Wyszukaj produkt

Voriconazole Accord

Voriconazole

tabl. powl.
50 mg
20 szt.
Doustnie
Rx
100%
X
Voriconazole Accord
tabl. powl.
50 mg
10 szt.
Doustnie
Rx
100%
X
Voriconazole Accord
tabl. powl.
200 mg
20 szt.
Doustnie
Rx
100%
X
Voriconazole Accord
tabl. powl.
200 mg
10 szt.
Doustnie
Rx
100%
X
Voriconazole Accord
tabl. powl.
200 mg
30 szt.
Doustnie
Rx
100%
188,89
(1)
bezpł.
(2)
3,20
(3)
bezpł.
DZ (4)
bezpł.

Wskazania do stosowania

Worykonazol jest wskazany do stosowania u pacjentów dorosłych i dzieci w wieku od 2 lat w:

  • Leczeniu inwazyjnej aspergilozy
  • Leczeniu kandydemii u pacjentów bez towarzyszącej neutropenii
  • Leczeniu ciężkich, opornych na flukonazol zakażeń inwazyjnych Candida (w tym C. krusei)
  • Leczeniu ciężkich zakażeń grzybiczych wywołanych przez Scedosporium spp. i Fusarium spp.

Lek należy stosować przede wszystkim u pacjentów z postępującymi, mogącymi zagrażać życiu zakażeniami.

Dawkowanie i sposób podawania

Przed rozpoczęciem i w trakcie leczenia worykonazolem należy monitorować i w razie potrzeby korygować zaburzenia elektrolitowe, takie jak hipokaliemia, hipomagnezemia i hipokalcemia.

Worykonazol może być dostępny w postaci dożylnej oraz doustnej (tabletki, zawiesina). Ze względu na dużą biodostępność doustnej postaci leku, możliwa jest zmiana pomiędzy dożylną a doustną drogą podania, gdy jest to klinicznie wskazane.

Dawkowanie u dorosłych

Droga podania Dawka nasycająca (pierwsze 24h) Dawka podtrzymująca (po pierwszych 24h)
Dożylnie 6 mg/kg mc. co 12 h 4 mg/kg mc. 2x/dobę
Doustnie (pacjenci ≥40 kg) 400 mg co 12 h 200 mg 2x/dobę
Doustnie (pacjenci <40 kg) 200 mg 2x/dobę 100 mg 2x/dobę

Czas trwania leczenia powinien być uzależniony od odpowiedzi klinicznej i mykologicznej oraz być możliwie najkrótszy. W celu prowadzenia długotrwałego leczenia worykonazolem, dłuższego niż 180 dni (6 m-cy) należy przeprowadzić dokładną ocenę stosunku korzyści do ryzyka.

Dostosowanie dawki u dorosłych

Jeśli odpowiedź pacjenta na leczenie jest niewystarczająca, można zwiększyć doustną dawkę podtrzymującą do 300 mg 2x/dobę. U pacjentów o masie ciała mniejszej niż 40 kg dawka doustna może być zwiększona do 150 mg 2x/dobę.

Jeśli pacjent nie toleruje leczenia zwiększoną dawką, dawkę doustną należy zmniejszać stopniowo o 50 mg, aż do osiągnięcia dawki podtrzymującej 200 mg 2x/dobę (lub 100 mg 2x/dobę u pacjentów o masie ciała poniżej 40 kg).

Dawkowanie u dzieci (2-12 lat) i młodzieży o małej masie ciała (12-14 lat, <50 kg)

Droga podania Dawka nasycająca (pierwsze 24h) Dawka podtrzymująca (po pierwszych 24h)
Dożylnie 9 mg/kg mc. co 12 h 8 mg/kg mc. 2x/dobę
Doustnie Niezalecane 9 mg/kg mc. 2x/dobę (maks. 350 mg 2x/dobę)

Zaleca się rozpoczęcie terapii drogą dożylną. Schemat dawkowania doustnego należy rozważyć jedynie w przypadku, gdy nastąpiła istotna klinicznie poprawa.

Dostosowanie dawki u dzieci

W przypadku niewystarczającej odpowiedzi pacjenta na leczenie, dawkę można zwiększać stopniowo o 1 mg/kg mc. (lub stopniowo o 50 mg w przypadku, gdy jako dawkę początkową zastosowano maksymalną dawkę doustną wynoszącą 350 mg).

Jeśli pacjent nie toleruje leczenia, dawkę należy zmniejszać stopniowo o 1 mg/kg mc. (lub stopniowo o 50 mg w przypadku, gdy jako dawkę początkową zastosowano maksymalną dawkę doustną wynoszącą 350 mg).

Stosowanie profilaktyczne

Stosowanie profilaktyczne należy rozpocząć w dniu przeszczepienia i może trwać do 100 dni po przeszczepieniu. Czas trwania stosowania profilaktycznego powinien być możliwie najkrótszy oraz uzależniony od ryzyka rozwoju inwazyjnego zakażenia grzybiczego.

Jedynie w przypadku utrzymywania się immunosupresji lub choroby przeszczep przeciwko gospodarzowi, stosowanie profilaktyczne można kontynuować do 180 dni po przeszczepieniu.

Zalecany schemat dawkowania w profilaktyce jest taki sam, jak w przypadku leczenia w odpowiednich grupach wiekowych.

Uwagi dotyczące dawkowania

Tabletki powlekane należy przyjmować co najmniej 1 godzinę przed posiłkiem lub 1 godzinę po posiłku.

Warto zapamiętać
  • Worykonazol jest lekiem przeciwgrzybiczym o szerokim spektrum działania, stosowanym w leczeniu ciężkich zakażeń grzybiczych
  • Dawkowanie worykonazolu należy dostosować do masy ciała pacjenta oraz drogi podania (dożylna/doustna)

Przeciwwskazania

Stosowanie worykonazolu jest przeciwwskazane w następujących przypadkach:

  • Nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Jednoczesne podawanie z substratami CYP3A4 (terfenadyna, astemizol, cyzapryd, pimozyd, chinidyna)
  • Jednoczesne podawanie z ryfampicyną, karbamazepiną, fenobarbitalem
  • Jednoczesne podawanie standardowej dawki worykonazolu z efawirenzem w dawce 400 mg raz/dobę lub większej
  • Jednoczesne podawanie z rytonawirem w dużej dawce (400 mg 2x/dobę lub większej)
  • Jednoczesne podawanie alkaloidów sporyszu
  • Jednoczesne podawanie z syrolimusem
  • Jednoczesne stosowanie z preparatami z ziela dziurawca

Stosowanie worykonazolu w powyższych przypadkach może prowadzić do niebezpiecznych interakcji lekowych lub zwiększonego ryzyka działań niepożądanych.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Zaburzenia rytmu serca

Stosowanie worykonazolu wiązało się z wydłużeniem odstępu QTc. Rzadko dochodziło do wystąpienia zaburzeń rytmu typu torsade de pointes u pacjentów przyjmujących worykonazol, obciążonych czynnikami ryzyka. Worykonazol należy stosować ostrożnie u pacjentów z następującymi czynnikami ryzyka:

  • Wrodzone lub nabyte wydłużenie odstępu QTc
  • Kardiomiopatia, zwłaszcza z niewydolnością serca
  • Bradykardia zatokowa
  • Objawowe arytmie
  • Jednoczesne stosowanie leków wydłużających odstęp QTc

Przed rozpoczęciem i w trakcie leczenia worykonazolem należy kontrolować zaburzenia elektrolitowe i w razie konieczności korygować je.

Hepatotoksyczność

Podczas badań klinicznych obserwowano niezbyt często przypadki ciężkich reakcji wątroby występujących w czasie leczenia worykonazolem. Pacjenci otrzymujący preparat muszą być dokładnie monitorowani pod kątem hepatotoksyczności. Postępowanie kliniczne powinno obejmować ocenę laboratoryjną czynności wątroby (w szczególności aktywność AspAT i AlAT) na początku leczenia oraz co najmniej raz w tygodniu w pierwszym miesiącu leczenia.

W razie znacznego zwiększenia wartości wyników badań czynności wątroby, produkt należy odstawić, chyba że medyczna ocena stosunku korzyści do ryzyka dla danego pacjenta uzasadnia kontynuowanie leczenia.

Zaburzenia widzenia

Notowano przedłużające się objawy niepożądane dotyczące wzroku, w tym niewyraźne widzenie, zapalenie nerwu wzrokowego oraz tarczę zastoinową. Zaburzenia widzenia związane ze stosowaniem worykonazolu występowały bardzo często. Są one zwykle przemijające i w pełni odwracalne, w większości ustępują samoistnie w ciągu 60 minut.

Reakcje skórne

U pacjentów leczonych worykonazolem rzadko obserwowano skórne reakcje złuszczające, takie jak zespół Stevens-Johnsona. Pacjenta, u którego wystąpiła wysypka, należy ściśle kontrolować i, jeśli zmiany postępują, odstawić worykonazol.

Stosowanie worykonazolu wiązało się dodatkowo z występowaniem fototoksyczności oraz pseudoporfirii. Wszystkim pacjentom należy zalecić unikanie ekspozycji na światło słoneczne i stosowanie środków ochrony przeciwsłonecznej podczas leczenia.

Stosowanie u dzieci

Nie ustalono bezpieczeństwa stosowania i skuteczności worykonazolu u dzieci poniżej 2 lat. Stosowanie worykonazolu jest wskazane u dzieci w wieku 2 lat lub starszych. U dzieci częściej niż u dorosłych obserwowano zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych.

Należy ściśle monitorować czynność wątroby zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Biodostępność po podaniu doustnym może być ograniczona u dzieci w wieku od 2 do <12 lat z zaburzeniami wchłaniania lub bardzo małą masą ciała w stosunku do wieku.

Długotrwałe stosowanie

Długotrwała ekspozycja (leczenie lub stosowanie profilaktyczne) przekraczająca 180 dni (6 miesięcy) wymaga dokładnej oceny stosunku korzyści do ryzyka. W trakcie długotrwałego leczenia worykonazolem notowano następujące ciężkie działania niepożądane:

  • Rak kolczystokomórkowy skóry
  • Niezakaźne zapalenie okostnej ze zwiększonym stężeniem fluorków i zwiększoną aktywnością fosfatazy zasadowej

Lekarze powinni rozważyć konieczność ograniczenia ekspozycji pacjenta na działanie produktu leczniczego w przypadku długotrwałego stosowania.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Worykonazol jest metabolizowany przez izoenzymy cytochromu P450: CYP2C19, CYP2C9 i CYP3A4, a także hamuje ich aktywność. Inhibitory lub induktory tych izoenzymów mogą odpowiednio zwiększać lub zmniejszać stężenie worykonazolu w osoczu.

Worykonazol może ponadto zwiększać w osoczu stężenia leków metabolizowanych przez izoenzymy CYP450. Należy zachować szczególną ostrożność i monitorować pacjentów przy jednoczesnym stosowaniu worykonazolu z następującymi lekami:

  • Fenytoina - może być konieczne zwiększenie dawki worykonazolu
  • Ryfabutyna - należy unikać jednoczesnego stosowania, jeśli to możliwe
  • Efawirenz - konieczna modyfikacja dawkowania obu leków
  • Leki wydłużające odstęp QTc
  • Leki metabolizowane przez CYP3A4 (np. takrolimus, cyklosporyna, omeprazol)

Szczegółowe informacje dotyczące interakcji znajdują się w Charakterystyce Produktu Leczniczego.

Ciąża i karmienie piersią

Nie są dostępne odpowiednie dane dotyczące stosowania worykonazolu u kobiet w ciąży. Badania na zwierzętach wykazały toksyczne działanie na reprodukcję. Worykonazolu nie należy stosować podczas ciąży, chyba że korzyść dla matki wyraźnie przeważa nad ryzykiem dla płodu.

Kobiety w wieku rozrodczym muszą zawsze stosować skuteczną antykoncepcję podczas leczenia worykonazolem.

Nie badano przenikania worykonazolu do mleka kobiecego. Karmienie piersią należy przerwać w chwili rozpoczęcia leczenia worykonazolem.

Działania niepożądane

Najczęściej obserwowanymi działaniami niepożądanymi worykonazolu były:

  • Zaburzenia widzenia (w tym nieostre widzenie, chromotopsja, światłowstręt)
  • Gorączka
  • Wysypka
  • Wymioty, nudności, biegunka
  • Ból głowy
  • Obrzęki obwodowe
  • Nieprawidłowe wyniki testów czynności wątroby
  • Zaburzenia oddechowe
  • Ból brzucha

Ciężkość tych objawów niepożądanych była przeważnie niewielka do umiarkowanej. Szczegółowy opis działań niepożądanych znajduje się w Charakterystyce Produktu Leczniczego.

Przedawkowanie

W badaniach klinicznych wystąpiły 3 przypadki omyłkowego przedawkowania. Wszystkie dotyczyły dzieci, które otrzymały maksymalnie 5-krotną zalecaną dożylną dawkę worykonazolu. Zgłoszono jeden przypadek 10-minutowego światłowstrętu.

Nie jest znana odtrutka na worykonazol. W razie przedawkowania należy zastosować leczenie objawowe. Worykonazol może być usuwany z organizmu za pomocą hemodializy.

Właściwości farmakologiczne

Worykonazol jest lekiem przeciwgrzybiczym z grupy triazoli o szerokim spektrum działania. Jego mechanizm działania polega na hamowaniu biosyntezy ergosteroli w błonie komórkowej grzybów, co prowadzi do zaburzenia jej integralności i w efekcie do śmierci komórki grzyba.

Worykonazol wykazuje działanie przeciwko wielu gatunkom grzybów, w tym Aspergillus spp., Candida spp. (również szczepy oporne na flukonazol), Scedosporium spp. i Fusarium spp.

Wnioski

Worykonazol jest skutecznym lekiem przeciwgrzybiczym o szerokim spektrum działania, stosowanym w leczeniu ciężkich, inwazyjnych zakażeń grzybiczych. Ze względu na potencjalne działania niepożądane i interakcje z innymi lekami, jego stosowanie wymaga ścisłego monitorowania pacjenta i dostosowywania dawki. Szczególną ostrożność należy zachować u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby oraz przy długotrwałym stosowaniu leku.


1) Chemioterapia
Załącznik: C.0.15.
2) Refundacja we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach: Pokaż wskazania z ChPL

Voriconazole Accord

Wskazania wg ChPL

Wskazania pozarejestracyjne: Profilaktyka inwazyjnych zakażeń grzybiczych u pacjentów wysokiego ryzyka z zespołami przebiegającymi z niedoborami odporności
3) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.
4) Pacjenci do ukończenia 18 roku życia

Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Jednym z niepożądanych działań leku jakie mogą wystąpić jest nadwrażliwość na światło.
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Produkt leczniczy, który może wpływać upośledzająco na sprawność psychofizyczną; jeżeli przepisana dawka i droga podania wskazują, że w okresie stosowania może pojawić się wyraźne upośledzenie sprawności psychomotorycznej, to należy udzielić pacjentowi wskazówek co do zachowania szczególnej ostrożności w zakresie prowadzenia pojazdów lub obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu bądź uprzedzić o konieczności czasowego zaniechania takich czynności.
Nie stosować podczas przyjmowania leku. Ziele dziurawca (Hypericum perforatum) może osłabić skuteczność równocześnie stosowanych leków, w przypadku innych leków może powodować nasilenie działań niepożądanych.