Wyszukaj produkt

Vitaminum B compositum

Vitamin B-complex

tabl. draż.
50 szt.
Doustnie
OTC
100%
5,82

Vitaminum B compositum - grupy B

Vitaminum B compositum to preparat wielowitaminowy zawierający zestaw witamin z grupy B, które są niezbędne dla prawidłowego przebiegu procesów metabolicznych w organizmie. Witaminy te uczestniczą w licznych reakcjach biochemicznych zachodzących na poziomie komórkowym, w tym w oddychaniu tkankowym oraz przemianie neuroprzekaźników w ośrodkowym układzie nerwowym.

Skład preparatu

Jedna tabletka drażowana Vitaminum B compositum zawiera:

  • Tiamina (witamina B1) - 3 mg
  • Ryboflawina (witamina B2) - 5 mg
  • Pirydoksyna (witamina B6) - 5 mg
  • Nikotynamid (witamina PP) - 40 mg
  • Pantotenian wapnia - 5 mg

Każda z tych witamin pełni istotną rolę w organizmie, a ich niedobór może prowadzić do poważnych zaburzeń zdrowotnych.

Wskazania do stosowania

Vitaminum B compositum jest zalecany w profilaktyce i leczeniu złożonych niedoborów witamin z grupy B w następujących sytuacjach:

  • Okresy zwiększonego zapotrzebowania (np. stany gorączkowe, oparzenia, alkoholizm, ciąża i karmienie piersią)
  • Choroby przewlekłe i wyniszczające
  • Rekonwalescencja
  • Schorzenia żołądkowo-jelitowe połączone z zaburzeniami wchłaniania witamin
  • Zaburzenia trawienia

Preparat może być również stosowany pomocniczo w chorobach układu nerwowego, stanach zapalnych błon śluzowych (np. warg, jamy ustnej), czyraczności i trądziku.

Dawkowanie

Grupa wiekowa Dawkowanie
Dorośli 3-5 razy na dobę po 1 tabletce
Dzieci 1-3 razy na dobę po 1 tabletce

Tabela 1. Zalecane dawkowanie preparatu Vitaminum B compositum

Przeciwwskazania

Jedynym bezwzględnym przeciwwskazaniem do stosowania preparatu Vitaminum B compositum jest nadwrażliwość na substancje czynne lub którąkolwiek substancję pomocniczą zawartą w preparacie.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Podczas stosowania preparatu Vitaminum B compositum należy zachować szczególną ostrożność w następujących przypadkach:

  • Hiperkalcemia
  • Kamica układu moczowego
  • Niewydolność nerek

U pacjentów z zaawansowaną niewydolnością nerek zaleca się zmniejszenie dawki do 1 tabletki na dobę.

Ze względu na zawartość laktozy, preparat nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy typu Lapp lub zespołem złego wchłaniania glukozy i galaktozy.

Pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy i galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy nie powinni stosować tego preparatu ze względu na zawartość sacharozy.

Warto zaznaczyć, że Vitaminum B compositum nie wpływa na sprawność psychofizyczną, zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.

Warto zapamiętać
  • Vitaminum B compositum zawiera kompleks witamin z grupy B niezbędnych w prawidłowym przebiegu procesów metabolicznych.
  • Preparat jest bezpieczny dla kobiet w ciąży i karmiących piersią w zalecanych dawkach suplementacyjnych.

Interakcje

Jednoczesne stosowanie preparatu Vitaminum B compositum z lewodopą może osłabiać skuteczność działania lewodopy. Należy o tym pamiętać przy leczeniu pacjentów z chorobą Parkinsona.

Ciąża i laktacja

W zalecanych dawkach suplementacyjnych nie stwierdzono przeciwwskazań do stosowania preparatu Vitaminum B compositum w czasie ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Należy jednak pamiętać, że tiamina, ryboflawina i nikotynamid przenikają do mleka kobiecego.

Działania niepożądane

Przy stosowaniu zalecanych dawek preparatu Vitaminum B compositum nie zgłaszano działań niepożądanych. Jednakże po przekroczeniu zalecanych dawek mogą wystąpić następujące objawy:

  • Zaczerwienienie skóry, rumień twarzy, wysypka, pokrzywka
  • Osłabienie, bóle głowy, drażliwość, bezsenność
  • Tachykardia
  • Biegunka

Warto zaznaczyć, że podczas stosowania preparatu może wystąpić żółte zabarwienie moczu, spowodowane obecnością ryboflawiny. Jest to objaw prawidłowy i nie powinien budzić niepokoju.

Przedawkowanie

Vitaminum B compositum zawiera witaminy rozpuszczalne w wodzie, które nie kumulują się w organizmie, a ich nadmiar jest wydalany z moczem. Z tego powodu wystąpienie objawów przedawkowania tych witamin jest bardzo mało prawdopodobne.

Mechanizm działania poszczególnych składników

Tiamina (witamina B1)

Tiamina jest pochodną pirymidyny i tiazolu. Jej aktywną formą jest koenzym - pirofosforan tiaminy, który bierze udział w przemianie węglowodanów. Niedobór tiaminy może prowadzić do choroby beri-beri, zapalenia wielonerwowego, niewydolności krążenia oraz atonii jelit.

Ryboflawina (witamina B2)

Ryboflawina jest pochodną izoalloksazyny. Jej aktywnymi formami są nukleotydy flawinowe: mononukleotyd flawinowy (FMN) i dinukleotyd flawinowy (FAD). Działają one jako kofaktory enzymów oddechowych i są przenośnikami wodoru. Ryboflawina jest także obecna w siatkówce i bierze udział w procesie widzenia zmierzchowego. Niedobór ryboflawiny może powodować wzmożone złuszczanie błony śluzowej warg, zapalenie skóry, niedokrwistość i pękanie kącików warg.

Pirydoksyna (witamina B6)

Pirydoksyna uczestniczy w procesach transaminacji i dekarboksylacji aminokwasów, m.in. w biosyntezie kwasu gamma-aminomasłowego (GABA). Niedobór pirydoksyny może objawiać się drażliwością, nadpobudliwością (co jest wynikiem zmian w OUN), łojotokowym zapaleniem skóry i powstawaniem uszkodzeń w kącikach ust.

Nikotynamid (witamina PP, amid kwasu nikotynowego)

Nikotynamid jest koenzymem wchodzącym w skład dehydrogenaz przenoszących wodór w oddychaniu tkankowym. Brak nikotynamidu może prowadzić do wystąpienia pelagry, charakteryzującej się zapaleniami skóry i błon śluzowych przewodu pokarmowego, jamy ustnej i języka. Objawom tym mogą towarzyszyć brak łaknienia, nudności, wymioty, biegunka i porfirynuria. Ze strony układu nerwowego mogą pojawić się bezsenność, bóle głowy i zaburzenia pamięci.

Pantotenian wapnia

Pantotenian wapnia dostarcza kwasu pantotenowego, który jest składnikiem koenzymu A. Koenzym A katalizuje reakcje przenoszenia grup acetylowych. Bierze także udział w metabolizmie cukrów, neoglikogenezie, syntezie i przemianach kwasów tłuszczowych, syntezie porfiryn, steroli i hormonów steroidowych.

Vitaminum B compositum, dzięki swojemu kompleksowemu składowi, stanowi skuteczne narzędzie w profilaktyce i leczeniu niedoborów witamin z grupy B. Preparat ten, stosowany zgodnie z zaleceniami, może znacząco przyczynić się do poprawy ogólnego stanu zdrowia pacjentów, szczególnie w sytuacjach zwiększonego zapotrzebowania na te witaminy.



Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Lek powinien być zażywany w czasie jedzenia lub tuż po posiłku.