Wyszukaj produkt

Xeljanz

Tofacitinib

roztw. doustny
1 mg/ml
1 but. 250 ml + 1 strzyk. 5 ml
Doustnie
Rx-z
CHB
2865,43
(1)
bezpł.

Wskazania do stosowania

Tofacytynib jest wskazany do leczenia aktywnej postaci młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów (MIZS) oraz młodzieńczego łuszczycowego zapalenia stawów (ŁZS) u pacjentów w wieku 2 lat i starszych, u których wystąpiła niewystarczająca odpowiedź na wcześniejsze leczenie lekiem przeciwreumatycznym modyfikującym przebieg choroby (DMARD). Można go stosować w monoterapii lub w skojarzeniu z metotreksatem (MTX).

Tofacytynib jest zalecany do stosowania u pacjentów, u których tradycyjne leczenie DMARD okazało się nieskuteczne. Może być stosowany jako alternatywa dla leków biologicznych w przypadku braku odpowiedzi na dotychczasową terapię.

Dawkowanie

Leczenie powinien rozpocząć i nadzorować lekarz specjalizujący się w rozpoznaniu i leczeniu chorób, w których wskazane jest stosowanie tofacytynibu.

Masa ciała pacjenta Dawka
10 - <20 kg 3,2 mg (3,2 ml roztworu doustnego) 2 razy na dobę
20 - <40 kg 4 mg (4 ml roztworu doustnego) 2 razy na dobę
≥40 kg 5 mg (5 ml roztworu doustnego lub tabletka powlekana 5 mg) 2 razy na dobę

Dawkowanie u pacjentów z MIZS i młodzieńczym ŁZS w wieku 2 lat i starszych.

Dostosowywanie dawki

Nie ma konieczności dostosowywania dawki w przypadku stosowania w skojarzeniu z MTX.

W przypadku wystąpienia ciężkiego zakażenia, leczenie tofacytynibem należy przerwać i wznowić dopiero po ustąpieniu zakażenia.

Może być konieczne przerwanie dawkowania w przypadku nieprawidłowości w wynikach badań laboratoryjnych, takich jak limfopenia, neutropenia i niedokrwistość.

Specjalne grupy pacjentów

U pacjentów z umiarkowanymi zaburzeniami czynności wątroby lub ciężkimi zaburzeniami czynności nerek dawkę należy zmniejszyć do 5 mg (lub dawki równoważnej) raz na dobę.

Nie określono bezpieczeństwa stosowania ani skuteczności tofacytynibu u dzieci poniżej 2 lat.

Przeciwwskazania

  • Nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Czynna gruźlica
  • Ciężkie zakażenia, takie jak posocznica lub zakażenia oportunistyczne
  • Ciężkie zaburzenia czynności wątroby
  • Ciąża i laktacja

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Zakażenia

U pacjentów leczonych tofacytynibem zgłaszano przypadki ciężkich, a niekiedy zakończonych zgonem zakażeń wywołanych różnymi patogenami. Przed rozpoczęciem leczenia należy ocenić ryzyko zakażeń u pacjenta. Pacjentów należy ściśle monitorować w kierunku rozwoju objawów zakażeń w trakcie i po zakończeniu leczenia tofacytynibem.

Gruźlica

Przed rozpoczęciem leczenia tofacytynibem pacjentów należy ocenić i zbadać w kierunku występowania utajonej lub czynnej gruźlicy. Pacjentów z utajoną gruźlicą należy poddać standardowemu leczeniu przeciwprątkowemu przed rozpoczęciem podawania tofacytynibu.

Reaktywacja wirusa

U pacjentów otrzymujących tofacytynib obserwowano reaktywację wirusa, w tym przypadki reaktywacji wirusa z grupy herpes (np. półpasiec). Należy rozważyć ryzyko i korzyści z leczenia przed rozpoczęciem podawania tofacytynibu u pacjentów z nawracającymi zakażeniami w wywiadzie.

Nowotwory złośliwe i zaburzenia limfoproliferacyjne

U pacjentów leczonych tofacytynibem obserwowano przypadki nowotworów złośliwych. Tofacytynib może wpływać na mechanizmy obronne organizmu przeciw nowotworom. Należy rozważyć ryzyko i korzyści z leczenia przed rozpoczęciem podawania tofacytynibu u pacjentów z obecnym lub przebytym nowotworem złośliwym.

Perforacja przewodu pokarmowego

Zgłaszano przypadki perforacji przewodu pokarmowego u pacjentów leczonych tofacytynibem. Należy zachować ostrożność stosując tofacytynib u pacjentów z grupy zwiększonego ryzyka perforacji przewodu pokarmowego.

Parametry laboratoryjne

Leczenie tofacytynibem wiązało się ze zmianami w wynikach badań laboratoryjnych, w tym zmniejszeniem liczby limfocytów, neutrofili i hemoglobiny oraz zwiększeniem aktywności enzymów wątrobowych i parametrów lipidowych. Zaleca się monitorowanie tych parametrów przed rozpoczęciem leczenia i okresowo w trakcie terapii.

Warto zapamiętać
  • Tofacytynib jest skuteczną opcją leczenia MIZS i młodzieńczego ŁZS u pacjentów z niewystarczającą odpowiedzią na DMARD
  • Podczas leczenia tofacytynibem konieczne jest ścisłe monitorowanie pacjentów pod kątem zakażeń i innych działań niepożądanych

Interakcje

Ekspozycja na tofacytynib jest większa w przypadku jednoczesnego podawania z silnymi inhibitorami izoenzymu CYP3A4 (np. ketokonazolem) lub jednoczesnego podawania z produktami leczniczymi, które powodują zarówno umiarkowane hamowanie aktywności izoenzymu CYP3A4, jak i silne hamowanie aktywności izoenzymu CYP2C19 (np. flukonazolem). W takich przypadkach zaleca się zmniejszenie dawki tofacytynibu.

Jednoczesne stosowanie tofacytynibu z silnymi induktorami CYP (np. ryfampicyną) może powodować brak lub zmniejszenie odpowiedzi klinicznej. Nie zaleca się jednoczesnego stosowania tofacytynibu z silnymi induktorami izoenzymu CYP3A4.

Ciąża i laktacja

Tofacytynib jest przeciwwskazany do stosowania w okresie ciąży i karmienia piersią. Kobiety w wieku rozrodczym powinny stosować skuteczną metodę antykoncepcji w trakcie leczenia i przez co najmniej 4 tygodnie po podaniu ostatniej dawki.

Działania niepożądane

Najczęściej zgłaszanymi ciężkimi działaniami niepożądanymi były ciężkie zakażenia. Inne często występujące działania niepożądane to:

  • Zakażenia górnych dróg oddechowych
  • Ból głowy
  • Biegunka
  • Nudności
  • Nadciśnienie tętnicze
  • Zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych
  • Zmiany w parametrach lipidowych

U pacjentów pediatrycznych z MIZS profil działań niepożądanych był podobny do obserwowanego u dorosłych pacjentów z RZS, z wyjątkiem niektórych zakażeń i zaburzeń żołądkowo-jelitowych, które występowały częściej.

Wnioski

Tofacytynib stanowi wartościową opcję terapeutyczną w leczeniu MIZS i młodzieńczego ŁZS u pacjentów z niewystarczającą odpowiedzią na konwencjonalne DMARD. Jednak ze względu na ryzyko poważnych działań niepożądanych, w tym zakażeń i nowotworów złośliwych, stosowanie leku wymaga starannego monitorowania pacjentów i indywidualnej oceny stosunku korzyści do ryzyka.



Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania przeprowadzone na zwierzętach lub u ludzi wykazały nieprawidłowości płodu w wyniku stosowania danego leku bądź istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód ludzki i ryzyko zdecydowanie przewyższa potencjalne korzyści z jego zastosowania.
Badania przeprowadzone na zwierzętach lub u ludzi wykazały nieprawidłowości płodu w wyniku stosowania danego leku bądź istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód ludzki i ryzyko zdecydowanie przewyższa potencjalne korzyści z jego zastosowania.
Badania przeprowadzone na zwierzętach lub u ludzi wykazały nieprawidłowości płodu w wyniku stosowania danego leku bądź istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód ludzki i ryzyko zdecydowanie przewyższa potencjalne korzyści z jego zastosowania.
Lek może być przyjmowany niezależnie od posiłków.