Wyszukaj produkt

Xalofree

Latanoprost

krople do oczu [roztw.]
50 µg/ml
1 but. 7,5 ml
Na spojówkę oka
Rx
100%
96,60
(1)
9,57
(2)
bezpł.
DZ (3)
bezpł.

Xalofree - charakterystyka produktu leczniczego

Xalofree jest wskazany do obniżania podwyższonego ciśnienia wewnątrzgałkowego u pacjentów dorosłych (w tym w podeszłym wieku) z jaskrą otwartego kąta oraz z nadciśnieniem wewnątrzgałkowym. U dzieci i młodzieży produkt stosuje się w przypadku zwiększonego ciśnienia wewnątrzgałkowego oraz jaskry wieku dziecięcego.

Latanoprost, substancja czynna preparatu Xalofree, jest analogiem prostaglandyny F2α i selektywnym agonistą receptorów prostanoidowych FP. Jego działanie polega na zwiększeniu odpływu co prowadzi do obniżenia ciśnienia wewnątrzgałkowego.

Dawkowanie i sposób podawania

Grupa pacjentów Dawkowanie
Dorośli (w tym pacjenci w podeszłym wieku) 1 kropla do chorego oka raz na dobę, najlepiej wieczorem
Dzieci i młodzież Taki sam schemat jak u dorosłych

Tabela 1. Zalecane dawkowanie preparatu Xalofree

Nie należy przekraczać zalecanej częstotliwości podawania (raz na dobę), gdyż może to osłabić działanie obniżające ciśnienie wewnątrzgałkowe. W przypadku pominięcia dawki należy kontynuować leczenie, podając kolejną zaplanowaną dawkę.

Aby ograniczyć wchłanianie substancji czynnej do krwioobiegu, zaleca się uciskanie kanału nosowo-łzowego przez minutę po zakropleniu. Soczewki kontaktowe należy zdjąć przed podaniem kropli i można je założyć ponownie po 15 minutach. W przypadku stosowania innych leków okulistycznych należy zachować co najmniej 5-minutowy odstęp między podaniami.

Xalofree podaje się do oka w postaci sterylnego roztworu bez środków konserwujących.

Warto zapamiętać
  • Xalofree stosuje się raz dziennie, najlepiej wieczorem
  • Lek może powodować trwałą zmianę koloru tęczówki, o czym należy poinformować pacjenta przed rozpoczęciem leczenia

Przeciwwskazania

Stosowanie preparatu Xalofree jest przeciwwskazane w przypadku nadwrażliwości na latanoprost lub którąkolwiek substancję pomocniczą.

Należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów z astmą oskrzelową, gdyż istnieją doniesienia o zaostrzeniu objawów astmy po zastosowaniu latanoprostu. Do czasu uzyskania wystarczających danych, zaleca się ostrożność w leczeniu pacjentów z tą chorobą.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Latanoprost może powodować stopniową zmianę koloru oka poprzez zwiększenie ilości brązowego pigmentu w tęczówce. Zmiana ta jest zazwyczaj trwała i może prowadzić do heterochromii w przypadku leczenia tylko jednego oka. Pacjenci powinni być poinformowani o możliwości wystąpienia tego efektu przed rozpoczęciem terapii.

Zmiany w wyglądzie rzęs i włosów mieszkowych powieki leczonego oka mogą obejmować wydłużenie, pogrubienie, zmianę zabarwienia i ilości rzęs lub włosów oraz nieprawidłowy kierunek wzrostu rzęs. Zmiany te ustępują po zakończeniu leczenia.

Należy zachować ostrożność stosując Xalofree u pacjentów z afakią, pseudofakią z przerwaną tylną torebką soczewki lub soczewkami implantowanymi do komory przedniej oka, ze względu na ryzyko wystąpienia obrzęku plamki.

Doświadczenie kliniczne dotyczące stosowania latanoprostu w niektórych typach jaskry (np. jaskra przewlekła zamkniętego kąta, jaskra z otwartym kątem u pacjentów z pseudofakią, jaskra barwnikowa) jest ograniczone. Brak danych dotyczących stosowania produktu podczas ostrych napadów jaskry z zamkniętym kątem.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Brak jednoznacznych danych dotyczących interakcji latanoprostu z innymi produktami leczniczymi. Istnieją doniesienia o paradoksalnym wzroście ciśnienia wewnątrzgałkowego po jednoczesnym podaniu dwóch analogów prostaglandyn. Z tego powodu nie zaleca się jednoczesnego stosowania dwóch lub więcej prostaglandyn, ich analogów lub pochodnych.

Wpływ na płodność, ciążę i laktację

Bezpieczeństwo stosowania latanoprostu w czasie ciąży u kobiet nie zostało ustalone. Ze względu na potencjalnie niebezpieczny wpływ na przebieg ciąży, płód oraz noworodka, produktu nie należy stosować w czasie ciąży.

Latanoprost i jego metabolity mogą przenikać do mleka matki, dlatego nie zaleca się stosowania produktu u kobiet karmiących piersią lub należy rozważyć przerwanie karmienia piersią.

W badaniach na zwierzętach nie stwierdzono wpływu latanoprostu na płodność samców lub samic.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane dotyczą narządu wzroku. Do bardzo często występujących należą: zwiększenie pigmentacji tęczówki, łagodne do umiarkowanego przekrwienie spojówek, podrażnienie oka oraz zmiany w wyglądzie rzęs i włosków mieszkowych.

Często obserwuje się: punktowe zapalenie rogówki, zapalenie brzegów powiek, ból oczu, światłowstręt i zapalenie spojówek.

Rzadziej występują: obrzęk powiek, zespół suchego oka, zapalenie rogówki, niewyraźne widzenie, obrzęk plamki, zapalenie błony naczyniowej oka.

Szczegółowy wykaz działań niepożądanych znajduje się w Charakterystyce Produktu Leczniczego.

Przedawkowanie

Poza podrażnieniem i przekrwieniem spojówki nie obserwowano innych objawów przedawkowania miejscowego latanoprostu. W przypadku przypadkowego spożycia produktu może wystąpić przejściowy wzrost stężenia leku w osoczu, co może prowadzić do objawów takich jak nudności, bóle brzucha, zawroty głowy, zmęczenie, uderzenia gorąca i pocenie się.

W przypadku przedawkowania latanoprostu stosuje się leczenie objawowe.

Właściwości farmakodynamiczne i farmakokinetyczne

Latanoprost obniża ciśnienie wewnątrzgałkowe poprzez zwiększenie odpływu cieczy wodnistej. Efekt obniżenia ciśnienia pojawia się po około 3-4 godzinach od podania, a maksymalna skuteczność osiągana jest po 8-12 godzinach. Obniżone ciśnienie wewnątrzgałkowe utrzymuje się przez co najmniej 24 godziny.

Głównym mechanizmem działania jest zwiększenie odpływu naczyniówkowo-twardówkowego, choć u ludzi obserwuje się również pewne ułatwienie przepływu konwencjonalnego.

Skład preparatu

1 ml roztworu kropli do oczu zawiera 50 µg latanoprostu. Jedna kropla zawiera około 1,5 µg substancji czynnej.

Xalofree jest sterylnym roztworem, który nie zawiera środków konserwujących.


1) Jaskra
2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.
3) Pacjenci do ukończenia 18 roku życia


Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.