Wyszukaj produkt

Yuflyma

Adalimumab

inj. [roztw.]
80 mg
1 wstrzyk. 0,8 ml + 2 gaziki z alkoholem
Iniekcje
Rx-z
CHB
1099,01
(1)
bezpł.

Yuflyma - informacje dla lekarza

Yuflyma to lek biologiczny zawierający substancję czynną adalimumab. Jest to rekombinowane ludzkie przeciwciało monoklonalne produkowane w komórkach jajnika chomika chińskiego. Adalimumab wiąże się swoiście z TNF i neutralizuje jego biologiczną aktywność, blokując interakcje z receptorami p55 i p75 na powierzchni komórki.

Wskazania do stosowania

Yuflyma jest wskazana w leczeniu następujących chorób:

  • Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) u dorosłych
  • Łuszczyca plackowata u dorosłych
  • Ropne zapalenie apokrynowych gruczołów potowych u młodzieży od 12 r.ż.
  • Choroba Leśniowskiego-Crohna u dorosłych oraz dzieci i młodzieży od 6 r.ż.
  • Wrzodziejące zapalenie jelita grubego u dorosłych oraz dzieci i młodzieży od 6 r.ż.
  • Zapalenie błony naczyniowej oka u dorosłych oraz dzieci i młodzieży od 2 r.ż.

Szczegółowe kryteria kwalifikacji do leczenia dla poszczególnych wskazań opisano w Charakterystyce Produktu Leczniczego.

Dawkowanie

Leczenie powinno być rozpoczynane i nadzorowane przez lekarzy specjalistów z doświadczeniem w diagnostyce i leczeniu chorób, w których Yuflyma jest wskazana. Zaleca się, aby przed rozpoczęciem leczenia okuliści konsultowali się z odpowiednim lekarzem specjalistą.

Yuflyma podaje się we wstrzyknięciu podskórnym. Dostępne są opakowania zawierające 40 mg lub 80 mg adalimumabu.

Dawkowanie zależy od wskazania i wieku pacjenta:

Wskazanie Dawkowanie
Reumatoidalne zapalenie stawów 40 mg co 2 tygodnie
Łuszczyca 80 mg w tygodniu 0, następnie 40 mg co 2 tygodnie od 1. tygodnia
Ropne zapalenie apokrynowych gruczołów potowych 160 mg w tygodniu 0, 80 mg w 2. tygodniu, następnie 40 mg co tydzień od 4. tygodnia
Choroba Leśniowskiego-Crohna 80 mg w tygodniu 0, następnie 40 mg w 2. tygodniu, potem 40 mg co 2 tygodnie
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego 160 mg w tygodniu 0, 80 mg w 2. tygodniu, następnie 40 mg co 2 tygodnie
Zapalenie błony naczyniowej oka 80 mg w tygodniu 0, następnie 40 mg co 2 tygodnie od 1. tygodnia

Szczegółowe informacje na temat dawkowania w poszczególnych wskazaniach i grupach wiekowych znajdują się w Charakterystyce Produktu Leczniczego.

Przeciwwskazania

  • Nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Czynna gruźlica lub inne ciężkie zakażenia
  • Umiarkowana lub ciężka niewydolność serca (klasa III/IV wg NYHA)

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Przed rozpoczęciem leczenia należy przeprowadzić dokładne badania w kierunku zakażeń, w tym gruźlicy. W trakcie leczenia pacjenci powinni być ściśle monitorowani pod kątem wystąpienia zakażeń.

Istnieje zwiększone ryzyko ciężkich zakażeń, w tym gruźlicy, zakażeń oportunistycznych i sepsy. W razie wystąpienia nowego ciężkiego zakażenia należy przerwać podawanie leku do czasu opanowania infekcji.

Odnotowano przypadki reaktywacji wirusowego zapalenia wątroby typu B u przewlekłych nosicieli HBV leczonych antagonistami TNF. Przed rozpoczęciem terapii należy wykonać badania w kierunku HBV.

Istnieje ryzyko wystąpienia chorób demielinizacyjnych OUN i obwodowego układu nerwowego. W razie pojawienia się objawów należy rozważyć przerwanie leczenia.

Zgłaszano przypadki nowotworów złośliwych, w tym chłoniaków, u pacjentów leczonych antagonistami TNF. Należy zachować ostrożność u pacjentów z nowotworem w wywiadzie.

Możliwe jest wystąpienie reakcji alergicznych, w tym anafilaksji. W razie ciężkiej reakcji należy natychmiast przerwać podawanie leku.

Interakcje

Nie zaleca się jednoczesnego podawania adalimumabu z anakinrą lub abataceptem ze względu na zwiększone ryzyko ciężkich zakażeń. Należy zachować ostrożność przy stosowaniu adalimumabu z innymi lekami immunosupresyjnymi.

Ciąża i karmienie piersią

Adalimumab można stosować w czasie ciąży tylko jeśli jest to bezwzględnie konieczne. Kobiety w wieku rozrodczym powinny stosować skuteczną antykoncepcję w trakcie leczenia i przez co najmniej 5 miesięcy po przyjęciu ostatniej dawki. Adalimumab może być stosowany podczas karmienia piersią.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane (≥1/10) to:

  • Zakażenia dróg oddechowych
  • Reakcje w miejscu wstrzyknięcia
  • Bóle głowy
  • Bóle mięśniowo-szkieletowe

Do poważnych działań niepożądanych należą ciężkie zakażenia, w tym gruźlica i zakażenia oportunistyczne, nowotwory złośliwe, zaburzenia demielinizacyjne, reakcje alergiczne.

Warto zapamiętać
  • Przed rozpoczęciem leczenia należy wykluczyć aktywną gruźlicę i przeprowadzić badania w kierunku utajonej gruźlicy
  • Pacjentów należy monitorować pod kątem zakażeń w trakcie i po zakończeniu leczenia adalimumabem

Yuflyma jest skutecznym lekiem biologicznym w terapii wielu chorób zapalnych, jednak wymaga ścisłego monitorowania pacjenta ze względu na ryzyko poważnych działań niepożądanych, zwłaszcza infekcji.

Przedawkowanie

W badaniach klinicznych nie stwierdzono toksyczności wymagającej zmniejszenia dawki. Najwyższy oceniany poziom dawkowania to wielokrotna dawka dożylna 10 mg/kg mc., około 15 razy więcej niż zalecana dawka.

Właściwości farmakodynamiczne

Adalimumab wiąże się swoiście z TNF i neutralizuje jego biologiczną czynność poprzez blokowanie interakcji z receptorami p55 i p75 na powierzchni komórki. Moduluje również odpowiedzi biologiczne indukowane lub regulowane przez TNF, w tym zmiany w poziomach cząsteczek adhezji międzykomórkowej odpowiadających za migrację leukocytów.

Skład

Jedna ampułko-strzykawka zawiera 80 mg adalimumabu w 0,8 ml roztworu. Adalimumab jest rekombinowanym ludzkim przeciwciałem monoklonalnym produkowanym w komórkach jajnika chomika chińskiego.

Yuflyma jest skutecznym lekiem biologicznym w terapii wielu chorób zapalnych, jednak jego stosowanie wymaga ścisłego monitorowania pacjenta ze względu na ryzyko poważnych działań niepożądanych, zwłaszcza infekcji. Kluczowe jest właściwe kwalifikowanie pacjentów do leczenia oraz regularna ocena stosunku korzyści do ryzyka w trakcie terapii.



Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Produkt leczniczy, który może wpływać upośledzająco na sprawność psychofizyczną; jeżeli przepisana dawka i droga podania wskazują, że w okresie stosowania może pojawić się wyraźne upośledzenie sprawności psychomotorycznej, to należy udzielić pacjentowi wskazówek co do zachowania szczególnej ostrożności w zakresie prowadzenia pojazdów lub obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu bądź uprzedzić o konieczności czasowego zaniechania takich czynności.