Wyszukaj produkt

Zalanzo®

Lansoprazole

kaps. dojelitowe, twarde
15 mg
28 szt.
Doustnie
Rx
100%
8,68
50% (1)
5,56
(2)
bezpł.
DZ (3)
bezpł.
Zalanzo®
kaps. dojelitowe, twarde
30 mg
28 szt.
Doustnie
Rx
100%
16,56
50% (1)
10,33
(2)
bezpł.
DZ (3)
bezpł.

Zalanzo® - charakterystyka produktu leczniczego

Wskazania do stosowania

Zalanzo® jest wskazany w stanach chorobowych wymagających ograniczenia wydzielania kwasu żołądkowego, takich jak:

  • Choroba wrzodowa dwunastnicy i żołądka
  • Eradykacja zakażenia Helicobacter pylori (w terapii skojarzonej z antybiotykami)
  • Refluksowe zapalenie przełyku - leczenie i zapobieganie nawrotom
  • Leczenie i profilaktyka owrzodzeń żołądka i dwunastnicy związanych ze stosowaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) u pacjentów z grupy ryzyka
  • Objawowa choroba refluksowa przełyku
  • Zespół Zollingera-Ellisona

Lek wykazuje skuteczność w leczeniu i zapobieganiu powikłaniom związanym z nadmiernym wydzielaniem kwasu solnego w żołądku.

Dawkowanie i sposób podawania

Wskazanie Dawkowanie Czas leczenia
Choroba wrzodowa dwunastnicy 30 mg/dobę 2-6 tygodni
Choroba wrzodowa żołądka 30 mg/dobę 4-8 tygodni
Eradykacja H. pylori 30 mg 2x/dobę 7 dni
Refluksowe zapalenie przełyku 30 mg/dobę 4-8 tygodni
Profilaktyka nawrotów refluksowego zapalenia przełyku 15-30 mg/dobę Długotrwale
Objawowa choroba refluksowa przełyku 15-30 mg/dobę Do 4 tygodni
Zespół Zollingera-Ellisona Początkowo 60 mg/dobę, następnie indywidualnie Długotrwale

Dawkowanie należy dostosować indywidualnie w zależności od odpowiedzi klinicznej pacjenta. U osób w podeszłym wieku oraz z niewydolnością wątroby może być konieczna modyfikacja dawki.

Sposób podawania

Zalanzo® należy przyjmować doustnie, raz na dobę, najlepiej rano przed posiłkiem. Kapsułki należy połykać w całości, popijając płynem. W razie trudności z połykaniem, zawartość kapsułki można wymieszać z niewielką ilością soku jabłkowego i natychmiast przyjąć. Nie należy rozgryzać ani kruszyć mikrogranulatu.

Przeciwwskazania

Stosowanie Zalanzo® jest przeciwwskazane w przypadku nadwrażliwości na lansoprazol lub którąkolwiek substancję pomocniczą. Nie należy stosować leku jednocześnie z atazanawirem.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Przed rozpoczęciem leczenia choroby wrzodowej żołądka należy wykluczyć obecność nowotworu złośliwego. Lansoprazol może maskować objawy i opóźniać rozpoznanie. Należy zachować ostrożność u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby. Leczenie może zwiększać ryzyko zakażeń przewodu pokarmowego oraz wpływać na wchłanianie witaminy B12. U pacjentów długotrwale leczonych lansoprazolem należy monitorować stężenie magnezu we krwi ze względu na ryzyko hipomagnezemii.

Inhibitory pompy protonowej, w tym lansoprazol, mogą nieznacznie zwiększać ryzyko złamań kości, szczególnie przy długotrwałym stosowaniu. Należy rozważyć suplementację wapnia i witaminy D u pacjentów z grupy ryzyka osteoporozy.

Warto zapamiętać
  • Zalanzo® należy przyjmować na czczo, najlepiej rano przed posiłkiem
  • Podczas długotrwałego leczenia wskazane jest monitorowanie stężenia magnezu we krwi

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Lansoprazol może wpływać na wchłanianie leków, których biodostępność zależy od pH soku żołądkowego (np. ketokonazol, itrakonazol). Jednoczesne stosowanie z atazanawirem jest przeciwwskazane. Należy zachować ostrożność przy łącznym podawaniu z digoksyną, teofiliną i takrolimusem. Lansoprazol może osłabiać działanie leków metabolizowanych przez CYP2C19 i CYP3A4.

Fluwoksamina (inhibitor CYP2C19) może zwiększać stężenie lansoprazolu w osoczu. Z kolei leki indukujące CYP2C19 i CYP3A4 (np. ryfampicyna, dziurawiec) mogą zmniejszać jego stężenie. Sukralfat i leki zobojętniające mogą zmniejszać biodostępność lansoprazolu.

Wpływ na ciążę i laktację

Brak wystarczających danych dotyczących stosowania lansoprazolu w okresie ciąży. Nie zaleca się stosowania leku u kobiet w ciąży. Nie wiadomo, czy lansoprazol przenika do mleka kobiecego. Należy podjąć decyzję o przerwaniu karmienia piersią lub leczenia, biorąc pod uwagę korzyści dla matki i dziecka.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane obejmują: bóle i zawroty głowy, nudności, biegunkę, bóle brzucha, zaparcia, wzdęcia, suchość w jamie ustnej. Rzadziej mogą wystąpić: depresja, bezsenność, zaburzenia widzenia, zapalenie języka, kandydoza przełyku, zmiany skórne. W pojedynczych przypadkach raportowano ciężkie reakcje skórne (zespół Stevensa-Johnsona, toksyczna nekroliza naskórka).

Długotrwałe stosowanie inhibitorów pompy protonowej może prowadzić do hipomagnezemii oraz zwiększać ryzyko złamań kości.

Przedawkowanie

Objawy przedawkowania lansoprazolu u ludzi nie są dokładnie poznane. W badaniach klinicznych nie obserwowano istotnych działań niepożądanych po podaniu do 180 mg/dobę doustnie. W przypadku podejrzenia przedawkowania zaleca się monitorowanie pacjenta, płukanie żołądka, podanie węgla aktywowanego i leczenie objawowe.

Mechanizm działania

Lansoprazol jest inhibitorem pompy protonowej. Hamuje końcowy etap wytwarzania kwasu solnego w żołądku poprzez blokowanie aktywności ATP-azy H+/K+ w komórkach okładzinowych. Działanie leku jest zależne od dawki i wpływa zarówno na podstawowe, jak i stymulowane wydzielanie kwasu żołądkowego.

Skład

Substancją czynną leku jest lansoprazol. Jedna kapsułka dojelitowa twarda zawiera 15 mg lub 30 mg lansoprazolu.

Zalanzo® wykazuje skuteczność w leczeniu chorób związanych z nadmiernym wydzielaniem kwasu żołądkowego, zapewniając szybką ulgę objawową i gojenie zmian chorobowych w przewodzie pokarmowym. Właściwe stosowanie leku zgodnie z zaleceniami lekarza pozwala na osiągnięcie optymalnych efektów terapeutycznych przy minimalizacji ryzyka działań niepożądanych.


1) Refundacja we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach: Pokaż wskazania z ChPL

Zalanzo®

Wskazania wg ChPL

Wskazania pozarejestracyjne: Zapalenie błony śluzowej żołądka u dzieci poniżej 2 rż.
2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.
3) Pacjenci do ukończenia 18 roku życia

Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.