Xiltess
Rivaroxaban
Xiltess - charakterystyka produktu leczniczego
Wskazania do stosowania
Xiltess jest wskazany do stosowania u dorosłych oraz dzieci i młodzieży w następujących przypadkach:
Dawka 15 mg:
Dorośli:
- Profilaktyka udaru i zatorowości obwodowej u pacjentów z migotaniem przedsionków niezwiązanym z wadą zastawkową, z co najmniej jednym czynnikiem ryzyka (np. zastoinowa niewydolność serca, nadciśnienie tętnicze, wiek ≥75 lat, cukrzyca, przebyty udar lub TIA)
- Leczenie zakrzepicy żył głębokich (ZŻG) i zatorowości płucnej (ZP) oraz profilaktyka nawrotów
Dzieci i młodzież:
- Leczenie żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej (ŻChZZ) i profilaktyka nawrotów u pacjentów <18 lat, o masie ciała 30-50 kg, po co najmniej 5 dniach początkowego leczenia pozajelitowego
Dawka 20 mg:
Dorośli:
- Profilaktyka udaru i zatorowości obwodowej u pacjentów z migotaniem przedsionków niezwiązanym z wadą zastawkową, z co najmniej jednym czynnikiem ryzyka
- Leczenie ZŻG i ZP oraz profilaktyka nawrotów
Dzieci i młodzież:
- Leczenie ŻChZZ i profilaktyka nawrotów u pacjentów <18 lat, o masie ciała >50 kg, po co najmniej 5 dniach początkowego leczenia pozajelitowego
Xiltess wykazuje skuteczność w zapobieganiu powikłaniom zakrzepowo-zatorowym u szerokiej grupy pacjentów, zarówno dorosłych jak i pediatrycznych. Jego zastosowanie obejmuje profilaktykę pierwotną i wtórną, co czyni go wszechstronną opcją terapeutyczną w leczeniu przeciwzakrzepowym.
Dawkowanie i sposób podawania
Profilaktyka udaru i zatorowości obwodowej u dorosłych:
Zalecana dawka to 20 mg raz na dobę. Jest to również maksymalna zalecana dawka dobowa. Leczenie należy kontynuować długotrwale, jeśli korzyści przewyższają ryzyko krwawienia.
W przypadku pominięcia dawki, pacjent powinien przyjąć lek niezwłocznie i kontynuować przyjmowanie kolejnej dawki następnego dnia zgodnie ze schematem. Nie należy stosować podwójnej dawki w celu uzupełnienia pominiętej.
Leczenie ZŻG, ZP i profilaktyka nawrotów u dorosłych:
Okres leczenia | Dawkowanie |
---|---|
Dzień 1-21 | 15 mg dwa razy na dobę |
Od 22 dnia | 20 mg raz na dobę |
Profilaktyka długoterminowa | 10 mg raz na dobę lub 20 mg raz na dobę |
Schemat dawkowania w leczeniu ZŻG i ZP oraz profilaktyce nawrotów u dorosłych
Krótkotrwałe leczenie (min. 3 miesiące) należy rozważyć u pacjentów z przejściowymi czynnikami ryzyka. Dłuższe leczenie zaleca się w przypadku idiopatycznej ZŻG/ZP lub przy obecności czynników ryzyka nawrotu.
Po 6 miesiącach leczenia, w ramach przedłużonej profilaktyki, zaleca się dawkę 10 mg raz na dobę. U pacjentów z wysokim ryzykiem nawrotu można rozważyć dawkę 20 mg raz na dobę.
Leczenie ŻChZZ i profilaktyka nawrotów u dzieci i młodzieży:
Dawkowanie ustala się na podstawie masy ciała:
- 30-50 kg: 15 mg raz na dobę
- ≥50 kg: 20 mg raz na dobę
Leczenie należy kontynuować przez minimum 3 miesiące, maksymalnie do 12 miesięcy. Po 3 miesiącach należy ocenić indywidualny stosunek korzyści do ryzyka dalszego leczenia.
Xiltess należy przyjmować doustnie, podczas posiłku. U pacjentów mających trudności z połykaniem, tabletkę można rozgnieść i wymieszać z wodą lub przecierem jabłkowym bezpośrednio przed podaniem. Możliwe jest również podanie przez zgłębnik żołądkowy.
Warto zapamiętać
- Xiltess jest skuteczny w profilaktyce i leczeniu powikłań zakrzepowo-zatorowych u dorosłych oraz dzieci i młodzieży
- Dawkowanie Xiltess zależy od wskazania, masy ciała pacjenta oraz funkcji nerek
Zmiana leczenia przeciwzakrzepowego
Przy zmianie leczenia z antagonistów witaminy K (VKA) na Xiltess:
- Profilaktyka udaru: rozpocząć Xiltess, gdy INR ≤3,0
- Leczenie ZŻG/ZP: rozpocząć Xiltess, gdy INR ≤2,5
Przy zmianie z Xiltess na VKA:
- Kontynuować Xiltess wraz z VKA do osiągnięcia INR ≥2,0
- Nie badać INR wcześniej niż 24h po ostatniej dawce Xiltess
Przy zmianie z/na pozajelitowe leki przeciwzakrzepowe:
- Z pozajelitowych na Xiltess: rozpocząć 0-2h przed planowaną dawką leku pozajelitowego
- Z Xiltess na pozajelitowe: podać pierwszą dawkę leku pozajelitowego w czasie planowanej dawki Xiltess
Właściwe przeprowadzenie zmiany leczenia przeciwzakrzepowego jest kluczowe dla zapewnienia ciągłości ochrony przeciwzakrzepowej i minimalizacji ryzyka powikłań krwotocznych.
Stosowanie w szczególnych populacjach
Zaburzenia czynności nerek:
Dorośli:
- Łagodne (ClCr 50-80 ml/min): bez modyfikacji dawki
- Umiarkowane (ClCr 30-49 ml/min) i ciężkie (ClCr 15-29 ml/min): 15 mg raz na dobę
- ClCr <15 ml/min: nie zaleca się stosowania
Dzieci i młodzież:
- Łagodne (GFR 50-80 ml/min/1,73 m2): bez modyfikacji dawki
- Umiarkowane i ciężkie (GFR <50 ml/min/1,73 m2): nie zaleca się stosowania
Zaburzenia czynności wątroby:
Xiltess jest przeciwwskazany u pacjentów z chorobą wątroby przebiegającą z koagulopatią i istotnym ryzykiem krwawienia, w tym u pacjentów z marskością w stopniu B i C wg klasyfikacji Child-Pugh.
Pacjenci w podeszłym wieku:
Nie ma konieczności modyfikacji dawkowania.
Kardiowersja:
Można rozpoczynać lub kontynuować stosowanie Xiltess u pacjentów wymagających kardiowersji. U pacjentów nieleczonych wcześniej przeciwzakrzepowo, należy rozpocząć podawanie Xiltess co najmniej 4 godziny przed zabiegiem.
Stosowanie Xiltess w populacjach szczególnych wymaga indywidualnego podejścia i starannej oceny stosunku korzyści do ryzyka, szczególnie u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek i wątroby.
Skład
Substancja czynna: rywaroksaban
- Tabletka powlekana 15 mg zawiera 15 mg rywaroksabanu
- Tabletka powlekana 20 mg zawiera 20 mg rywaroksabanu
Xiltess to nowoczesny lek przeciwzakrzepowy o szerokim spektrum zastosowań w profilaktyce i leczeniu powikłań zakrzepowo-zatorowych. Jego skuteczność i bezpieczeństwo zostały potwierdzone w licznych badaniach klinicznych, zarówno u dorosłych, jak i w populacji pediatrycznej. Właściwe stosowanie leku, zgodnie z zaleceniami dotyczącymi dawkowania i monitorowania terapii, pozwala na osiągnięcie optymalnych efektów leczniczych przy minimalizacji ryzyka działań niepożądanych.
Profilaktyka udarów i zatorowości obwodowej u dorosłych pacjentów z migotaniem przedsionków niezwiązanym z wadą zastawkową, z jednym lub kilkoma czynnikami ryzyka, takimi jak wcześniejszy udar lub przemijający napad niedokrwienny, wiek ?75 lat, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, zastoinowa niewydolność serca
2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.