Xtandi
Enzalutamide
Xtandi - charakterystyka produktu leczniczego
Wskazania do stosowania
Produkt leczniczy Xtandi jest wskazany w leczeniu dorosłych mężczyzn z:
- opornym na kastrację rakiem gruczołu krokowego z przerzutami, u których nie występują objawy lub występują łagodne objawy po niepowodzeniu leczenia deprywacją androgenów, i u których chemioterapia nie jest jeszcze klinicznie wskazana
- opornym na kastrację rakiem gruczołu krokowego z przerzutami, u których podczas lub po zakończeniu leczenia docetakselem nastąpiła progresja choroby
Leczenie enzalutamidem powinien rozpoczynać i nadzorować lekarz mający doświadczenie w leczeniu raka gruczołu krokowego.
Dawkowanie i sposób podawania
Grupa pacjentów | Zalecana dawka | Uwagi |
---|---|---|
Dorośli mężczyźni | 160 mg (4 x 40 mg) raz na dobę | Doustnie, z posiłkiem lub bez |
Pacjenci niekastrowanych chirurgicznie | 160 mg (4 x 40 mg) raz na dobę | Kontynuować farmakologiczną kastrację analogami LHRH |
Jednoczesne stosowanie silnych inhibitorów CYP2C8 | 80 mg raz na dobę | Jeśli konieczne jednoczesne stosowanie |
W przypadku pominięcia dawki, należy ją przyjąć jak najszybciej. Przy toksyczności ≥3 stopnia lub trudnych do tolerowania działaniach niepożądanych należy przerwać stosowanie na tydzień lub do zmniejszenia objawów do ≤2 stopnia, a następnie wznowić w tej samej lub zmniejszonej dawce (120 mg lub 80 mg).
Nie ma konieczności dostosowania dawki u osób starszych oraz pacjentów z lekkimi lub umiarkowanymi zaburzeniami czynności nerek lub wątroby. Należy zachować ostrożność u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek lub umiarkowanymi zaburzeniami czynności wątroby. Nie zaleca się stosowania u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby.
Przeciwwskazania
- Nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą
- Kobiety w ciąży lub mogące zajść w ciążę
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności
Należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów z napadami padaczkowymi w wywiadzie lub innymi czynnikami predysponującymi. Enzalutamid jest silnym induktorem enzymów i może powodować brak skuteczności wielu powszechnie stosowanych leków. Należy unikać jednoczesnego stosowania z warfaryną i innymi pochodnymi kumaryny. Konieczne jest dodatkowe monitorowanie INR.
Należy zachować ostrożność u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek oraz umiarkowanymi zaburzeniami czynności wątroby. Nie zaleca się stosowania u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby.
Xtandi może wywierać umiarkowany wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn ze względu na możliwość wystąpienia zdarzeń neurologicznych i psychicznych, w tym napadów padaczkowych.
Interakcje z innymi produktami leczniczymi
Enzalutamid jest silnym induktorem enzymów i może wchodzić w interakcje z wieloma powszechnie stosowanymi lekami. Należy unikać jednoczesnego stosowania z substratami CYP3A4, CYP2C9, CYP2C19, UGT1A1 oraz P-gp o wąskim indeksie terapeutycznym. Konieczne może być dostosowanie dawkowania tych leków.
Silne inhibitory CYP2C8 (np. gemfibrozyl) mogą zwiększać ekspozycję na enzalutamid - należy unikać jednoczesnego stosowania lub zmniejszyć dawkę enzalutamidu do 80 mg/dobę.
Działania niepożądane
Najczęstsze działania niepożądane to: astenia/zmęczenie, uderzenia gorąca, ból głowy i nadciśnienie tętnicze. Inne istotne działania niepożądane obejmują upadki, złamania, zaburzenia funkcji poznawczych i neutropenię. U 0,4% pacjentów wystąpiły napady padaczkowe.
Warto zapamiętać:
- Xtandi jest lekiem stosowanym w leczeniu opornego na kastrację raka gruczołu krokowego z przerzutami
- Najczęstsze działania niepożądane to astenia/zmęczenie, uderzenia gorąca, ból głowy i nadciśnienie tętnicze
Mechanizm działania
Enzalutamid jest silnym inhibitorem przekazywania sygnałów przez receptor androgenowy. Blokuje on kilka etapów szlaku przekazywania sygnałów, w tym kompetytywnie blokuje wiązanie się androgenów z receptorem, przemieszczenie aktywnego receptora do jądra oraz wiązanie z DNA. Leczenie enzalutamidem zmniejsza wzrost komórek raka prostaty, może powodować ich śmierć oraz regresję nowotworu.
Enzalutamid wykazuje silniejsze działanie przeciwnowotworowe niż konwencjonalne antyandrogeny, co może przekładać się na większą skuteczność kliniczną w leczeniu opornego na kastrację raka gruczołu krokowego.
Właściwości farmakokinetyczne
Enzalutamid charakteryzuje się długim okresem półtrwania wynoszącym około 5,8 dnia. Jest metabolizowany głównie przez CYP2C8 i w mniejszym stopniu przez CYP3A4. Pełne działanie indukujące enzymy może wystąpić po około miesiącu od rozpoczęcia leczenia.
Nie ma konieczności dostosowania dawki w przypadku jednoczesnego spożywania posiłków. Enzalutamid i jego metabolity są eliminowane głównie przez wątrobę.