Wyszukaj produkt

Voltaren® Emulgel 1% - (IR)

Diclofenac sodium

żel
10 mg/g
1 tuba 100 g
Na skórę
OTC
100%
16,95

Voltaren® Emulgel 1% - Charakterystyka produktu leczniczego

Wskazania do stosowania

Voltaren® Emulgel 1% jest produktem leczniczym przeznaczonym do stosowania miejscowego u dorosłych i młodzieży powyżej 14 roku życia. Wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwobrzękowe. Wskazania obejmują miejscowe leczenie:

  • Pourazowych stanów zapalnych ścięgien, więzadeł, mięśni i stawów (np. skręcenia, nadwerężenia, stłuczenia)
  • Bólu pleców
  • Ograniczonych stanów zapalnych tkanek miękkich, takich jak:
    • Zapalenie ścięgien
    • Łokieć tenisisty
    • Zapalenie torebki stawowej
    • Zapalenie okołostawowe

U dorosłych (powyżej 18 lat) produkt jest również wskazany w leczeniu ograniczonych i łagodnych postaci choroby zwyrodnieniowej stawów.

Voltaren® Emulgel 1% działa poprzez hamowanie syntezy prostaglandyn, co prowadzi do złagodzenia bólu, zmniejszenia obrzęku i skrócenia czasu powrotu do normalnego funkcjonowania w przypadku zapaleń pochodzenia urazowego lub reumatycznego.

Dawkowanie i sposób podawania

Grupa wiekowa Dawkowanie Sposób podawania
Dorośli i młodzież >14 lat 3-4 razy na dobę Miejscowo na skórę, delikatnie wcierając

Ilość żelu należy dostosować do rozmiaru leczonego obszaru. Zazwyczaj 2-4 g produktu (ilość odpowiadająca wielkości owocu wiśni do rozmiaru orzecha włoskiego) wystarcza do posmarowania powierzchni ok. 400-800 cm2.

Po aplikacji produktu należy:

  • Wytrzeć ręce w chusteczkę, a następnie umyć, chyba że to właśnie ręce są miejscem leczonym
  • Zużytą chusteczkę wyrzucić do śmieci
  • Unikać kontaktu żelu z oczami i ustami
  • Poczekać do pełnego wyschnięcia produktu przed rozpoczęciem kąpieli

U młodzieży powyżej 14 lat, w razie konieczności stosowania produktu przez dłużej niż 7 dni w leczeniu bólu lub w przypadku pogorszenia się objawów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem.

U osób w podeszłym wieku należy stosować dawkowanie jak u osób dorosłych.

Brak wystarczających danych dotyczących skuteczności i bezpieczeństwa stosowania produktu u dzieci i młodzieży poniżej 14 lat.

Czas trwania leczenia

Okres leczenia zależy od wskazań i reakcji na terapię. W przypadku stosowania produktu bez konsultacji z lekarzem, nie należy przekraczać następujących okresów:

  • 14 dni - w przypadku nadwerężeń i reumatyzmu tkanki miękkiej u osób dorosłych i młodzieży powyżej 14 lat
  • 21 dni - w przypadku bólu związanego z chorobą zwyrodnieniową stawów u osób dorosłych (powyżej 18 lat)

Zaleca się kontrolę lekarską po 7 dniach stosowania żelu w przypadku braku skuteczności leczenia lub z chwilą nasilenia się objawów chorobowych.

Efektywność leczenia Voltaren® Emulgel 1% została potwierdzona w badaniach klinicznych. U pacjentów z ostrym bólem karku wykazano, że produkt redukuje ostry ból (p<0,0001 w porównaniu z placebo) w ciągu godziny po zastosowaniu. Po 2 dniach leczenia 94% pacjentów potwierdziło działanie produktu w porównaniu z 8% pacjentów, którzy odczuli poprawę po zastosowaniu placebo (p<0.0001). Przywrócenie sprawności ruchowej oraz redukcja bólu nastąpiło po 4 dniach stosowania produktu (p<0,0001 w porównaniu z placebo).

Przeciwwskazania

Stosowanie Voltaren® Emulgel 1% jest przeciwwskazane w następujących przypadkach:

  • Pacjenci, u których napady astmy, pokrzywka czy ostre zapalenie błony śluzowej nosa są wywoływane przez kwas acetylosalicylowy lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ)
  • Ostatni trymestr ciąży
  • Dzieci i młodzież poniżej 14 lat

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Podczas stosowania Voltaren® Emulgel 1% należy zachować szczególną ostrożność:

  • Nie można wykluczyć możliwości wystąpienia ogólnoustrojowych działań niepożądanych przy stosowaniu na duże powierzchnie skóry lub podczas długotrwałego stosowania
  • Produkt należy stosować tylko na nieuszkodzoną powierzchnię skóry
  • Unikać kontaktu żelu z oczami i błonami śluzowymi
  • Zaprzestać stosowania produktu w przypadku pojawienia się wysypki po jego nałożeniu
  • Produkt może być stosowany z nieokluzyjnymi bandażami, ale nie należy go używać z nieprzepuszczającymi powietrza opatrunkami okluzyjnymi

Produkt zawiera glikol propylenowy i benzoesan benzylu, które mogą powodować łagodne, miejscowe podrażnienia skóry u niektórych pacjentów.

Voltaren® Emulgel 1% nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Ze względu na niewielką ilość diklofenaku wchłanianą do krążenia ogólnego po zastosowaniu żelu na skórę, prawdopodobieństwo wystąpienia interakcji z innymi lekami jest niewielkie.

Ciąża i laktacja

Stosowanie Voltaren® Emulgel 1% w ciąży i podczas karmienia piersią wymaga szczególnej ostrożności:

  • Nie zaleca się stosowania w I i II trymestrze ciąży, chyba że jest to wyraźnie konieczne
  • Stosowanie jest przeciwwskazane w III trymestrze ciąży
  • Podczas karmienia piersią produkt należy stosować jedynie na zlecenie lekarza, unikając aplikacji na okolice piersi i duże powierzchnie skóry

Działania niepożądane

Najczęściej zgłaszane działania niepożądane to:

  • Często: wysypka, wyprysk, rumień, zapalenie skóry (w tym kontaktowe zapalenie skóry), świąd
  • Rzadko: pęcherzykowe zapalenie skóry
  • Bardzo rzadko: nadwrażliwość (w tym pokrzywka), obrzęk naczynioruchowy, astma, reakcje nadwrażliwości na światło

Przedawkowanie

Przedawkowanie produktu jest mało prawdopodobne ze względu na niewielkie wchłanianie diklofenaku stosowanego miejscowo. W przypadku przypadkowego połknięcia produktu mogą wystąpić działania niepożądane podobne do obserwowanych po przedawkowaniu diklofenaku w postaci tabletek. W takiej sytuacji należy zastosować leczenie objawowe typowe dla zatruć niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi.

Skład

100 g produktu Voltaren® Emulgel 1% zawiera 1 g diklofenaku sodowego w postaci 1,16 g soli dietyloamoniowej diklofenaku.

Warto zapamiętać
  • Voltaren® Emulgel 1% jest skuteczny w leczeniu bólu i stanów zapalnych, redukując ostry ból w ciągu godziny po zastosowaniu.
  • Produkt należy stosować tylko na nieuszkodzoną skórę, unikając kontaktu z oczami i błonami śluzowymi.

Voltaren® Emulgel 1% to skuteczny preparat do miejscowego leczenia bólu i stanów zapalnych, charakteryzujący się szybkim działaniem i dobrym profilem bezpieczeństwa przy stosowaniu zgodnie z zaleceniami. Jego wodno-alkoholowe podłoże zapewnia dodatkowe działanie kojące i chłodzące, co może przynieść ulgę pacjentom cierpiącym z powodu bólu mięśniowo-szkieletowego.



Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Lek może wpływać na skuteczność antykoncepcji. Podczas przyjmowania leku zaleca się stosowanie dodatkowych metod zapobiegania ciąży.
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Badania przeprowadzone na zwierzętach lub u ludzi wykazały nieprawidłowości płodu w wyniku stosowania danego leku bądź istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód ludzki i ryzyko zdecydowanie przewyższa potencjalne korzyści z jego zastosowania.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Ograniczenie spożycia soli u osób starszych może spowodować zaburzenia ukrwienia nerek i ich czynności, co z kolei może wystąpić jako działanie niepożądane inhibitorów ACE - współistnienie tych dwóch czynników istotnie zwiększa możliwość uszkodzenia nerek (działanie synergiczne). Ograniczenie spożycia soli u osób leczonych cyklosporyną powoduje nasilenie nefrotoksycznego działania leku, prowadzącego do niewydolności nerek. Zwiększenie reabsorpcji litu w kanalikach nerkowych w wyniku zaburzeń funkcji nerek spowodowanych niedoborem sodu, może powodować niedociśnienie tętnicze z zawrotami głowy, zaburzenia rytmu serca, tachykardię, zaburzenia widzenia, nadmierną senność lub bezsenność, depresję.