Wyszukaj produkt

Vizilatan

Latanoprost

krople do oczu [roztw.]
50 µg/ml
3 but.
Na spojówkę oka
Rx
100%
96,03
(1)
9,00
(2)
bezpł.
DZ (3)
bezpł.
Vizilatan
krople do oczu [roztw.]
50 µg/ml
1 but.
Na spojówkę oka
Rx
100%
35,08
(1)
6,60
(2)
bezpł.
DZ (3)
bezpł.

Vizilatan - profesjonalna charakterystyka produktu leczniczego

Wskazania do stosowania

Vizilatan jest wskazany do stosowania w następujących przypadkach:

  • Obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego u pacjentów z jaskrą otwartego kąta
  • Obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego u pacjentów z nadciśnieniem wewnątrzgałkowym
  • Obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego u dzieci i młodzieży z nadciśnieniem wewnątrzgałkowym i jaskrą dziecięcą

Latanoprost, substancja czynna preparatu Vizilatan, jest analogiem prostaglandyny F2α i selektywnym agonistą receptorów prostanoidowych FP. Jego mechanizm działania polega na zwiększeniu odpływu cieczy wodnistej, co prowadzi do obniżenia ciśnienia wewnątrzgałkowego.

Dawkowanie i sposób podawania

Grupa pacjentów Dawkowanie
Dorośli (w tym pacjenci w podeszłym wieku) 1 kropla raz na dobę do chorego oka (oczu)
Dzieci i młodzież Tak samo jak u dorosłych

Tabela 1. Schemat dawkowania preparatu Vizilatan

Optymalny efekt terapeutyczny uzyskuje się podając preparat wieczorem. Nie należy przekraczać zalecanej częstości podawania (raz na dobę), gdyż może to prowadzić do zmniejszenia skuteczności obniżania ciśnienia wewnątrzgałkowego. W przypadku pominięcia dawki, należy kontynuować leczenie podając kolejną zaplanowaną dawkę.

Brak danych dotyczących stosowania preparatu u noworodków urodzonych przedwcześnie (przed 36. tygodniem ciąży). Dane na temat stosowania u dzieci poniżej 1. roku życia są bardzo ograniczone (4 pacjentów).

Vizilatan wykazuje skuteczność w obniżaniu ciśnienia wewnątrzgałkowego przy stosowaniu raz na dobę, co ułatwia przestrzeganie zaleceń terapeutycznych przez pacjentów. Konieczne jest jednak ścisłe przestrzeganie zaleconego schematu dawkowania dla utrzymania optymalnej skuteczności leku.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Zmiany pigmentacji tęczówki: Latanoprost może stopniowo zmieniać kolor oczu poprzez zwiększenie ilości brązowego pigmentu w tęczówce. Zmiana ta jest zazwyczaj trwała i może prowadzić do heterochromii w przypadku jednostronnego leczenia. Pacjenci powinni być poinformowani o możliwości wystąpienia tego efektu przed rozpoczęciem terapii.

Zmiany w obrębie rzęs: Latanoprost może powodować wydłużenie, pogrubienie, zmianę zabarwienia i zwiększenie ilości rzęs. Zmiany te są odwracalne po zaprzestaniu leczenia.

Obrzęk plamki: Należy zachować ostrożność stosując Vizilatan u pacjentów z czynnikami ryzyka obrzęku plamki (np. afakia, pseudofakia z przerwaną tylną torebką soczewki, retinopatia cukrzycowa).

Zapalenie tęczówki/błony naczyniowej: Preparat powinien być stosowany ostrożnie u pacjentów ze skłonnością do zapaleń wewnątrzgałkowych.

Astma: Istnieją doniesienia o zaostrzeniu objawów astmy po zastosowaniu latanoprostu. Należy zachować ostrożność u pacjentów z astmą.

Zmiany skórne: Obserwowano zmiany zabarwienia skóry w okolicy okołooczodołowej, głównie u pacjentów pochodzenia japońskiego.

Stosowanie latanoprostu wymaga regularnej kontroli okulistycznej ze względu na możliwość wystąpienia zmian w pigmentacji tęczówki i rzęs oraz ryzyka obrzęku plamki. Szczególną ostrożność należy zachować u pacjentów z astmą oraz skłonnością do zapaleń wewnątrzgałkowych.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Brak jednoznacznych danych dotyczących interakcji latanoprostu z innymi lekami. Należy jednak unikać jednoczesnego stosowania dwóch lub więcej analogów prostaglandyn, gdyż może to prowadzić do paradoksalnego wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego.

Wpływ na płodność, ciążę i laktację

Ciąża: Bezpieczeństwo stosowania latanoprostu w czasie ciąży u ludzi nie zostało ustalone. Ze względu na potencjalny wpływ na przebieg ciąży, płód i noworodka, nie należy stosować preparatu Vizilatan u kobiet w ciąży.

Karmienie piersią: Latanoprost i jego metabolity mogą przenikać do mleka kobiecego. Nie zaleca się stosowania preparatu u kobiet karmiących piersią lub należy przerwać karmienie piersią.

Płodność: W badaniach na zwierzętach nie stwierdzono wpływu latanoprostu na płodność.

Vizilatan nie powinien być stosowany u kobiet w ciąży i karmiących piersią ze względu na brak wystarczających danych dotyczących bezpieczeństwa. Nie wykazano negatywnego wpływu na płodność w badaniach przedklinicznych.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane dotyczą narządu wzroku:

  • Bardzo często: zwiększenie pigmentacji tęczówki, przekrwienie spojówek, podrażnienie oka, zmiany w wyglądzie rzęs
  • Często: punktowe zapalenie rogówki, zapalenie powiek, ból oka, światłowstręt, zapalenie spojówek
  • Niezbyt często: obrzęk powiek, suchość oczu, zapalenie rogówki, zaburzenia widzenia, obrzęk plamki żółtej

Rzadziej występują ogólnoustrojowe działania niepożądane, takie jak bóle głowy, zawroty głowy, bóle mięśni i stawów, wysypka czy zaostrzenie objawów astmy.

Większość działań niepożądanych związanych ze stosowaniem latanoprostu dotyczy narządu wzroku i ma charakter przemijający. Konieczne jest jednak monitorowanie pacjentów pod kątem potencjalnych zmian w pigmentacji tęczówki oraz rzęs, a także możliwości wystąpienia obrzęku plamki.

Warto zapamiętać
  • Vizilatan (latanoprost) obniża ciśnienie wewnątrzgałkowe poprzez zwiększenie odpływu cieczy wodnistej
  • Preparat stosuje się raz na dobę, najlepiej wieczorem, co zapewnia 24-godzinne działanie obniżające ciśnienie wewnątrzgałkowe

Właściwości farmakologiczne

Latanoprost jest analogiem prostaglandyny F2α i selektywnym agonistą receptorów prostanoidowych FP. Obniża ciśnienie wewnątrzgałkowe poprzez zwiększenie odpływu cieczy wodnistej, głównie drogą naczyniówkowo-twardówkową. Efekt obniżenia ciśnienia wewnątrzgałkowego pojawia się po 3-4 godzinach od podania, osiągając maksimum po 8-12 godzinach i utrzymując się przez co najmniej 24 godziny.

Unikalny mechanizm działania latanoprostu, polegający na zwiększeniu odpływu cieczy wodnistej, zapewnia skuteczne i długotrwałe obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego przy dogodnym, raz dziennym schemacie dawkowania.

Skład preparatu

Substancja czynna: 1 ml roztworu zawiera 50 µg latanoprostu. Jedna kropla roztworu zawiera około 1,5 µg latanoprostu.

Substancje pomocnicze o znanym działaniu:

  • Makrogologlicerolu hydroksystearynian 40 (25 mg/ml)
  • Fosforany (6,35 mg/ml)

Vizilatan jest preparatem o wysokim stężeniu substancji czynnej, co umożliwia stosowanie małej objętości kropli. Należy zwrócić uwagę na obecność makrogologlicerolu hydroksystearynianu, który może powodować podrażnienie skóry u niektórych pacjentów.


1) Jaskra
2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.
3) Pacjenci do ukończenia 18 roku życia


Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.