Wyszukaj produkt

Yervoy

Ipilimumab

inf. [konc. do przyg. roztw.]
5 mg/ml
1 fiol. 10 ml
Iniekcje
Rx-z
CHB
13718,27
(1)
bezpł.
Yervoy
inf. [konc. do przyg. roztw.]
5 mg/ml
1 fiol. 40 ml
Iniekcje
Rx-z
CHB
53927,02
(1)
bezpł.

Wskazania do stosowania leku Yervoy

Yervoy (ipilimumab) jest wskazany w leczeniu:

  • Zaawansowanego czerniaka (nieoperacyjnego lub z przerzutami) u dorosłych i młodzieży w wieku 12 lat i powyżej:
    • W monoterapii
    • W skojarzeniu z niwolumabem u dorosłych
  • Raka nerkowokomórkowego (RCC) - w skojarzeniu z niwolumabem do leczenia pierwszej linii zaawansowanego RCC u dorosłych pacjentów z pośrednim lub niekorzystnym rokowaniem
  • Niedrobnokomórkowego raka płuca (NDRP) - w skojarzeniu z niwolumabem i 2 cyklami chemioterapii opartej na pochodnych platyny w leczeniu pierwszej linii NDRP z przerzutami u dorosłych, bez mutacji EGFR lub translokacji ALK
  • Złośliwego międzybłoniaka opłucnej - w skojarzeniu z niwolumabem w leczeniu pierwszej linii nieoperacyjnego złośliwego międzybłoniaka opłucnej u dorosłych
  • Raka jelita grubego w tym odbytnicy z zaburzeniami mechanizmów naprawy nieprawidłowo sparowanych nukleotydów DNA (dMMR) lub z wysoką niestabilnością mikrosatelitarną (MSI-H) - w skojarzeniu z niwolumabem w leczeniu u dorosłych po wcześniejszej chemioterapii skojarzonej opartej na fluoropirymidynie

Lek wykazuje większą skuteczność w skojarzeniu z niwolumabem w porównaniu do monoterapii niwolumabem u pacjentów z czerniakiem z małą ekspresją PD-L1 na komórkach guza.

Dawkowanie i sposób podawania

Leczenie powinno być rozpoczynane i nadzorowane przez lekarzy specjalistów doświadczonych w leczeniu nowotworów.

Monoterapia w czerniaku

Zalecany schemat indukcji to dawka 3 mg/kg mc. podawana dożylnie w ciągu 90 minut co 3 tygodnie, ogółem 4 dawki. Pacjentom należy podać cały kurs indukcji (4 dawki), jeśli tolerują leczenie, niezależnie od pojawiania się nowych zmian lub powiększenia zmian już istniejących.

Leczenie skojarzone z niwolumabem w czerniaku

Faza leczenia Dawkowanie ipilimumabu Dawkowanie niwolumabu
Faza leczenia skojarzonego (pierwsze 4 dawki) 3 mg/kg mc. co 3 tygodnie 1 mg/kg mc. co 3 tygodnie
Faza monoterapii - 240 mg co 2 tygodnie lub 480 mg co 4 tygodnie

W fazie monoterapii pierwszą dawkę niwolumabu należy podać:

  • 3 tygodnie po ostatniej dawce leczenia skojarzonego (dla schematu 240 mg co 2 tygodnie)
  • 6 tygodni po ostatniej dawce leczenia skojarzonego (dla schematu 480 mg co 4 tygodnie)

Leczenie skojarzone z niwolumabem w RCC i raku jelita grubego z dMMR lub MSI-H

Faza leczenia Dawkowanie ipilimumabu Dawkowanie niwolumabu
Faza leczenia skojarzonego (pierwsze 4 dawki) 1 mg/kg mc. co 3 tygodnie 3 mg/kg mc. co 3 tygodnie
Faza monoterapii - 240 mg co 2 tygodnie lub 480 mg co 4 tygodnie (tylko RCC)

Leczenie skojarzone z niwolumabem w złośliwym międzybłoniaku opłucnej

Zalecana dawka to 1 mg/kg mc. ipilimumabu podawanego dożylnie co 6 tygodni w skojarzeniu z 360 mg niwolumabu podawanego dożylnie co 3 tygodnie. Leczenie należy kontynuować do 24 miesięcy u pacjentów bez progresji choroby.

Leczenie skojarzone z niwolumabem i chemioterapią w NDRP

Zalecana dawka to 1 mg/kg mc. ipilimumabu podawanego dożylnie co 6 tygodni w skojarzeniu z 360 mg niwolumabu podawanego dożylnie co 3 tygodnie oraz chemioterapią opartą na pochodnych platyny podawaną co 3 tygodnie. Po zakończeniu 2 cykli chemioterapii leczenie należy kontynuować ipilimumabem i niwolumabem w tych samych dawkach.

Leczenie należy kontynuować do progresji choroby, wystąpienia nieakceptowalnej toksyczności lub przez maksymalnie 24 miesiące u pacjentów bez progresji choroby.

Czas trwania leczenia

Leczenie ipilimumabem w skojarzeniu z niwolumabem należy kontynuować tak długo, dopóki obserwuje się korzyści kliniczne lub dopóki leczenie jest tolerowane przez pacjenta (i do maksymalnego czasu trwania leczenia, jeśli jest to określone dla wskazania).

Zaleca się kontynuowanie leczenia u pacjentów w stabilnym stanie klinicznym, u których wystąpią początkowe objawy progresji choroby, do czasu potwierdzenia takiej progresji.

Monitorowanie w trakcie leczenia

Przed rozpoczęciem podawania oraz przed podaniem każdej dawki produktu leczniczego należy wykonywać badania czynności wątroby i tarczycy. Ponadto, podczas leczenia należy oceniać podmiotowe i przedmiotowe objawy działań niepożądanych pochodzenia immunologicznego, w tym występowanie biegunki lub zapalenia jelita grubego.

Modyfikacja dawkowania

Nie zaleca się zwiększania ani zmniejszania dawki produktu leczniczego. W zależności od indywidualnego bezpieczeństwa i tolerancji może być konieczne opóźnienie podania leku lub przerwanie leczenia. Szczegółowe wytyczne dotyczące postępowania w przypadku wystąpienia działań niepożądanych pochodzenia immunologicznego znajdują się w Charakterystyce Produktu Leczniczego.

Szczególne grupy pacjentów

Dzieci i młodzież: Nie określono bezpieczeństwa stosowania ani skuteczności produktu leczniczego u dzieci w wieku poniżej 12 lat. Produktu leczniczego nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Osoby w podeszłym wieku: Nie ma konieczności dostosowania dawki w tej populacji. Dane uzyskane od pacjentów otrzymujących leczenie pierwszej linii RCC w wieku 75 lat lub starszych są zbyt ograniczone, aby móc wyciągnąć wnioski dotyczące tej populacji.

Zaburzenie czynności nerek: Nie jest konieczne specjalne dostosowanie dawki u pacjentów z łagodnym lub umiarkowanym zaburzeniem czynności nerek.

Zaburzenie czynności wątroby: Nie jest konieczne specjalne dostosowanie dawki u pacjentów z łagodnymi zaburzeniami czynności wątroby. U pacjentów z aktywnością aminotransferaz ≥5 x GGN lub stężeniem bilirubiny >3 x GGN przed rozpoczęciem leczenia, produkt leczniczy należy podawać z zachowaniem ostrożności.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Stosowanie ipilimumabu wiąże się z występowaniem działań niepożądanych pochodzenia immunologicznego, które mogą być ciężkie lub zagrażające życiu. Najczęściej dotyczą one układu pokarmowego, wątroby, skóry, układu nerwowego i układu endokrynnego.

Kluczowe środki ostrożności obejmują:

  • Ścisłe monitorowanie pacjentów pod kątem objawów działań niepożądanych pochodzenia immunologicznego
  • Wczesne rozpoznanie i odpowiednie leczenie działań niepożądanych
  • Czasowe wstrzymanie podawania leku lub trwałe przerwanie leczenia w przypadku ciężkich działań niepożądanych
  • Stosowanie kortykosteroidów i innych leków immunosupresyjnych w leczeniu działań niepożądanych
  • Szczególną ostrożność u pacjentów z chorobami autoimmunologicznymi w wywiadzie
  • Unikanie stosowania u pacjentów z ciężką chorobą autoimmunologiczną

Szczegółowe wytyczne dotyczące postępowania w przypadku poszczególnych działań niepożądanych znajdują się w Charakterystyce Produktu Leczniczego.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Ipilimumab jest ludzkim przeciwciałem monoklonalnym, które nie jest metabolizowane przez enzymy cytochromu P450 (CYPs) oraz inne enzymy metabolizujące leki. Nie obserwowano istotnych klinicznie interakcji farmakokinetycznych z innymi lekami.

Należy unikać stosowania ogólnego kortykosteroidów przed rozpoczęciem podawania ipilimumabu z powodu ich potencjalnego wpływu na aktywność farmakodynamiczną i skuteczność ipilimumabu. Jednakże po włączeniu ipilimumabu można stosować ogólnie kortykosteroidy oraz inne leki immunosupresyjne w leczeniu działań niepożądanych pochodzenia immunologicznego.

Wpływ na płodność, ciążę i laktację

Ciąża: Brak danych dotyczących stosowania ipilimumabu u kobiet w okresie ciąży. Produkt nie jest zalecany do stosowania w okresie ciąży oraz u kobiet w wieku rozrodczym nie stosujących skutecznej metody antykoncepcji, chyba że korzyść kliniczna przeważa nad potencjalnym ryzykiem.

Karmienie piersią: Nie wiadomo, czy ipilimumab przenika do mleka ludzkiego. Ze względu na możliwość wystąpienia działań niepożądanych u karmionego piersią dziecka, należy podjąć decyzję czy przerwać karmienie piersią, czy przerwać podawanie produktu.

Płodność: Nie prowadzono badań oceniających wpływ ipilimumabu na płodność.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane (≥10% pacjentów) związane ze stosowaniem ipilimumabu w monoterapii to:

  • Biegunka
  • Wysypka
  • Świąd
  • Zmęczenie
  • Nudności
  • Wymioty
  • Zmniejszenie apetytu
  • Ból brzucha

Większość działań niepożądanych ma nasilenie łagodne do umiarkowanego (stopnia 1. lub 2.). Około 10% pacjentów przerywa leczenie z powodu działań niepożądanych.

Najczęstsze ciężkie działania niepożądane pochodzenia immunologicznego to:

  • Zapalenie jelita grubego
  • Zapalenie wątroby
  • Zapalenie skóry
  • Neuropatia
  • Endokrynopatie

W leczeniu skojarzonym z niwolumabem obserwuje się większą częstość występowania działań niepożądanych pochodzenia immunologicznego w porównaniu do monoterapii.

Warto zapamiętać
  • Ipilimumab może powodować ciężkie działania niepożądane pochodzenia immunologicznego, które wymagają ścisłego monitorowania i odpowiedniego leczenia
  • Leczenie ipilimumabem należy prowadzić pod nadzorem lekarzy doświadczonych w immunoterapii nowotworów

Przedawkowanie

Nie określono maksymalnej tolerowanej dawki produktu. W badaniach klinicznych pacjenci otrzymywali do 20 mg/kg mc. bez wyraźnych efektów toksycznych. W przypadku przedawkowania pacjentów należy starannie monitorować w celu wykrycia objawów działań niepożądanych i wdrożyć odpowiednie leczenie objawowe.

Właściwości farmakologiczne

Mechanizm działania

Ipilimumab jest inhibitorem immunologicznego punktu kontrolnego CTLA-4, który blokuje hamujące sygnały dla limfocytów T, zwiększając liczbę aktywowanych limfocytów T efektorowych. Prowadzi to do nasilenia odpowiedzi immunologicznej przeciwko komórkom nowotworowym.

Właściwości farmakokinetyczne

Ipilimumab wykazuje farmakokinetykę liniową w zakresie dawek od 0,3 do 10 mg/kg mc. Średni okres półtrwania wynosi około 15 dni. Stężenie w stanie stacjonarnym osiągane jest po 3 dawkach podawanych co 3 tygodnie.

Dane farmaceutyczne

Skład

1 ml koncentratu do sporządzania roztworu do infuzji zawiera 5 mg ipilimumabu. Ipilimumab jest całkowicie ludzkim przeciwciałem monoklonalnym anty-CTLA-4 (IgG1κ) wytwarzanym w komórkach jajnika chomika chińskiego w technologii rekombinacji DNA.

Przechowywanie

Przechowywać w lodówce (2°C - 8°C). Nie zamrażać. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem.

Wykazano stabilność chemiczną i fizyczną roztworu do infuzji przez 24 godziny w temperaturze pokojowej (20°C - 25°C) lub w lodówce (2°C - 8°C).



Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Produkt leczniczy, który może wpływać upośledzająco na sprawność psychofizyczną; jeżeli przepisana dawka i droga podania wskazują, że w okresie stosowania może pojawić się wyraźne upośledzenie sprawności psychomotorycznej, to należy udzielić pacjentowi wskazówek co do zachowania szczególnej ostrożności w zakresie prowadzenia pojazdów lub obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu bądź uprzedzić o konieczności czasowego zaniechania takich czynności.
Pacjentów i pracowników opieki zdrowotnej szczególnie zachęca się do zgłaszania wszelkich działań niepożądanych leków oznaczonych symbolem czarnego trójkąta tak, by możliwa była efektywna analiza wszystkich nowych informacji.