Votrient
Pazopanib
Votrient - informacje dla lekarza
Votrient (pazopanib) jest doustnym inhibitorem kinazy tyrozynowej o wielokierunkowym działaniu, stosowanym w leczeniu zaawansowanego raka nerkowokomórkowego (RCC) oraz określonych podtypów zaawansowanego mięsaka tkanek miękkich (STS).
Wskazania
Votrient jest wskazany w:
- Leczeniu pierwszego rzutu dorosłych pacjentów z zaawansowanym rakiem nerkowokomórkowym (RCC)
- Leczeniu pacjentów z RCC, u których wcześniej stosowano cytokiny
- Leczeniu dorosłych pacjentów z określonymi podtypami zaawansowanego mięsaka tkanek miękkich (STS), którzy wcześniej otrzymali chemioterapię lub u których nastąpiła progresja choroby w ciągu 12 miesięcy od leczenia neoadjuwantowego i/lub adjuwantowego
Skuteczność i bezpieczeństwo pazopanibu oceniano w poszczególnych podtypach histologicznych STS.
Dawkowanie
Leczenie Votrientem może być rozpoczynane wyłącznie przez lekarza z doświadczeniem w stosowaniu leków przeciwnowotworowych.
Grupa pacjentów | Zalecana dawka |
---|---|
Dorośli | 800 mg raz na dobę |
Pacjenci z umiarkowanymi zaburzeniami czynności wątroby | 200 mg raz na dobę |
Dzieci i młodzież <18 lat | Nie zaleca się stosowania |
W przypadku działań niepożądanych dawkę należy dostosowywać stopniowo, zmieniając ją o 200 mg. Maksymalna dawka nie powinna przekraczać 800 mg.
Sposób podawania
Votrient należy przyjmować bez jedzenia, co najmniej 1 godzinę przed posiłkiem lub 2 godziny po posiłku. Tabletki należy połykać w całości, popijając wodą. Nie należy ich łamać ani kruszyć.
Właściwe dawkowanie i sposób podawania Votrientu są kluczowe dla osiągnięcia optymalnej skuteczności leczenia przy jednoczesnym minimalizowaniu ryzyka działań niepożądanych.
Przeciwwskazania
- Nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą
- Ciężkie zaburzenia czynności wątroby
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności
Zaburzenia czynności wątroby
Zgłaszano przypadki niewydolności wątroby (w tym śmiertelne) podczas stosowania pazopanibu. Należy ściśle monitorować parametry czynności wątroby przed i w trakcie leczenia. U pacjentów z umiarkowanymi zaburzeniami czynności wątroby zaleca się zmniejszenie dawki do 200 mg raz na dobę.
Nadciśnienie tętnicze
Przed rozpoczęciem leczenia należy uzyskać właściwą kontrolę ciśnienia tętniczego. W przypadku utrzymującego się nadciśnienia pomimo leczenia hipotensyjnego, można rozważyć zmniejszenie dawki pazopanibu.
Wydłużenie odstępu QT
Należy zachować ostrożność u pacjentów z wydłużeniem odstępu QT w wywiadzie lub stosujących leki mogące powodować wydłużenie odstępu QT. Zaleca się kontrolowanie EKG i utrzymywanie prawidłowych stężeń elektrolitów.
Krwawienia
Nie zaleca się stosowania pazopanibu u pacjentów z istotnymi krwawieniami w ostatnich 6 miesiącach. Należy zachować ostrożność u pacjentów ze zwiększonym ryzykiem krwawień.
Stosowanie Votrientu wymaga ścisłego monitorowania pacjenta pod kątem potencjalnych działań niepożądanych, szczególnie w zakresie funkcji wątroby, ciśnienia tętniczego i ryzyka krwawień. Konieczne jest indywidualne dostosowanie dawki i postępowania w zależności od stanu klinicznego pacjenta.
Interakcje
Pazopanib jest metabolizowany głównie przez izoenzym CYP3A4, a także jest substratem P-gp i BCRP. Kluczowe interakcje obejmują:
- Silne inhibitory CYP3A4, P-gp lub BCRP (np. ketokonazol, lapatynib) - mogą zwiększać stężenie pazopanibu w osoczu. Należy unikać jednoczesnego stosowania.
- Induktory CYP3A4 (np. ryfampicyna) - mogą zmniejszać stężenie pazopanibu. Należy rozważyć alternatywne leczenie.
- Substraty CYP3A4 (np. midazolam) - pazopanib może zwiększać ich stężenie.
- Substraty OATP1B1 (np. rozuwastatyna) - pazopanib może wpływać na ich farmakokinetykę.
Należy unikać spożywania soku grejpfrutowego podczas leczenia pazopanibem.
Przy stosowaniu Votrientu konieczna jest dokładna analiza wszystkich przyjmowanych przez pacjenta leków i suplementów w celu uniknięcia potencjalnie niebezpiecznych interakcji.
Ciąża i laktacja
Votrient nie powinien być stosowany w okresie ciąży, chyba że stan kliniczny kobiety wymaga leczenia pazopanibem. Kobiety w wieku rozrodczym powinny stosować skuteczną antykoncepcję. Podczas leczenia pazopanibem należy przerwać karmienie piersią.
Działania niepożądane
Najczęstsze działania niepożądane (≥10% pacjentów) to:
- Biegunka
- Zmiana koloru włosów
- Nadciśnienie tętnicze
- Nudności
- Uczucie zmęczenia
- Jadłowstręt
- Wymioty
- Zaburzenia smaku
- Zwiększenie aktywności aminotransferaz (AlAT, AspAT)
Do poważnych działań niepożądanych należą: incydenty niedokrwienne (w tym udar i zawał serca), perforacje i przetoki przewodu pokarmowego, wydłużenie odstępu QT oraz krwotoki.
Pacjenci leczeni Votrientem wymagają regularnego monitorowania pod kątem działań niepożądanych, ze szczególnym uwzględnieniem funkcji wątroby, ciśnienia tętniczego i ryzyka krwawień. Konieczne jest szybkie reagowanie na pojawiające się objawy niepożądane.
Warto zapamiętać
- Votrient należy przyjmować na czczo, co najmniej 1 godzinę przed lub 2 godziny po posiłku.
- Konieczne jest regularne monitorowanie funkcji wątroby i ciśnienia tętniczego podczas leczenia Votrientem.
Mechanizm działania
Pazopanib jest inhibitorem kinazy tyrozynowej o wielokierunkowym działaniu. Hamuje receptory:
- Naczyniowego czynnika wzrostu śródbłonka (VEGFR-1, -2, -3)
- Płytkowopochodnego czynnika wzrostu (PDGFR-α i -β)
- Czynnika komórek macierzystych (c-KIT)
Dzięki temu pazopanib hamuje angiogenezę i wzrost nowotworów.
Wielokierunkowe działanie Votrientu na różne szlaki sygnałowe związane z angiogenezą i wzrostem nowotworów stanowi podstawę jego skuteczności w leczeniu zaawansowanego raka nerkowokomórkowego i określonych mięsaków tkanek miękkich.