Wyszukaj produkt

Volibris

Ambrisentan

tabl. powl.
5 mg
10 szt.
Doustnie
Rx-z
100%
X
Volibris
tabl. powl.
10 mg
10 szt.
Doustnie
Rx-z
100%
X

Volibris - charakterystyka produktu leczniczego

Wskazania do stosowania

Volibris jest wskazany w leczeniu pacjentów z tętniczym nadciśnieniem płucnym (PAH) sklasyfikowanym według WHO do klasy czynnościowej II i III. Wykazano skuteczność leku zarówno w idiopatycznym PAH (IPAH), jak i w PAH związanym z chorobami tkanki łącznej. Głównym celem terapii jest poprawa wydolności wysiłkowej pacjentów.

Lek wykazuje skuteczność w poprawie tolerancji wysiłku u pacjentów z PAH, co przekłada się na lepszą jakość życia i funkcjonowanie w codziennych czynnościach.

Dawkowanie i sposób podawania

Leczenie Volibrisem powinno być inicjowane i nadzorowane wyłącznie przez lekarza specjalistę z doświadczeniem w leczeniu PAH. Lek stosuje się doustnie w następujący sposób:

Dawka Sposób podawania Uwagi
5 mg/dobę Doustnie, raz na dobę Dawka początkowa
10 mg/dobę Doustnie, raz na dobę Możliwe zwiększenie dawki u pacjentów w III klasie czynnościowej

Tabletki należy połykać w całości. Można je przyjmować podczas posiłku lub niezależnie od posiłków.

Przed rozważeniem zwiększenia dawki do 10 mg należy upewnić się, że dawka 5 mg jest dobrze tolerowana przez pacjenta. U pacjentów z PAH związanym z chorobami tkanki łącznej może być konieczne zastosowanie dawki 10 mg w celu uzyskania optymalnej skuteczności.

Nagłe przerwanie leczenia Volibrisem nie wiąże się z pogorszeniem przebiegu PAH, jednak zaleca się stopniowe odstawianie leku.

Specjalne grupy pacjentów

Pacjenci stosujący cyklosporynę A: Dawkę ambrisentanu należy ograniczyć do 5 mg raz na dobę i uważnie monitorować stan pacjenta.

Dzieci i młodzież: Nie zaleca się stosowania Volubrisu u pacjentów poniżej 18 roku życia ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności.

Pacjenci w podeszłym wieku: Nie jest konieczne dostosowanie dawki u pacjentów powyżej 65 roku życia.

Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek: Nie jest wymagane dostosowanie dawki. U pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek (ClCr <30 ml/min) należy zachować ostrożność przy rozpoczynaniu leczenia i zwiększaniu dawki do 10 mg.

Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby: Nie badano stosowania leku u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby. Nie należy rozpoczynać leczenia Volibrisem u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby lub istotnymi klinicznie podwyższonymi wartościami aminotransferaz wątrobowych.

Przeciwwskazania

  • Nadwrażliwość na substancję czynną, soję lub jakiekolwiek substancje pomocnicze
  • Ciąża
  • Kobiety w wieku rozrodczym niestosujące skutecznej antykoncepcji
  • Karmienie piersią
  • Ciężkie zaburzenia czynności wątroby (z marskością lub bez)
  • Wyjściowe wartości aminotransferaz wątrobowych (AspAT i/lub AlAT) >3x górna granica normy

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Zaburzenia czynności wątroby: Przed rozpoczęciem leczenia należy skontrolować aktywność aminotransferaz wątrobowych. Zaleca się comiesięczne monitorowanie AlAT i AspAT. W przypadku istotnego klinicznie wzrostu enzymów wątrobowych lub objawów uszkodzenia wątroby należy przerwać leczenie.

Niedokrwistość: Obserwowano zmniejszenie stężenia hemoglobiny i hematokrytu. Zaleca się monitorowanie tych parametrów, szczególnie w pierwszych miesiącach leczenia.

Obrzęki obwodowe: Mogą wystąpić obrzęki obwodowe, szczególnie u pacjentów ≥65 lat i przy dawce 10 mg. W przypadku klinicznie istotnego zatrzymania płynów należy rozważyć przyczynę i ewentualną modyfikację leczenia.

Kobiety w wieku rozrodczym: Nie należy rozpoczynać leczenia bez ujemnego wyniku testu ciążowego i stosowania skutecznej antykoncepcji. Zaleca się comiesięczne wykonywanie testów ciążowych.

Choroba żylno-okluzyjna płuc: W przypadku wystąpienia ostrego obrzęku płuc należy rozważyć możliwość choroby żylno-okluzyjnej płuc.

Warto zapamiętać
  • Volibris jest skuteczny w leczeniu PAH klasy II i III wg WHO, poprawiając wydolność wysiłkową pacjentów.
  • Konieczne jest regularne monitorowanie funkcji wątroby i parametrów morfologii krwi podczas terapii Volibrisem.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Ambrisentan nie wykazuje istotnego wpływu na aktywność enzymów CYP, co sugeruje niskie ryzyko interakcji z lekami metabolizowanymi przez te enzymy. Jednoczesne stosowanie z inhibitorami fosfodiesterazy (sildenafil, tadalafil) nie wpływa istotnie na farmakokinetykę ambrisentanu.

Cyklosporyna A zwiększa ekspozycję na ambrisentan, dlatego podczas jednoczesnego stosowania dawkę ambrisentanu należy ograniczyć do 5 mg raz na dobę. Ryfampicyna może przejściowo zwiększać ekspozycję na ambrisentan, co wymaga dokładnego monitorowania pacjenta.

Ambrisentan nie wpływa istotnie na farmakokinetykę doustnych środków antykoncepcyjnych zawierających etynyloestradiol i noretindron.

Wpływ na ciążę i laktację

Volibris jest przeciwwskazany w ciąży ze względu na potencjalne działanie teratogenne. Kobiety w wieku rozrodczym muszą stosować skuteczną antykoncepcję podczas leczenia. Karmienie piersią jest przeciwwskazane u pacjentek przyjmujących Volibris.

Działania niepożądane

Najczęściej zgłaszane działania niepożądane to:

  • Bóle głowy, bóle zatok, migrena (bardzo często)
  • Obrzęki obwodowe, zatrzymanie płynów (bardzo często)
  • Niedokrwistość (często)
  • Kołatanie serca (często)
  • Zakażenia górnych dróg oddechowych, zapalenie zatok (często)
  • Ból brzucha, zaparcia (często)
  • Uderzenia gorąca (często)

Rzadziej obserwowano reakcje nadwrażliwości, takie jak obrzęk naczynioruchowy, wysypka czy świąd.

Przedawkowanie

Brak doświadczeń z dawkami większymi niż 10 mg/dobę u pacjentów z PAH. U zdrowych ochotników dawki 50-100 mg powodowały bóle głowy, uderzenia gorąca, zawroty głowy, nudności i obrzęk błony śluzowej nosa. W przypadku przedawkowania może wystąpić hipotonia wymagająca leczenia objawowego.

Mechanizm działania

Ambrisentan jest selektywnym antagonistą receptora endoteliny A (ETA). Blokując receptor ETA, zapobiega skurczowi naczyń i proliferacji komórek mięśni gładkich, co prowadzi do poprawy hemodynamiki płucnej i zmniejszenia objawów PAH.

Skład

Substancja czynna: ambrisentan. Dostępne dawki: 5 mg i 10 mg w postaci tabletek powlekanych.

Volibris jest skutecznym lekiem w terapii PAH, wymagającym jednak ścisłego monitorowania pacjenta ze względu na potencjalne działania niepożądane, szczególnie w zakresie funkcji wątroby i parametrów morfologii krwi.



Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.