Xanirva
Rivaroxaban
Wskazania do stosowania
Produkt Xanirva jest wskazany do stosowania u: Dorosłych:
- Profilaktyka udaru i zatorowości obwodowej u dorosłych pacjentów z migotaniem przedsionków niezwiązanym z wadą zastawkową z jednym lub kilkoma czynnikami ryzyka, takimi jak:
- zastoinowa niewydolność serca
- nadciśnienie tętnicze krwi
- wiek ≥75 lat
- cukrzyca
- udar lub przemijający napad niedokrwienny w wywiadzie
- Leczenie zakrzepicy żył głębokich (ZŻG) i zatorowości płucnej (ZP)
- Profilaktyka nawrotowej ZŻG i ZP
- Leczenie żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej (ŻChZZ) i profilaktyka nawrotów ŻChZZ u dzieci i młodzieży >18 lat i o masie ciała:
- 30-50 kg (dawka 15 mg)
- ponad 50 kg (dawka 20 mg)
Xanirva jest nowoczesnym doustnym lekiem przeciwzakrzepowym o szerokim spektrum zastosowań w profilaktyce i leczeniu powikłań zakrzepowo-zatorowych u dorosłych oraz dzieci i młodzieży. Jego skuteczność i bezpieczeństwo zostały potwierdzone w licznych badaniach klinicznych.
Dawkowanie i sposób podawania
Profilaktyka udaru i zatorowości obwodowej u dorosłych
Zalecana dawka to 20 mg raz na dobę. Jest to również maksymalna zalecana dawka dobowa. Leczenie należy kontynuować długotrwale, o ile korzyści z profilaktyki przewyższają ryzyko krwawienia.
W przypadku pominięcia dawki pacjent powinien niezwłocznie przyjąć produkt i następnego dnia kontynuować przyjmowanie raz na dobę zgodnie z zaleceniem. Nie należy stosować podwójnej dawki tego samego dnia w celu uzupełnienia pominiętej dawki.
Leczenie ZŻG, ZP i profilaktyka nawrotowej ZŻG i ZP u dorosłych
Okres leczenia | Dawkowanie |
---|---|
Dzień 1-21 | 15 mg dwa razy na dobę |
Od 22 dnia | 20 mg raz na dobę |
Profilaktyka nawrotów po co najmniej 6 miesiącach leczenia | 10 mg raz na dobę lub 20 mg raz na dobę |
Dawkowanie i czas trwania terapii należy dostosować indywidualnie po dokładnej ocenie korzyści i ryzyka krwawienia.
Leczenie ŻChZZ i profilaktyka nawrotów u dzieci i młodzieży
Dawkowanie ustala się na podstawie masy ciała:
- 30-50 kg: 15 mg raz na dobę
- ≥50 kg: 20 mg raz na dobę
Leczenie należy kontynuować przez co najmniej 3 miesiące. W razie potrzeby klinicznej można je wydłużyć maksymalnie do 12 miesięcy.
Sposób podawania
Produkt Xanirva przyjmuje się doustnie. Kapsułki należy połykać w całości, popijając wodą. Można je przyjmować z posiłkiem lub niezależnie od posiłku.
U pacjentów, którzy nie mogą połykać całych kapsułek, zawartość kapsułki można wymieszać z wodą lub przecierem jabłkowym bezpośrednio przed podaniem. Po podaniu takiej mieszaniny należy niezwłocznie spożyć posiłek.
Zawartość kapsułki można również podać przez zgłębnik żołądkowy po uprzednim potwierdzeniu jego prawidłowego umiejscowienia. Następnie zgłębnik należy przepłukać wodą.
Przeciwwskazania
Stosowanie produktu Xanirva jest przeciwwskazane w następujących przypadkach:
- Nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą
- Czynne krwawienie o znaczeniu klinicznym
- Nieprawidłowości i stany stanowiące znaczące ryzyko poważnych krwawień, takie jak:
- Czynne lub niedawno przebyte owrzodzenia przewodu pokarmowego
- Nowotwór złośliwy z wysokim ryzykiem krwawienia
- Niedawny uraz mózgu lub kręgosłupa
- Niedawny zabieg chirurgiczny mózgu, kręgosłupa lub okulistyczny
- Niedawny krwotok śródczaszkowy
- Żylaki przełyku lub podejrzenie ich obecności
- Malformacje tętniczo-żylne
- Tętniak naczyniowy
- Poważne nieprawidłowości naczyń wewnątrzrdzeniowych lub śródmózgowych
- Jednoczesne stosowanie innych leków przeciwzakrzepowych, z wyjątkiem szczególnych sytuacji zmiany leczenia przeciwzakrzepowego lub stosowania heparyny niefrakcjonowanej w dawkach niezbędnych do utrzymania drożności cewnika żylnego lub tętniczego
- Choroba wątroby przebiegająca z koagulopatią i istotnym klinicznie ryzykiem krwawienia, w tym pacjenci z marskością wątroby stopnia B i C wg klasyfikacji Child-Pugh
- Ciąża i karmienie piersią
Przed rozpoczęciem leczenia produktem Xanirva należy dokładnie ocenić ryzyko krwawienia u każdego pacjenta. W przypadku zwiększonego ryzyka krwawienia zaleca się ostrożne stosowanie leku lub rozważenie alternatywnych metod leczenia przeciwzakrzepowego.
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności
Ryzyko krwawienia
Pacjenci otrzymujący Xanirva powinni być ściśle monitorowani pod kątem objawów krwawienia. Szczególną ostrożność należy zachować u pacjentów ze zwiększonym ryzykiem krwawienia, takich jak:
- Pacjenci z ciężkim zaburzeniem czynności nerek (klirens kreatyniny <30 ml/min)
- Pacjenci przyjmujący jednocześnie leki wpływające na hemostazę (np. NLPZ, leki przeciwpłytkowe)
- Pacjenci z niekontrolowanym ciężkim nadciśnieniem tętniczym
- Pacjenci z chorobą wrzodową przewodu pokarmowego
- Pacjenci z retinopatią naczyniową
- Pacjenci z krwawieniem śródczaszkowym lub śródrdzeniowym w wywiadzie
W przypadku wystąpienia poważnego krwawienia należy natychmiast przerwać podawanie produktu Xanirva i wdrożyć odpowiednie leczenie.
Zaburzenia czynności nerek
U pacjentów z ciężkim zaburzeniem czynności nerek (klirens kreatyniny 15-29 ml/min) stężenie rywaroksabanu w osoczu może być znacznie zwiększone, co może prowadzić do podwyższonego ryzyka krwawienia. Należy zachować ostrożność stosując Xanirva u tych pacjentów. Nie zaleca się stosowania leku u pacjentów z klirensem kreatyniny <15 ml/min.
Interakcje z innymi lekami
Nie zaleca się jednoczesnego stosowania produktu Xanirva z silnymi inhibitorami CYP3A4 i glikoproteiny P (np. ketokonazol, itrakonazol, worykonazol, posakonazol, inhibitory proteazy HIV), gdyż może to prowadzić do zwiększenia stężenia rywaroksabanu w osoczu i ryzyka krwawienia.
Należy zachować ostrożność stosując Xanirva jednocześnie z lekami wpływającymi na hemostazę, takimi jak niesteroidowe leki przeciwzapalne, kwas acetylosalicylowy, leki przeciwpłytkowe.
Pacjenci z chorobą nowotworową
U pacjentów z aktywną chorobą nowotworową może występować zwiększone ryzyko zarówno powikłań zakrzepowo-zatorowych, jak i krwawień. Należy indywidualnie ocenić korzyści z leczenia przeciwzakrzepowego w stosunku do ryzyka krwawienia.
Dzieci i młodzież
Dane dotyczące stosowania produktu Xanirva u dzieci i młodzieży są ograniczone. Należy zachować szczególną ostrożność przy stosowaniu leku w tej grupie pacjentów.
Warto zapamiętać
- Xanirva jest nowoczesnym doustnym lekiem przeciwzakrzepowym o szerokim spektrum zastosowań u dorosłych oraz dzieci i młodzieży.
- Podczas leczenia produktem Xanirva konieczne jest ścisłe monitorowanie pacjenta pod kątem objawów krwawienia i indywidualna ocena stosunku korzyści do ryzyka.
Interakcje z innymi lekami
Rywaroksaban wchodzi w istotne interakcje z wieloma lekami, które mogą zwiększać ryzyko krwawienia lub zmniejszać skuteczność przeciwzakrzepową. Najważniejsze z nich to:
- Silne inhibitory CYP3A4 i glikoproteiny P (np. ketokonazol, itrakonazol, worykonazol, posakonazol, inhibitory proteazy HIV) - znacznie zwiększają stężenie rywaroksabanu w osoczu i ryzyko krwawienia. Nie zaleca się jednoczesnego stosowania.
- Silne induktory CYP3A4 (np. ryfampicyna, fenytoina, karbamazepina, fenobarbital, ziele dziurawca) - mogą zmniejszać stężenie rywaroksabanu i jego skuteczność. Należy unikać jednoczesnego stosowania.
- NLPZ, kwas acetylosalicylowy, leki przeciwpłytkowe - zwiększają ryzyko krwawienia. Konieczna ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu.
- Inne leki przeciwzakrzepowe - przeciwwskazane jednoczesne stosowanie (z wyjątkiem sytuacji zmiany leczenia).
Przed włączeniem jakiegokolwiek nowego leku u pacjenta przyjmującego Xanirva należy sprawdzić możliwe interakcje i w razie potrzeby dostosować dawkowanie lub rozważyć alternatywne leczenie.
Ciąża i karmienie piersią
Stosowanie produktu Xanirva jest przeciwwskazane w okresie ciąży i karmienia piersią ze względu na potencjalne ryzyko dla płodu/noworodka oraz brak wystarczających danych dotyczących bezpieczeństwa. Kobiety w wieku rozrodczym powinny stosować skuteczną antykoncepcję podczas leczenia rywaroksabanem.
Działania niepożądane
Najczęstsze działania niepożądane związane ze stosowaniem produktu Xanirva to krwawienia z różnych narządów i tkanek. Mogą one mieć różne nasilenie - od łagodnych do zagrażających życiu. Do najczęściej zgłaszanych należą:
- Krwawienie z nosa (4,5%)
- Krwotok z przewodu pokarmowego (3,8%)
- Krwiomocz
- Krwawienie z dziąseł
- Krwawienie z dróg rodnych u kobiet
- Krwiak
- Wybroczyny
Inne często występujące działania niepożądane to:
- Niedokrwistość
- Zawroty głowy
- Ból głowy
- Tachykardia
- Niedociśnienie
- Nudności, wymioty, zaparcia, biegunka
- Świąd, wysypka
- Ból kończyn
- Gorączka
- Obrzęki obwodowe
- Zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych
W przypadku wystąpienia objawów ciężkiego krwawienia należy natychmiast przerwać leczenie produktem Xanirva i skontaktować się z lekarzem. Pacjenci powinni być poinformowani o konieczności zgłaszania wszelkich objawów krwawienia podczas terapii.
Przedawkowanie
W razie przedawkowania produktu Xanirva głównym zagrożeniem jest wystąpienie krwawienia. Nie ma swoistego antidotum. Postępowanie w przypadku przedawkowania obejmuje:
- Przerwanie podawania leku
- Leczenie objawowe
- Rozważenie podania węgla aktywowanego w celu zmniejszenia wchłaniania
- W przypadku ciężkiego krwawienia:
- Przetoczenie preparatów krwiopochodnych
- Podanie koncentratu czynników zespołu protrombiny
- Rozważenie podania rekombinowanego czynnika VIIa
Ze względu na wysoki stopień wiązania z białkami osocza, rywaroksaban prawdopodobnie nie będzie podlegał dializie. W każdym przypadku przedawkowania konieczna jest ścisła obserwacja pacjenta i leczenie pod nadzorem specjalisty.
Podsumowanie
Xanirva (rywaroksaban) jest skutecznym i wygodnym w stosowaniu doustnym lekiem przeciwzakrzepowym o szerokim spektrum zastosowań. Jego stosowanie wiąże się jednak z istotnym ryzykiem krwawienia, dlatego kluczowe znaczenie ma staranna kwalifikacja pacjentów do leczenia, indywidualne dostosowanie dawki oraz ścisłe monitorowanie w trakcie terapii. Przestrzeganie zaleceń dotyczących dawkowania, znajomość interakcji lekowych i objawów krwawienia pozwala na optymalizację stosunku korzyści do ryzyka leczenia produktem Xanirva.
2) Leczenie zakrzepicy żył głębokich oraz profilaktyka nawrotowej zakrzepicy żył głębokich i zatorowości płucnej po ostrej zakrzepicy żył głębokich u osób powyżej 18 roku życia. Leczenie zatorowości płucnej oraz profilaktyka nawrotowej zakrzepicy żył głębokich i zatorowości płucnej u dorosłych
3) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.