawkowanie i sposób podawania
Przed rozpoczęciem i w trakcie leczenia pacjent powinien stosować dietę niskocholesterolową. Dawkowanie należy ustalać indywidualnie, w zależności od celu terapii i odpowiedzi pacjenta na leczenie.
Wskazanie | Dawka początkowa | Dawka maksymalna |
---|---|---|
Hipercholesterolemia | 5-10 mg raz na dobę | 40 mg raz na dobę |
Zapobieganie zdarzeniom sercowo-naczyniowym | 20 mg raz na dobę | 20 mg raz na dobę |
Dzieci i młodzież 6-17 lat | 5 mg raz na dobę | 20 mg raz na dobę |
Dawkę można zwiększać w odstępach 4-tygodniowych. Dawkę 40 mg należy stosować tylko u pacjentów z ciężką hipercholesterolemią i wysokim ryzykiem sercowo-naczyniowym, pod kontrolą specjalisty.
Zaranta może być przyjmowana o dowolnej porze dnia, niezależnie od posiłków. Należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu z lekami zobojętniającymi sok żołądkowy.
Przeciwwskazania
Stosowanie Zaranty jest przeciwwskazane w następujących przypadkach:
- Nadwrażliwość na rozuwastatynę lub którąkolwiek substancję pomocniczą
- Czynna choroba wątroby, w tym niewyjaśnione trwałe zwiększenie aktywności aminotransferaz
- Ciężkie zaburzenia czynności nerek (klirens kreatyniny <30 ml/min)
- Miopatia
- Jednoczesne stosowanie cyklosporyny
- Ciąża i karmienie piersią
Należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów z czynnikami predysponującymi do miopatii/rabdomiolizy oraz u osób nadużywających alkoholu.
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności
Podczas stosowania Zaranty należy zwrócić uwagę na następujące kwestie:
- Ryzyko miopatii i rabdomiolizy - należy monitorować objawy mięśniowe i aktywność kinazy kreatynowej
- Wpływ na czynność nerek - kontrola czynności nerek zalecana przy dawce 40 mg
- Wpływ na czynność wątroby - okresowa kontrola aktywności enzymów wątrobowych
- Ryzyko cukrzycy - monitorowanie glikemii u pacjentów z grupy ryzyka
- Interakcje z innymi lekami - szczególnie z gemfibrozylem, cyklosporyną, inhibitorami proteazy HIV
U dzieci i młodzieży należy monitorować wzrost, masę ciała i rozwój płciowy. Pacjenci w podeszłym wieku mogą wymagać modyfikacji dawkowania.
Warto zapamiętać
- Zaranta jest skutecznym lekiem w terapii hipercholesterolemii i prewencji zdarzeń sercowo-naczyniowych
- Dawkowanie należy dostosować indywidualnie, rozpoczynając od niskich dawek i stopniowo zwiększając w razie potrzeby
Interakcje z innymi produktami leczniczymi
Rozuwastatyna wchodzi w interakcje z wieloma lekami, co może wpływać na jej skuteczność i bezpieczeństwo stosowania. Najważniejsze interakcje obejmują:
- Cyklosporyna - znaczne zwiększenie stężenia rozuwastatyny, przeciwwskazane jednoczesne stosowanie
- Gemfibrozyl i inne fibraty - zwiększone ryzyko miopatii, ostrożne stosowanie
- Inhibitory proteazy HIV - możliwe znaczne zwiększenie ekspozycji na rozuwastatynę
- Warfaryna i inne antagoniści witaminy K - możliwe zwiększenie INR, konieczne monitorowanie
- Doustne środki antykoncepcyjne - możliwe zwiększenie stężenia hormonów
Należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu leków zobojętniających sok żołądkowy oraz erytromycyny. Interakcje farmakokinetyczne z lekami metabolizowanymi przez cytochrom P450 są mało prawdopodobne.
Wpływ na ciążę i laktację
Stosowanie Zaranty w ciąży i podczas karmienia piersią jest przeciwwskazane. Kobiety w wieku rozrodczym powinny stosować skuteczną antykoncepcję. W przypadku zajścia w ciążę podczas leczenia, należy natychmiast przerwać stosowanie leku.
Działania niepożądane
Najczęstsze działania niepożądane Zaranty to:
- Bóle mięśni
- Bóle głowy i zawroty głowy
- Zaparcia, nudności, bóle brzucha
- Osłabienie
- Zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych
Rzadziej mogą wystąpić: miopatia, rabdomioliza, reakcje nadwrażliwości, zapalenie trzustki. U dzieci i młodzieży obserwowano częstsze występowanie zwiększonej aktywności kinazy kreatynowej po wysiłku fizycznym.
Przedawkowanie
Brak specyficznego leczenia w przypadku przedawkowania. Należy zastosować leczenie objawowe i podtrzymujące, monitorując czynność wątroby i aktywność kinazy kreatynowej. Hemodializa prawdopodobnie nie jest skuteczna w usuwaniu rozuwastatyny.
Mechanizm działania
Rozuwastatyna jest selektywnym i kompetycyjnym inhibitorem reduktazy HMG-CoA, kluczowego enzymu w syntezie cholesterolu. Działa głównie w wątrobie, zwiększając ekspresję receptorów LDL na powierzchni hepatocytów, co prowadzi do zwiększonego wychwytu i katabolizmu LDL. Dodatkowo hamuje syntezę VLDL w wątrobie, co skutkuje zmniejszeniem całkowitej ilości cząsteczek LDL i VLDL.
Postać farmaceutyczna
Zaranta dostępna jest w postaci tabletek powlekanych zawierających 5 mg, 10 mg, 15 mg, 20 mg, 30 mg lub 40 mg rozuwastatyny (w postaci rozuwastatyny wapniowej).
Zaranta jest skutecznym i dobrze tolerowanym lekiem w terapii zaburzeń lipidowych oraz prewencji zdarzeń sercowo-naczyniowych. Wymaga jednak starannego monitorowania pacjenta, szczególnie pod kątem działań niepożądanych ze strony mięśni i wątroby.
Zaranta

2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.
3) Pacjenci do ukończenia 18 roku życia