Wyszukaj produkt

Yasmin®

Ethinylestradiol + Drospirenone

tabl. powl.
0,03 mg+ 3 mg
21 szt.
Doustnie
Rx
100%
42,00

Yasmin® - złożony doustny produkt antykoncepcyjny

Wskazania

Decyzja o przepisaniu produktu leczniczego powinna zostać podjęta na podstawie indywidualnej oceny czynników ryzyka u kobiety, zwłaszcza ryzyka żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej oraz ryzyka żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej związanego ze stosowaniem produktu leczniczego, w odniesieniu do innych złożonych hormonalnych produktów antykoncepcyjnych.

Złożone doustne produkty antykoncepcyjne przyjmowane zgodnie z zaleceniami mają współczynnik zawodności około 1% na rok. Ten współczynnik może być większy w przypadku pominięcia tabletek lub przyjmowania tabletek w sposób nieprawidłowy.

Dawkowanie

Okres Dawkowanie
Przez 21 kolejnych dni 1 tabletka na dobę
Przerwa 7 dni bez przyjmowania tabletek

Tabletki należy przyjmować codziennie, mniej więcej o tej samej porze, w kolejności wskazanej na opakowaniu, popijając w razie potrzeby niewielką ilością płynu. Każde kolejne opakowanie należy zaczynać po 7-dniowej przerwie, podczas której nie przyjmuje się tabletek i kiedy zwykle występuje krwawienie z odstawienia. Krwawienie rozpoczyna się zwykle w 2. do 3. dniu od przyjęcia ostatniej tabletki i może trwać jeszcze po rozpoczęciu następnego opakowania.

Szczegółowe informacje dotyczące dawkowania w specjalnych sytuacjach klinicznych znajdują się w Charakterystyce Produktu Leczniczego.

Przeciwwskazania

Złożonych hormonalnych produktów antykoncepcyjnych nie należy stosować w następujących przypadkach:

  • Nadwrażliwość na substancje czynne lub którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Występowanie lub ryzyko żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej (VTE)
  • Występowanie lub ryzyko tętniczych zaburzeń zakrzepowo-zatorowych (ATE)
  • Aktualna lub przebyta ciężka choroba wątroby
  • Ciężka lub ostra niewydolność nerek
  • Aktualne lub przebyte nowotwory wątroby
  • Wystąpienie lub podejrzenie wystąpienia nowotworów hormonozależnych
  • Krwawienie z dróg rodnych o nieustalonej etiologii
  • Ciąża lub jej podejrzenie

Jeżeli którakolwiek z podanych chorób wystąpi po raz pierwszy podczas stosowania złożonego doustnego produktu antykoncepcyjnego, należy natychmiast przerwać jego przyjmowanie.

Ostrzeżenia specjalne i środki ostrożności

Przed rozpoczęciem lub wznowieniem stosowania produktu leczniczego należy zebrać kompletny wywiad lekarski (w tym wywiad rodzinny) i sprawdzić, czy pacjentka nie jest w ciąży. Należy dokonać pomiaru ciśnienia tętniczego krwi oraz przeprowadzić badanie fizykalne, biorąc pod uwagę przeciwwskazania oraz ostrzeżenia.

Należy poinformować pacjentkę o zwiększonym ryzyku żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej związanym ze stosowaniem złożonych hormonalnych produktów antykoncepcyjnych. Pacjentka powinna być świadoma objawów żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej oraz zaburzeń zakrzepowo-zatorowych tętnic.

Stosowanie złożonych hormonalnych produktów antykoncepcyjnych wiąże się ze zwiększonym ryzykiem żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej. Ryzyko to jest największe w pierwszym roku stosowania.

U pacjentek stosujących złożone hormonalne produkty antykoncepcyjne niezwykle rzadko zgłaszano przypadki zakrzepicy w innych naczyniach krwionośnych, np. wątrobowych, krezkowych, nerkowych lub w żyłach i tętnicach siatkówki.

Warto zapamiętać
  • Yasmin zwiększa ryzyko żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, szczególnie w pierwszym roku stosowania
  • Przed przepisaniem leku należy dokładnie ocenić indywidualne czynniki ryzyka pacjentki

Czynniki zwiększające ryzyko żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej to m.in. otyłość, długotrwałe unieruchomienie, rozległy zabieg operacyjny, dodatni wywiad rodzinny. Należy rozważyć zaprzestanie stosowania produktu w przypadku planowanego zabiegu chirurgicznego lub długotrwałego unieruchomienia.

Stosowanie złożonych hormonalnych produktów antykoncepcyjnych wiąże się również ze zwiększonym ryzykiem tętniczych zaburzeń zakrzepowo-zatorowych (zawału mięśnia sercowego, udaru). Ryzyko to zwiększa się u kobiet z czynnikami ryzyka, takimi jak nadciśnienie tętnicze, hiperlipidemia, otyłość, cukrzyca.

Interakcje

Mogą wystąpić interakcje z produktami leczniczymi indukującymi enzymy mikrosomalne, co może prowadzić do zwiększenia klirensu hormonów płciowych i w konsekwencji do krwawienia śródcyklicznego i/lub nieskuteczności działania antykoncepcyjnego.

Produkty lecznicze zwiększające klirens złożonych doustnych produktów antykoncepcyjnych to m.in. barbiturany, karbamazepina, fenytoina, ryfampicyna, bosentan, niektóre leki przeciw HIV oraz produkty ziołowe zawierające ziele dziurawca.

Równoczesne stosowanie z inhibitorami proteazy HIV i nienukleozydowymi inhibitorami odwrotnej transkryptazy może zwiększać lub zmniejszać stężenie estrogenów lub progestagenów w osoczu.

Doustne produkty antykoncepcyjne mogą wpływać na metabolizm innych leków, zmieniając ich stężenia w osoczu i tkankach.

Ciąża i laktacja

Nie zaleca się stosowania produktu leczniczego u kobiet w ciąży. Jeżeli kobieta zajdzie w ciążę podczas stosowania produktu leczniczego, należy przerwać jego stosowanie.

Złożone doustne produkty antykoncepcyjne mogą wpływać na laktację zmniejszając ilość i zmieniając skład pokarmu, dlatego na ogół nie należy zalecać ich stosowania do czasu zakończenia karmienia piersią.

Działania niepożądane

Najczęściej zgłaszane działania niepożądane to:

  • Zaburzenia żołądka i jelit: nudności, bóle brzucha
  • Zaburzenia naczyniowe: migrena
  • Zaburzenia układu nerwowego: bóle głowy
  • Zaburzenia psychiczne: obniżenie nastroju, zmiany nastroju
  • Zaburzenia układu rozrodczego i piersi: zaburzenia miesiączkowania, krwawienie niezwiązane z cyklem miesiączkowym, kandydoza pochwy i sromu, ból piersi, tkliwość piersi

Rzadziej występują poważniejsze działania niepożądane, takie jak żylna choroba zakrzepowo-zatorowa czy tętnicze zaburzenia zakrzepowo-zatorowe.

Mechanizm działania

Działanie antykoncepcyjne produktu leczniczego oparte jest na współdziałaniu wielu czynników, z których najważniejsze to zahamowanie owulacji i zmiany w endometrium. Produkt zawiera estrogen (etynyloestradiol) i progestagen (drospirenon).

Drospirenon wykazuje również właściwości antyandrogenne i słabe przeciwmineralokortykosteroidowe. Profil farmakologiczny drospirenonu jest podobny do naturalnego progesteronu.

Skład

1 tabletka powlekana zawiera 3 mg drospirenonu i 0,03 mg etynyloestradiolu.

Yasmin jest skutecznym złożonym doustnym produktem antykoncepcyjnym, jednak jego stosowanie wiąże się z pewnymi zagrożeniami. Decyzja o przepisaniu leku powinna być podjęta po dokładnej analizie indywidualnych czynników ryzyka pacjentki i omówieniu z nią potencjalnych korzyści i zagrożeń.



Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Jednym z niepożądanych działań leku jakie mogą wystąpić jest nadwrażliwość na światło.
Badania przeprowadzone na zwierzętach lub u ludzi wykazały nieprawidłowości płodu w wyniku stosowania danego leku bądź istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód ludzki i ryzyko zdecydowanie przewyższa potencjalne korzyści z jego zastosowania.
Badania przeprowadzone na zwierzętach lub u ludzi wykazały nieprawidłowości płodu w wyniku stosowania danego leku bądź istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód ludzki i ryzyko zdecydowanie przewyższa potencjalne korzyści z jego zastosowania.
Badania przeprowadzone na zwierzętach lub u ludzi wykazały nieprawidłowości płodu w wyniku stosowania danego leku bądź istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód ludzki i ryzyko zdecydowanie przewyższa potencjalne korzyści z jego zastosowania.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Lek u palaczy (także biernych) może wchodzić w interakcje z nikotyną.