Wyszukaj produkt

Yervoy

Ipilimumab

inf. [konc. do przyg. roztw.]
5 mg/ml
1 fiol. 40 ml
Iniekcje
Rx-z
CHB
53927,02
(1)
bezpł.
Yervoy
inf. [konc. do przyg. roztw.]
5 mg/ml
1 fiol. 10 ml
Iniekcje
Rx-z
CHB
13718,27
(1)
bezpł.

Yervoy (ipilimumab) - informacje dla lekarza

Wskazania do stosowania

Yervoy jest wskazany w leczeniu:

  • Zaawansowanego czerniaka (nieoperacyjnego lub z przerzutami) u dorosłych i młodzieży w wieku 12 lat i powyżej:
    • W monoterapii
    • W skojarzeniu z niwolumabem u dorosłych
  • Raka nerkowokomórkowego (RCC) w pierwszej linii leczenia u dorosłych z pośrednim lub niekorzystnym rokowaniem, w skojarzeniu z niwolumabem
  • Niedrobnokomórkowego raka płuca (NDRP) z przerzutami w pierwszej linii leczenia u dorosłych, w skojarzeniu z niwolumabem i 2 cyklami chemioterapii opartej na pochodnych platyny
  • Złośliwego międzybłoniaka opłucnej (MPM) w pierwszej linii leczenia u dorosłych, w skojarzeniu z niwolumabem
  • Raka jelita grubego w tym odbytnicy (CRC) z zaburzeniami mechanizmów naprawy nieprawidłowo sparowanych nukleotydów DNA (dMMR) lub z wysoką niestabilnością mikrosatelitarną (MSI-H) u dorosłych po wcześniejszej chemioterapii skojarzonej opartej na fluoropirymidynie, w skojarzeniu z niwolumabem

Dawkowanie i sposób podawania

Leczenie powinno być rozpoczynane i nadzorowane przez lekarzy specjalistów doświadczonych w leczeniu nowotworów.

Monoterapia w czerniaku:

Dorośli i młodzież ≥12 lat: 3 mg/kg mc. dożylnie co 3 tygodnie, ogółem 4 dawki.

W skojarzeniu z niwolumabem w czerniaku:
Faza leczenia Dawka i schemat
Leczenie skojarzone Ipilimumab 3 mg/kg mc. + niwolumab 1 mg/kg mc. co 3 tygodnie przez 4 dawki
Monoterapia niwolumabem Niwolumab 240 mg co 2 tygodnie lub 480 mg co 4 tygodnie

Pierwszą dawkę niwolumabu w monoterapii należy podać:

  • 3 tygodnie po ostatniej dawce leczenia skojarzonego (dla schematu 240 mg co 2 tygodnie)
  • 6 tygodni po ostatniej dawce leczenia skojarzonego (dla schematu 480 mg co 4 tygodnie)
W skojarzeniu z niwolumabem w RCC i CRC z dMMR lub MSI-H:
Faza leczenia Dawka i schemat
Leczenie skojarzone Ipilimumab 1 mg/kg mc. + niwolumab 3 mg/kg mc. co 3 tygodnie przez 4 dawki
Monoterapia niwolumabem Niwolumab 240 mg co 2 tygodnie lub 480 mg co 4 tygodnie (tylko RCC)
W skojarzeniu z niwolumabem w MPM:

Ipilimumab 1 mg/kg mc. co 6 tygodni + niwolumab 360 mg co 3 tygodnie. Leczenie kontynuować do 24 miesięcy u pacjentów bez progresji choroby.

W skojarzeniu z niwolumabem i chemioterapią w NDRP:

Ipilimumab 1 mg/kg mc. co 6 tygodni + niwolumab 360 mg co 3 tygodnie + 2 cykle chemioterapii opartej na pochodnych platyny co 3 tygodnie. Następnie kontynuować ipilimumab i niwolumab do 24 miesięcy lub progresji choroby.

Leczenie należy kontynuować tak długo, jak obserwuje się korzyści kliniczne lub do wystąpienia nieakceptowalnej toksyczności.

Modyfikacje dawkowania

Nie zaleca się zwiększania ani zmniejszania dawki. Może być konieczne opóźnienie podania lub przerwanie leczenia w zależności od indywidualnego bezpieczeństwa i tolerancji. Szczegółowe wytyczne dotyczące postępowania w przypadku działań niepożądanych pochodzenia immunologicznego znajdują się w Charakterystyce Produktu Leczniczego.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Stosowanie ipilimumabu wiąże się z działaniami niepożądanymi pochodzenia immunologicznego, które mogą być ciężkie lub zagrażające życiu. Obejmują one zapalenie jelita grubego, zapalenie wątroby, zapalenie skóry, neuropatię, endokrynopatię i inne. Konieczne jest ścisłe monitorowanie pacjentów i wczesne rozpoznawanie objawów. W przypadku wystąpienia ciężkich działań niepożądanych może być konieczne przerwanie leczenia i zastosowanie kortykosteroidów w dużych dawkach.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Ipilimumab jest ludzkim przeciwciałem monoklonalnym, które nie jest metabolizowane przez enzymy cytochromu P450. Nie obserwowano istotnych klinicznie interakcji farmakokinetycznych z innymi lekami.

Wpływ na płodność, ciążę i laktację

Nie zaleca się stosowania w okresie ciąży oraz u kobiet w wieku rozrodczym nie stosujących skutecznej antykoncepcji. Należy podjąć decyzję czy przerwać karmienie piersią czy przerwać podawanie leku, biorąc pod uwagę korzyści z karmienia piersią dla dziecka i korzyści z leczenia dla matki.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane (≥10%) to: biegunka, wysypka, świąd, zmęczenie, nudności, wymioty, zmniejszenie apetytu i ból brzucha. Większość miała nasilenie łagodne do umiarkowanego. Poważne działania niepożądane pochodzenia immunologicznego mogą dotyczyć przewodu pokarmowego, wątroby, skóry, układu nerwowego, układu endokrynnego i innych narządów.

Warto zapamiętać
  • Ipilimumab jest inhibitorem immunologicznego punktu kontrolnego CTLA-4, który zwiększa aktywację limfocytów T przeciwko komórkom nowotworowym.
  • Kluczowe jest ścisłe monitorowanie pacjentów w kierunku działań niepożądanych pochodzenia immunologicznego i wczesne wdrożenie odpowiedniego postępowania.

Szczegółowe informacje o wszystkich działaniach niepożądanych, ich częstości występowania i postępowaniu znajdują się w Charakterystyce Produktu Leczniczego.

Właściwości farmakologiczne

Ipilimumab jest inhibitorem immunologicznego punktu kontrolnego CTLA-4, który blokuje hamujące sygnały dla limfocytów T, zwiększając liczbę aktywowanych limfocytów T efektorowych. Prowadzi to do nasilenia odpowiedzi immunologicznej przeciwko komórkom nowotworowym.

Dane farmaceutyczne

Yervoy jest dostępny w postaci koncentratu do sporządzania roztworu do infuzji, zawierającego 5 mg ipilimumabu w 1 ml. Fiolki zawierają 50 mg (10 ml) lub 200 mg (40 ml) ipilimumabu.

Produkt należy przechowywać w lodówce (2°C - 8°C). Nie zamrażać. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem.



Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Produkt leczniczy, który może wpływać upośledzająco na sprawność psychofizyczną; jeżeli przepisana dawka i droga podania wskazują, że w okresie stosowania może pojawić się wyraźne upośledzenie sprawności psychomotorycznej, to należy udzielić pacjentowi wskazówek co do zachowania szczególnej ostrożności w zakresie prowadzenia pojazdów lub obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu bądź uprzedzić o konieczności czasowego zaniechania takich czynności.
Pacjentów i pracowników opieki zdrowotnej szczególnie zachęca się do zgłaszania wszelkich działań niepożądanych leków oznaczonych symbolem czarnego trójkąta tak, by możliwa była efektywna analiza wszystkich nowych informacji.