Wyszukaj produkt

Vizilatan

Latanoprost

krople do oczu [roztw.]
50 µg/ml
1 but.
Na spojówkę oka
Rx
100%
35,08
(1)
6,60
(2)
bezpł.
DZ (3)
bezpł.
Vizilatan
krople do oczu [roztw.]
50 µg/ml
3 but.
Na spojówkę oka
Rx
100%
96,03
(1)
9,00
(2)
bezpł.
DZ (3)
bezpł.

Vizilatan - krople do oczu obniżające ciśnienie wewnątrzgałkowe

Wskazania do stosowania

Vizilatan jest wskazany do stosowania w następujących przypadkach:

  • Obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego u pacjentów z jaskrą otwartego kąta
  • Obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego u pacjentów z nadciśnieniem wewnątrzgałkowym
  • Obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego u dzieci i młodzieży z nadciśnieniem wewnątrzgałkowym i jaskrą dziecięcą

Lek działa poprzez zwiększenie odpływu cieczy wodnistej z oka, co prowadzi do obniżenia ciśnienia wewnątrzgałkowego. Efekt obniżenia ciśnienia pojawia się po 3-4 godzinach od podania, a maksymalna skuteczność osiągana jest po 8-12 godzinach. Obniżone ciśnienie utrzymuje się przez co najmniej 24 godziny.

Dawkowanie i sposób podawania

Grupa pacjentów Dawkowanie
Dorośli (w tym pacjenci w podeszłym wieku) 1 kropla raz na dobę do chorego oka (oczu)
Dzieci i młodzież Tak samo jak u dorosłych

Podpis: Optymalny efekt uzyskuje się podając lek wieczorem. Nie należy stosować częściej niż raz na dobę, gdyż może to zmniejszyć działanie obniżające ciśnienie wewnątrzgałkowe.

W przypadku pominięcia dawki należy kontynuować leczenie podając kolejną zaplanowaną dawkę. Nie ma danych dotyczących stosowania u wcześniaków (urodzonych przed 36. tygodniem ciąży). Daneoniżej 1. roku życia są bardzo ograniczone (4 pacjentów).

Sposób podawania

Przed zakropleniem leku należy wyjąć soczewki kontaktowe. Można je założyć ponownie po 15 minutach od podania kropli. Jeśli stosuje się więcej niż jeden lek do oczu miejscowo, należy zachować co najmniej 5-minutową przerwę między podaniem kolejnych preparatów.

W celu ograniczenia wchłaniania ogólnoustrojowego, zaleca się uciśnięcie worka spojówkowego w przyśrodkowym kącie oka (punktowy ucisk) przez minutę bezpośrednio po zakropleniu każdej kropli.

Vizilatan jest jałowym roztworem niezawierającym środków konserwujących.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na latanoprost lub którąkolwiek substancję pomocniczą zawartą w preparacie.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Zmiana koloru tęczówki: Latanoprost może stopniowo zmieniać kolor oczu poprzez zwiększenie ilości brązowego pigmentu w tęczówce. Przed rozpoczęciem leczenia należy poinformować pacjentów o możliwości trwałej zmiany zabarwienia oka. Leczenie jednego oka może prowadzić do trwałej heterochromii. Zmiana koloru tęczówki występuje najczęściej u pacjentów o tęczówkach koloru mieszanego (np. niebiesko-brązowych, szaro-brązowych). Początek zmian obserwowano zwykle w ciągu pierwszych 8 miesięcy leczenia. Zmiana pigmentacji stabilizuje się po około 5 latach stosowania leku.

Zmiana koloru tęczówki jest związana ze zwiększeniem zawartości melaniny w melanocytach zrębu tęczówki i nie wiąże się ze wzrostem liczby melanocytów. Po zaprzestaniu leczenia nie obserwuje się dalszego nasilania brązowej pigmentacji tęczówki. Na podstawie 5-letniego doświadczenia klinicznego nie stwierdzono żadnych negatywnych następstw zwiększonej pigmentacji tęczówki.

Zmiany w obrębie powiek i rzęs: Latanoprost może powodować stopniowe zmiany wyglądu rzęs i włosów mieszkowych powieki leczonego oka i jego okolicy. Obejmują one wydłużenie, pogrubienie, zmianę zabarwienia i ilości rzęs lub włosów oraz nieprawidłowy kierunek wzrostu rzęs. Zmiany te ustępują po zakończeniu terapii.

Obrzęk plamki: Należy zachować ostrożność stosując lek u pacjentów z czynnikami ryzyka obrzęku plamki (np. afakia, pseudofakia z przerwaną tylną torebką soczewki, retinopatia cukrzycowa).

Zapalenie tęczówki/błony naczyniowej: Należy zachować ostrożność u pacjentów ze skłonnością do zapalenia tęczówki/błony naczyniowej oka.

Astma: Istnieją doniesienia o zaostrzeniu objawów astmy po zastosowaniu latanoprostu. Należy zachować ostrożność u pacjentów z astmą.

Stosowanie u dzieci: Dane dotyczące skuteczności i bezpieczeństwa stosowania u dzieci poniżej 1. roku życia są bardzo ograniczone. Brak danych dla wcześniaków. U dzieci 0-3 lata z jaskrą wrodzoną leczeniem pierwszego wyboru pozostaje leczenie chirurgiczne.

Warto zapamiętać
  • Vizilatan może powodować trwałą zmianę koloru tęczówki na bardziej brązowy, szczególnie u osób o mieszanym kolorze oczu
  • Lek należy podawać raz dziennie, najlepiej wieczorem, aby uzyskać optymalny efekt obniżenia ciśnienia wewnątrzgałkowego

Latanoprost może powodować przemijające nieostre widzenie po zakropleniu. Do czasu ustąpienia tego objawu pacjent nie powinien prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Interakcje z innymi lekami

Brak jednoznacznych danych dotyczących interakcji z innymi lekami. Nie należy jednak stosować jednocześnie dwóch lub więcej analogów prostaglandyn, gdyż może to paradoksalnie zwiększyć ciśnienie wewnątrzgałkowe.

Stosowanie w ciąży i podczas karmienia piersią

Bezpieczeństwo stosowania latanoprostu w czasie ciąży u ludzi nie zostało ustalone. Lek może potencjalnie wpływać na przebieg ciąży, płód i noworodka, dlatego nie należy go stosować w czasie ciąży.

Latanoprost i jego metabolity mogą przenikać do mleka kobiecego. Z tego powodu nie należy stosować leku u kobiet karmiących piersią lub należy przerwać karmienie piersią podczas terapii.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane dotyczą narządu wzroku:

  • Bardzo często: zwiększenie pigmentacji tęczówki, przekrwienie spojówek, podrażnienie oka, zmiany wyglądu rzęs
  • Często: punktowe zapalenie rogówki, zapalenie powiek, ból oka, światłowstręt, zapalenie spojówek
  • Niezbyt często: obrzęk powiek, suchość oczu, zapalenie rogówki, zaburzenia widzenia, obrzęk plamki żółtej

Rzadziej występują: zapalenie tęczówki, obrzęk rogówki, erozja rogówki, obrzęk oczodołowy, zmiany w obrębie rzęs i powiek.

Mogą również wystąpić ogólnoustrojowe działania niepożądane, takie jak: ból głowy, zawroty głowy, bóle mięśni i stawów, wysypka, świąd, zaostrzenie astmy.

Przedawkowanie

Poza podrażnieniem oczu i przekrwieniem spojówek nie obserwowano innych objawów przedawkowania miejscowego. W przypadku przypadkowego spożycia dużej ilości leku mogą wystąpić objawy ogólne, takie jak nudności, bóle brzucha, zawroty głowy, zmęczenie. Leczenie przedawkowania jest objawowe.

Właściwości farmakologiczne

Latanoprost jest analogiem prostaglandyny F2α, selektywnym agonistą receptorów prostanoidowych FP. Obniża ciśnienie wewnątrzgałkowe głównie poprzez zwiększenie odpływu cieczy wodnistej drogą naczyniówkowo-twardówkową. U ludzi obserwuje się również pewne ułatwienie konwencjonalnego odpływu przez siateczkę beleczkowania.

Skład

Substancja czynna: 1 ml roztworu zawiera 50 μg latanoprostu. Jedna kropla zawiera około 1,5 μg latanoprostu.

Substancje pomocnicze: makrogologlicerolu hydroksystearynian 40 (25 mg/ml), fosforany (6,35 mg/ml).

Vizilatan jest jałowym roztworem niezawierającym środków konserwujących.


1) Jaskra
2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.
3) Pacjenci do ukończenia 18 roku życia


Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.