Wyszukaj produkt

Vicks Antigrip Max

Chlorphenamine maleate + Paracetamol + Phenylephrine hydrochloride

granulat do przyg. roztw. doust.
(4 mg+ 1000 mg+ 16mg)/sasz
14 szt.
Doustnie
OTC
100%
24,20
Vicks Antigrip Max
granulat do przyg. roztw. doust.
(4 mg+ 1000 mg+ 16mg)/sasz.
10 szt.
Doustnie
OTC
100%
19,20

Vicks Antigrip Max - charakterystyka produktu leczniczego

Skład

1 saszetka zawiera:

  • Paracetamol - 1000 mg
  • Fenylefryny wodorowinian - 15,58 mg (co odpowiada 8,21 mg fenylefryny)
  • Chlorfenaminy maleinian - 4 mg (co odpowiada 2,8 mg chlorfenaminy)

Wskazania

Produkt leczniczy Vicks Antigrip Max wskazany jest w leczeniu objawowym przeziębienia i grypy, przebiegających z:

  • Gorączką
  • Słabym lub umiarkowanym bólem (np. bólem głowy, gardła, mięśni)
  • Obrzękiem błony śluzowej nosa z tworzeniem wydzieliny

Dawkowanie

Grupa pacjentów Dawkowanie
Dorośli 1 saszetka co 6-8 godzin (3-4 razy na dobę). Maksymalnie 4 saszetki na dobę.
Pacjenci z łagodną do umiarkowanej niewydolnością wątroby Maksymalnie 2 saszetki na dobę, zachowując minimum 8-godzinny odstęp między dawkami.
Pacjenci z niewydolnością nerek Produkt nie jest wskazany do stosowania w tej grupie pacjentów.
Pacjenci o masie ciała <50 kg, z zespołem Gilberta, odwodnieni, długotrwale niedożywieni, z chorobą alkoholową 1 saszetka 2-3 razy na dobę, maksymalnie 3 saszetki na dobę. Odstęp między dawkami 6-8 godzin.

Zawartość saszetki należy rozpuścić w niewielkiej ilości gorącej, lecz nie wrzącej wody (najlepiej w połowie szklanki). Pozostawić do ostygnięcia przed wypiciem.

Dawkowanie produktu Vicks Antigrip Max należy dostosować indywidualnie do stanu pacjenta, uwzględniając jego masę ciała oraz funkcję wątroby i nerek. Nie należy przekraczać maksymalnej zalecanej dawki dobowej.

Przeciwwskazania

Stosowanie produktu Vicks Antigrip Max jest przeciwwskazane w następujących przypadkach:

  • Nadwrażliwość na substancje czynne lub którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Nadciśnienie tętnicze
  • Nadczynność tarczycy
  • Ciężkie choroby sercowo-naczyniowe (np. choroba wieńcowa)
  • Tachykardia (częstoskurcz)
  • Ciężka niewydolność nerek
  • Jaskra
  • Ciężka niewydolność wątroby
  • Pacjenci leczeni inhibitorami MAO oraz w okresie 2 tygodni po ich odstawieniu
  • Dzieci (ze względu na zawartość paracetamolu w dawce 1000 mg)

Vicks Antigrip Max nie powinien być stosowany u pacjentów z chorobami układu krążenia, tarczycy, nerek i wątroby oraz u osób przyjmujących niektóre leki psychotropowe. Produkt nie jest przeznaczony dla dzieci.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Podczas stosowania produktu Vicks Antigrip Max należy zachować szczególną ostrożność:

  • Nie stosować jednocześnie z innymi lekami zawierającymi paracetamol, sympatykomimetyki lub leki przeciwhistaminowe
  • U pacjentów z niedokrwistością, chorobami serca i płuc, zaburzeniami czynności wątroby
  • U pacjentów z chorobą alkoholową (nie przekraczać 2 g paracetamolu na dobę)
  • U pacjentów z astmą nadwrażliwych na ASA (możliwe reakcje krzyżowe)
  • U pacjentów leczonych lekami przeciwdrgawkowymi
  • U pacjentów z niedoborem dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej i reduktazy methemoglobinowej
  • U pacjentów z chorobami nerek, płuc, cukrzycą, rozrostem gruczołu krokowego, chorobą wrzodową żołądka
  • U pacjentów w podeszłym wieku

Produkt może powodować senność i wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Stosowanie Vicks Antigrip Max wymaga zachowania ostrożności u pacjentów z chorobami przewlekłymi oraz osób starszych. Należy unikać jednoczesnego przyjmowania innych leków o podobnym składzie i działaniu.

Interakcje

Vicks Antigrip Max może wchodzić w interakcje z następującymi lekami:

  • Alkohol etylowy (nasila toksyczność paracetamolu)
  • Doustne leki przeciwzakrzepowe (możliwe nasilenie działania)
  • Leki przeciwdrgawkowe (zmniejszenie biodostępności paracetamolu)
  • Inhibitory MAO (ryzyko przełomu nadciśnieniowego)
  • Leki β-adrenolityczne (osłabienie działania fenylefryny)
  • Trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne (nasilenie działania presyjnego fenylefryny)
  • Leki przeciwnadciśnieniowe (osłabienie ich działania)
  • Leki wywołujące depresję OUN (nasilenie działania depresyjnego)

Przed zastosowaniem Vicks Antigrip Max należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, aby uniknąć potencjalnie niebezpiecznych interakcji.

Ciąża i laktacja

Produkt Vicks Antigrip Max nie powinien być stosowany w okresie ciąży oraz w okresie karmienia piersią ze względu na brak wystarczających danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania u kobiet w ciąży oraz przenikania substancji czynnych do mleka matki.

Kobiety w ciąży i karmiące piersią nie powinny stosować tego produktu leczniczego.

Działania niepożądane

Najczęściej zgłaszane działania niepożądane związane ze stosowaniem produktu Vicks Antigrip Max to:

  • Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych (rzadko: zwiększona aktywność enzymów wątrobowych)
  • Zaburzenia krwi (bardzo rzadko: trombocytopenia, agranulocytoza, leukopenia)
  • Zaburzenia układu nerwowego (często: senność, zawroty głowy)
  • Zaburzenia żołądka i jelit (często: suchość w jamie ustnej, nudności, wymioty)
  • Zaburzenia skóry (bardzo rzadko: ciężkie reakcje skórne)
  • Zaburzenia układu immunologicznego (rzadko: reakcje nadwrażliwości)

Podczas stosowania Vicks Antigrip Max mogą wystąpić różnorodne działania niepożądane, w tym poważne reakcje ze strony wątroby, układu krwiotwórczego i skóry. Należy poinformować lekarza o wystąpieniu jakichkolwiek niepokojących objawów.

Przedawkowanie

Przedawkowanie paracetamolu może prowadzić do uszkodzenia wątroby, a w skrajnych przypadkach do zgonu. Objawy przedawkowania mogą pojawić się z opóźnieniem, nawet po 3 dniach. W przypadku podejrzenia przedawkowania należy natychmiast zgłosić się do szpitala, nawet przy braku objawów.

Leczenie przedawkowania obejmuje:

  • Prowokowanie wymiotów i płukanie żołądka
  • Podanie N-acetylocysteiny jako antidotum (dożylnie lub doustnie)
  • Monitorowanie czynności wątroby
  • Leczenie objawowe

Przedawkowanie Vicks Antigrip Max stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Konieczna jest natychmiastowa pomoc medyczna i wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Mechanizm działania

Vicks Antigrip Max zawiera trzy substancje czynne o różnych mechanizmach działania:

  • Paracetamol - działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo poprzez hamowanie syntezy prostaglandyn w OUN
  • Fenylefryna - działa obkurczająco na naczynia krwionośne błony śluzowej nosa, zmniejszając jej przekrwienie i obrzęk
  • Chlorfenamina - działa przeciwhistaminowo, zmniejszając nadmierną produkcję wydzieliny w nosie

Połączenie trzech substancji czynnych zapewnia kompleksowe działanie w leczeniu objawów przeziębienia i grypy.

Warto zapamiętać
  • Vicks Antigrip Max zawiera paracetamol w dawce 1000 mg, dlatego nie należy go stosować jednocześnie z innymi lekami zawierającymi paracetamol.
  • Produkt może powodować senność i wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów, dlatego należy zachować ostrożność podczas jego stosowania.

Podsumowanie

Vicks Antigrip Max jest złożonym produktem leczniczym stosowanym w objawowym leczeniu przeziębienia i grypy. Zawiera paracetamol, fenylefrynę i chlorfenaminę, które działają przeciwbólowo, przeciwgorączkowo, zmniejszają przekrwienie błony śluzowej nosa i hamują nadmierną produkcję wydzieliny. Stosowanie leku wymaga zachowania ostrożności, szczególnie u pacjentów z chorobami przewlekłymi. Nie należy przekraczać zalecanych dawek ze względu na ryzyko poważnych działań niepożądanych, zwłaszcza ze strony wątroby. Produkt nie powinien być stosowany u dzieci, kobiet w ciąży i karmiących piersią.



Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Lek może wpływać na skuteczność antykoncepcji. Podczas przyjmowania leku zaleca się stosowanie dodatkowych metod zapobiegania ciąży.
Środek uznany za dopingowy.
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Napoje z zawierające kofeinę powodują synergizm hiperaddycyjny - działanie kofeiny i leku podawanych jednocześnie jest większe niż suma działania leku i kofeiny oddzielnie. Zwiększone hamowanie aktywności fosfodiesterazy nasilającej pobudzenie OUN jest wynikiem zsumowania się efektów działania kofeiny w leku i napojach. Wynikiem tych interakcji mogą być: zwiększenie działania przeciwbólowego ASA; tachykardia, zaburzenia snu, niepokój, pobudzenie psychoruchowe, zaburzenia rytmu serca, hipotonia, ból głowy, skurcze mięśni, bezsenność, zaburzenia koncentracji uwagi, drażliwość, objawy dyspeptyczne.
Lek należy zażywać bez pokarmu (co najmniej 1 h przed jedzeniem lub najwcześniej 2 h po posiłku).