Wyszukaj produkt

Xorimax 250; 500 - (IR)

Cefuroxime

tabl. draż.
500 mg
10 szt.
Doustnie
Rx
100%
X
Xorimax 250 - (IR)
tabl. draż.
250 mg
10 szt.
Doustnie
Rx
100%
X

Xorimax 250; 500 - Charakterystyka produktu leczniczego

Wskazania do stosowania

Xorimax jest antybiotykiem cefalosporynowym II generacji, wskazanym do leczenia następujących zakażeń bakteryjnych u dorosłych oraz dzieci powyżej 3 miesiąca życia:

  • Ostre paciorkowcowe zapalenie migdałków i zapalenie gardła
  • Ostre bakteryjne zapalenie zatok
  • Ostre zapalenie ucha środkowego
  • Zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli
  • Zapalenie pęcherza moczowego
  • Odmiedniczkowe zapalenie nerek
  • Niepowikłane zakażenia skóry i tkanek miękkich
  • Wczesna postać choroby z Lyme (boreliozy)

Przy stosowaniu Xorimaxu należy uwzględnić aktualne krajowe wytyczne dotyczące racjonalnego stosowania antybiotyków.

Xorimax ma szerokie spektrum wskazań w leczeniu typowych zakażeń bakteryjnych, zarówno u dorosłych jak i dzieci powyżej 3 miesiąca życia.

Dawkowanie i sposób podawania

Standardowy czas trwania terapii Xorimaxem wynosi 7 dni, z możliwością modyfikacji w zakresie 5-10 dni w zależności od rodzaju i ciężkości zakażenia.

Wskazanie Dorośli i dzieci ≥40 kg Dzieci <40 kg
Ostre zapalenie migdałków i gardła, ostre bakteryjne zapalenie zatok, zapalenie pęcherza moczowego, odmiedniczkowe zapalenie nerek, niepowikłane zakażenia skóry i tkanek miękkich 250 mg 2x/dobę 10 mg/kg mc. 2x/dobę (maks. 125 mg 2x/dobę)
Ostre zapalenie ucha środkowego, zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli 500 mg 2x/dobę 15 mg/kg mc. 2x/dobę (maks. 250 mg 2x/dobę)
Choroba z Lyme 500 mg 2x/dobę przez 14 dni (10-21 dni) 15 mg/kg mc. 2x/dobę (maks. 250 mg 2x/dobę) przez 14 dni (10-21 dni)

Dawkowanie u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek należy dostosować w zależności od klirensu kreatyniny:

  • CrCl ≥30 ml/min/1,73 m2: standardowe dawkowanie
  • CrCl 10-29 ml/min/1,73 m2: standardowa dawka co 24h
  • CrCl <10 ml/min/1,73 m2: standardowa dawka co 48h
  • Pacjenci hemodializowani: dodatkowa dawka po każdej dializie

Dawkowanie Xorimaxu zależy od rodzaju zakażenia, masy ciała pacjenta oraz funkcji nerek. Kluczowe jest dostosowanie dawki u pacjentów z niewydolnością nerek.

Sposób podawania

Tabletki Xorimax należy przyjmować po posiłku w celu zapewnienia optymalnego wchłaniania. Ważne jest, aby pacjent był poinformowany o konieczności przyjmowania leku zgodnie z zaleceniami.

Przeciwwskazania

Stosowanie Xorimaxu jest przeciwwskazane w następujących przypadkach:

  • Nadwrażliwość na cefuroksym lub jakikolwiek składnik preparatu
  • Rozpoznana nadwrażliwość na antybiotyki cefalosporynowe
  • Ciężka reakcja nadwrażliwości w wywiadzie (np. reakcja anafilaktyczna) na jakikolwiek antybiotyk β-laktamowy (penicyliny, monobaktamy, karbapenemy)

Głównym przeciwwskazaniem do stosowania Xorimaxu jest nadwrażliwość na cefalosporyny lub inne antybiotyki β-laktamowe.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Reakcje nadwrażliwości: Należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów z wywiadem alergicznym, zwłaszcza na antybiotyki β-laktamowe. W przypadku wystąpienia ciężkiej reakcji nadwrażliwości, leczenie należy natychmiast przerwać i wdrożyć odpowiednie postępowanie.

Reakcja Jarischa-Herxheimera: Może wystąpić po zastosowaniu Xorimaxu w leczeniu boreliozy. Pacjenta należy poinformować o możliwości wystąpienia tej samoistnie ustępującej reakcji.

Nadmierny wzrost niewrażliwych drobnoustrojów: Długotrwałe stosowanie może prowadzić do nadmiernego wzrostu drożdżaków lub innych opornych patogenów, w tym Clostridium difficile.

Wpływ na wyniki badań laboratoryjnych: Xorimax może powodować fałszywie dodatni wynik testu Coombsa oraz fałszywie ujemne wyniki oznaczania glukozy metodą z błękitem pruskim.

Stosowanie Xorimaxu wymaga monitorowania pod kątem reakcji nadwrażliwości, potencjalnych zakażeń oportunistycznych oraz wpływu na wyniki badań laboratoryjnych.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Leki zmniejszające kwaśność soku żołądkowego: Mogą obniżać biodostępność Xorimaxu.

Probenecyd: Jednoczesne stosowanie nie jest zalecane, gdyż zwiększa stężenie cefuroksymu w surowicy.

Doustne leki przeciwzakrzepowe: Mogą powodować zwiększenie wartości INR.

Najistotniejsze interakcje dotyczą leków wpływających na pH żołądka, probenecydu oraz doustnych antykoagulantów.

Ciąża i laktacja

Xorimax można stosować w ciąży tylko wtedy, gdy korzyść przewyższa potencjalne ryzyko. Lek przenika w niewielkich ilościach do mleka matki. Stosowanie podczas karmienia piersią wymaga rozważenia stosunku korzyści do ryzyka.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane Xorimaxu obejmują:

  • Nadmierny wzrost drożdżaków
  • Eozynofilia
  • Ból głowy i zawroty głowy
  • Zaburzenia żołądkowo-jelitowe (biegunka, nudności, ból brzucha)
  • Przemijające zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych

Rzadziej obserwowane, ale potencjalnie poważne działania niepożądane to:

  • Reakcje nadwrażliwości (w tym anafilaksja)
  • Zaburzenia hematologiczne (małopłytkowość, leukopenia)
  • Rzekomobłoniaste zapalenie jelita grubego
  • Ciężkie reakcje skórne (zespół Stevens-Johnsona, toksyczna nekroliza naskórka)

Profil bezpieczeństwa Xorimaxu jest typowy dla antybiotyków cefalosporynowych. Większość działań niepożądanych ma charakter łagodny i przemijający, jednak należy monitorować pacjentów pod kątem potencjalnie poważnych reakcji.

Warto zapamiętać
  • Xorimax należy przyjmować po posiłku w celu optymalizacji wchłaniania.
  • Dawkowanie wymaga modyfikacji u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek.

Właściwości farmakologiczne

Xorimax (aksetyl cefuroksymu) jest prolekiem, który po podaniu doustnym ulega hydrolizie do aktywnej formy - cefuroksymu. Cefuroksym działa bakteriobójczo poprzez hamowanie syntezy ściany komórkowej bakterii. Wiąże się on z białkami wiążącymi penicyliny (PBP), co prowadzi do zaburzenia biosyntezy peptydoglikanu i w konsekwencji do lizy komórki bakteryjnej.

Mechanizm działania Xorimaxu opiera się na zaburzeniu syntezy ściany komórkowej bakterii, co jest typowe dla antybiotyków β-laktamowych.

Skład

Substancją czynną leku Xorimax jest aksetyl cefuroksymu. Jedna tabletka powlekana zawiera:

  • 300,72 mg aksetylu cefuroksymu, co odpowiada 250 mg cefuroksymu
  • 601,44 mg aksetylu cefuroksymu, co odpowiada 500 mg cefuroksymu

Xorimax dostępny jest w dwóch dawkach: 250 mg i 500 mg cefuroksymu, co umożliwia elastyczne dawkowanie w zależności od rodzaju zakażenia i stanu pacjenta.



Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Produkt leczniczy, który może wpływać upośledzająco na sprawność psychofizyczną; jeżeli przepisana dawka i droga podania wskazują, że w okresie stosowania może pojawić się wyraźne upośledzenie sprawności psychomotorycznej, to należy udzielić pacjentowi wskazówek co do zachowania szczególnej ostrożności w zakresie prowadzenia pojazdów lub obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu bądź uprzedzić o konieczności czasowego zaniechania takich czynności.