Xalkori
Crizotinib
Wskazania do stosowania
Lek Xalkori (kryzotynib) jest wskazany w leczeniu:
- Pierwszego rzutu u dorosłych pacjentów z ALK-dodatnim zaawansowanym niedrobnokomórkowym rakiem płuca (ALK-positive NSCLC)
- Dorosłych pacjentów z wcześniej leczonym ALK-dodatnim zaawansowanym niedrobnokomórkowym rakiem płuca
- Dorosłych pacjentów z ROS1-dodatnim zaawansowanym niedrobnokomórkowym rakiem płuca
Przed rozpoczęciem leczenia kryzotynibem konieczne jest potwierdzenie ALK-dodatniego lub ROS1-dodatniego statusu NSCLC za pomocą zwalidowanego testu przeprowadzonego w doświadczonym laboratorium.
Dawkowanie i sposób podawania
Leczenie powinno być rozpoczęte i nadzorowane przez lekarza doświadczonego w stosowaniu leków przeciwnowotworowych.
Zalecana dawka to 250 mg dwa razy na dobę (500 mg/dobę), przyjmowana w sposób ciągły.
Stopień modyfikacji | Dawkowanie |
---|---|
Pierwsze zmniejszenie dawki | 200 mg dwa razy na dobę |
Drugie zmniejszenie dawki | 250 mg raz na dobę |
Trwałe odstawienie | W przypadku nietolerancji dawki 250 mg raz na dobę |
Modyfikacja dawki może być konieczna w oparciu o indywidualne bezpieczeństwo i tolerancję leczenia. Przerwanie podawania i/lub zmniejszenie dawki może być wymagane w przypadku wystąpienia działań niepożądanych.
Specjalne grupy pacjentów
Zaburzenia czynności wątroby
Kryzotynib należy stosować ostrożnie u pacjentów z łagodnymi lub umiarkowanymi zaburzeniami czynności wątroby. Nie należy stosować u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby.
Zaburzenia czynności nerek
U pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek niewymagającymi dializy należy zmniejszyć dawkę początkową do 250 mg raz na dobę. Po 4 tygodniach można rozważyć zwiększenie do 200 mg dwa razy na dobę.
Osoby w podeszłym wieku
Nie ma konieczności dostosowywania dawki początkowej.
Dzieci i młodzież
Nie określono bezpieczeństwa stosowania ani skuteczności kryzotynibu u dzieci i młodzieży.
Kapsułki należy połykać w całości, popijając wodą. Można je przyjmować z posiłkiem lub bez. Należy unikać spożywania grejpfrutów i soku grejpfrutowego oraz stosowania ziela dziurawca.
Przeciwwskazania
- Nadwrażliwość na kryzotynib lub którąkolwiek substancję pomocniczą
- Ciężkie zaburzenia czynności wątroby
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności
Hepatotoksyczność
U pacjentów leczonych kryzotynibem obserwowano przypadki hepatotoksyczności indukowanej lekiem, w tym przypadki prowadzące do zgonu. Należy monitorować czynność wątroby co tydzień przez pierwsze 2 miesiące leczenia, a następnie co miesiąc i w razie wskazań klinicznych. W przypadku zwiększenia aktywności aminotransferaz należy postępować zgodnie z zaleceniami dotyczącymi modyfikacji dawki.
Śródmiąższowa choroba płuc/zapalenie płuc
U pacjentów leczonych kryzotynibem może wystąpić ciężka, zagrażająca życiu lub prowadząca do zgonu śródmiąższowa choroba płuc (ILD)/zapalenie płuc. Należy monitorować pacjentów pod kątem objawów ze strony układu oddechowego wskazujących na ILD/zapalenie płuc. W przypadku podejrzenia ILD/zapalenia płuc należy przerwać leczenie kryzotynibem.
Wydłużenie odstępu QT
Obserwowano wydłużenie odstępu QTc, które może prowadzić do zwiększonego ryzyka tachyarytmii komorowej lub nagłego zgonu. Należy unikać stosowania kryzotynibu u pacjentów z wrodzonym zespołem długiego QT. Należy okresowo monitorować EKG i stężenie elektrolitów.
Bradykardia
Zgłaszano przypadki objawowej bradykardii. Należy unikać stosowania kryzotynibu w skojarzeniu z innymi lekami powodującymi bradykardię. Należy regularnie monitorować częstość akcji serca i ciśnienie tętnicze.
Niewydolność serca
Zgłaszano przypadki ciężkiej, zagrażającej życiu lub prowadzącej do zgonu niewydolności serca. Pacjenci powinni być monitorowani pod kątem objawów niewydolności serca.
Neutropenia i leukopenia
W badaniach klinicznych bardzo często zgłaszano przypadki neutropenii i leukopenii. Należy monitorować morfologię krwi z rozmazem.
Perforacja przewodu pokarmowego
Zgłaszano przypadki perforacji przewodu pokarmowego. Kryzotynib należy stosować ostrożnie u pacjentów z ryzykiem perforacji przewodu pokarmowego.
Zaburzenia widzenia
Bardzo często zgłaszano zaburzenia widzenia. W przypadku nasilenia zaburzeń widzenia należy rozważyć pełne badanie okulistyczne.
Należy zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn ze względu na możliwość wystąpienia działań niepożądanych wpływających na zdolność prowadzenia pojazdów.
Interakcje z innymi produktami leczniczymi
Należy unikać jednoczesnego stosowania silnych inhibitorów lub induktorów CYP3A. Kryzotynib może zwiększać stężenie w osoczu substratów CYP3A o wąskim indeksie terapeutycznym. Należy zachować ostrożność podczas jednoczesnego stosowania z lekami wydłużającymi odstęp QT lub powodującymi bradykardię.
Wpływ na płodność, ciążę i laktację
Kobiety w wieku rozrodczym powinny stosować skuteczną antykoncepcję w trakcie leczenia i przez co najmniej 90 dni po jego zakończeniu. Kryzotynibu nie należy stosować w okresie ciąży, chyba że stan kliniczny kobiety wymaga leczenia. Nie zaleca się karmienia piersią podczas leczenia kryzotynibem.
Działania niepożądane
Najczęstsze działania niepożądane (≥25%) to: zaburzenia widzenia, nudności, biegunka, wymioty, obrzęk, zaparcie, zwiększenie aktywności aminotransferaz, zmęczenie, zmniejszenie apetytu, zawroty głowy i neuropatia.
Najcięższe działania niepożądane to: hepatotoksyczność, śródmiąższowa choroba płuc/zapalenie płuc, neutropenia i wydłużenie odstępu QT.
Warto zapamiętać
- Kryzotynib jest wskazany w leczeniu ALK-dodatniego lub ROS1-dodatniego zaawansowanego niedrobnokomórkowego raka płuca
- Najczęstsze działania niepożądane to zaburzenia widzenia, nudności, biegunka i zmęczenie
Przedawkowanie
Nie ma specyficznego antidotum dla kryzotynibu. Leczenie przedawkowania polega na ogólnym leczeniu wspomagającym.
Właściwości farmakodynamiczne i farmakokinetyczne
Kryzotynib jest selektywnym inhibitorem receptora kinazy tyrozynowej ALK i jego wariantów onkogennych. Wykazuje także działanie hamujące wobec receptorów kinaz tyrozynowych c-Met, ROS1 i RON. Kryzotynib hamuje fosforylację ALK, ROS1 i c-Met oraz modulowane przez te kinazy fenotypy komórkowe. Wykazuje silne działanie przeciwnowotworowe w modelach z fuzjami ALK lub ROS1.
Kryzotynib jest szybko wchłaniany po podaniu doustnym. Biodostępność bezwzględna wynosi 43%. Wiąże się w dużym stopniu z białkami osocza. Jest metabolizowany głównie przez CYP3A4/5. Główną drogą eliminacji jest wydalanie z kałem.
Kryzotynib jest skuteczną opcją terapeutyczną w leczeniu ALK-dodatniego i ROS1-dodatniego NSCLC, jednak wymaga ścisłego monitorowania pacjentów ze względu na potencjalne poważne działania niepożądane, szczególnie hepatotoksyczność i śródmiąższową chorobę płuc.