Wyszukaj produkt

Xyzal®

Levocetirizine dihydrochloride

tabl. powl.
5 mg
7 szt.
Doustnie
Rx
100%
9,31
Xyzal®
tabl. powl.
5 mg
28 szt.
Doustnie
Rx
100%
31,87
Xyzal®
roztw. doust.
0,5 mg/ml
1 but. 200 ml
Doustnie
Rx
100%
24,86
30% (1)
9,10
(2)
bezpł.
DZ (3)
bezpł.

Xyzal® -4>Wskazania do stosowania

Xyzal® jest wskazany w objawowym leczeniu alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa (w tym przewlekłego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa) oraz pokrzywki u dorosłych i dzieci:

  • Tabletki powlekane: od 6 roku życia
  • Roztwór doustny: od 2 roku życia

Dawkowanie i sposób podawania

Tabletki powlekane:
Grupa pacjentów Dawkowanie
Dorośli i młodzież ≥12 lat 5 mg (1 tabletka) raz na dobę
Dzieci 6-12 lat 5 mg (1 tabletka) raz na dobę
Osoby w podeszłym wieku z prawidłową czynnością nerek 5 mg (1 tabletka) raz na dobę

Dawkowanie należy dostosować u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek (patrz tabela poniżej).

Roztwór doustny:
Grupa pacjentów Dawkowanie
Dorośli i młodzież ≥12 lat 5 mg (10 ml) raz na dobę
Dzieci 6-12 lat 5 mg (10 ml) raz na dobę
Dzieci 2-6 lat 2,5 mg (5 ml) w dwóch dawkach po 1,25 mg (2,5 ml) dwa razy na dobę

Dawkowanie należy dostosować u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek (patrz tabela poniżej).

Dostosowanie dawki u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek:
Czynność nerek Klirens kreatyniny (ml/min) Dawkowanie
Prawidłowa ≥80 5 mg raz na dobę
Lekkie zaburzenia 50-79 5 mg raz na dobę
Umiarkowane zaburzenia 30-49 5 mg co drugi dzień
Ciężkie zaburzenia <30 5 mg co trzeci dzień
Schyłkowa niewydolność nerek <10 Przeciwwskazane

U dzieci i młodzieży z zaburzeniami czynności nerek dawkę należy dostosować indywidualnie, uwzględniając klirens nerkowy i masę ciała pacjenta.

Czas trwania leczenia zależy od rodzaju, czasu trwania i przebiegu objawów. W okresowym alergicznym zapaleniu błony śluzowej nosa leczenie można przerwać po ustąpieniu objawów i wznowić po ich ponownym wystąpieniu. W przewlekłym alergicznym zapaleniu błony śluzowej nosa można zalecić kontynuowanie leczenia w okresie ekspozycji na alergeny.

Przeciwwskazania

  • Nadwrażliwość na lewocetyryzynę, cetyryzynę, hydroksyzynę lub jakąkolwiek inną pochodną piperazyny
  • Ciężkie zaburzenia czynności nerek z klirensem kreatyniny poniżej 10 ml/min

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Należy zachować ostrożność podczas jednoczesnego stosowania z alkoholem. Lewocetyryzyna może zwiększać ryzyko zatrzymania moczu u pacjentów z predyspozycją (np. uszkodzenie rdzenia kręgowego, rozrost gruczołu krokowego). Może nasilać napady padaczkowe, dlatego należy zachować ostrożność u pacjentów z padaczką i ryzykiem drgawek.

Leki przeciwhistaminowe hamują reakcję alergiczną w testach skórnych, dlatego zaleca się odstawienie leku na 3 dni przed wykonaniem testów. Po przerwaniu stosowania lewocetyryzyny może wystąpić świąd, nawet jeśli objawy te nie występowały wcześniej.

Warto zapamiętać
  • Lewocetyryzyna jest silnym i wybiórczym antagonistą obwodowych receptorów histaminowych H1
  • Działanie lewocetyryzyny w dawce 5 mg utrzymuje się przez 24 godziny

Interakcje

Nie wykazano istotnych klinicznie interakcji lewocetyryzyny z innymi lekami. Jednoczesne stosowanie z alkoholem lub innymi substancjami hamującymi czynność OUN może nasilać działanie sedatywne u wrażliwych pacjentów.

Ciąża i laktacja

Brak wystarczających danych dotyczących stosowania lewocetyryzyny u kobiet w ciąży. Można rozważyć zastosowanie w ciąży, jeśli jest to konieczne. Lewocetyryzyna prawdopodobnie przenika do mleka kobiecego, dlatego należy zachować ostrożność podczas stosowania u kobiet karmiących piersią.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane (≥1/100 do <1/10) to: senność, ból głowy, suchość w jamie ustnej i zmęczenie. Rzadziej obserwowano osłabienie i bóle brzucha. U dzieci często występowały: ból głowy, senność, kaszel, zapalenie błony śluzowej nosa i gorączka.

W okresie po wprowadzeniu do obrotu zgłaszano m.in.: nadwrażliwość (w tym anafilaksję), zaburzenia psychiczne, drgawki, zawroty głowy, zaburzenia widzenia, kołatanie serca, duszność, nudności, zapalenie wątroby, świąd, wysypkę, bóle mięśni i stawów.

Właściwości farmakodynamiczne

Lewocetyryzyna jest silnym i wybiórczym antagonistą obwodowych receptorów histaminowych H1. Wykazuje duże powinowactwo do receptorów H1 (Ki = 3,2 nmol/l), dwukrotnie większe niż cetyryzyna. Działanie przeciwhistaminowe utrzymuje się przez 24 godziny po podaniu pojedynczej dawki.

Skład

Substancja czynna: dichlorowodorek lewocetyryzyny

  • 1 tabletka powlekana zawiera 5 mg lewocetyryzyny dichlorowodorku
  • 1 ml roztworu doustnego zawiera 0,5 mg lewocetyryzyny dichlorowodorku

Xyzal® wykazuje silne i długotrwałe działanie przeciwhistaminowe, co pozwala na wygodne dawkowanie raz na dobę u większości pacjentów. Lek jest skuteczny w leczeniu objawów alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa i pokrzywki, przy korzystnym profilu bezpieczeństwa.


1) Refundacja we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach: Pokaż wskazania z ChPL

Xyzal®

Wskazania wg ChPL

Wskazania pozarejestracyjne: Alergia pokarmowa - u pacjentów powyżej 6 miesiąca życia; reakcja anafilaktyczna objawiająca się pokrzywką lub obrzękiem naczynioruchowym Quinckego - u pacjentów powyżej 6 miesiąca życia
2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.
3) Pacjenci do ukończenia 18 roku życia

Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Produkt leczniczy, który może wpływać upośledzająco na sprawność psychofizyczną; jeżeli przepisana dawka i droga podania wskazują, że w okresie stosowania może pojawić się wyraźne upośledzenie sprawności psychomotorycznej, to należy udzielić pacjentowi wskazówek co do zachowania szczególnej ostrożności w zakresie prowadzenia pojazdów lub obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu bądź uprzedzić o konieczności czasowego zaniechania takich czynności.
Lek powinien być zażywany w czasie jedzenia lub tuż po posiłku.
Lek może być przyjmowany niezależnie od posiłków.