Zahron ASA
Rosuvastatin + Acetylsalicylic acid
Wskazania
Produkt leczniczy we wtórnej profilaktyce zdarzeń serapia substytucyjna u dorosłych pacjentów, których stan jest odpowiednio kontrolowany przy zastosowaniu pojedynczych składników podawanych jednocześnie w równoważnych dawkach terapeutycznych.
Zahron ASA jest przeznaczony dla pacjentów, którzy już stosują rozuwastatynę i kwas acetylosalicylowy osobno w tych samych dawkach, w celu uproszczenia terapii i poprawy przestrzegania zaleceń.
Dawkowanie
Dorośli
Zalecana dawka produktu Zahron ASA to 1 kapsułka na dobę. Produkt złożony nie jest odpowiedni do rozpoczynania terapii. Przed zmianą leczenia na Zahron ASA, stan pacjentów powinien być kontrolowany przy użyciu stałych dawek poszczególnych składników przyjmowanych jednocześnie. Dawka produktu powinna być oparta na dawkach poszczególnych składników w momencie zmiany leczenia.
Jeżeli konieczna jest zmiana dawkowania którejkolwiek z substancji czynnych produktu złożonego z dowolnej przyczyny (np. nowo rozpoznana choroba, zmiana stanu pacjenta lub interakcje z innymi lekami), należy ponownie zastosować pojedyncze składniki w celu ustalenia dawkowania.
Pacjenci w podeszłym wieku
Nie jest konieczna modyfikacja dawki u pacjentów w podeszłym wieku.
Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek
Nie jest konieczna zmiana dawkowania u pacjentów z łagodnymi lub umiarkowanymi zaburzeniami czynności nerek. Stosowanie produktu Zahron ASA u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek jest przeciwwskazane niezależnie od stosowanej dawki.
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby
Stosowanie produktu Zahron ASA u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby jest przeciwwskazane niezależnie od stosowanej dawki. Nie stwierdzono zwiększenia ogólnoustrojowej ekspozycji na rozuwastatynę u pacjentów z wynikiem 7 lub niższym w skali Childa-Pugha. U pacjentów z punktacją 8 i 9 w skali Childa-Pugha obserwowano jednak zwiększoną ekspozycję ogólnoustrojową. U tych pacjentów należy rozważyć ocenę czynności nerek. Brak doświadczenia u pacjentów z wynikiem powyżej 9 w skali Childa-Pugha. Produkt Zahron ASA jest przeciwwskazany u pacjentów z czynną chorobą wątroby.
Różnice etniczne
U pacjentów pochodzenia azjatyckiego obserwowano zwiększenie ogólnoustrojowej ekspozycji na rozuwastatynę.
Polimorfizmy genetyczne
Znane są specyficzne typy polimorfizmów genetycznych, które mogą prowadzić do zwiększonej ekspozycji na rozuwastatynę. U pacjentów, u których stwierdzono takie specyficzne typy polimorfizmów, zaleca się stosowanie mniejszej dawki dobowej rozuwastatyny.
Równocześnie stosowane leczenie
Rozuwastatyna jest substratem różnych białek transportowych (np. OATP1B1 i BCRP). Ryzyko miopatii (w tym rabdomiolizy) jest zwiększone podczas jednoczesnego stosowania rozuwastatyny i niektórych produktów leczniczych, które mogą zwiększać stężenie rozuwastatyny w osoczu, ze względu na interakcje z tymi białkami transportowymi (np. cyklosporyną i niektórymi inhibitorami proteazy, w tym skojarzeniem rytonawiru z atazanawirem, lopinawirem i/lub typranawirem). W miarę możliwości należy rozważyć zastosowanie alternatywnych leków, a w razie konieczności rozważyć tymczasowe odstawienie rozuwastatyny. W sytuacjach gdy nie można uniknąć jednoczesnego stosowania tych produktów z rozuwastatyną, należy dokładnie rozważyć korzyści i ryzyko związane z jednoczesnym stosowaniem oraz modyfikację dawkowania rozuwastatyny.
Większe dawki ASA osłabiają pozytywne działanie rozuwastatyny, dlatego należy unikać przyjmowania dodatkowych dawek ASA.
Dzieci i młodzież
Nie ustalono bezpieczeństwa stosowania i skuteczności rozuwastatyny + ASA u dzieci i młodzieży poniżej 18 lat. Nie zaleca się stosowania produktu Zahron ASA u pacjentów poniżej 18 lat.
Grupa pacjentów | Dawkowanie |
---|---|
Dorośli | 1 kapsułka na dobę |
Pacjenci w podeszłym wieku | Bez modyfikacji dawki |
Pacjenci z łagodnymi/umiarkowanymi zaburzeniami czynności nerek | Bez modyfikacji dawki |
Pacjenci z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek | Przeciwwskazane |
Pacjenci z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby | Przeciwwskazane |
Dzieci i młodzież <18 lat | Nie zaleca się |
Dawkowanie produktu Zahron ASA powinno być dostosowane indywidualnie do każdego pacjenta w oparciu o wcześniej stosowane dawki poszczególnych składników.
Dawkowanie Zahron ASA jest proste - 1 kapsułka na dobę, ale wymaga wcześniejszego ustalenia odpowiednich dawek rozuwastatyny i ASA podawanych osobno. Produkt nie jest odpowiedni do rozpoczynania terapii.
Sposób podawania
Produkt Zahron ASA może być przyjmowany o dowolnej porze dnia, podczas posiłku. Kapsułkę należy połykać w całości, popijając dużą ilością płynu. Nie należy rozgryzać kapsułki.
Zahron ASA jest wygodny w stosowaniu - można go przyjmować o dowolnej porze dnia, niezależnie od posiłków.
Przeciwwskazania
Dotyczące rozuwastatyny:
- Czynna choroba wątroby, w tym niewyjaśniona, utrzymująca się podwyższona aktywność aminotransferaz w surowicy oraz jakiekolwiek podwyższenie aktywności aminotransferaz w surowicy >3 x górna granica normy (GGN)
- Ciężkie zaburzenia czynności nerek (klirens kreatyniny <30 ml/min)
- Miopatia
- Jednoczesne stosowanie sofosbuwiru/welpataswiru/woksylaprewiru
- Jednoczesne leczenie cyklosporyną
- Ciąża, laktacja oraz u kobiet zdolnych do zajścia w ciążę niestosujących odpowiednich metod antykoncepcji
- Nadwrażliwość na rozuwastatynę
Dotyczące kwasu acetylosalicylowego (ASA):
- Nadwrażliwość na ASA
- Nadwrażliwość na niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ)
- Pacjenci z astmą, nieżytem nosa i polipami nosa
- Pacjenci z wcześniej występującą mastocytozą, u których stosowanie ASA może wywołać ciężkie reakcje nadwrażliwości
- Nawracająca choroba wrzodowa i/lub krwotok żołądkowo-jelitowy lub inne rodzaje krwawienia w wywiadzie
- Skaza krwotoczna, zaburzenia krzepnięcia (np. hemofilia, małopłytkowość)
- Ciężkie zaburzenia czynności wątroby lub nerek
- Ciężka niewyrównana niewydolność serca
- Metotreksat stosowany w dawkach >15 mg/tydzień
- Dawki ASA >150 mg/dobę w III trymestrze ciąży
Dotyczące produktu Zahron ASA:
- Nadwrażliwość na którąkolwiek substancję pomocniczą
- Nadwrażliwość na orzeszki ziemne albo soję (produkt zawiera olej sojowy)
Zahron ASA ma szereg przeciwwskazań, związanych zarówno z rozuwastatyną, jak i ASA. Szczególną uwagę należy zwrócić na pacjentów z chorobami wątroby, nerek, zaburzeniami krzepnięcia oraz kobiety w ciąży i karmiące piersią.
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności
Rozuwastatyna:
Wpływ na nerki: U pacjentów leczonych dużymi dawkami rozuwastatyny (zwłaszcza 40 mg) obserwowano występowanie proteinurii, głównie pochodzenia kanalikowego. W większości przypadków była ona przemijająca lub ustępowała samoistnie. Proteinuria nie musi oznaczać ostrej lub postępującej choroby nerek.
Wpływ na mięśnie: U pacjentów leczonych rozuwastatyną, zwłaszcza w dawkach >20 mg, obserwowano działania niepożądane ze strony mięśni, takie jak bóle mięśni, miopatia i rzadko rabdomioliza. Należy zachować ostrożność u pacjentów z czynnikami predysponującymi do miopatii/rabdomiolizy.
Pomiar kinazy kreatynowej (CK): Nie należy oznaczać CK po intensywnym wysiłku fizycznym lub gdy występują inne przyczyny zwiększenia jej aktywności. Jeśli wyjściowa aktywność CK jest znacznie zwiększona (>5 x GGN), nie należy rozpoczynać leczenia.
Wpływ na wątrobę: Rozuwastatynę należy stosować ostrożnie u pacjentów nadużywających alkoholu i/lub z chorobą wątroby w wywiadzie. Zaleca się wykonanie prób wątrobowych przed rozpoczęciem leczenia i 3 miesiące po jego rozpoczęciu.
Cukrzyca: U niektórych pacjentów leczonych statynami obserwowano zwiększone ryzyko rozwoju cukrzycy. Należy monitorować pacjentów z grupy ryzyka.
Śródmiąższowa choroba płuc: Zgłaszano pojedyncze przypadki śródmiąższowej choroby płuc związanej ze stosowaniem niektórych statyn, zwłaszcza podczas długotrwałej terapii.
Kwas acetylosalicylowy (ASA):
Krwawienia: ASA zwiększa ryzyko krwawień. Należy zachować ostrożność u pacjentów z zaburzeniami krzepnięcia lub przyjmujących leki przeciwzakrzepowe.
Nadwrażliwość: Należy zachować ostrożność u pacjentów z nadwrażliwością na leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwreumatyczne lub inne alergeny.
Choroby przewodu pokarmowego: ASA może powodować podrażnienie błony śluzowej żołądka i krwawienie. Należy zachować ostrożność u pacjentów z chorobą wrzodową w wywiadzie.
Zaburzenia czynności nerek i wątroby: Należy zachować ostrożność u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby.
Dna moczanowa: ASA może wywoływać napady dny moczanowej u podatnych pacjentów.
Zespół Reya: Możliwy jest związek między ASA a zespołem Reya u dzieci.
Warto zapamiętać
- Zahron ASA łączy rozuwastatynę i kwas acetylosalicylowy w jednej kapsułce, co ułatwia stosowanie leku.
- Produkt wymaga ostrożnego stosowania u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby, nerek oraz ryzykiem krwawień.
Stosowanie Zahron ASA wymaga regularnego monitorowania pacjenta, szczególnie pod kątem działań niepożądanych ze strony mięśni, wątroby, nerek oraz ryzyka krwawień. Konieczna jest indywidualna ocena korzyści i ryzyka dla każdego pacjenta.
Interakcje z innymi produktami leczniczymi i inne rodzaje interakcji
Interakcje związane z rozuwastatyną:
- Cyklosporyna: Jednoczesne stosowanie zwiększa ekspozycję na rozuwastatynę. Stosowanie rozuwastatyny jest przeciwwskazane u pacjentów leczonych cyklosporyną.
- Inhibitory proteazy: Jednoczesne stosowanie może znacznie zwiększać ekspozycję na rozuwastatynę. Należy rozważyć modyfikację dawki rozuwastatyny.
- Gemfibrozyl i inne leki zmniejszające stężenie lipidów: Jednoczesne stosowanie może zwiększać ryzyko miopatii. Należy zachować ostrożność.
- Kwas fusydowy: Nie należy stosować jednocześnie ze względu na zwiększone ryzyko miopatii i rabdomiolizy.
- Leki zobojętniające: Jednoczesne stosowanie może zmniejszać wchłanianie rozuwastatyny. Należy zachować odstęp co najmniej 2 godzin między przyjmowaniem leków.
- Erytromycyna: Może zmniejszać ekspozycję na rozuwastatynę.
- Doustne środki antykoncepcyjne: Rozuwastatyna może zwiększać stężenie etynyloestradiolu i norgestrelu.
Interakcje związane z kwasem acetylosalicylowym (ASA):
- Leki przeciwzakrzepowe: ASA może nasilać działanie leków przeciwzakrzepowych, zwiększając ryzyko krwawień.
- Metotreksat: ASA może zwiększać toksyczność metotreksatu.
- Leki zwiększające wydalanie kwasu moczowego: ASA może osłabiać ich działanie.
- Selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI): Zwiększone ryzyko krwawienia z przewodu pokarmowego.
- Digoksyna: ASA może zwiększać stężenie digoksyny w osoczu.
- Leki przeciwcukrzycowe: ASA w większych dawkach może nasilać działanie hipoglikemizujące.
- Leki moczopędne: ASA może osłabiać działanie niektórych leków moczopędnych.
- Glikokortykosteroidy: Zwiększone ryzyko działań niepożądanych ze strony przewodu pokarmowego.
- Alkohol: Zwiększone ryzyko uszkodzenia błony śluzowej przewodu pokarmowego.
Zahron ASA wchodzi w liczne interakcje z innymi lekami, co wymaga szczególnej ostrożności przy jego stosowaniu u pacjentów przyjmujących wiele leków. Konieczne jest dokładne monitorowanie pacjenta i ewentualna modyfikacja dawkowania.
Wpływ na płodność, ciążę i laktację
Produkt Zahron ASA jest przeciwwskazany w okresie ciąży i karmienia piersią.
Ciąża:
Rozuwastatyna: Stosowanie rozuwastatyny w ciąży jest przeciwwskazane. Kobiety w wieku rozrodczym powinny stosować skuteczne metody antykoncepcji. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę podczas stosowania produktu Zahron ASA, należy natychmiast przerwać leczenie.
Kwas acetylosalicylowy (ASA): Stosowanie ASA w ciąży, szczególnie w III trymestrze, może mieć niekorzystny wpływ na rozwój płodu. ASA w dawkach >150 mg/dobę jest przeciwwskazany w III trymestrze ciąży.
Karmienie piersią:
Stosowanie produktu Zahron ASA jest przeciwwskazane podczas karmienia piersią. Zarówno rozuwastatyna, jak i ASA przenikają do mleka matki.
Płodność:
Brak danych dotyczących wpływu produktu Zahron ASA na płodność u ludzi.
Ze względu na potencjalne ryzyko dla płodu i niemowlęcia, Zahron ASA nie powinien być stosowany u kobiet w ciąży i karmiących piersią. Kobiety w wieku rozrodczym muszą stosować skuteczną antykoncepcję podczas leczenia.
Działania niepożądane
Rozuwastatyna:
Często występujące (≥1/100 do <1/10):
- Cukrzyca
- Bóle głowy, zawroty głowy
- Zaparcia, nudności, bóle brzucha
- Bóle mięśni
- Osłabienie
Rzadko występujące (≥1/10 000 do <1/1000):
- Małopłytkowość
- Reakcje nadwrażliwości, w tym obrzęk naczynioruchowy
- Zapalenie trzustki
- Zwiększenie aktywności aminotransferaz
- Miopatia, rabdomioliza
Kwas acetylosalicylowy (ASA):
Często występujące (≥1/100 do <1/10):
- Krwawienia (np. z nosa, z dziąseł)
- Objawy ze strony przewodu pokarmowego (zgaga, bóle brzucha, nudności)
Rzadko występujące (≥1/10 000 do <1/1000):
- Ciężkie krwawienia
- Reakcje nadwrażliwości
- Zaburzenia słuchu, szumy uszne
Zahron ASA może powodować różnorodne działania niepożądane, z których najczęstsze to zaburzenia ze strony układu pokarmowego, mięśniowo-szkieletowego oraz zwiększone ryzyko krwawień. Konieczne jest monitorowanie pacjentów, szczególnie pod kątem objawów miopatii i krwawień.
Przedawkowanie
Rozuwastatyna:
Brak swoistego leczenia w przypadku przedawkowania. Należy zastosować leczenie objawowe i wspomagające. Należy monitorować czynność wątroby i aktywność kinazy kreatynowej (CK). Hemodializa prawdopodobnie nie przyniesie korzyści.
Kwas acetylosalicylowy (ASA):
Objawy przedawkowania mogą obejmować: zawroty głowy, szum uszny, nudności, wymioty, zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej, hiperwentylację, zasadowicę oddechową, a następnie kwasicę oddechową i metaboliczną. W ciężkich przypadkach może wystąpić hipertermia, odwodnienie, zaburzenia krzepnięcia, hipoglikemia, śpiączka i niewydolność krążeniowo-oddechowa.
Leczenie przedawkowania ASA obejmuje:
- Płukanie żołądka
- Podanie węgla aktywowanego
- Monitorowanie i korekcję zaburzeń równowagi kwasowo-zasadowej
- W ciężkich przypadkach - hemodializę
W przypadku podejrzenia przedawkowania Zahron ASA, pacjent wymaga natychmiastowej pomocy medycznej i hospitalizacji. Leczenie jest głównie objawowe i wspomagające, z możliwością zastosowania hemodializy w ciężkich przypadkach przedawkowania ASA.
Właściwości farmakologiczne
Mechanizm działania:
Rozuwastatyna: Jest selektywnym i kompetycyjnym inhibitorem reduktazy HMG-CoA, enzymu ograniczającego szybkość syntezy cholesterolu. Rozuwastatyna zwiększa ilość receptorów LDL na powierzchni komórek wątroby, co ułatwia wychwytywanie i katabolizm LDL oraz hamuje wytwarzanie VLDL w wątrobie.
Kwas acetylosalicylowy (ASA): Nieodwracalnie hamuje agregację płytek krwi poprzez acetylację cyklooksygenazy płytkowej. Hamuje to syntezę tromboksanu A2, który stymuluje agregację płytek i powoduje skurcz naczyń.
Działanie farmakodynamiczne:
Rozuwastatyna: Zmniejsza stężenie LDL-cholesterolu, całkowitego cholesterolu i triglicerydów oraz zwiększa stężenie HDL-cholesterolu. Wykazuje również działanie przeciwzapalne i przeciwzakrzepowe.
Kwas acetylosalicylowy (ASA): W niskich dawkach (<100 mg/dobę) hamuje tromboksan A2 w płytkach krwi bez istotnego wpływu na syntezę prostacykliny w śródbłonku naczyń, co prowadzi do działania przeciwzakrzepowego.
Zahron ASA łączy działanie hipolipemizujące rozuwastatyny z przeciwpłytkowym działaniem ASA, co czyni go skutecznym lekiem w profilaktyce wtórnej zdarzeń sercowo-naczyniowych.
Dane farmaceutyczne
Skład:
1 kapsułka twarda produktu Zahron ASA zawiera:
- 5 mg, 10 mg lub 20 mg rozuwastatyny (w postaci rozuwastatyny wapniowej)
- 100 mg kwasu acetylosalicylowego
Zahron ASA jest dostępny w trzech różnych dawkach rozuwastatyny, co pozwala na indywidualne dostosowanie terapii do potrzeb pacjenta.