Wyszukaj produkt

Vilpin Combi

Perindopril tosylate + Amlodipine

tabl.
5/10 mg
30 szt.
Doustnie
Rx
100%
12,46
(1)
9,71
(2)
bezpł.
Vilpin Combi
tabl.
5/5 mg
30 szt.
Doustnie
Rx
100%
12,46
(1)
9,71
(2)
bezpł.
Vilpin Combi
tabl.
10/5 mg
30 szt.
Doustnie
Rx
100%
24,47
(1)
18,98
(2)
bezpł.
Vilpin Combi
tabl.
10/10 mg
30 szt.
Doustnie
Rx
100%
24,47
(1)
18,98
(2)
bezpł.

Wskazania

Produkt Vilpin Combi jest wskazany w leczeniu zastępczym nadciśnienia tętniczego samoistnego ińcowej u pacjentów, u których uzyskano odpowiednią kontrolę podczas jednoczesnego stosowania peryndoprylu i amlodypiny w takich samych dawkach.

Lek ten łączy w sobie działanie dwóch substancji czynnych - peryndoprylu (inhibitora ACE) oraz amlodypiny (antagonisty wapnia), co pozwala na skuteczne obniżenie ciśnienia tętniczego poprzez różne mechanizmy działania. Jest to opcja terapeutyczna dla pacjentów, którzy wymagają leczenia skojarzonego i u których monoterapia nie przyniosła zadowalających efektów.

Dawkowanie

Zalecana dawka to 1 tabletka raz na dobę, przyjmowana najlepiej rano przed posiłkiem. Produkt złożony nie jest odpowiedni do rozpoczynania leczenia - terapię należy rozpocząć od osobnych preparatów peryndoprylu i amlodypiny, a następnie można przejść na preparat złożony, gdy uzyskano stabilizację dawek.

Grupa pacjentów Zalecenia dotyczące dawkowania
Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek (ClCr ≥60 ml/min) Można stosować standardowe dawkowanie
Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek (ClCr <60 ml/min) Nie zaleca się stosowania, konieczne oddzielne dostosowanie dawek składników
Pacjenci w podeszłym wieku Standardowe dawkowanie, ostrożne zwiększanie dawki
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby Ostrożne dawkowanie, rozpoczynać od najmniejszej dawki
Dzieci i młodzież Nie stosować

U pacjentów w podeszłym wieku oraz z zaburzeniami czynności nerek należy regularnie kontrolować stężenie kreatyniny i potasu we krwi.

Przeciwwskazania

Stosowanie produktu Vilpin Combi jest przeciwwskazane w następujących przypadkach:

  • Nadwrażliwość na peryndopryl, amlodypinę lub inne inhibitory ACE
  • Obrzęk naczynioruchowy w wywiadzie związany z wcześniejszym leczeniem inhibitorami ACE
  • Dziedziczny lub idiopatyczny obrzęk naczynioruchowy
  • II i III trymestr ciąży
  • Jednoczesne stosowanie z aliskirenem u pacjentów z cukrzycą lub zaburzeniami czynności nerek (GFR <60 ml/min/1,73 m2)
  • Jednoczesne stosowanie z sakubitrylem/walsartanem
  • Pozaustrojowe metody leczenia powodujące kontakt krwi z powierzchniami o ujemnym ładunku elektrycznym
  • Znaczne obustronne zwężenie tętnic nerkowych lub zwężenie tętnicy zaopatrującej jedyną nerkę
  • Ciężkie niedociśnienie
  • Wstrząs, w tym wstrząs kardiogenny
  • Zwężenie drogi odpływu z lewej komory (np. zwężenie zastawki aortalnej wysokiego stopnia)
  • Niestabilna niewydolność serca po ostrym zawale mięśnia sercowego

Należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów z grupy wysokiego ryzyka, np. z niewydolnością nerek, cukrzycą czy chorobami układu sercowo-naczyniowego.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Obrzęk naczynioruchowy

Podczas stosowania inhibitorów ACE, w tym peryndoprylu, może wystąpić obrzęk naczynioruchowy twarzy, kończyn, warg, błon śluzowych, języka, głośni i/lub krtani. W przypadku wystąpienia obrzęku należy natychmiast przerwać leczenie i obserwować pacjenta do całkowitego ustąpienia objawów. Obrzęk obejmujący język, głośnię lub krtań może zagrażać życiu i wymaga natychmiastowego leczenia, w tym podania adrenaliny.

Niedociśnienie

Inhibitory ACE mogą powodować nadmierne obniżenie ciśnienia tętniczego. Objawowe niedociśnienie występuje rzadko u pacjentów z niepowikłanym nadciśnieniem, ale jest bardziej prawdopodobne u pacjentów odwodnionych, z zaburzeniami elektrolitowymi lub ciężkim nadciśnieniem. Należy monitorować ciśnienie tętnicze, czynność nerek oraz stężenie potasu podczas leczenia.

Hiperkaliemia

U niektórych pacjentów leczonych inhibitorami ACE, w tym peryndoprylem, może wystąpić hiperkaliemia. Czynniki ryzyka hiperkaliemii obejmują niewydolność nerek, cukrzycę, jednoczesne stosowanie leków oszczędzających potas. Zaleca się regularne monitorowanie stężenia potasu w surowicy.

Kaszel

Podczas stosowania inhibitorów ACE może wystąpić suchy, uporczywy kaszel, który ustępuje po przerwaniu leczenia. Należy wziąć to pod uwagę w diagnostyce różnicowej kaszlu.

Zaburzenia czynności wątroby

W rzadkich przypadkach inhibitory ACE były związane z zespołem rozpoczynającym się od żółtaczki cholestatycznej, prowadzącym do piorunującej martwicy wątroby. Należy przerwać leczenie w przypadku wystąpienia żółtaczki lub znacznego zwiększenia aktywności enzymów wątrobowych.

Neutropenia/agranulocytoza

Rzadko zgłaszano neutropenię/agranulocytozę, trombocytopenię i niedokrwistość u pacjentów otrzymujących inhibitory ACE. Ryzyko neutropenii jest większe u pacjentów z kolagenozą naczyń, leczeniem immunosupresyjnym, allopurynolem lub prokainamidem.

Należy zachować szczególną ostrożność stosując lek u pacjentów z chorobą niedokrwienną serca lub chorobą naczyniową mózgu, u których znaczny spadek ciśnienia tętniczego może prowadzić do zawału mięśnia sercowego lub udaru mózgu.

Warto zapamiętać
  • Vilpin Combi łączy działanie inhibitora ACE (peryndopryl) i antagonisty wapnia (amlodypina), co pozwala na skuteczne obniżenie ciśnienia tętniczego.
  • Lek należy przyjmować raz na dobę, najlepiej rano przed posiłkiem. Nie jest odpowiedni do rozpoczynania leczenia - terapię należy rozpocząć od osobnych preparatów.

Interakcje

Vilpin Combi może wchodzić w interakcje z wieloma lekami, dlatego ważne jest poinformowanie lekarza o wszystkich przyjmowanych preparatach. Najważniejsze interakcje dotyczą:

  • Leków moczopędnych oszczędzających potas, suplementów potasu - zwiększone ryzyko hiperkaliemii
  • Litu - zwiększone stężenie litu w surowicy
  • Niesteroidowych leków przeciwzapalnych - osłabienie działania przeciwnadciśnieniowego, zwiększone ryzyko pogorszenia czynności nerek
  • Leków przeciwcukrzycowych - możliwe nasilenie działania hipoglikemizującego
  • Leków indukujących lub hamujących CYP3A4 - mogą zmieniać stężenie amlodypiny
  • Innych leków przeciwnadciśnieniowych - nasilenie działania hipotensyjnego

Należy zachować szczególną ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu tych leków i w razie potrzeby dostosować dawkowanie.

Ciąża i karmienie piersią

Stosowanie Vilpin Combi jest przeciwwskazane w II i III trymestrze ciąży ze względu na ryzyko uszkodzenia i śmierci płodu. Nie zaleca się stosowania w I trymestrze ciąży. Kobiety planujące ciążę powinny przejść na alternatywne leczenie przeciwnadciśnieniowe.

Nie zaleca się stosowania Vilpin Combi podczas karmienia piersią. Należy podjąć decyzję o przerwaniu karmienia piersią lub przerwaniu leczenia, biorąc pod uwagę korzyści z karmienia piersią dla dziecka i korzyści z leczenia dla matki.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane Vilpin Combi to:

  • Obrzęk
  • Senność
  • Zawroty głowy
  • Ból głowy
  • Zaburzenia smaku
  • Parestezje
  • Zaburzenia widzenia
  • Kołatanie serca
  • Niedociśnienie
  • Kaszel
  • Zaburzenia żołądkowo-jelitowe (ból brzucha, nudności, wymioty)
  • Wysypka, świąd
  • Kurcze mięśni
  • Zmęczenie

Rzadziej mogą wystąpić poważniejsze działania niepożądane, takie jak obrzęk naczynioruchowy, zaburzenia czynności nerek czy wątroby. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów należy skontaktować się z lekarzem.

Przedawkowanie

Przedawkowanie Vilpin Combi może prowadzić do znacznego niedociśnienia tętniczego, bradykardii, wstrząsu, zaburzeń elektrolitowych i niewydolności nerek. W przypadku przedawkowania należy zastosować leczenie objawowe i podtrzymujące. Zaleca się monitorowanie czynności układu krążenia i oddechowego oraz kontrolę stężeń elektrolitów i kreatyniny. W ciężkich przypadkach może być konieczne podanie dożylne płynów, leków presyjnych lub zastosowanie hemodializy.

Mechanizm działania

Vilpin Combi zawiera dwie substancje czynne o uzupełniających się mechanizmach działania:

  • Peryndopryl - inhibitor konwertazy angiotensyny (ACE). Hamuje przekształcanie angiotensyny I w angiotensynę II, co prowadzi do rozszerzenia naczyń i zmniejszenia wydzielania aldosteronu. Dodatkowo zwiększa stężenie bradykininy, co również przyczynia się do obniżenia ciśnienia tętniczego.
  • Amlodypina - antagonista wapnia z grupy pochodnych dihydropirydyny. Blokuje napływ jonów wapnia do komórek mięśni gładkich naczyń i mięśnia sercowego, co powoduje rozszerzenie naczyń i zmniejszenie obciążenia następczego serca.

Połączenie tych dwóch mechanizmów pozwala na skuteczne obniżenie ciśnienia tętniczego u pacjentów z nadciśnieniem.

Vilpin Combi jest skutecznym lekiem złożonym w terapii nadciśnienia tętniczego, jednak wymaga ścisłego monitorowania pacjenta, szczególnie na początku leczenia oraz u osób z grup ryzyka. Kluczowe jest przestrzeganie zaleceń lekarza dotyczących dawkowania i regularnych kontroli.


1) Refundacja we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach: Pokaż wskazania z ChPL

Vilpin Combi

Wskazania wg ChPL

Wskazania pozarejestracyjne: Nadciśnienie tętnicze u osób dorosłych, w przypadkach innych niż określono w ChPL
2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.

Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Ograniczenie spożycia soli u osób starszych może spowodować zaburzenia ukrwienia nerek i ich czynności, co z kolei może wystąpić jako działanie niepożądane inhibitorów ACE - współistnienie tych dwóch czynników istotnie zwiększa możliwość uszkodzenia nerek (działanie synergiczne). Ograniczenie spożycia soli u osób leczonych cyklosporyną powoduje nasilenie nefrotoksycznego działania leku, prowadzącego do niewydolności nerek. Zwiększenie reabsorpcji litu w kanalikach nerkowych w wyniku zaburzeń funkcji nerek spowodowanych niedoborem sodu, może powodować niedociśnienie tętnicze z zawrotami głowy, zaburzenia rytmu serca, tachykardię, zaburzenia widzenia, nadmierną senność lub bezsenność, depresję.
Sole potasowe (substytuty soli) oraz soki pomidorowe (zawierają potas) spożywane w dużych ilościach powodują wzrost stężenia potasu we krwi. Konsekwencjami klinicznymi tej interakcji mogą być zaburzenia rytmu serca, blok i zatrzymanie czynności serca, parestezje kończyn, osłabienie mięśni, senność, splątanie.