Wyszukaj produkt

Xolair®

Omalizumab

inj. [roztw.]
150 mg
1 amp.-strzyk. 1 ml
Iniekcje
Rx
CHB
1296,14
(1)
bezpł.
Xolair®
inj. [roztw.]
75 mg
1 amp.-strzyk. 0,5 ml
Iniekcje
Rx
CHB
648,08
(2)
bezpł.
Xolair®
inj. [prosz.+ rozp. do przyg. roztw.]
150 mg
1 fiol.+ rozp.
Iniekcje
Rx
100%
2 137,85

Xolair® (omalizumab) - charakterystyka produktu leczniczego

Wskazania do stosowania

Xolair jest wskazany do stosowania u dorosłych, młodzieży i dzieci (w wieku od 6 do <12 lat) w leczeniu:

  • Ciężkiej, przewlekłej astmy alergicznej
  • Przewlekłej pokrzywki spontanicznej (tylko u dorosłych i młodzieży ≥12 lat)

Leczenie Xolairem należy rozważać jedynie u pacjentów z astmą wywołaną za pośrednictwem IgE (immunoglobulina E).

Astma alergiczna

Dorośli i młodzież (≥12 lat): Xolair jest wskazany jako leczenie wspomagające w celu poprawy kontroli astmy u pacjentów z ciężką, przewlekłą astmą alergiczną, u których stwierdzono:

  • Dodatni wynik testu skórnego lub reaktywność in vitro na całoroczne alergeny wziewne
  • Zmniejszoną czynność płuc (FEV1 <80%)
  • Częste objawy w ciągu dnia lub będące przyczyną przebudzeń w nocy
  • Wielokrotnie udokumentowane ciężkie zaostrzenia astmy pomimo stosowania dużych dawek kortykosteroidów wziewnych w skojarzeniu z długo działającym β2-mimetykiem

Dzieci (6 do <12 lat): Xolair jest wskazany jako leczenie wspomagające w celu poprawy kontroli astmy u pacjentów z ciężką, przewlekłą astmą alergiczną, u których stwierdzono:

  • Dodatni wynik testu skórnego lub reaktywność in vitro na całoroczne alergeny wziewne
  • Częste objawy w ciągu dnia lub będące przyczyną wybudzeń w nocy
  • Liczne ciężkie zaostrzenia astmy pomimo stosowania dużych dawek kortykosteroidów wziewnych w skojarzeniu z długo działającym β2-mimetykiem

Xolair jest skuteczną opcją terapeutyczną dla pacjentów z ciężką, oporną na leczenie astmą alergiczną, u których standardowe leczenie nie przynosi zadowalającej kontroli choroby.

Przewlekła pokrzywka spontaniczna

Xolair jest wskazany jako leczenie wspomagające przewlekłej pokrzywki spontanicznej u dorosłych i młodzieży (≥12 lat) z niewystarczającą odpowiedzią na leczenie przeciwhistaminowe H1.

Xolair stanowi dodatkową opcję terapeutyczną dla pacjentów z przewlekłą pokrzywką spontaniczną, u których standardowe leczenie przeciwhistaminowe jest nieskuteczne.

Dawkowanie i sposób podawania

Leczenie Xolairem powinno być rozpoczynane wyłącznie przez lekarzy doświadczonych w rozpoznawaniu i leczeniu ciężkiej, przewlekłej astmy lub przewlekłej pokrzywki spontanicznej.

Astma alergiczna

Dawkowanie Xolairu ustala się na podstawie wyjściowego stężenia IgE (j.m./ml) oznaczanego przed rozpoczęciem leczenia oraz masy ciała pacjenta (kg). Przed podaniem pierwszej dawki należy oznaczyć całkowite stężenie IgE w surowicy.

Masa ciała (kg) Stężenie IgE (j.m./ml) Dawka (mg) Częstość podawania
20-150 ≥30 - ≤1500 75-600 Co 2 lub 4 tygodnie

Szczegółowe tabele dawkowania - patrz ChPL

Maksymalna zalecana dawka wynosi 600 mg omalizumabu co 2 tygodnie.

Dawkowanie Xolairu w astmie alergicznej jest zindywidualizowane i zależy od wyjściowego stężenia IgE oraz masy ciała pacjenta, co pozwala na optymalizację terapii.

Przewlekła pokrzywka spontaniczna

Zalecana dawka wynosi 300 mg we wstrzyknięciu podskórnym co 4 tygodnie.

W przewlekłej pokrzywce spontanicznej stosuje się stałe dawkowanie Xolairu, niezależne od masy ciała czy stężenia IgE.

Czas trwania leczenia i monitorowanie

Xolair jest przeznaczony do długotrwałego leczenia. W badaniach klinicznych wykazano, że lek wykazuje skuteczność po co najmniej 12-16 tygodniach terapii.

Po 16 tygodniach leczenia lekarz powinien ocenić skuteczność terapii przed podaniem kolejnych dawek. Decyzję o kontynuowaniu leczenia należy podjąć na podstawie oceny ogólnej kontroli astmy.

Przerwanie leczenia Xolairem powoduje zwykle ponowny wzrost stężenia wolnej IgE i związanych z tym objawów. Całkowite stężenia IgE pozostają podwyższone do roku po zakończeniu leczenia.

Kluczowe jest regularne monitorowanie skuteczności leczenia Xolairem i podejmowanie decyzji o jego kontynuacji na podstawie indywidualnej odpowiedzi pacjenta.

Warto zapamiętać
  • Xolair jest skuteczny w leczeniu ciężkiej astmy alergicznej i przewlekłej pokrzywki spontanicznej opornej na standardowe leczenie
  • Dawkowanie Xolairu w astmie jest zindywidualizowane i zależy od wyjściowego stężenia IgE oraz masy ciała pacjenta

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na omalizumab lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

  • Xolair nie jest wskazany w leczeniu nagłych zaostrzeń astmy, ostrego skurczu oskrzeli lub stanu astmatycznego
  • Nie badano stosowania leku u pacjentów z zespołem hiper-IgE, alergiczną aspergilozą oskrzelowo-płucną lub w zapobieganiu reakcjom anafilaktycznym
  • Należy zachować ostrożność u pacjentów z chorobami autoimmunologicznymi, stanami wywołanymi przez kompleksy immunologiczne lub zaburzeniami czynności nerek lub wątroby
  • Nagłe przerwanie podawania kortykosteroidów po rozpoczęciu leczenia Xolairem nie jest zalecane
  • Należy zachować ostrożność u pacjentów z grup wysokiego ryzyka zakażeń pasożytami jelitowymi

Stosowanie Xolairu wymaga uwzględnienia szeregu specjalnych ostrzeżeń i środków ostrożności, co podkreśla znaczenie ścisłego monitorowania pacjentów podczas terapii.

Interakcje

Nie zaobserwowano istotnych klinicznie interakcji Xolairu z powszechnie stosowanymi lekami przeciwastmatycznymi. Brak danych wskazujących na konieczność modyfikacji dawki omalizumabu przy jednoczesnym stosowaniu immunoterapii swoistej.

Xolair charakteryzuje się korzystnym profilem interakcji, co ułatwia jego stosowanie w skojarzeniu z innymi lekami przeciwastmatycznymi.

Ciąża i laktacja

Brak wystarczających danych dotyczących stosowania omalizumabu u kobiet w ciąży. Leku nie należy stosować w ciąży, jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne. Nie wiadomo, czy omalizumab przenika do mleka kobiecego. Matki nie powinny karmić piersią podczas leczenia Xolairem.

Stosowanie Xolairu u kobiet w ciąży i karmiących piersią wymaga szczególnej ostrożności i indywidualnej oceny stosunku korzyści do ryzyka.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane obejmują:

  • Często: ból głowy, reakcje w miejscu podania (ból, zaczerwienienie, świąd, obrzęk)
  • Niezbyt często: zawroty głowy, senność, parestezje, omdlenia, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, reakcje skórne
  • Rzadko: reakcje anafilaktyczne, zakażenia pasożytnicze, obrzęk krtani, obrzęk naczynioruchowy

Profil bezpieczeństwa Xolairu jest generalnie akceptowalny, jednak pacjenci powinni być monitorowani pod kątem potencjalnych działań niepożądanych, szczególnie reakcji alergicznych.

Mechanizm działania

Omalizumab jest humanizowanym przeciwciałem monoklonalnym, które selektywnie wiąże się z ludzką immunoglobuliną E (IgE). Zapobiega to wiązaniu IgE do receptorów o wysokim powinowactwie na komórkach tucznych i bazofilach, zmniejszając ilość wolnej IgE zdolnej do wyzwolenia kaskady alergicznej. Leczenie omalizumabem prowadzi również do zmniejszenia liczby receptorów FcεRI na bazofilach.

Unikalny mechanizm działania Xolairu, polegający na blokowaniu IgE, stanowi podstawę jego skuteczności w leczeniu chorób alergicznych, takich jak ciężka astma alergiczna i przewlekła pokrzywka spontaniczna.

Właściwości farmakokinetyczne

Po podaniu podskórnym omalizumab jest wolno wchłaniany, osiągając maksymalne stężenia w surowicy średnio po 7-8 dniach. Biodostępność bezwzględna wynosi średnio 62%. Okres półtrwania omalizumabu w surowicy wynosi średnio 26 dni. Eliminacja odbywa się głównie poprzez układ siateczkowo-śródbłonkowy i komórki śródbłonka.

Farmakokinetyka omalizumabu charakteryzuje się powolnym wchłanianiem i długim okresem półtrwania, co umożliwia stosowanie leku w wygodnych, 2-4 tygodniowych odstępach.



Jednym z niepożądanych działań leku jakie mogą wystąpić jest nadwrażliwość na światło.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.